Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το διαβάσαμε. Δεν ισχύει αυτό που λες. Αλίμονο αν κάναμε μια αγορά π.χ. 1000€ σε 48 άτοκες και μας δέσμευε 1000€ από το πιστωτικό όριό μας για 4 χρόνια... Ποσό 2 ή 3 δόσεων (και αυτό σε κάποιες περιπτώσεις μόνο) δεσμεύεται για ένα μικρό χρονικό διάστημα και μετά αποδεσμεύεται. Και απλά κάθε μήνα χρεώνει τη μηνιαία δόση.

Δεν φτάνει που δεν ξέρεις παραπληροφορείς κιόλας. Φυσικά και σου δεσμεύει όλο το πόσο και κάθε μήνα αποδεσμεύει το πόσο της δόσης. Μάθε πρώτα και μετά το παίζεις ειδικός..

Link to comment
Share on other sites

το πτυχίο το πήρες;

 

Nαι ρε συ :lol:

 

Άν και τα λεφτά δεν τα είχα δανειστεί για να αγοράσω βιβλία ,αλλά για να κάνω σέρβις στο αμάξι :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που δεν ξέρεις παραπληροφορείς κιόλας. Φυσικά και σου δεσμεύει όλο το πόσο και κάθε μήνα αποδεσμεύει το πόσο της δόσης. Μάθε πρώτα και μετά το παίζεις ειδικός..

 

Στις καρτες bonus της αλφα ισχυει αυτο που λεει ο φιλος..αν εχεις οριο πχ 2000 ευρω μπορεις να αγορασεις κατι που κοστιζει 2000 και να το βαλεις σε ατοκες, το τονιζω ατοκες δοσεις, και εχεις αλλα 2000 ευρω για αγορες σε μια δοση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[...]

Θα ήθελα να μου εξηγήσετε τι ακριβώς είναι το διαθέσιμο υπόλοιπο και τι το τρέχον υπόλοιπο. Εγώ ήξερα ότι διαθέσιμο υπόλοιπο είναι το ποσό που υπάρχει διαθέσιμο για αγορές. Και μου γράφει 1206. Όταν εγώ όμως χρωστάω στην κάρτα μου σίγουρα 116 και 456 (βάσει των αγορών που ανέφερα πιο πάνω) δηλαδή κοντά στα 570 ευρώ και το πιστωτικό μου όριο είναι 1500 ευρώ δεν θα μπορούσα να έχω υπόλοιπο για αγορές πάνω από 930 ευρώ. Έτσι δεν είναι; Άρα σε τι ακριβώς αναφέρεται το διαθέσιμο υπόλοιπο;

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι και το τρέχον υπόλοιπο. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;;;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

 

Ο λόγος που διαφωνούμε λίγο παραπάνω είναι ότι διάφορες τράπεζες και κάρτες δεν χειρίζονται τις δόσεις με τον ίδιο τρόπο, πάντως συμφωνούμε στο τι είναι τα ποσά που ρωτάς.

Η δικιά μου εκτίμηση από αυτά που μας δείχνεις είναι ότι στην κάρτα είναι χρεωμένα τα ~247€ (χρήματα που δεν έχεις πληρώσει από προηγούμενες δόσεις/αγορές). Τα ~1207€ προφανώς είναι αυτά που έχεις διαθέσιμα να χρεώσεις, και τα υπόλοιπα ~45€ μάλλον είναι το ποσό των δόσεων που έχει δεσμευτεί ώστε να χρεωθεί τον τρέχοντα μήνα. Δηλαδή από τις μελλοντικές δόσεις σου δεσμεύει μόνο τις αμέσως επόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που δεν ξέρεις παραπληροφορείς κιόλας. Φυσικά και σου δεσμεύει όλο το πόσο και κάθε μήνα αποδεσμεύει το πόσο της δόσης. Μάθε πρώτα και μετά το παίζεις ειδικός..

