Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος: Έχω 2 πιστωτικές της alpha που μοιράζονται το ίδιο πιστωτικό όριο, γίνεται επειδή θέλω να κάνω μία συγκεκριμένη αγορά και η επιχείρηση δεν δέχεται να τα πάρει μισά μισά από τις 2 κάρτες, η τράπεζα να μου δώσει όλο το ποσό στη μία κάρτα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εχεις μια πιστωτική καρτα και μια προσθετη καρτα συνδεδεμενη με την κυρια ; Τοτε ενα ειναι το οριο και μειωνεται οποια καρτα και αν χρησιμοποιησεις.

Ή εννοεις οτι εχεις δυο ανεξαρτητες πιστωτικές καρτες; Αλλα τοτε πώς γινεται να μοιραζονται το ιδιο πιστωτικό οριο;

Ο πωλητης μπορει να εξοφληθει με πληρωμη με πιστωτική καρτα, πληρωμη μερους με μετρητα και το υπολοιπο με πιστωτική καρτα, ή εξοφληση με δύο ή περισσοτερες πιστωτικες καρτες

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος: Έχω 2 πιστωτικές της alpha που μοιράζονται το ίδιο πιστωτικό όριο, γίνεται επειδή θέλω να κάνω μία συγκεκριμένη αγορά και η επιχείρηση δεν δέχεται να τα πάρει μισά μισά από τις 2 κάρτες, η τράπεζα να μου δώσει όλο το ποσό στη μία κάρτα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η επιχείρηση για ποιο λόγο δεν μπορεί να πάρει απλά το ποσό από το διαθέσιμο των εφάπαξ ή άτοκων δόσεων κάθε κάρτας? Σε κάθε περίπτωση μπορείς να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών και να αναφέρεις από ποια κάρτα θέλεις να περάσει η συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

με κάλεσαν σήμερα από alpha για έκδοση της energy mastercard με δωρεάν συνδρομή για πάντα επειδή έχω μια απλή bonus mastecard σε αυτούς (θα μοιράζονται το πιστωτικό όριο).

δεν εχω μεγάλη κατανάλωση σε καύσιμα, οπότε δε με καίει και πολύ αλλά το δωρεάν για πάντα είναι δελεαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Moυ έστειλαν και μένα σήμερα ένα mail και μου λένε ότι μου στέλνουν μια Enter Bonus Mastercard, προς αντικατάσταση της American Express που έχω...
Link to comment
Share on other sites

Moυ έστειλαν και μένα σήμερα ένα mail και μου λένε ότι μου στέλνουν μια Enter Bonus Mastercard, προς αντικατάσταση της American Express που έχω...

 

Ακόμη τις χρεωστικές αλλάζουν δηλαδή. Δεν έχουν προχωρήσει σε πιστωτικες

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με κάλεσαν σήμερα από alpha για έκδοση της energy mastercard με δωρεάν συνδρομή για πάντα επειδή έχω μια απλή bonus mastecard σε αυτούς (θα μοιράζονται το πιστωτικό όριο).

δεν εχω μεγάλη κατανάλωση σε καύσιμα, οπότε δε με καίει και πολύ αλλά το δωρεάν για πάντα είναι δελεαστικό...

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Άραγε να είναι προσωπική ή γενικώτερη προσφορά;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στο τιμολόγιο της alpha αναφέρει χρέωση για iris 1 ευρώ https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1

 

Εγώ έστειλα μέσω του quick transfer πριν 3 μέρες και δε με χρέωσε κάτι . Έχει δει κάποιος την ανάλογα προμήθεια αυτή;

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι στην Πειραιώς είναι 2,5 ευρώ. Σε πρόσφατη μεταφορά χρέωσε 4 λεπτά του ευρώ για μεταφορά περίπου 35 ευρώ.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στο τιμολόγιο της alpha αναφέρει χρέωση για iris 1 ευρώ https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1

 

Εγώ έστειλα μέσω του quick transfer πριν 3 μέρες και δε με χρέωσε κάτι . Έχει δει κάποιος την ανάλογα προμήθεια αυτή;

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι στην Πειραιώς είναι 2,5 ευρώ. Σε πρόσφατη μεταφορά χρέωσε 4 λεπτά του ευρώ για μεταφορά περίπου 35 ευρώ.

