Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κάτοχος της University Visa εδώ και 3+ χρόνια, η Eurobank μου έχει απορρίψει την αίτηση 2 φορές.

 

Πάντως η Πειραιώς 2-3 φορές που έκανα μια μικρή υπέρβαση ορίου (την κάλυψα επί τόπου βέβαια) μου την ενέκρινε προς μεγάλη μου έκπληξη.

 

Υπέρβαση ορίου εννοείς οτι έκανες αίτημα στο τηλ. κεντρο για (προσωρινή) αύξηση του ορίου;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα που μπήκα στο τάξισ νετ να πληρώσω την τελευταία δόση του ενφια μου έβγαλε ότι δεν δουλεύει η πληρωμή με κάρτα. το αντιμετώπισε κανένας άλλος? . είναι προσωρινό άραγε?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση ορίου εννοείς οτι έκανες αίτημα στο τηλ. κεντρο για (προσωρινή) αύξηση του ορίου;

 

Απλά έκανα την συναλλαγή και εγκρίθηκε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα τώρα είναι αν συμφέρει τη μετατροπή να την κάνει το PayPal η η τράπεζα

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ερώτημα τώρα είναι αν συμφέρει τη μετατροπή να την κάνει το PayPal η η τράπεζα

Στις 27/11 1 GBP= 1.1283398567 euro .

άρα 6,49GBP = 7,32292567 euro μέχρι τα 7,50 είναι 2,40 %

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα αυτό δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί αν δεν γνωρίζουμε την τράπεζα.

Υπάρχουν τράπεζες που επιβάλουν ελάχιστο ποσό μετατροπής συναλλάγματος 1 ευρώ....

Οπότε δεν συμφέρουν για μικροσυναλλαγές,

Αλλά αν μιλάμε για AlphaBank σίγουρα συμφέρει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έκανα την συναλλαγή και εγκρίθηκε.

 

Έκανες συναλλαγή χωρίς να έχεις στο διαθέσιμο υπόλοιπο ολόκληρο το ποσό της αγοράς και πέρασε;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες συναλλαγή χωρίς να έχεις στο διαθέσιμο υπόλοιπο ολόκληρο το ποσό της αγοράς και πέρασε;

 

Σωστά! :happy:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υπέγραψα την Δευτέρα δάνειο στη eurobank για αγορά αυτοκινήτου στην αντιπροσωπεία..πότε θα εμφανιστεί στο ebanking;

 

μπορει να βοηθησει καποιος;;

Link to comment
Share on other sites

μπορει να βοηθησει καποιος;;

 

Δες στο ebanking μήπως χρειάζεται να το προσθέσεις εσύ με τον αριθμό δανείου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα αυτό δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί αν δεν γνωρίζουμε την τράπεζα.

Υπάρχουν τράπεζες που επιβάλουν ελάχιστο ποσό μετατροπής συναλλάγματος 1 ευρώ....

Οπότε δεν συμφέρουν για μικροσυναλλαγές,

Αλλά αν μιλάμε για AlphaBank σίγουρα συμφέρει η τράπεζα.

μιλησα με εξ πελατων της alpha και ο υπαλληλος μου ειπε οτι η προμηθεια επιβαλεται μονο σε φυσικη χρηση της καρτας η διαφορα που βλεπουμε μου ειπε οτι ειναι απο την διαφορετικη ισοτιμια της εκαστοτε μερας. δηλαδη το 7.42 που εγινε 7.50 η διαφορα ειναι στην διαφορετικη ισοτιμια. Η αληθεια ειναι οτι δεν με επεισε καθολου. Εννοειται οτι απο εδω και περα για αγορες σε ξενο νομισμα μονο alpha πιστωτικη γιατι η προμηθεια της eurobank ειναι ληστρικη
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

