Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αμην! Αρχισαν να περνανε οι ποντοι απο τις συναλλαγες με την platinum. Μολις πηγα σε BP και περαστηκαν κανονικα x4 και x2 οι ποντοι! Ακομα βεβαια περιμενω τους ποντους απο τις προηγουμενες συναλλαγες να μπουν αναδρομικα.

 

Δεν θα μπουν αν δεν το ζητήσεις από την εξυπηραιτηση πελατων

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισως δε το ειπα σωστα. Ψαχνω τα λιγα μιλια που βγαζει στα 5000. Μια φορα ειχα κλεισςι χρισ/να απο κρητη 3 ατομα για αθηνα με 40 ευρω. Μονο τους φορους και 15000 μιλια

 

Mα φίλε μου σε άκουσε η Aegean δεν εξηγείτε :wacko:

Χθες το ειπες σημερα πραγματοποιήθηκε.

Εξαργυρώστε 20% λιγότερα μίλια σε όλες τις πτήσεις μας!

Κλείστε το επόμενο εισιτήριο εξαργύρωσης έως και 18/06 και επωφεληθείτε από 20% έκπτωση στην εξαργύρωση μιλίων για όλες τις πτήσεις του δικτύου μας έως και 31/12! Συνδεθείτε τώρα, επιλέξτε “Εξαργύρωση μιλίων” και εξαργυρώστε 20% λιγότερα μίλια για όποιον προορισμό επιθυμείτε!

https://el.aegeanair.com/milesandbonus/news/2019/aegean-20-years-discount-award-tickets/

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να έχω πρόβλημα με το Go4More της Εθνικής: Πλήρωσα σήμερα στο Σκλαβενίτη 60 ευρώ με τη χρεωστική της Εθνικής και το απόκομμα της συναλλαγής για πρώτη φορά δεν εμφάνισε τους πόντους που κέρδισα και το υπόλοιπο των πόντων.

 

Μόλις καταφέρω να φτάσω στο 5ευρω της εξαργύρωσης θα σταματήσω να τη χρησιμοποιώ, κουράστηκα με τα τερτίπια της και βαρέθηκα να χάνω πόντους.

 

Σχεδόν μια εβδομάδα αργότερα: Η συναλλαγή έχει οριστικοποιηθεί αλλά οι πόντοι άφαντοι. Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν φτάνω και τους πόντους για να κάνω την εξαργύρωση να τελειώνω.

 

Επικοινώνησα με το support (emaill μέσω της εφαρμογής) και περιμένω απάντηση - αν και η εμπειρία μου από το support της Εθνικής δεν είναι και η καλύτερη....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών να δουν άμεσα συναλλαγή;
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι τη blue amex μου την είχαν ξεχάσει μιας και την notos μου την έχουν ήδη αλλάξει. Αλλά χθες μου ήρθε ενημερωτικό και μένα στο web banking ότι εκδόθηκε σε αντικατάσταση η platinum. Τελικά ρώτησε κανένας στην εξυπηρέτηση ποτέ θα πέσει η πρώτη συνδρομή; Ένα χρόνο μετά από τώρα η τον Νοέμβριο που θα ανανεωνοταν η amex μου κανονικά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι τη blue amex μου την είχαν ξεχάσει μιας και την notos μου την έχουν ήδη αλλάξει. Αλλά χθες μου ήρθε ενημερωτικό και μένα στο web banking ότι εκδόθηκε σε αντικατάσταση η platinum. Τελικά ρώτησε κανένας στην εξυπηρέτηση ποτέ θα πέσει η πρώτη συνδρομή; Ένα χρόνο μετά από τώρα η τον Νοέμβριο που θα ανανεωνοταν η amex μου κανονικά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν η κάρτα έχει εκδοθεί π.χ. 10/2014 , θα χρεωθεί 10/2020 και αν η ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού είναι π.χ. κάθε 15 του μήνα,θα εμφανιστεί στον λογαριασμό έκδοσης 15-10-2020 ή στον επόμενο 15-11-2020 (ανάλογα με το πότε έχει καταχωρηθεί ακριβώς η αίτηση της κάρτας)

