Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πάντως σήμερα μου έλεγε γνωστός ότι του χρέωσαν στην Πειραιώς 15€ συνδρομή με > 5.000€ χρεώσεις, και δεν δέχονταν με τίποτα αντιλογισμό...

Τι κάρτα ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητικη πειραιως. Οποτε δεν εδωσα σημασια. Τωρα θα ζητησω αυξηση οριου γιατι περασε χρονος και αν δεν δεχτουν πουλο
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Στο site δεν αναφέρει ότι υπάρχει δυνατότητα δωρεάν ανανέωσης στην φοιτητική. Σε άλλες το γράφει.

 

Πόσο όριο έχεις? Σε αυτήν δε δίνουν πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι νταξει 15 ευρω ειναι δεν λεει τπτ. Οριο εχω 500 τωρα και θα ζητησω αυξηση στα 800 γιατι μου ειπε ο πωλητης να περασει 1 χρονος για να ζητησω.
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια κάρτα Blue AMEX με ημερομηνία έκδοσης 12/2017

Τον Δεκ 2018 δεν χρεωθηκα την ετησια συνδρομη επειδή είχα αγορές πάνω από 2500 €

Τον Ιούνη 2019 η κάρτα αντικατασταθεί με την Platinum Mastercard

Η νέα κάρτα αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης και αναφέρει ότι ισχύουν και γι αυτήν όλοι οι όροι της AMEX εκτός από την ετησια συνδρομη. Η νέα κάρτα έχει ετήσια συνδρομή 80€ και δεν αναφέρει τίποτα για ακύρωση συνδρομής λόγω ύψους αγορών.

Άρα περιμένω την χρέωση της συνδρομής τον Δεκ 2019

Η ερώτηση μου ειναι:

Επειδή θεωρώ μεγάλη την ετήσια συνδρομή και αν χρεωθεί θέλω να ακυρώσω την κάρτα, πρέπει να ζητήσω ακύρωση της καρτας πριν την χρέωση ή μπορώ και αμέσως μετά την χρέωση;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου ειναι:

Επειδή θεωρώ μεγάλη την ετήσια συνδρομή και αν χρεωθεί θέλω να ακυρώσω την κάρτα, πρέπει να ζητήσω ακύρωση της καρτας πριν την χρέωση ή μπορώ και αμέσως μετά την χρέωση;

 

Θεωρητικά η συνδρομή αφορά το δεύτερο έτος (συνήθως είναι δωρεάν το πρώτο). Άρα και μετά να το ζητήσεις είσαι καλυμμένος.

Στη συγκεκριμένη κάρτα που αναφέρεσαι, δε γνωρίζω αν ισχύει κάτι άλλο για το πρώτο έτος, αλλά θεωρητικά θα το ήξερες ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η συνδρομή αφορά το δεύτερο έτος (συνήθως είναι δωρεάν το πρώτο). Άρα και μετά να το ζητήσεις είσαι καλυμμένος.

Στη συγκεκριμένη κάρτα που αναφέρεσαι, δε γνωρίζω αν ισχύει κάτι άλλο για το πρώτο έτος, αλλά θεωρητικά θα το ήξερες ήδη.

 

Η κάρτα αποτελεί αντικατάσταση και συνέχεια της AMEX. Επομένως μπαίνουμε στο τρίτο έτος από τον Δεκ19.

Αν χρεωθεί συνδρομή και μετά ζητήσεις ακύρωση της καρτας, πιστώνεσαι την συνδρομή;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα αποτελεί αντικατάσταση και συνέχεια της AMEX. Επομένως μπαίνουμε στο τρίτο έτος από τον Δεκ19.

Αν χρεωθεί συνδρομή και μετά ζητήσεις ακύρωση της καρτας, πιστώνεσαι την συνδρομή;

 

Αρμόδιο είναι το 210-326-0000 , εξυπηρέτηση καρτών. Δεν νομίζω ότι θα βρείς πιο valid απάντηση.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση (για την Alpha Bonus Visa) πριν λίγους μήνες, δεν είχαν πρόβλημα να μου κάνουν αντιλογισμό της συνδρομής όταν ζήτησα την ακύρωση περίπου 1 βδομάδα μετά τη χρέωση. Edited by JohnLi
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται ΤΩΡΑ καταλαβαινουν πολλοι τα χαρατσια στις χρεωστικες και πιστωτικες.