μιλησα με εξ πελατων της alpha και ο υπαλληλος μου ειπε οτι η προμηθεια επιβαλεται μονο σε φυσικη χρηση της καρτας η διαφορα που βλεπουμε μου ειπε οτι ειναι απο την διαφορετικη ισοτιμια της εκαστοτε μερας. δηλαδη το 7.42 που εγινε 7.50 η διαφορα ειναι στην διαφορετικη ισοτιμια. Η αληθεια ειναι οτι δεν με επεισε καθολου. Εννοειται οτι απο εδω και περα για αγορες σε ξενο νομισμα μονο alpha πιστωτικη γιατι η προμηθεια της eurobank ειναι ληστρικη

 

Μα γιατί να προσπαθήσει να σε πείσει; Έτσι γίνεται στην alpha bank ως τώρα τουλάχιστον που χρησιμοποιώ τις κάρτες στο εξωτερικό εδώ και πάνω από μια πενταετία. Σε άλλες τράπεζες είτε 1€ είτε 100€ συναλλαγή έχω δει στάντρα χρέωση συναλλαγής στην alpha ακόμα η διαφορά είναι ελάχιστη και όντως παίζει κάθε μέρα με βάση τις ισοτιμίες συναλλάγματος που κλειδώνονται.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να προσπαθήσει να σε πείσει; Έτσι γίνεται στην alpha bank ως τώρα τουλάχιστον που χρησιμοποιώ τις κάρτες στο εξωτερικό εδώ και πάνω από μια πενταετία. Σε άλλες τράπεζες είτε 1€ είτε 100€ συναλλαγή έχω δει στάντρα χρέωση συναλλαγής στην alpha ακόμα η διαφορά είναι ελάχιστη και όντως παίζει κάθε μέρα με βάση τις ισοτιμίες συναλλάγματος που κλειδώνονται.

 

ακριβως ετσι. πριν λιγο καιρο ειχα παραγγειλει κινητο και η χρεωση ειχε γινει σε λιρα αγγλιας. τελικα κ κουριερ χανει το κινητο. μου πιστωνουν το ιδιο ποσο σε λιρες αλλα στο μεσοδιαστημα η ισοτιμια ειχε αλλαξει και τελικα εβγαλα και 31 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για online αγορες σε ξενο νομισμα συμφερει η χρεωστικη της Εθνικης που εχει 1% προμηθεια και χωρις παγιο.

 

Για μηδενικη χρεωση προμηθειας υπαρχει η λυση της N26 αλλα εκει υπαρχουν αλλες χρεωσεις (1 ευρω συνηθως για την αποστολη του εμβασματος απο την τραπεζα σας στη Ν26=Γερμανια, χρεωση απο τις ελληνικες τραπεζες αν θελησετε να κανετε αναληψη των χρηματων που εχετε στη Ν26 στα ΑΤΜ τους 3 ευρω) και οι αγορες δε μετρανε στο χτισιμο του αφορολογητου με καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση νεας χρεωστικης καρτας Πειραιως, 6€ κερατιατικα... Edited by XP130TD
εκτός ΟΠΧ

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση νεας χρεωστικης καρτας Πειραιως, 6€ κερατιατικα...

 

Και να ειναι η μονη!!!

 

6 ευρω η eurobank και οι υπολοιπες απο κοντα. Μονο η ΕΤΕ αυτοματη ανανεωση παραμενει(?) χωρις χρεωση.

 

Και μετα σου ζητουν να χτισεις αφορολογητο με καρτες, υποχρεωτικα!!!

 

Ακουει η επιτροπη αναταγωνισμου, ή η κκ Θανου φτιαχνει το μαλλι της τωρα!!!

 

Εγω παντως καταργησα τη χρεωστικη (και πηρα πισω τα λεφτα που με χρεωσαν) για τη μια χρεωστικη. Οταν κατεβω Ελλαδα θα ειμαι καθε μερα στα γκισε και θα κανω αναληψη και καταθεση ενος λεπτου, απαιτωντας και τη συνοδευτικη χαρτουρα καθε φορα.