Link to comment
Share on other sites

Αν η κάρτα έχει εκδοθεί π.χ. 10/2014 , θα χρεωθεί 10/2020 και αν η ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού είναι π.χ. κάθε 15 του μήνα,θα εμφανιστεί στον λογαριασμό έκδοσης 15-10-2020 ή στον επόμενο 15-11-2020 (ανάλογα με το πότε έχει καταχωρηθεί ακριβώς η αίτηση της κάρτας)

 

Διατηρεί την ημερομηνία ανανά ίωσης της αρχικής ΑΜΕΧ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι συναλλαγές με την Platinum Bonus σας αποδίδουν πόντους; Εμένα μέχρι σήμερα δεν έχω δει να αποδίδουν καθόλου πόντους ούτε οι συνεργαζόμενες επιχειρήσεις (Aegean, ΑΒ), ούτε άλλες.

 

Επίσης, έχει λάβει κανείς τα εκπτωτικά κουπόνια των 25 EUR της Aegean?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 2 συναλλαγές με την BP μου είχαν περαστεί μια μέρα.. Μετά από εκεί και περα τίποτα. Μου χρωστάνε 6000+ πόντους ηδη..

Οσο για τα κουπόνια, λέει οτι θα σταλουν 1 μήνα μετά:

**Οι κωδικοί έκπτωσης θα αποστέλλονται με SMS τον επόμενο ημερολογιακό μήνα από την έκδοση της κάρτας και σε κάθε ετήσια ανανέωσή της
Link to comment
Share on other sites

Από την platinum ΔΕΝ αποδίδονται ποντοι bonus. Μόνο μία συναλλαγή στην BP μου έχει δώσει. Πιστεύω νά το φτιάξουν, και αναδρομικα
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα για τους ποντους μου ειπαν πως αυτοι δεν μπαινουν μετα απο καθε συναλλαγη αλλα στο τρλος καθε μηνα η την αρχη του επομενου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα για τους ποντους μου ειπαν πως αυτοι δεν μπαινουν μετα απο καθε συναλλαγη αλλα στο τρλος καθε μηνα η την αρχη του επομενου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καινούριο αυτό; Από που προκύπτει; Και μόνον για την platinum ισχύει; Γιατί στις άλλες κάρτες μπαίνουν αμέσως μετά την οριστικοποιηση της συναλλαγής; Μάλλον κουταμάρα ειπαν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε ασχετο υπαλληλο επεσες που δεν ηξερε ή βαριοταν να μαθει τι γινεται γιατι οπως σου ειπα, καποιες συναλλαγες με την BP, τα sephora, ikea και Haralas περαστηκαν επιτοπου. Θα ξαναπαω σημερα στην ιδια BP και θα σας πω αν περαστηκαν παλι επιτοπου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομαι στην platinum (που δεν εχω), αλλα γενικα στους bonus ποντους. Πηρα επι τουτου να ρωτησω γιατι εχουν γινει πολλες συναλλαγες και δεν βλεπω τους αντιστοιχους ποντους.

Και μου εδωσαν την εξηγηση που εγραψα. Στην αρχη του μηνα που ξανακοιταξα ειχε αυξηθει το ποσο των ποντων.

Βεβαια εγω δεν μπορω να βρω ακρη γιατι οι ποντοι προερχονται κυριως απο πωλησεις που κανω σαν επαγγελματιας και οχι απο προσωπικες αγορες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται σε POS της alpha σε φυσικό κατάστημα όπου οι πόντοι γράφονται και στο απόκομμα, τότε φαίνονται άμεσα και στην εφαρμογή.

Αν η συναλλαγή είναι σε POS άλλης τράπεζας ή μέσω internet, τότε οι πόντοι πιστώνονται αμέσως μόλις λογιστικοποιηθεί η συναλαγή. (2-3 μέρες) Δεν έχει καμία σχέση η αρχή και το τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται σε POS της alpha σε φυσικό κατάστημα όπου οι πόντοι γράφονται και στο απόκομμα, τότε φαίνονται άμεσα και στην εφαρμογή.

Αν η συναλλαγή είναι σε POS άλλης τράπεζας ή μέσω internet, τότε οι πόντοι πιστώνονται αμέσως μόλις λογιστικοποιηθεί η συναλαγή. (2-3 μέρες) Δεν έχει καμία σχέση η αρχή και το τέλος του μήνα.

