Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ακριβώς το ίδιο συνέβη σε μένα με τράπεζα Πειραιώς. Ούτε στο τηλέφωνο ούτε στο κατάστημα μπόρεσε να γίνει αντιλογισμός συνδρομής. Βασικά δεν υπήρχε καμία προσφορά τρέχουσα αυτή τη στιγμή για αντιλογισμό συνδρομής. Έτσι και γω ζήτησα ακύρωση και καταστροφή της κάρτας (η οποία και έγινε χτες στο κατάστημα έκδοσής της).

Νομίζω οτι ο λόγος που πληρώνεις συνδρομή είναι οι χαμηλές αγορές που έχεις πραγματοποιήσει από τον Ιούνιο του 2018 μέχρι τον Ιούνιο του 2019. Η Eurobank θέτει τα 2000€ σαν όριο αγορών για να αποφύγεις την συνδρομή. Δηλαδή στο παραπάνω χρονικό διάστημα (Ιούνιος 2018 Ιουνιος 2019) θα έπρεπε να έχεις κάνει αγορές συνολικής αξίας >2000€. Μάλλον δεν το έφτασες το όριο γι αυτό και η συνδρομή.

Εγώ θα ξαναβγάλω visa στην ίδια τράπεζα σε κανένα εξάμηνο και θα θυμάμαι να πραγματοποιώ αγορές >2500€ ετησίως. Τόσο είναι το όριο στην Πειραιώς για μη ετήσια συνδρομή.

 

Και σε μένα πάντως η Πειραιώς αρνήθηκε φέτος για πρωτη φορά να μη μου χρεώσει συνδρομή στην πιστωτική μου. Ετσι την σταματησα. Είχα πάνω απο 2000 αγορες το έτος με αυτη. Αρα δε φταίει αυτό. Μάλλον άλλαξαν πολιτική

 

Αυτό που λέει και ο spartak. Αγορές έχω πάνω από 2000 που αναφέρεις ως όριο και για αυτό μάλιστα ανέφερα ότι θέλω τον αντιλογισμό της συνδρομής. Το όριο αυτό είναι προφορικά και δεν αναφέρεται κάπου επίσημα αν δεν κάνω λάθος. Τουλάχιστον για την Eurobank. Στην COSMOTE World Mastercard το αναφέρει το 2000€. Στην Πειραιώς που έχω άλλη πιστωτική δεν μου χρέωσαν όπως περίμενα. Στην Eurobank όμως το έκαναν. Τώρα αν δεν την ακυρώσουν, θα ακυρώσω την κάρτα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η προσφορά της diners στα mymarket; Απάντηση: ΟΧΙ

Το αναφέρει αυτό η alpha στην ιστοσελίδα της προσφορας; Απάντηση: ΟΧΙ

Αρα σαφέστατα ψευδής και παραπλανητική διαφήμιση

 

Το εξωφρενικό είναι ότι η ίδια τράπεζα στην dynamic βλέπει κανονικά τα τερματικά αυτα ως σουπερ μαρκετ. Ετσι τουλάχιστον γράφτηκε εδώ

Η προσφορά ισχύει σε όλα τα super market άρα βεβαίως,φυσικά και στα My market εφόσον ανήκουν στην κατηγορία super market.Είναι αυτονόητο ότι οποιαδήποτε ενέργεια διόρθωσης απαιτείται να γίνει αφορά την επιχείρηση και το τμήμα εμπόρων που έχει συνεργασία η επιχείρηση.Σαφέστατα δεν υπάρχει καμια ψευδής και καμια παραπλανητική διαφήμιση.Αυτονόητο της προσφοράς είναι επίσης όπου περνά η κάρτα

 

Αυτό που λέει και ο spartak. Αγορές έχω πάνω από 2000 που αναφέρεις ως όριο και για αυτό μάλιστα ανέφερα ότι θέλω τον αντιλογισμό της συνδρομής. Το όριο αυτό είναι προφορικά και δεν αναφέρεται κάπου επίσημα αν δεν κάνω λάθος. Τουλάχιστον για την Eurobank. Στην COSMOTE World Mastercard το αναφέρει το 2000€. Στην Πειραιώς που έχω άλλη πιστωτική δεν μου χρέωσαν όπως περίμενα. Στην Eurobank όμως το έκαναν. Τώρα αν δεν την ακυρώσουν, θα ακυρώσω την κάρτα.