 

Κάντε μου τη χάρη τώρα... Από το 1998 έχω κάρτες δεν είμαι χθεσινός... Diners, VISA, Mastercard. Να στείλω και statement μήπως για να πειστείτε; Οι κανονικές πιστωτικές κάρτες λειτουργούν όπως έγραψα. Δεν ξέρω για τις "φοιτητικές" ή οτιδήποτε άλλο μεσοβέζικο. Αυτός που έθεσε το ερώτημα εξάλλου έδωσε τα νούμερα. Φαίνεται πουθενά από αυτά -όσοι καταλαβαίνετε τι σημαίνουν- να έχει δεσμευθεί το σύνολο των αγορών του;

 

@minast: Και δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα "διαφοροποίησης" του τρόπου χειρισμού ανάλογα την τράπεζα για παρόμοια προϊόντα. Το ίδιο γίνεται παντού. Κακώς συμβαίνει κατά τη γνώμη μου, αλλά αυτό που περιέγραψα συμβαίνει. Για αυτό "σκάνε" κάρτες και χρεωκοπούν πολλοί. Οι "άτοκες" είναι καταστροφή αν δεν έχεις μυαλό και δεν ξέρεις να τις χειριστείς.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει έβγαλα άκρη. Απο 520ε πήγε 710 σε 2 χρόνια.

 

Το δάνειο ήταν άτοκο μέχρι τον Ιανουάριο του 2014 και μετά έμπαιναν τόκοι.

Link to comment
Share on other sites

Και δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα "διαφοροποίησης" του τρόπου χειρισμού ανάλογα την τράπεζα για παρόμοια προϊόντα. Το ίδιο γίνεται παντού. Κακώς συμβαίνει κατά τη γνώμη μου, αλλά αυτό που περιέγραψα συμβαίνει. Για αυτό "σκάνε" κάρτες και χρεωκοπούν πολλοί. Οι "άτοκες" είναι καταστροφή αν δεν έχεις μυαλό και δεν ξέρεις να τις χειριστείς.

Η alpha bank λειτουργεί έτσι. Η Πειραιώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank λειτουργεί έτσι. Η Πειραιώς όχι.

 

Τα 13 τελευταία χρόνια έχω κάρτες και της πρώην ΑΤΕ (πλέον έχουν αντικατασταθεί από τις αντίστοιχες της Πειραιώς). Ουδέποτε μου δέσμευσαν το συνολικό ποσό για αγορά με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

@minast: Και δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα "διαφοροποίησης" του τρόπου χειρισμού ανάλογα την τράπεζα για παρόμοια προϊόντα. Το ίδιο γίνεται παντού. Κακώς συμβαίνει κατά τη γνώμη μου, αλλά αυτό που περιέγραψα συμβαίνει. Για αυτό "σκάνε" κάρτες και χρεωκοπούν πολλοί. Οι "άτοκες" είναι καταστροφή αν δεν έχεις μυαλό και δεν ξέρεις να τις χειριστείς.

 

Θα σε παρακαλέσω πάρα πολύ να ενημερωθείς για τα τραπεζικά δεδομένα και την λειτουργία τους στις μέρες της κρίσης πριν ποστάρεις πράγματα τα οποία σε καμιά περίπτωση δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Το τραπεζικό ίδρυμα επιλέγει την πολιτική που θα ακολουθήσει και το ρίσκο που θα αναλάβει. Αν δεν σου δεσμεύσει όλο το ποσό, αναλαμβάνει μεγαλύτερο ρίσκο, καθώς εσύ θα πας και θα φορτώσεις την πιστωτική με άλλες δόσεις άλλων προϊόντων και στο τέλος ίσως να μην μπορέσεις να τις πληρώσεις. Ενώ αν στο δεσμεύσει, είναι περισσότερο καλυμμένη. Και όχι δεν γίνεται το ίδιο παντού.

