Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ebanking της alpha.

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις πληρωμές σε υπηρεσίες;

Εδώ και 3 συνεχόμενες μέρες θέλω να πληρώσω ΔΕΥΑ και μου βγάζει σφάλμα συστήματος όταν πάω να κάνω εκτέλεση.

Το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος;;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ebanking της alpha.

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις πληρωμές σε υπηρεσίες;

Εδώ και 3 συνεχόμενες μέρες θέλω να πληρώσω ΔΕΥΑ και μου βγάζει σφάλμα συστήματος όταν πάω να κάνω εκτέλεση.

Το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος;;

 

Σημερα εκανα 10 πληρωμες χωρις προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ebanking της alpha.

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις πληρωμές σε υπηρεσίες;

Εδώ και 3 συνεχόμενες μέρες θέλω να πληρώσω ΔΕΥΑ και μου βγάζει σφάλμα συστήματος όταν πάω να κάνω εκτέλεση.

Το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος;;

Εχθές πραγματοποίησα τελευταία πληρωμή μέσω AWB,δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα.Μήπως προσπαθείς να προβείς στην πληρωμή τις ώρες που η υπηρεσία είναι 'κλειστή'? ..διότι αυτό εμφάνιζε :σφάλμα συστήματος , η προηγούμενη έκδοση του AWB τις ώρες που δεν λειτουργούσε.08:00 με 22:30 αναφέρει ότι λειτουργεί αλλά τυχαίνει καμια φορά να λειτουργεί μισή ώρα παραπάνω ή και μισή ώρα νωρίτερα να κλείνει..αυτά έχω παρατηρήσει.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 1 παρ.4 και παρ.5 της νέας πράξης νομοθετικού περιεχομένου που εκδόθηκε προ λίγων λεπτων, ορίζει οτι μπορεί να γίνεται χρήση των χρεωστικων ή πιστωτικών καρτών στο εξωτερικό μόνο με φυσική παρουσία και σε καμία περίπτωση δεν επιτρεπεται η μεταφορά ποσών σε ξένους λογαριασμούς για πληρωμές αγαθών ή υπηρεσιών. Με λίγα λόγια συνεχίζουμε να μην μπορούμε να κάνουμε χρήση του paypal αλλά μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις κάρτες αν βρισκόμαστε στο εξωτερικό για αγορες προϊόντων με την φυσική μας παρουσία εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 1 παρ.4 και παρ.5 της νέας πράξης νομοθετικού περιεχομένου που εκδόθηκε προ λίγων λεπτων, ορίζει οτι μπορεί να γίνεται χρήση των χρεωστικων ή πιστωτικών καρτών στο εξωτερικό μόνο με φυσική παρουσία και σε καμία περίπτωση δεν επιτρεπεται η μεταφορά ποσών σε ξένους λογαριασμούς για πληρωμές αγαθών ή υπηρεσιών. Με λίγα λόγια συνεχίζουμε να μην μπορούμε να κάνουμε χρήση του paypal αλλά μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις κάρτες αν βρισκόμαστε στο εξωτερικό για αγορες προϊόντων με την φυσική μας παρουσία εκεί.

 

Το είχαν ήδη πει:

"Έχουμε έρθει σε επαφή με τον ΣΕΠΕ, διότι έχουν υπάρξει κάποια προβλήματα με τις περιαγωγές και τις συμμετοχές π.χ. στο Google. Θα τα λύσουμε όλα αυτά που συνδέονται με τις συγκεκριμένες ηλεκτρονικές συναλλαγές, με μια υπουργική απόφαση που θα βγει την επόμενη εβδομάδα, διότι δεν λύνονται όπως τα υπόλοιπα της αγοράς που θα λυθούν με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου που θα βγάλουμε. Σχετίζονται με τηλεπικοινωνίες κ.λπ. και έτσι θα βγει υπουργική απόφαση και θα τα λύσουμε".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτή την πληροφορία οι συναλλαγές μέσω internet για αγαθά/υπηρεσίες του εξωτερικού μπορει να είναι ΕΦΙΚΤΕΣ μέσα στις επόμενες ημέρες;;
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτή την πληροφορία οι συναλλαγές μέσω internet για αγαθά/υπηρεσίες του εξωτερικού μπορει να είναι ΕΦΙΚΤΕΣ μέσα στις επόμενες ημέρες;;

 

Αν δεν ανακοινωθεί επίσημα ότι γίντεται, εγώ προσωπικά πλέον δεν εμπιστεύομαι κανέναν τους.

Αλλά, θεωρητικά, ναι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα να εισαι οικονομικα αποκλεισμενος ειναι που ασχημο εμενα μου κακοφαινεται πολυ και μιαλω κυριως για την αισθηση που σου αφηνει ολο αυτο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

μπορει ανετα να πληρωνει με debit card.

προσωπικη μου αποψη και μαλλον θα δυσαρεστησω πολλους ειναι οτι καλυτερα να υπαρχει ενα μικρο οριο αναληψης απο atm και απο τα γκισε τραπεζων και να υπαρχει απεριοριστο οριο συναλλαγων για διατραπεζικες πληρωμες και στο πιστωτικο οριο του καθενος για debit/credit cards.