 

Πολύ απλά αν έχεις αρχειοθετημένα τα statement του τελευταίου 12μηνου βλέπεις αν έχεις φτάσει το ποσό αυτό (αν η κάρτα είχε εκδοθεί π.χ. 04/2013 θα δεις απο τον λογαριασμό έκδοσης 05/2018 και θα το μετρήσεις 1ο statement νέου έτους εως και τον λογαριασμό έκδοσης 05/2019 ή κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτα σχετική επιστολή για να επιβεβαιώσεις αν είναι 2.000 ή 2.500€ ανάλογα την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει αγορές πάνω από 2500€ το χρόνο, χρεωθεί την συνδρομη και μετά από αυτό ακυρώσει την καρτα, η συνδρομή θα πληρωθεί ή όχι;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει αγορές πάνω από 2500€ το χρόνο, χρεωθεί την συνδρομη και μετά από αυτό ακυρώσει την καρτα, η συνδρομή θα πληρωθεί ή όχι;

 

Eίναι θέμα της τραπεζας

Link to comment
Share on other sites

Eίναι θέμα της τραπεζας

Γιατί αν είναι να πληρωθεί, μπορεί να την κρατήσει 11 μήνες ακόμη και να την ακυρώσει πριν την επόμενη συνδρομή.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Οπως ειχα υποσχεθει επανηλθα με το τι εγινε με τις αντικαταστασεις της Χρυσης AMEX και της Blue που εχω.

H Χρυση ΑΜΕΧ η διευκολυνσεως αντικατασταθηκε απο Platinum Bonus Mastercard πιστωτικη.

Η Blue AMEX αντικατασταθηκε απο την Gold Bonus Mastercard.(στην περιπτωση μου)

Ηρθαν οι ειδοπoιησεις sτο ebanking και εμφανιστηκαν επισης στο προφιλ.

Η ληξη και των 2 ειναι το 2023.

Τωρα τις αναμένω ταχυδρομικα

Τις ΑΜEX τις κρατώ για ανάμνηση..

 

Καλη συνέχεια σε ολους.:)

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πιστωτική της Πειραιώς που έχω βλέπω κινήσεις κάθε μήνα με αιτιολογία ασφάλιση card protector, τι είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Σε μια πιστωτική της Πειραιώς που έχω βλέπω κινήσεις κάθε μήνα με αιτιολογία ασφάλιση card protector, τι είναι αυτό;

 

Πιθανόν να σου έβαλαν ασφάλιση κάρτας, κι εμένα πήγαν να μου πουλήσουν πριν λίγες μέρες. Καλύπτει αδυναμία πληρωμής σε περίπτωση ασθένειας, ατυχήματος, κλπ. Εάν δεν έχεις υπογράψει κάτι ή συμφωνήσει σε ηχογραφημένο μήνυμα, θα πρέπει να το αφαιρέσουν και να σου πιστώσουν τις χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να σου έβαλαν ασφάλιση κάρτας, κι εμένα πήγαν να μου πουλήσουν πριν λίγες μέρες. Καλύπτει αδυναμία πληρωμής σε περίπτωση ασθένειας, ατυχήματος, κλπ. Εάν δεν έχεις υπογράψει κάτι ή συμφωνήσει σε ηχογραφημένο μήνυμα, θα πρέπει να το αφαιρέσουν και να σου πιστώσουν τις χρεώσεις.
Μάλιστα, δεν το γνώριζα αυτό φίλε, νταβατζιλικη δηλαδή, δεν υπόγραψα και τέτοιο, να φανταστείς η κάρτα είναι πρώην Κύπρου, αν δεν επιστραφούν τι κάνουμε; την κόβουμε; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, δεν το γνώριζα αυτό φίλε, νταβατζιλικη δηλαδή, δεν υπόγραψα και τέτοιο, να φανταστείς η κάρτα είναι πρώην Κύπρου, αν δεν επιστραφούν τι κάνουμε; την κόβουμε; ευχαριστώ

Γνωρίζω περίπτωση που δεν δέχτηκαν να τα πιστώσουν, εξαρτάται πόσο θέλεις να το κυνηγήσεις.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να καλέσεις στην εξυπηρέτηση καρτών για να επιβεβαιώσεις τί είναι. Εφόσον είναι ασφάλιση, στην οποία δεν μπορούν να αποδείξουν ότι έχεις συμφωνήσει, και δεν θέλουν να τα πιστώσουν - τότε έχει νόημα να ψαχτείς περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τους καλώ και δεν το σηκώνουν, αναμονή πάνω από 15 λεπτά και χωρίς απάντηση, τι να πει κανείς, τεσπα
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανένας σε αντικατασταση της dynamic amex την νέα κάρτα diners?

 

ακόμα δεν έχω καμία ειδοποίηση. Άπλα στους λογαριασμούς αναγράφει ότι θα αντικατασταθει με diners...

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 10+ μέρες συμβαίνει αυτό, από την αρχή της διάθεσης των platinum καρτών...έχω μιλήσει 3-4 φορές με την εξυπηρέτηση, με έβαλαν και έστειλα mail με screenshot όπου ΔΕΝ φαίνεται η κάρτα και ακόμη τίποτα....

Για ΔΕΚΟ καλύτερα να σου πω, μιας και γλυτώνεις τις προμήθειες , αλλά επειδή πλησιάζει εφορία κτλ. επείγει να το φτιάξουν.

 

 

μόλις ενημερώθηκα (και όντως δουλεύει πλέον) ότι στις πληρωμές εμφανίζεται κανονικά και η platinum mastercard! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανένας σε αντικατασταση της dynamic amex την νέα κάρτα diners?