 

Πριν την κρίση ναι σε άφηναν, τώρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ακουσει εσεις για αρνητικα σχολια περι revolut?Ελεγα να την επαιρνα εξωτερικο αλλα την φοβαμαι λιγο. Αργουν να μπουν τα χρηματα σε καποιους και σε αλλους δεν μπαινουν ποτε με αποτελεσμα μετα απο πολυημερες αναταπαντησεις στα email να μπαινουν.Επισης εδω Ελλαδα σε καποια καταστηματα βγαζει το pin οτι ειναι λαθος. Τελος λενε θα ξεκινησουν να χρεωνουν τις υπηρεσιες Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

σε μένα η revolut δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω πάρα πολύ να ενημερωθείς για τα τραπεζικά δεδομένα και την λειτουργία τους στις μέρες της κρίσης πριν ποστάρεις πράγματα τα οποία σε καμιά περίπτωση δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Το τραπεζικό ίδρυμα επιλέγει την πολιτική που θα ακολουθήσει και το ρίσκο που θα αναλάβει. Αν δεν σου δεσμεύσει όλο το ποσό, αναλαμβάνει μεγαλύτερο ρίσκο, καθώς εσύ θα πας και θα φορτώσεις την πιστωτική με άλλες δόσεις άλλων προϊόντων και στο τέλος ίσως να μην μπορέσεις να τις πληρώσεις. Ενώ αν στο δεσμεύσει, είναι περισσότερο καλυμμένη. Και όχι δεν γίνεται το ίδιο παντού.

 

Πριν την κρίση ναι σε άφηναν, τώρα όχι.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το φίλο σχετικά με τη δέσμευση ποσού. Στην alpha bonus που έχω από το 2008, δεσμεύεται από την αρχή όλο το ποσό που βάζω σε άτοκες και κάθε μήνα αποδεσμεύεται η εκάστοτε δόση. Βρήκα και μια σχετική αναφορά σε ένα "διπλανό" φόρουμ από κάποιον που δηλώνει τραπεζικός:

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/474446-%CE%A0%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9?p=3958572#post3958572

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ακουσει εσεις για αρνητικα σχολια περι revolut?Ελεγα να την επαιρνα εξωτερικο αλλα την φοβαμαι λιγο. Αργουν να μπουν τα χρηματα σε καποιους και σε αλλους δεν μπαινουν ποτε με αποτελεσμα μετα απο πολυημερες αναταπαντησεις στα email να μπαινουν.Επισης εδω Ελλαδα σε καποια καταστηματα βγαζει το pin οτι ειναι λαθος. Τελος λενε θα ξεκινησουν να χρεωνουν τις υπηρεσιες

 

Μέχρι στιγμής μπορείς άφοβα να κάνεις την δουλειά σου στο εξωτερικό,υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπαίνουν τα λεφτά που στέλνεις μέσα στο διήμερο, αλλά όχι,δεν χρειάζονται πολυήμερες ανταπαντήσεις,ναι χρεώνει πλέον 2% για ποσά πάνω από 650€ αναλήψεις από ΑΤΜ μέσα σε ένα μήνα.

Μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ φθηνή από όλες τις υπόλοιπες κάρτες.

Αν κάνεις αναλήψεις μέχρι 650€ τον μήνα από ΑΤΜ το μόνο κόστος της κάρτας είναι 1€ για αποστολή χρημάτων.

 

Υπάρχει και σχετικό νήμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=425862

Link to comment
Share on other sites

Απο gearbest με κάρτα της alpha bank συνδεμένη στο PayPal αγοράζεται χωρις πρόβλημα με τα capital control ?

 

Aναλογως την καρτα. Με visa ή cash card της alpha που ειχα απο παλια συνδεσει στο paypal δεν μπορω να κανω αγορες πλεον .

Απο τον οκτωβριο ομως που συνδεσα την american express (alpha bonus) στο paypal εχω κανει αγορες και απο ebay και απο gearbest και γενικα απ'οπου χρησιμοποιειται paypal

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το φίλο σχετικά με τη δέσμευση ποσού. Στην alpha bonus που έχω από το 2008, δεσμεύεται από την αρχή όλο το ποσό που βάζω σε άτοκες και κάθε μήνα αποδεσμεύεται η εκάστοτε δόση. Βρήκα και μια σχετική αναφορά σε ένα "διπλανό" φόρουμ από κάποιον που δηλώνει τραπεζικός:

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/474446-%CE%A0%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9?p=3958572#post3958572

 