 

Δεν ξερω πως δουλευει στην Πειραιώς. Ειχα δοκιμάσει να στείλω 100 ευρω με IRIS χρέωση 2 λεπτα δοκιμάζω 10 ευρω χρέωση 2 λεπτα. Περίεργα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στο τιμολόγιο της alpha αναφέρει χρέωση για iris 1 ευρώ https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1

 

Εγώ έστειλα μέσω του quick transfer πριν 3 μέρες και δε με χρέωσε κάτι . Έχει δει κάποιος την ανάλογα προμήθεια αυτή;

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι στην Πειραιώς είναι 2,5 ευρώ. Σε πρόσφατη μεταφορά χρέωσε 4 λεπτά του ευρώ για μεταφορά περίπου 35 ευρώ.

 

Η Πειραιως εχει διαφορετικο τιμολογιο αν το στείλεις απο την εφαρμογη για κινητά απο ότι αν το στείλεις μέσω web. Επίσης έχει κλιμακωτη χρεωση στην προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύετε την υπηρεσία IRIS 24/7 όπου συμπληρώνεις κινητό τηλέφωνο και έχει όριο 500€/ημέρα

με την υπηρεσία IRIS online payments όπου γίνεται χρήση IBAN και για ποσά εντολής μέχρι 12.500€/συναλλαγή

Edited by GraveDigger
αφαίρεση άκυρης ερώτησης για τις χρεωστικές της Alpha εκτός bonus
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύετε την υπηρεσία IRIS 24/7 όπου συμπληρώνεις κινητό τηλέφωνο και έχει όριο 500€/ημέρα

με την υπηρεσία IRIS online payments όπου γίνεται χρήση IBAN και για ποσά εντολής μέχρι 12.500€/συναλλαγή

_______________________________________________________________________________________________

 

Είδα στο ανανεωμένο τιμολόγιο της Alpha πως πλέον θα υπάρχει ετήσια χρέωση και στις χρεωστικές Enter Visa. Την συγκεκριμένη μου την είχαν στείλει σε αντικατάσταση μιας χρεωστικής κάρτας 1|2|3 Visa Electron. Έχει χρεωθεί κανείς την ετήσια συνδρομή σε παλιά κάρτα;

 

και για την χρεωστικη την απλ την μπλε εχει ετησιο κοστος; δεν παιζει μονο στις χρεωστικες της μπονους εχει εητσιο κοστος ετσι δεν ειναι; .

 

οσο για το την αποστολη με αριθμο τηλεφωνου σιγουρα βολευει. ( αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα! , ναι μεν βολευει αντι για iban να βαζεις αριθμο κινητου αλλα γιατι να εχει οριο; 500 ευρω την ημερα; ) .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

και για την χρεωστικη την απλ την μπλε εχει ετησιο κοστος; δεν παιζει μονο στις χρεωστικες της μπονους εχει εητσιο κοστος ετσι δεν ειναι; .

 

οσο για το την αποστολη με αριθμο τηλεφωνου σιγουρα βολευει. ( αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα! , ναι μεν βολευει αντι για iban να βαζεις αριθμο κινητου αλλα γιατι να εχει οριο; 500 ευρω την ημερα; ) .