 

 

 

ακόμα δεν έχω καμία ειδοποίηση. Άπλα στους λογαριασμούς αναγράφει ότι θα αντικατασταθει με diners...

 

 

 

Εμενα μου ηρθε μηνυμα σημερα στο ebanking οτι εχει εκδοθει η diners σε αντικατασταση της amex και τις επομενες μερες θα την παραλαβω.

Για την αντικατασταση της dynamic visa κανενα μηνυμα ακομα.

 

Αυτο ομως που πραγματικα πλεον θα ηθελα ειναι αντικατασταση και των δυο με μια χρυση.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να ακολουθήσει και η Diners τον ίδιο δρόμο με την AMEX.

 

Πιο πολύ θα έπρεπε να ελπίζεις να ακολουθήσει η diners τον δρόμο της visa & της master σε ότι αφορά την επέκταση και την αποδοχή.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πιο ρεαλιστική είναι η προσδοκία για κατάργησή της (και αντικατάστασή της με Visa ή Mastercard) παρά για επέκταση της αποδοχής της, η οποία είναι στάσιμη εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να ακολουθήσει και η Diners τον ίδιο δρόμο με την AMEX.

 

 

 

Αν δεν απατωμαι, νομιζω εδω ειχα διαβασει οτι απο Σεπτεμβριο και η diners μας αποχαιρετα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά διάβασες, έπρεπε να γίνει.

 

Υπαρχει κατι γραμμένο γι αυτό το θέμα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατωμαι, νομιζω εδω ειχα διαβασει οτι απο Σεπτεμβριο και η diners μας αποχαιρετα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Που τα διαβάζετε αυτά;

Σωστά διάβασες, έπρεπε να γίνει.

Εχεις κάτι να μοιραστείς ; Είμαι περίεργος.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω δει για τις Diners είναι αυτό από την ΕΕ. Δεν ξέρω βέβαια αν σημαίνει κάτι απαραίτητα σχετικά για το μέλλον της Diners στην Ευρώπη

 

Πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες που εκδίδονται από τριμερή συστήματα καρτών (όπως οι κάρτες American Express και Diners Club) και οι επιχειρηματικές και εταιρικές πιστωτικές κάρτες για τις οποίες χρεώνεται ο εργοδότης σας αντί για εσάς, δεν καλύπτονται από τους κανόνες της ΕΕ για τις υπηρεσίες πληρωμών, συνεπώς, αν τις χρησιμοποιήσετε, ενδέχεται να σας επιβληθεί επιπρόσθετη χρέωση.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/payments-transfers-cheques/index_el.htm

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί τόσο κακια σχετικά με την diners. Και γω ξαφνικά θα βρεθώ με μια τέτοια λόγω αντικατάστασης κάρτας, αλλά δεν το βλέπω τόσο τραγικά. Άλλωστε θα χρησιμοποιείται μόνο εκεί που δίνει μπόνους. Αν κάποιον δεν να βολεύει τελείως μπορεί να ζητήσει και να αιτηθεί μια άλλη. Όποτε δεν ξέρω πως δικαιολογείται όλο αυτό. Επίσης δε νομίζω να γίνει ότι και με την ΑΜΕΞ, η τουλάχιστον να έχει γίνει ότι τέτοιο ήδη, γιατί έχει αρχίσει μεγάλη προώθηση από ΑΛΦΑ μετά κι την ένταξη της στο μπόνους.
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μεγάλη προώθηση; Η Alpha Bank είχε την ευκαιρία με την έξοδο της AMEX να στείλει τόσο κόσμο προς τη Diners, ωστόσο προτίμησε να στείλει μόνο όσους είχαν τη Vodafone AMEX (που έτσι κι αλλιώς ήταν μονόδρομος γιατί δεν υπάρχει άλλη κάρτα Vodafone με διπλάσιους πόντους) και όσους είχαν τη Dynamic, ενώ τη μεγάλη πλειοψηφία των κατόχων AMEX την έστειλε σε Mastercard. Εδώ η ίδια η Alpha Bank με τις ενέργειές της απαξιώνει τη Diners και αναρωτιόμαστε γιατί δεν συμπαθούν την Diners οι καταναλωτές; Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μεγάλη προώθηση; Η Alpha Bank είχε την ευκαιρία με την έξοδο της AMEX να στείλει τόσο κόσμο προς Diners, ωστόσο έστειλε μόνο όσους είχαν τη Vodafone AMEX (γιατί δεν υπήρχε αντίστοιχη κάρτα με διπλάσιους πόντους) και τη Dynamic, ενώ τη μεγάλη πλειοψηφία την έστειλε σε Mastercard. Εδώ η ίδια η Alpha Bank απαξιώνει τη Diners και αναρωτιόμαστε γιατί δεν συμπαθούν την Diners οι καταναλωτές;

 

Από άποψη διαφήμισης σε περιοδικά και εκπομπές. Είναι λογικό να την προωθεί γιατί παίρνει μεγαλύτερη προμήθεια σε σχέση με visa MasterCard

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...