Ενδιαφέροντα τα λεγόμενα στο link που παρέθεσες. Αν και ο τραπεζικός που το έγραφε αυτό καλό θα ήταν να μην ήταν τόσο απόλυτος ότι συμβαίνει "σε όλες τις Ελληνικές τράπεζες" (και σε όλες τις κάρτες και σε όλους τους πελάτες ακόμα ενδεχομένως θα συμπλήρωνα) γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει γενικευμένα*. Καλό θα ήταν να μην είμαστε απόλυτοι και εμείς (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου) είτε για τη μια άποψη είτε για την άλλη. Φαίνεται και από τα σχόλια που ακολούθησαν εκεί και από τα δεδομένα που παρατίθενται εδώ (ο φίλος που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση είναι προφανές νομίζω ότι δεν του έχει δεσμευθεί όλο το ποσό των ατόκων που έκανε), αλλά και από προσωπική εμπειρία που παραθέτουμε όλοι μας. Εγώ ξαναλέω: αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έχω σε μια VISA της Πειραιώς 300€ αγορά σε 12 άτοκες για την οποία δεν μου έχει δεσμευθεί τίποτα από το πιστωτικό μου όριο και άλλα 240€ για τέλη κυκλοφορίας σε μια Mastercard για την οποία συναλλαγή επίσης δεν δεσμεύτηκε από το Γενάρη που χρεώθηκε η 1η δόση, ούτε cent. Ίσως παίζει ρόλο το οικονομικό προφίλ του πελάτη (π.χ. εγώ έχω πάρα πολλά χρόνια συνεχόμενα τις κάρτες, λογαριασμούς στις ίδιες τράπεζες, κανένα άλλο δάνειο και έχω ακίνητη περιουσία στο όνομά μου), ίσως και να αλλάζει από κάρτα σε κάρτα και από τράπεζα σε τράπεζα.

 

* Μακάρι να ίσχυε από πολλά χρόνια πριν. Θα είχαν γλυτώσει τη χρεωκοπία πολλοί συμπατριώτες μας. Με ένα πιστωτικό όριο 5 ή 7.000€ (συνήθη και σχετικά εύκολα πιστωτικά όρια πριν μια 10ετία) μπορούσες μέσω των ατόκων να δημιουργήσεις χρέος 50, 100 ή και παραπάνω χιλιάδες Ευρώ σε ελάχιστο χρόνο...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που διαφωνούμε λίγο παραπάνω είναι ότι διάφορες τράπεζες και κάρτες δεν χειρίζονται τις δόσεις με τον ίδιο τρόπο, πάντως συμφωνούμε στο τι είναι τα ποσά που ρωτάς.

 

Η δικιά μου εκτίμηση από αυτά που μας δείχνεις είναι ότι στην κάρτα είναι χρεωμένα τα ~247€ (χρήματα που δεν έχεις πληρώσει από προηγούμενες δόσεις/αγορές). Τα ~1207€ προφανώς είναι αυτά που έχεις διαθέσιμα να χρεώσεις, και τα υπόλοιπα ~45€ μάλλον είναι το ποσό των δόσεων που έχει δεσμευτεί ώστε να χρεωθεί τον τρέχοντα μήνα. Δηλαδή από τις μελλοντικές δόσεις σου δεσμεύει μόνο τις αμέσως επόμενες.

 

 

Αυτο μάλλον ειναι η πιο λογική εξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να δημιουργήσεις τέτοιο χρέος διότι υπάρχει μηνιαίο όριο χρήσης σε όλες τις κάρτες. Επίσης η Alpha εχει μέγιστο ποσό δόσεων που μπορείς να χρεώσεις. Από κει και πέρα μόνο με το κανονικό σου όριο.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής μπορείς άφοβα να κάνεις την δουλειά σου στο εξωτερικό,υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπαίνουν τα λεφτά που στέλνεις μέσα στο διήμερο, αλλά όχι,δεν χρειάζονται πολυήμερες ανταπαντήσεις,ναι χρεώνει πλέον 2% για ποσά πάνω από 650€ αναλήψεις από ΑΤΜ μέσα σε ένα μήνα.

Μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ φθηνή από όλες τις υπόλοιπες κάρτες.

Αν κάνεις αναλήψεις μέχρι 650€ τον μήνα από ΑΤΜ το μόνο κόστος της κάρτας είναι 1€ για αποστολή χρημάτων.