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου.

 

Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν μπορώ να ανοίξω λογαριασμό. Έγινα ο έρμος 18 το Σάββατο πριν ξεκινήσει το capital control. Άμα δεν σε θέλει...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα να εισαι οικονομικα αποκλεισμενος ειναι που ασχημο εμενα μου κακοφαινεται πολυ και μιαλω κυριως για την αισθηση που σου αφηνει ολο αυτο

 

Συμφωνω μαζι σου. Σκεψου πως αισθανονται αυτοι που ειναι ουσιαστικα αποκλεισμενοι και χανουν τις δουλειες τους η δεν μπορουν να βγαλουν μεροκαματο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το παραπάνω link:

 

Η χρήση πιστωτικής και χρεωστικής κάρτας στο εξωτερικό μπορεί να γίνει μόνο για αγορά αγαθών και υπηρεσιών, όχι για την ανάληψη μετρητών έως το ανώτατο όριο της κάρτας.

 

(αλλά μάλλον εννοεί με φυσική παρουσία της κάρτας, που ΔΕΝ λύνει το πρόβλημά μας...)

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 1 παρ.4 και παρ.5 της νέας πράξης νομοθετικού περιεχομένου που εκδόθηκε προ λίγων λεπτων, ορίζει οτι μπορεί να γίνεται χρήση των χρεωστικων ή πιστωτικών καρτών στο εξωτερικό μόνο με φυσική παρουσία και σε καμία περίπτωση δεν επιτρεπεται η μεταφορά ποσών σε ξένους λογαριασμούς για πληρωμές αγαθών ή υπηρεσιών. Με λίγα λόγια συνεχίζουμε να μην μπορούμε να κάνουμε χρήση του paypal αλλά μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις κάρτες αν βρισκόμαστε στο εξωτερικό για αγορες προϊόντων με την φυσική μας παρουσία εκεί.

παμε κινα?

:lol::lol::lol:

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,υπαρχει καποιος-α που να ξερει πολυ καλα τα τραπεζικα?

 

Ο Σόιμπλε, αλλά μάλλον πρέπει να ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν γράψεις την ιστορία πως θα σε βοηθήσει κάποιος;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετεφερα πριν κατι μερες απο εθνικη σε eurobank ενα ποσο για να πληρωσω την πιστωτικη απο το e-banking τις eurobank. το θεμα ειναι οτι ειχα κανει τελευταια κινηση τον 4/2014 και δεν σκεφτηκα οτι ο λογαριασμος θα εχει γινει αδρανης.δεν το ηξερα οτι αδρανοποιητε στον 1 χρονο.τωρα εχει μεινει το ποσο μεσα στον λογαριασμο και η καρτα γραφει τοκους 'χωρις λογο'.τους περνω τηλε στο europhone και μου λενε καλα αφου ειναι αδρανης πως τα δεχτηκε καταθεση και τους λεω ελα ντε?! Ελεγα οτι αμα ληξει η τραπεζικη αργια θα αφηνανε μετα αλλα διαβασα την πνπ και εμεινα καγκελο.παλι απαγορευται λεει η ενεργοποιηση αδρανους λογαριασμου.κοντευω να σκασω τοσα λεφτα μεσα και η καρτα 'γραφει'...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, το συστημα της γιουρομπανκ επιτρεπει καταθεση σε αδρανη λογαριασμο. Μου συνεβη και εμενα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη η τραπεζα δεν προκειται να με βοηθησει,που μπορω να απευθυνθω μηπως υπαρξει καποια εξαιρεση. Δεν μπορει μονο εγω να ειμαι σε αυτη την κατασταση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη η τραπεζα δεν προκειται να με βοηθησει,που μπορω να απευθυνθω μηπως υπαρξει καποια εξαιρεση. Δεν μπορει μονο εγω να ειμαι σε αυτη την κατασταση

 

http://www.hobis.gr/

 

https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82

 

 

Αν και απο αυριο ανοιγουν τα καταστηματα και ισως βγαλεις ακρη .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

Συνονοματε σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.δεν πιστευω να βγαλω ακρη με αυτους εκει μεσα.θα τα κανουν επιτιδες ολα για να γραφει τοκους η καρτα.θα πουνε 'αα απαγορευεται να ενεργοποιησουμε αδρανη λογαριασμο θα βρουμε τον μπελα μας'... . Πιστευεις να κανω δουλεια με το http://www.hobis.gr/ ?

Edited by giannis_24
Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.δεν πιστευω να βγαλω ακρη με αυτους εκει μεσα.θα τα κανουν επιτιδες ολα για να γραφει τοκους η καρτα.θα πουνε 'αα απαγορευεται να ενεργοποιησουμε αδρανη λογαριασμο θα βρουμε τον μπελα μας'... . Πιστευεις να κανω δουλεια με το http://www.hobis.gr/ ?

 

δεν το κανουν επιτηδες για να γραφουν οι τοκοι. που να ξερουν για ποιο λογο τα κατεθεσες?

δεν ειναι στο χερι τους να κανουν οτι θελουν. η τελευταια πνπ απαγορευει ρητα τα ανοιγμα αδρανων λογαριασμων. εντολες εκτελουν και αυτοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...