Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλημερα παιδες. Τελος του μηνα θα παω Σουηδία και θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τις καρτες κ τις χρεωσεις τι με συμφερει δηλ. Εχω πιστωτικη visa eurobank και την χρεωστικη της ταμιευτηριου δηλ. Ελεγα να μην ανταλλαξω ευρω ,αλλα να πληρωνω με τις καρτες. Λετε να συμφερει;
Αν την δέχονται με χρεωστική αυτές δεν είναι απορίες:p
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να δεις και στο τιμολόγιο της Eurobank

Η χρεωστική για νομίσματα εκτός ευρώ (όπως κορώνα Σουηδίας) , έχει χρέωση ανά συναλλαγή και δεν πρέπει να την χρησιμοποιήσεις για μικρά ποσά Νομίζω συμφέρει για πάνω από 75 ευρώ.

Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις την κάρτα σου σε ένα ATM και να παρεις το τοπικό νόμισμα.

Προσοχή η συναλλαγή θα γίνει σε τοπικό νόμισμα , μην αφήσεις το ΑΤΜ να σε χρεώσει σε ευρώ , να απορρίψεις κάθε σχετική πρόταση

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις ειναι 2% και κάποιο πάγια ανα συναλλαγή, ανάλογα βεβαια και την τράπεζα, με λιγα λογια δεν συμφέρει, εγω θα εκανα αυτο που λεει και ο φιλος παραπάνω

 

"Εγώ θα έβγαζα τη revolut"

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι γίνετε εάν έχεις απλήρωτη πιστωτική δεν έχειςηδεν μπορείς πλέον να πληρώσει..και σε ζαλίζουν στα τηλέφωνα εισπρακτικές??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται είναι να την πληρώσεις.

Επίσης μπορεις να πας στην τράπεζα να συζητήσεις για κάποια ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι γίνετε εάν έχεις απλήρωτη πιστωτική δεν έχειςηδεν μπορείς πλέον να πληρώσει..και σε ζαλίζουν στα τηλέφωνα εισπρακτικές??

 

Το καλύτερο είναι να κάνεις κάποιον διακανονισμό με την τράπεζα, γιατί διαφορετικά συνεχίζει να μετράει τόκους υπερημερίας.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κάνεις κάποιον διακανονισμό με την τράπεζα, γιατί διαφορετικά συνεχίζει να μετράει τόκους υπερημερίας.

 

Κάποτε πριν καιρό μας είχαν πάρει τηλέφωνο κ μας είχαν κάνει πρόταση να πληρώσουμε ένα πολύ μικρό μέρος του ποσού..κ ξοφλουσαμε.. Ισχύει αυτό??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Θα ηθελα τη γνωμη σας.Μπηκα σημερα το απογευμα στο winbank μου και ειδα πως στο λογαριασμο ταμιευτηριου(συνδεδεμενος με χρεωστικη ) τρεις αγορες σημερινες συνολικα 200 σχεδον ευρω.Οι συγκεκριμενες αγορες δεν εγιναν εις γνωση μου και αφορουν site τυπου airtickets της Ινδονησιας.Επικοινωνησα με 182838 και δηλωσα υποκλοπη στοιχειων καρτας και μου ειπαν οτι τη Δευτερα να παω σε υποκαταστημα να κανω αιτηση αμφισβητησης κτλ.Εχει τυχει σε κανενα πιο παλια;Πιθανολογω πως η υποκλοπη εγινε μεσω του υπολογιστη μου απο καποιο ιο,trojan κτλ.Θα ηθελα τη γνωμη μας,αν εχετε ακουσει αντιστοιχη ιστορια εν ετει 2015 και τι εξελιξη ειχε.Ευχαριστω πολυ

 

πηγα το πρωι σε υποκαταστημα και εκανα αιτηση αμφισβητησης των συναλλαγων.Ακολουθως με καλεσε υπαλληλος στο κινητο απο το τμημα αμφισβιτησεων για επιβεβαιωση της διαδικασιας.Μου ανεφερε πως σε διαστημα 45-60 ημερων θα ενημερωθω για το αποτελεσμα της διαδικασιας.Η Πειραιως μεταβιβασε στη Visa το αιτημα μου και εκεινη θα το διερευνησει.Κατα πασα πιθανοτητα τα χρηματα θα επιστραφουν.Ρωτώντας φιλους ,ανακαλυψα πως και αλλοι κατα καιρους αντιμετωπισαν ιδια προβληματα.Μαλιστα ενας δυο φορες των 1000 ευρω.Του επιστραφησαν και τις δυο φορες με πεναλτυ 50 ευρω.Απ ο,τι καταλαβε και αυτος τα 50 ευρω αφορουσαν αποζημιωση ασφαλιστικης,που ασφαλιζει τη Visa στις συναλλαγες.