 

Υπάρχει και σχετικό νήμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=425862

 

μην εισαι σιγουρος.... η number26 δεν εχει καθολου χρεωσεις σε τιποτα.... για κοταξτε την.... και παιρνετε και κανονικο iban σε γερμανικη τραπεζα...

Link to comment
Share on other sites

μην εισαι σιγουρος.... η number26 δεν εχει καθολου χρεωσεις σε τιποτα.... για κοταξτε την.... και παιρνετε και κανονικο iban σε γερμανικη τραπεζα...

 

Την είχα ξεχάσει αυτή γιατί δεν έχω διαβατήριο. Απ'οτι ξέρω μόνο με διαβατήριο μπορείς να βεβαιώσεις την ταυτότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα ξεχάσει αυτή γιατί δεν έχω διαβατήριο. Απ'οτι ξέρω μόνο με διαβατήριο μπορείς να βεβαιώσεις την ταυτότητα σου.

 

Αποκλειστικά με διαβατήριο που επιδεικνύεις σε βιντεοκλήση με μια εταιρεία που διεκπεραιώνει τη διαδικασία για λογαριασμό της N26. Και επειδή λίγο πριν το τέλος της διαδικασίας αποστέλλεται ένα SMS με κωδικό στο κινητό σου ενδέχεται να έχεις πρόβλημα στην λήψη του αν έχεις Wind. Εγώ κατάφερα να το λάβω με τη 2η προσπάθεια ταυτοποίησης που έκανα άλλη ώρα. Άλλοι έχουν χρειαστεί ακόμα περισσότερες προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Στην σιτιμπανκ που ειχα πιστωτική πριν πάει στην αλφα.. οι συνολικές δόσεις δέσμευαν όλο το διαθέσιμο υπολοιπο του πιστωτικού ορίου..

 

Δηλαδή αν η κάρτα είχε όριο 1000 ευρώ και έκανες μια αγορά 500 ευρώ σε 10 άτοκες δόσεις... Από την πρώτη κι όλας στιγμή το διαθέσιμο υπολοιπο έπεφτε στα 500 ευρώ και κάθε μήνα χρεώνονταν σταδιακά η κάθε δόση και αποδέσμευε το διαθέσιμο. Που νομίζω αυτό είναι και το πιο σωστό..

 

 

Στην άλφα παρατήρησα ότι δε λειτουργεί έτσι.. Πχ η κάρτα έχει όριο 1000 ευρώ και βάζω τη ΔΕΗ (600 ευρώ) σε 6 δόσεις.. Αμέσως δεσμεύονται μόνο 100 ευρώ αντί για 600 δηλαδή το ποσό μόνο της πρώτης δόσης. Οπότε μπορείς να ξοδέψεις άλλα 900 ευρώ. Αυτό δεν μου αρέσει και τόσο ο τρόπος που λειτουργεί και δεν το θεωρώ και τόσο σωστό..

 

 

Αν πχ στο παράδειγμα με τα 1000 ευρώ όριο.. την έχω φτάσει την κάρτα στο όριο πχ 999 ευρώ.. και ξαφνικά χρεωθεί κάποια δόση... το υπόλοιπο θα ξεπεράσει κατά πολύ το πιστωτικό όριο... Οπότε λογικά και η ελάχιστη καταβολή θα ανέβει πολύ και θα πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό πάνω του πιστωτικού ορίου..

 

 

Δεν μπορεις να δημιουργήσεις τέτοιο χρέος διότι υπάρχει μηνιαίο όριο χρήσης σε όλες τις κάρτες. Επίσης η Alpha εχει μέγιστο ποσό δόσεων που μπορείς να χρεώσεις. Από κει και πέρα μόνο με το κανονικό σου όριο.

 

Ποιο είναι το όριο των δόσεων;; Στο στειτμεντ ή στο web δεν μου το αναφέρει

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα το αναφέρει , αλλά όταν το ξεπέρασα με άφηνε να πληρώσω μόνο χωρίς δώσεις ...

Ίσως να ξέρει η εξυπηρέτηση πελατών να στο πει. Μιλάω για Alphabank.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...