 

Έχεις δίκιο, δεν ξέρω τι είδα! :wacko: https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf

Η απλή Enter Visa παραμένει εκτός του τιμολογίου (14.1)

 

Όσο για την περίπτωση του IRIS 24/7 το όριο είναι στα 500€/ημέρα διότι με εξαίρεση την Πειραιώς οι υπόλοιπες τράπεζες παίζουν με δωρεάν συναλλαγές για τους πελάτες τους. Αν και όταν ξεκινήσει να χρεώνεται και από τις άλλες τράπεζες, πάλι θα είναι φθηνότερο σε σχέση με το κλασικό έμβασμα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν ξέρω τι είδα! :wacko: https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf

Η απλή Enter Visa παραμένει εκτός του τιμολογίου (14.1)

 

Όσο για την περίπτωση του IRIS 24/7 το όριο είναι στα 500€/ημέρα διότι με εξαίρεση την Πειραιώς οι υπόλοιπες τράπεζες παίζουν με δωρεάν συναλλαγές για τους πελάτες τους. Αν και όταν ξεκινήσει να χρεώνεται και από τις άλλες τράπεζες, πάλι θα είναι φθηνότερο σε σχέση με το κλασικό έμβασμα.

 

δηλαδη μπορω να μεταφερω χρηματα απο την μια τραπεζα στην αλλη εως 500 ευρω μεσω iris 24/7 .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μικρή ερώτηση αν γνωρίζετε: αν πληρώσω Online λογαρισμό wind με κάρτα alpha bonus, θα πάρω 4χπόντους ή όχι;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

μικρή ερώτηση αν γνωρίζετε: αν πληρώσω Online λογαρισμό wind με κάρτα alpha bonus, θα πάρω 4χπόντους ή όχι;

 

εχεις την παλια πιστωτικη καρτα american express της wind ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μικρή ερώτηση αν γνωρίζετε: αν πληρώσω Online λογαρισμό wind με κάρτα alpha bonus, θα πάρω 4χπόντους ή όχι;

 

Η Wind δεν ειναι στους μεγαλους του Bonus. Θα παρεις 1 ποντο για καθε ενα ευρω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω την παλιά Wind American express bonus!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω την παλιά Wind American express bonus!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Δεν ισχυει η δική μου απαντηση τοτε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω την παλιά Wind American express bonus!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

αυτη η καρτα δεν βγαινει πια σε συνεργασια με την wind . αλλα θα στην αντικαταστησουνε με αλλη bonus που δεν θα γραφει wind επανω διοτι δεν υπαρχει αλλη. ( αυτο μου ειχανε πει που ειχα ρωτησει για εκδοση ).

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αυτη η καρτα δεν βγαινει πια σε συνεργασια με την wind . αλλα θα στην αντικαταστησουνε με αλλη bonus που δεν θα γραφει wind επανω διοτι δεν υπαρχει αλλη. ( αυτο μου ειχανε πει που ειχα ρωτησει για εκδοση ).

 

Μεχρι να αντικατασταθει ομως, ισχυουν τα προνομια που εχει για τις πληρωμες στη Wind

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Aν κάποιος κάτοχος ΑΜΕΧ Bonus Premium έχει νέα για την κάρτα αντικατάστασης που θα προτείνουν, να ενημερώσει please! :) Thanks
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος Μάιου θα έχουν λογικά τελειώσει οι αντικαταστάσεις.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση η χρέωση 6€ για αντικατάσταση κάρτας ισχύει ακόμη και στην ανανέωση της; Μου ήρθε χρέωση 6€ όταν παρέλαβα την κάρτα . Τράπεζα Πειραιώς.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση η χρέωση 6€ για αντικατάσταση κάρτας ισχύει ακόμη και στην ανανέωση της; Μου ήρθε χρέωση 6€ όταν παρέλαβα την κάρτα . Τράπεζα Πειραιώς.

Ναι................

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι................
Τραγικό .. δηλαδή η Βασιλόπουλος που λήγει το καλοκαίρι θα με χρεώσουν 15€ για την συνδρομή και 6€ για την αντικατάσταση. Ότι κερδίζω δηλαδή από τα ψώνια θα το πάρουν πίσω...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...