 

Καλησπερα.Επειδη μου το ζητησαν και καποιοι να δωσω feedback της υποθεσης.Στις 8.2.16 αισιως πιστωθηκαν τα χρηματα παλι στο λογιαριασμο μου.Ευτυχως πιστωθηκαν και οι χρεωσεις συναλλαγματος.Δηλαδη χρειαστηκαν κατι παραπανω απο 100 μερες.Κατα το δευτερο και το τριτο μηνα επικοινωνουσα με 182838 να μου πουν σε τι φαση βρισκοταν η διαδικασια.Απο τη 70η μερα περιπου η Visa ειχε κρινει υπερ της Τραπεζας Πειραιως και μου λεγανε πως ειναι στη τελικη φαση και περιμεναν κατι τελικες υπογραφες.Τεσπα,ολα καλα στο τελος.

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο.Εχω μια Αmex χρεωστικη της alphabank και εκανα μια αγορα στο εξωτερικο,την οποια τελικα επεστρεψα.(τη συγκεκριμενη αγορα την εκανα χωρις paypal,καποιες αλλες τις εκανα μεσω παυπαλ και ρωταω στο αντιστοιχο topic).Δυστυχως ομως τα λεφτα δεν εχουν πιστωθει στο λογαριασμο και εχουν περασει 6 εργασιμες μερες απο την ημερα που εκανε ο πωλητης refund.Σε αντιστοιχες περιπτωσεις με visa ή mastercard η πιστωση γινοταν συνηθως στις 3 εργασιμες.Καμια εμπειρια με amex της αlphabank;

Edited by stelios85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη μου το ζητησαν και καποιοι να δωσω feedback της υποθεσης.Στις 8.2.16 αισιως πιστωθηκαν τα χρηματα παλι στο λογιαριασμο μου.Ευτυχως πιστωθηκαν και οι χρεωσεις συναλλαγματος.Δηλαδη χρειαστηκαν κατι παραπανω απο 100 μερες.Κατα το δευτερο και το τριτο μηνα επικοινωνουσα με 182838 να μου πουν σε τι φαση βρισκοταν η διαδικασια.Απο τη 70η μερα περιπου η Visa ειχε κρινει υπερ της Τραπεζας Πειραιως και μου λεγανε πως ειναι στη τελικη φαση και περιμεναν κατι τελικες υπογραφες.Τεσπα,ολα καλα στο τελος.

Το έχω πάθει κι εγώ εδώ και μερικά χρόνια,και πάλι με εισιτήρια,από την Ινδία εκείνη τη φορά,αλλά με πολύ μικρότερο ποσόν,κανα πενηντάρι νομίζω.Ηταν της City.

Εκανα τα σχετικά,και μετά από μερικούς μήνες μου έκαναν επιστροφή.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πριν καιρό μας είχαν πάρει τηλέφωνο κ μας είχαν κάνει πρόταση να πληρώσουμε ένα πολύ μικρό μέρος του ποσού..κ ξοφλουσαμε.. Ισχύει αυτό??

 

και γιατι δεν το δεχτηκες ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι χρεωστικές κάρτες συμφέρουν περισσότερό από της πιστωτικές, λόγω του κόστους που έχεις στην τραπέζα και τον καλύτερο έλεγχό του υπολοίπου(βιβλιαρίου λογαριασμού και συστημάτων ηλεκτρονικού ελέγχου) ενώ η πιστωτικές δεν τα έχουν αυτά νομίζω. Edited by gkamared
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το δεχτηκες ?

 

Γιατί τότε δεν είχαμε ούτε αυτά που ζήτησαν.....