 

Οταν τα ελεγα λιγο καιρο πριν εδω μεσα, καποιοι μου επιτεθηκαν οτι εμας στην Ελλαδα ετσι μας αρεσει. Εσυ που δεν εισαι εδω αν σου αρεσει (λες και τους εδωσε κανεις το δικαιωμα να νομιζουν οτι τους ανηκει η χωρα!!!)

 

Του χρονου οι κατ¨οιονδηποτε τροπο εκδοσης καρτων (χρεωστικης-πιστωτικης) θα φτασει το 10ευρω, και αναμεινατε και συνδρομες ΚΑΙ για τις δυο.

 

80 ευρω συνδρομη για πιστωτικη. Μπραβο ΑΛΦΑ. Με τετοια προβαττα καλα κανεις. Εγω θα ελεγα καμμια 120αρα για αρχη απο του χρονου. Και ολες οι αλλες τραπεζες να εχουν

 

Συνδρομη για χρεωστικη κανα 20 ευρω το χρονο.

Επανεκδοση κανα 10ευρω

 

Συνδρομη για χρεωστικη κανα 120ευρω το χρονο

Επανεκδοση κανα 50ευρω

 

 

 

PS

 

Προσωπικα τους κυνηγησα για τις χρεωσεις επανεκδοσεων και ως τωρα ΔΕΝ πληρωσα ΜΙΑ!

Ουτε που θα πληρωσω ποτε. Οταν θα επιβαλλουν τετοια χρεωση θα κλεισω ΑΜΕΣΑ το λογαριασμο(υς). Αντι να γινουν καταγγελιες στον συνηγορο του καταναλωτη (μιας και η χρηση καρτας ειναι υποχρεωτικη για χτισιμο αφορολογητου) για καταχρηστικες χρεωσεις συζητατε εδω μεσα για το ποσο ειναι η συνδρομη και οι ψευτουπηρεσιες που προσφερουν οι πιστωτικες!!!

Εξω οταν προσπαθησαν καποιες τραπεζες να κανουν κατι παρεμφερες ΚΑΙ μολις ειδαν να κλεινουν λογαριασμοι, τα πηραν πισω. Στην Ελλαδα ομως μας αρεσει το σανο!

 

PS2 Για συνδρομη 80 ευρω το χρονο, θα πρεπει να εχεις καταθεσεις καπου 94118 για αντισταθμισμα μεσω τοκων (0.1% κλασσικο επιτοκιο σε ευρω savings account!!!)

Edited by XP130TD
προσβλητικός χαρακτηρισμός
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται ΤΩΡΑ καταλαβαινουν πολλοι τα χαρατσια στις χρεωστικες και πιστωτικες.

 

Οταν τα ελεγα λιγο καιρο πριν εδω μεσα, καποιοι μου επιτεθηκαν οτι εμας στην Ελλαδα ετσι μας αρεσει. Εσυ που δεν εισαι εδω αν σου αρεσει (λες και τους εδωσε κανεις το δικαιωμα να νομιζουν οτι τους ανηκει η χωρα!!!)

 

Του χρονου οι κατ¨οιονδηποτε τροπο εκδοσης καρτων (χρεωστικης-πιστωτικης) θα φτασει το 10ευρω, και αναμεινατε και συνδρομες ΚΑΙ για τις δυο.

 

80 ευρω συνδρομη για πιστωτικη. Μπραβο ΑΛΦΑ. Με τετοια προβαττα καλα κανεις. Εγω θα ελεγα καμμια 120αρα για αρχη απο του χρονου. Και ολες οι αλλες τραπεζες να εχουν

 

Συνδρομη για χρεωστικη κανα 20 ευρω το χρονο.

Επανεκδοση κανα 10ευρω

 

Συνδρομη για χρεωστικη κανα 120ευρω το χρονο

Επανεκδοση κανα 50ευρω

 

Τα προβαττα θα το δεχτουν!!!

 

PS

 

Προσωπικα τους κυνηγησα για τις χρεωσεις επανεκδοσεων και ως τωρα ΔΕΝ πληρωσα ΜΙΑ!

Ουτε που θα πληρωσω ποτε. Οταν θα επιβαλλουν τετοια χρεωση θα κλεισω ΑΜΕΣΑ το λογαριασμο(υς). Αντι να γινουν καταγγελιες στον συνηγορο του καταναλωτη (μιας και η χρηση καρτας ειναι υποχρεωτικη για χτισιμο αφορολογητου) για καταχρηστικες χρεωσεις συζητατε εδω μεσα για το ποσο ειναι η συνδρομη και οι ψευτουπηρεσιες που προσφερουν οι πιστωτικες!!!