 

Θα τους βγει η χρεωση και η πρακτικη αυτη, ο κουκος αηδονι

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

χρεωση απο τις ελληνικες τραπεζες αν θελησετε να κανετε αναληψη των χρηματων που εχετε στη Ν26 στα ΑΤΜ τους 3 ευρω)

 

Αυτό με τα 3 ευρώ είναι επιβεβαιωμένο? Είχα την εντύπωση ότι οι 3 πρώτες αναλήψεις από ΑΤΜ είναι δωρεάν, αλλά ίσως αυτό αφορά μόνο χρεώσεις από την πλευρά τους και δεν αναφέρεται σε χρεώσεις τραπεζών.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

H Alpha δεν χρεώνεια ακόμα την Ν26- Revolut κ.τ.λ. . Άλλες τράπεζες εχουν επιβάλει χρέωση
Link to comment
Share on other sites

Για online αγορες σε ξενο νομισμα συμφερει η χρεωστικη της Εθνικης που εχει 1% προμηθεια και χωρις παγιο.

 

Για μηδενικη χρεωση προμηθειας υπαρχει η λυση της N26 αλλα εκει υπαρχουν αλλες χρεωσεις (1 ευρω συνηθως για την αποστολη του εμβασματος απο την τραπεζα σας στη Ν26=Γερμανια, χρεωση απο τις ελληνικες τραπεζες αν θελησετε να κανετε αναληψη των χρηματων που εχετε στη Ν26 στα ΑΤΜ τους 3 ευρω) και οι αγορες δε μετρανε στο χτισιμο του αφορολογητου με καρτες.

 

και η ελληνική κάρτα αβ Βασιλόπουλος που βγάζει η Πειραιώς έχει μηδενική προμήθεια για αγορές σε ξένο νόμισμα. εγώ έχω την prepaid! του Βασιλόπουλου !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

H Alpha δεν χρεώνεια ακόμα την Ν26- Revolut κ.τ.λ. . Άλλες τράπεζες εχουν επιβάλει χρέωση

 

Δηλαδή αν σηκώσω χρήματα από ΑΤΜ της Alpha με την κάρτα της Ν26 δεν θα χρεωθω? Δεν το ήξερα αυτό για τις άλλες τράπεζες...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν θυμάμαι αν έχει γραφτεί πιο πίσω αλλά πληροφοριακά πήγα στην Alpha για να κάνω αίτηση για την Energy Mastercard και μου είπαν ότι η συγκεκριμένη κάρτα καταργείται, δεν μπορούν να μου την εκδόσουν και όσοι την έχουν θα μετατραπεί σε Bonus Mastercard.

Μήπως μπέρδεψε ο/η υπάλληλος το προϊόν? Το συγκεκριμένο προϊόν παραμένει σταθερά και υπάρχει κανονικά ως διαθέσιμο προϊόν,μπορείς να συμπληρώσεις την αίτηση και ηλεκτρονικά άμεσα.Βέβαια, αν έχει δοθεί σαν πληροφορία ότι θα γίνει κάποια κατάργηση και μετατροπή προϊόντος,αν έχεις ήδη κάποια πιστωτική,αν θέλεις κάνε λίγη υπομονή μήπως αλλάξει όντως κάποιο προϊόν και μετατραπεί σε Energy Mastercard ή μίλησε ξανά με το κατάστημα που σε ενημέρωσαν για την αλλαγή, μήπως υπάρχει κάποια νέα πληροφορία/διόρθωση ή και επιβεβαίωση.Όλα είναι πάντα πιθανά :!:

Link to comment
Share on other sites

H Alpha δεν χρεώνεια ακόμα την Ν26- Revolut κ.τ.λ. . Άλλες τράπεζες εχουν επιβάλει χρέωση

 

αρα ενα πλεονεκτημα (που διαφημιζαν ) που ειχαν αυτες του ειδους οι καρτες χαθηκε.

Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από καιρό έκανα κάτι ψιλοαγορές στο ali με visa πιστωτική της eurobank, είδα λοιπόν έξοδα 1 € σε κάθε συναλλαγή !!! Μεγάλη προμήθεια για αγορά των 3 και 7 ευρώ.

Αυτό συμβαίνει λόγω της πιστωτικής ? Υπάρχει κάποια άλλη κάρτα της eurobank ( έχω χρεωστική Master και Revolut ) που να έχει μικρότερη προμήθεια ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...