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το «στυμμάτων»;

Παράληψη ένα συ δεν μου γράψε το πληκτρολόγιο της κακίας ώρας sorry:p:confused:

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη μου το ζητησαν και καποιοι να δωσω feedback της υποθεσης.Στις 8.2.16 αισιως πιστωθηκαν τα χρηματα παλι στο λογιαριασμο μου.Ευτυχως πιστωθηκαν και οι χρεωσεις συναλλαγματος.Δηλαδη χρειαστηκαν κατι παραπανω απο 100 μερες.Κατα το δευτερο και το τριτο μηνα επικοινωνουσα με 182838 να μου πουν σε τι φαση βρισκοταν η διαδικασια.Απο τη 70η μερα περιπου η Visa ειχε κρινει υπερ της Τραπεζας Πειραιως και μου λεγανε πως ειναι στη τελικη φαση και περιμεναν κατι τελικες υπογραφες.Τεσπα,ολα καλα στο τελος.

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο.Εχω μια Αmex χρεωστικη της alphabank και εκανα μια αγορα στο εξωτερικο,την οποια τελικα επεστρεψα.(τη συγκεκριμενη αγορα την εκανα χωρις paypal,καποιες αλλες τις εκανα μεσω παυπαλ και ρωταω στο αντιστοιχο topic).Δυστυχως ομως τα λεφτα δεν εχουν πιστωθει στο λογαριασμο και εχουν περασει 6 εργασιμες μερες απο την ημερα που εκανε ο πωλητης refund.Σε αντιστοιχες περιπτωσεις με visa ή mastercard η πιστωση γινοταν συνηθως στις 3 εργασιμες.Καμια εμπειρια με amex της αlphabank;

 

Μπορεί να σου πάρει μέχρι και ολόκληρο ημερολογιακό μήνα.

Εγώ το τελευταίο 3 μήνο, είχα πολλές τέτοιες συναλλαγές από λάθη πωλητών στο ebay, και ανακλήσεις δικών μου αγορών από τρίτα καταστήματα.

Το λιγότερο που περιμένα ήταν 3 εβδομάδες (δλδ 15 εργάσιμες) και το περισσότερο (βάλε και τις αργίες χριστουγέννων κτλ) 6-7 εβδομάδες.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι χρεωστικές κάρτες συμφέρουν περισσότερό από της πιστωτικές, λόγω του κόστους που έχεις στην τραπέζα και τον καλύτερο έλεγχό του υπολοίπου(βιβλιαρίου λογαριασμού και συστημάτων ηλεκτρονικού ελέγχου) ενώ η πιστωτικές δεν τα έχουν αυτά νομίζω.

 

 

Δεν έχεις καταλάβει ότι οι χρεωστικές της Eurobank χρεώνουν 1,5 ευρώ ανά συναλλαγή όταν αυτή γίνει σε άλλο νόμισμα ( στη περίπτωση μας Σουηδικές κορώνες) Έχει αναφερθεί ότι κάποιοι αγόρασαν κάτι με 2 ευρώ και τους χρέωσαν 2+1,5 = 3,5.

Μετά από αυτά που σου έγραψα επιμένεις στην θέση σου ;

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πριν καιρό μας είχαν πάρει τηλέφωνο κ μας είχαν κάνει πρόταση να πληρώσουμε ένα πολύ μικρό μέρος του ποσού..κ ξοφλουσαμε.. Ισχύει αυτό??

 

Ναι. Ισχύει. Δεν έχει σημασία από πού το ξέρω αλλά θα αναφέρω μόνο την περίπτωση.

 

Πιστωτική εθνικής τράπεζας, η οποία χρεώθηκε στο όριο κοντά στα 5.000 δηλαδή, δεν πληρωνόταν για τρία χρόνια. Ούτε σήκωναν τηλέφωνα αυτοί που είχαν το χρέος, δεν απαντούσαν δηλαδή στις εισπρακτικές. Μια ημέρα το σήκωσαν, φοβούμενοι κατάσχεση μισθού στην ίδια τράπεζα που είχαν και την οφειλή.