Ακριβώς. Με τις συναλλαγες της platinum υπάρχει προβλημα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

O skiace αναφέρεται σε πόντους που παίρνει ως επαγγελματίας, σε αυτή την περίπτωση πολύ πιθανόν να αποδίδονται όντως στο τέλος του μήνα, καθώς θα είναι και πολύ μεγαλύτερος αριθμός συναλλαγών σε σχέση με έναν ιδιώτη-καταναλωτή.

 

Απο περιέργεια πώς υπολογίζονται οι πόντοι από πωλήσεις skiace;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την μη απόδοση Bonus για τις αγορές με την platinum, Άλλο ένα πρόβλημα με το πρόγραμμα Bonus της Alpha Bank. Τα super markets Mymarket δεν έχουν καταχωρηθεί στην κατηγορία Σούπερ μάρκετ - Διατροφή όπως τα υπόλοιπα super markets αλλά στην κατηγορία Εστίαση - ταξίδια . Οι ποντοι bonus από τις αγορές σε αυτά αποδίδονται κανονικά αλλά ΔΕΝ υπολογίζονται στη προσφορά που τρέχει αυτό τον καιρό και δίνει 1000 extra bonus για αγορές 200€ μέσα σε έναν μήνα από καταστήματα ειδών διατροφής Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την μη απόδοση Bonus για τις αγορές με την platinum, Άλλο ένα πρόβλημα με το πρόγραμμα Bonus της Alpha Bank. Τα super markets Mymarket δεν έχουν καταχωρηθεί στην κατηγορία Σούπερ μάρκετ - Διατροφή όπως τα υπόλοιπα super markets αλλά στην κατηγορία Εστίαση - ταξίδια . Οι ποντοι bonus από τις αγορές σε αυτά αποδίδονται κανονικά αλλά ΔΕΝ υπολογίζονται στη προσφορά που τρέχει αυτό τον καιρό και δίνει 1000 extra bonus για αγορές 200€ μέσα σε έναν μήνα από καταστήματα ειδών διατροφής

 

Εχεις επικοινωνήσει με την Alpha ?

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εχεις επικοινωνήσει με την Alpha ?

 

Σήμερα το διαπίστωσα και έστειλα Mail πριν από λίγο στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Eurobank Visa "Επιστροφή" απλή. Πριν 10 ημέρες έγινε χρέωση της ετήσιας συνδρομής 30€. Σε επικοινωνία μου στο τηλέφωνο για ακύρωση της συνδρομής μου ανέφεραν ότι για φέτος δεν ισχύει κάτι τέτοιο και η μόνη προσφορά που τρέχει είναι για μείωση του επιτοκίου κατά 3 μονάδες. Τους ανέφερα φυσικά ότι δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο αφού την πληρώνω στην ώρα της οπότε και 50% επιτόκιο να είχα δεν με ενδιαφέρει. Επέμειναν ότι δεν γίνεται αντιλογισμός και να πάω σε κατάστημα να την ακυρώσω. Κάθε χρόνο αυτό γίνεται τα τελευταία 5 χρόνια. Τηλέφωνο και αντιλογισμός της συνδρομής.

Έχει κανείς εμπειρία από την ισχύουσα κατάσταση και αν υπάρχει τρόπος τελικά να γλιτώσω τη συνδρομή? Έστω και στο κατάστημα?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από την ισχύουσα κατάσταση και αν υπάρχει τρόπος τελικά να γλιτώσω τη συνδρομή? Έστω και στο κατάστημα?

 

Καλείς το CC και ζητάς να κατατεθεί αίτημα αντιλογισμού της συνδρομής. Ο υπάλληλος που σου μιλάει μπορεί να λέει τα δικά του, εσύ ζήτα να κατατεθεί αίτημα. Εμένα το δέχτηκαν και έγινε αντιλογισμός της ετήσιας συνδρομής.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλείς το CC και ζητάς να κατατεθεί αίτημα αντιλογισμού της συνδρομής. Ο υπάλληλος που σου μιλάει μπορεί να λέει τα δικά του, εσύ ζήτα να κατατεθεί αίτημα. Εμένα το δέχτηκαν και έγινε αντιλογισμός της ετήσιας συνδρομής.

 

CC? Στο τηλέφωνο για αίτημα μίλησα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...