Εξω οταν προσπαθησαν καποιες τραπεζες να κανουν κατι παρεμφερες ΚΑΙ μολις ειδαν να κλεινουν λογαριασμοι, τα πηραν πισω. Στην Ελλαδα ομως μας αρεσει το σανο!

 

PS2 Για συνδρομη 80 ευρω το χρονο, θα πρεπει να εχεις καταθεσεις καπου 94118 για αντισταθμισμα μεσω τοκων (0.1% κλασσικο επιτοκιο σε ευρω savings account!!!)

Και την Ε.Ρ.Τ. την πληρώνουν πολλοί στο λογαριασμό της Δ.Ε.Η. που δεν βλέπουν Ε.Ρ.Τ. αλλά τα πληρώνουν γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.

Οι τράπεζες είναι ιδιωτικές εταιρίες με μετόχους που έχουν συνεχώς απαιτήσεις από αυτές.

Από τη στιγμή που διαφωνούμε με τις χρεώσεις παύουμε να χρησιμοποιούμε την εκάστοτε υπηρεσία-προϊόν.Έχει τη δυνατότητα ο οποιοσδήποτε να μην πάρει πιστωτικές-χρεωστικές κάρτες παρά μόνο να έχει μία κάρτα για να εξυπηρετεί τις συναλλαγές του και να χτίζει το πλέον απαραίτητο αφορολόγητο. Πόση χρέωση θα έχει δε να διατηρείς μια κάρτα.

Ε ας υπολογίσουμε και στον προϋπολογισμό μας τη χρέωση 1-2 καρτών που χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την εφαρμογη της alpha bank και δεν μπορω να βρω αν υπαρχει καποια ρυθμιση για να εχς ειδοποιησεις καθε φορα που κανω συναλλαγη. υπαρχει τετοια δυνατοτητα? εννοω δωρεαν και οχι με χρεωση οπω ειναι τα alpha alerts
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο μέσω χρέωσης. Χαζούς τους έχεις;

 

Το μόνο είναι μια ειδοποίηση μέσω email αλλά δεν τρελάθηκα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο μέσω χρέωσης. Χαζούς τους έχεις;

 

Το μόνο είναι μια ειδοποίηση μέσω email αλλά δεν τρελάθηκα.

 

ρωταω γιατι στην εθνικη εχω ειδοποιηση απο την εφαρμογη για καθε κινηση. δε μιλαω για sms ή email αλλα για την ειδοποιηση απο την εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει κάνει κάποιος online αγορά με πιστωτική eurobank και να μην του έχουν ζητήσει extra verification σύμφωνα με τους νέους κανόνες ασφαλείας? Γιατί όσες online αγορές ή πληρωμές έκανα περνάνε αέρα χωρίς να ζητηθεί κάποιος κωδικός ή οτιδήποτε extra.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πήραν παράταση και ακόμα δεν εφαρμόστηκε. Σε μερικά site που ζητούσε MasterCard secure code, πλέον δεν ζητάει ούτε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πήραν παράταση και ακόμα δεν εφαρμόστηκε. Σε μερικά site που ζητούσε MasterCard secure code, πλέον δεν ζητάει ούτε αυτό.
ΟΚ ευχαριστώ! Γιατί μου φάνηκε περίεργο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την εφαρμογη της alpha bank και δεν μπορω να βρω αν υπαρχει καποια ρυθμιση για να εχς ειδοποιησεις καθε φορα που κανω συναλλαγη. υπαρχει τετοια δυνατοτητα? εννοω δωρεαν και οχι με χρεωση οπω ειναι τα alpha alerts

 

εγω εχω ενεργοποιησει το alpha alerts την δωρεαν email ειδοποιηση για την κινηση ηλεκτρονικων συνναλγων αλλα και του λογαριασμου και μια χαρα ειναι και δωρεαν !! δες εδω https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/enimerosi-kai-proionta/kostos-eggrafis-sto-alpha-alerts

 

Τι κόστος υπάρχει για την εγγραφή στην υπηρεσία Alpha Alerts;

Για την υπηρεσία Alpha Alerts ισχύουν οι εξής χρεώσεις ανά τύπο προϊόντος:

 

για τις κάρτες σας, το κόστος της υπηρεσίας Alpha Alerts είναι Ευρώ 1 μηνιαίως ανά κάρτα. Ειδικά για τις κάρτες Enter Visa, Enter Visa contactless, Enter MasterCard και Enter MasterCard contactless η χρέωση είναι Ευρώ 6 ανά κάρτα ετησίως. Για τις κάρτες Enter Bonus American Express, Χρυσή American Express, Diners Club Prestige και Diners Club Prestige Vodafone η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν.Ενημερωθείτε αναλυτικά για τους όρους της υπηρεσίας

για τους λογαριασμούς σας, η υπηρεσία Alpha Alerts, για ειδοποιήσεις μέσω email παρέχεται δωρεάν. Εάν έχετε ενεργοποιήσει την ενημέρωση και μέσω SMS και έχετε λάβει έστω ένα SMS, η χρέωση είναι Eυρώ 1,90 το μήνα ανά συνδρομή, ανεξαρτήτως του πλήθους των λογαριασμών που έχετε συνδέσει. Ενημερωθείτε αναλυτικά για τους όρους της υπηρεσίας

για τις συναλλαγές ηλεκτρονικής τραπεζικής, η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν, για ενημέρωση μέσω email ή SMS.

 

παρε τηλεφωνο εδω 210 326 0000 και ρωτα πως μπορεις να το ενεργοποιησεις της δωρεαν παροχες ! μεσω internet banking!

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενεργοποιησει το alpha alerts την δωρεαν email ειδοποιηση για την κινηση ηλεκτρονικων συνναλγων αλλα και του λογαριασμου και μια χαρα ειναι και δωρεαν !! δες εδω https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/enimerosi-kai-proionta/kostos-eggrafis-sto-alpha-alerts

 

 

Oχι δεν είναι μια χαρά γιατί είναι μόνο για το λογαριασμό. Η υποκλοπή κάρτας και η χρέωσή της δεν θα σε καλύψει. Εκεί είναι το θέμα κι εκεί είναι ο κίνδυνος.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν είναι μια χαρά γιατί είναι μόνο για το λογαριασμό. Η υποκλοπή κάρτας και η χρέωσή της δεν θα σε καλύψει. Εκεί είναι το θέμα κι εκεί είναι ο κίνδυνος.

 

ενταξει για τις χρεωστικες υπαρχουνε τροποι για να μην πατησει καποιος . οπως τον κλασικο τροπο που εχω 2 λογαριασμους , στον ενα εχω συνδεσει καρτα και στον αλλον οχι , και κανω μεταφορα απο τον εναν λογαρισμο στον αλλον οποτε ξερω ποσα χρηματα εχει μεσα η καρτα μου απο την αρχη. επισης υπαρχει και η παυση καρτας για ασφαλεια στην πειραιως και στην εθνικη αμα τυχον πιστευεις οτι την εχεις χασει η δεν την βρισκεις . επισης μπορεις να παιζεις και με το οριο καρτων για περισσοτερη ασφαλεια αμα δεν θελει καποιος να ανοιξει 2ο λογαριασμο. οποτε μια χαρα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ενταξει για τις χρεωστικες υπαρχουνε τροποι για να μην πατησει καποιος . οπως τον κλασικο τροπο που εχω 2 λογαριασμους , στον ενα εχω συνδεσει καρτα και στον αλλον οχι , και κανω μεταφορα απο τον εναν λογαρισμο στον αλλον οποτε ξερω ποσα χρηματα εχει μεσα η καρτα μου απο την αρχη. επισης υπαρχει και η παυση καρτας για ασφαλεια στην πειραιως και στην εθνικη αμα τυχον πιστευεις οτι την εχεις χασει η δεν την βρισκεις . επισης μπορεις να παιζεις και με το οριο καρτων για περισσοτερη ασφαλεια αμα δεν θελει καποιος να ανοιξει 2ο λογαριασμο. οποτε μια χαρα.
Μπορεις να παίξεις με λογικη αποταμιευτικου/καταθετικου λογ/σμου όπου τα περισσότερα χρήματα θα είναι στο 1ο λογ/σμο και στο 2ο θα έχεις αυτό που θες να διαχειριστείς με κάρτα. Προφανώς ο δεύτερος θα συνδεθεί με τη καρτα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...