 

Η οφειλή είχε φθάσει με τόκους και προσαυξήσεις κοντά στα 12.000 ή 15.000 ευρώ. (δεν είμαι σίγουρος ακριβώς, δεν θυμαμαι). Η καλή κυρία της εισπρακτικής προτείνει δυο διακανονισμούς:

1) Εφάπαξ καταβολή 2.000 ευρώ και λήψη εξοφλητικής απόδειξης

2) 72 δόσεις των 61 ευρώ, δηλαδή καταβολή 4.400 ευρώ συνολικά, με μια προκαταβολή των 132 ευρώ,. Αυστηρή τήρηση του διακανονισμού αυτού, είπε η καλή κυρία της εισπρακτικής, ειδάλλως ο διακανονισμός παύει να ισχύει και θα οφείλετε 12 - 15 χιλιαρικα, όσα είχαν γίνει δηλαδή (βλ παραπάνω).

 

Φυσικά δεν δέχτηκαν κανέναν διακανονισμό, δεν έχουν κάτι στο όνομά τους και δεν φοβούνται κανέναν. Και επιπλέον δεν είχαν να πληρώσουν τα 61 ευρώ. Στο ερώτημά σου λοιπόν τι θα σου κάνουν; Απολύτως τίποτα, αν δεν έχεις περιουσία στο όνομά σου. Αν έχεις περιουσία, τότε καλύτερα να κοιτάξεις έναν διακανονισμό, αλλά αν βρίσκεται σε αντικειμενική δυσκολία, πολύ απλά γράψτους.

Edited by valadis.k
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει ότι οι χρεωστικές της Eurobank χρεώνουν 1,5 ευρώ ανά συναλλαγή όταν αυτή γίνει σε άλλο νόμισμα ( στη περίπτωση μας Σουηδικές κορώνες) Έχει αναφερθεί ότι κάποιοι αγόρασαν κάτι με 2 ευρώ και τους χρέωσαν 2+1,5 = 3,5.

Μετά από αυτά που σου έγραψα επιμένεις στην θέση σου ;

3euro στην εθνική +το πόσο αλλά από τον τόκο που θα πληρώσω >6euro+το πόσο προτιμάω τα 2+3=5 που είναι σταθέρο από την πιστωτική. Πρωσική μου άποψη αυτή φυσικά.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

3euro στην εθνική +το πόσο αλλά από τον τόκο που θα πληρώσω >6euro+το πόσο προτιμάω τα 2+3=5 που είναι σταθέρο από την πιστωτική. Πρωσική μου άποψη αυτή φυσικά.

 

 

 

Στα σοβαρα τωρα: Στην πιστωτικη δεν πληρωνεις αναγκαστικα τοκο. Μπορεις να μην πληρωσεις τιποτα αν την εξοφλεις στην ωρα της. Ειδικα για να πληρωσεις με πιστωτικη περισσοτερο απο οσα θα εδινες με τη χρεωστικη θα πρεπει η καρτα σου να εχει 100% επιτοκιο.

 

Η ελλειψη βασικων γνωσεων και η αγνοια για το πως λειτουργουν τραπεζικα προϊοντα οδηγει σε τετοια αυθαιρετα συμπερασματα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για Αγγλία και Σουηδία οι πιστωτικές έχουν καλύτερες ισοτιμίες και από τράπεζες. Αποτέλεσμα είναι στη μετατροπή ακόμα και το 0.75% που πληρώνετε για μετατροπή του ποσού του ξένου νομίσματος να σε συμφέρει από το σήκωμα χρημάτων στην Αγγλία πχ σήκωμα 41 ευρώ μου έβγαλε 20 λιρες με ισοτιμία στο 1.38 τότε γιατί απλά το cash withdraw machine είχε(είχαν)ισοτιμία 1.50(τα δε ανταλακτηρια και post office δίνανε 1.49 average).

 

Παιχτε με πιστωτική όσο μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites

αν σηκώσεις χρήματα με πιστωτική δε πληρώνεις τόκο από τη πρώτη μέρα;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Ένα ποσό πληρώνεις όπως πληρώνεις και στην Ελλάδα άμα σηκωσεις λεφτά.

 

Γενικά σηκώνεις λεφτά από χρεωστική+Πληρώνεις με πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...