Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδιά ξέρουμε πότε θα παύσει να ισχύει και οριστικά η εμπορική?Εννοώ εγώ που εχω βιβλιάριο θα με ενημερώσουν για αλλαγή με αυτό της Αlpha?

 

Πάντως τέλος Οκτωβρίου έχουν αναφέρει θα ολοκληρωθεί πλήρως η μετάπτωση συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χρηματα για καποια χρονια σε λογαριασμο ψηφιστηκε νομος να στα παιρνουν?

 

 

Ναι ψηφίστηκε και πέρασε.. Αν περάσουν 20 χρονια σε λογαριασμο αδρανή, τα χρηματα πανε υπέρ του ελληνικού δημοσίου. Μου ηρθε κι ολας επιστολή από την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ψηφίστηκε και πέρασε.. Αν περάσουν 20 χρονια σε λογαριασμο αδρανή, τα χρηματα πανε υπέρ του ελληνικού δημοσίου. Μου ηρθε κι ολας επιστολή από την τράπεζα.

 

Η τραπεζα είναι υποχρεωμένη να σου στείλει ειδοποίηση ή όχι?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να σου στείλει ειδοποίηση ή όχι?

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι υποχρεωμένη, άσχετα αν το κάνουν, μιας και μετά από 20 χρόνια το πιθανότερο είναι αυτός που του ανήκει ο λογαριασμός να έχει αλλάξει δ/νση ή να έχει πεθάνει, ειδικά σε ηλικιωμένους που συνήθως αφορούν τέτοιες περιπτώσεις λογαριασμών, οπότε και μπορεί να το χρησιμοποιήσουν ως δικαιολογία.

 

Μέχρι τώρα αυτούς τους λογαριασμούς τους εκμεταλλεύονταν οι τράπεζες για δικό τους όφελος, για αυτό και δεν κάνανε καμία κίνηση για ενημέρωση των δικαιούχων, μέχρι που λόγω της κρίσης το ελληνικό δημόσιο μύρισε ΛΕΦΤΑ !!

Link to comment
Share on other sites

Η τραπεζα είναι υποχρεωμένη να σου στείλει ειδοποίηση ή όχι?

 

Κάπου μπορεί να το γράφει.. Και σε μένα μην φανταστείς έστειλαν επιστολή μόνο και μόνο γι ααυτό.. Απλά στην μηνιαία σελίδα του statement το γράφει.. Ίσως και σε άλλες τράπεζες το γράψουν σε κάποια πίσω σελίδα κάποιου statement.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! θέλω να αγοράσω ένα κινητό από κίνα και το βρήκα στο site aliexpress..βρήκα έμπιστο πωλητή κτλ αλλα θέλω να πληρώσω μέσω τραπέζης και μου δίνει έναν λογαριασμό citibank μέσω escrow..έχει αγοράσει κανεις έτσι?γνωρίζει κάτι?επίσης υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση για να μετατρέψω τα ευρώ σε δολλάρια? Ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! θέλω να αγοράσω ένα κινητό από κίνα και το βρήκα στο site aliexpress..βρήκα έμπιστο πωλητή κτλ αλλα θέλω να πληρώσω μέσω τραπέζης και μου δίνει έναν λογαριασμό citibank μέσω escrow..έχει αγοράσει κανεις έτσι?γνωρίζει κάτι?επίσης υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση για να μετατρέψω τα ευρώ σε δολλάρια? Ευχαριστω..

 

στην θέση σου δεν θα το έκανα.. ποτέ μην κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό γιατί αν πάει κάτι στραβά νομίζω δεν καλύπτεσαι από πουθενά.. μόνο μέσω paypal να κινείσαι.. αν είναι έμπιστος όπως λες δεν νομίζω να μην έχει paypal.. αλλιώς κάτι βρωμάει..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το Aliexpress δεν υποστηρίζει Paypal !

Εγώ θα προτιμούσα πληρωμή μέσω πιστωτικής και όχι μέσω κατάθεσης που μάλλον έχει και έξτρα χρεώσεις !

Και σίγουρα ΟΧΙ μέσω Western Union

Link to comment
Share on other sites

Στον αλί πρέπει να του πεις ότι παρέλαβες το πακέτο ώστε να αποδεσμεύσει τα λεφτά στον πωλητή.

 

Είχα παραγγείλει κάτι που ήθελα, το παρέλαβα και μπήκα να δώσω feedback. Και ξαφνικά βλέπω μία επιλογή που έλεγε ότι παρέλαβα το αντικείμενο - δώσε του τα λεφτά!

Πάλι καλά που το είδα, γιατί δεν το ήξερα και θα έμενε απλήρωτος ο άνθρωπος :(

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού έθιξα το θέμα θα το αναλύσω λίγο περισσότερο μήπως κάποιος άλλος το χρειαστεί μελλοντικά..

 

Το aliexpress δεν συνεργάζεται με το paypal..οι πιο ασφαλείς επιλογές πληρωμής που έχει είναι μέσω πιστωτικής ή μέσω τραπεζικής μεταφοράς..τώρα τίθεται το θέμα ασφάλειας..αν βάλω τα λεφτά του πωλητή στον λογαριασμό του και μετά κάνει τον κινέζο τι θα κάνω?

 

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει όμως καθώς το site διαθέτει ένα σύστημα ασφαλείας της εταιρίας escrow..έτσι, όταν κάνεις αγορά και επιλέξεις να πληρώσεις μέσω τραπέζης, η escrow, δημιουργεί έναν λογαριασμό μοναδικό για κάθε παραγγελία..πληρώνεις εκεί το ποσό, ο πωλητής ενημερώνεται ότι το ποσό έχει πληρωθεί και στέλνει το προϊόν..

 

Oταν λάβεις την παραγγελία σου μπαίνεις στο site και πατάς να απελευθερωθούν τα λεφτά ώστε να πληρωθεί κι εκείνος..αν λάβεις την παραγγελία αλλά δεν αποδεσμεύσεις τα χρήματα εντός 30 ημερών τότε αυτόματα αποδεσμεύονται..οπότε ο πωλητής πληρώνεται αλλά με ένα μήνα καθυστέρηση!αυτά όσον αφορά την ασφάλεια..

 

Όλα τα παραπάνω προέρχονται από πολύ διάβασμα,ψάξιμο και όχι από προσωπική εμπειρία! Στο προηγούμενό μου ποστ ήθελα να δω αν κάποιος έκανε αγορά κατ' αυτόν τον τρόπο και πως πήγε..αύριο θα πάω στην τράπεζα να πληρώσω και όταν τελειώσει η όλη ιστορία θα ξαναγράψω για το πως πήγε..

 

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας!

 

Ελπίζω να μην είναι off topic!

Link to comment
Share on other sites

Ενα είδος μεσολαβητή όπως στην ουσία είναι και το Paypal απλά με άλλον τρόπο. :)

 

Ακριβώς..δεν είναι σαν το paypal που έχεις online λογαριασμό και χρήματα μέσα να ξοδέψεις, αλλά είναι ένας μεσολαβητής όπως είπες, που σου εγγυάται ασφάλεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς ακούσει τη νέα "προσφορά" σχετικά με το app επιστροφή της γιουρομπανκ; Πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση για κάτι άσχετο 2 φορές αυτές τις μέρες και με ενημέρωσαν και τις δυο φορές ότι αν κατεβάσω από το κινητό μου το επιστροφή app και συμπληρώσω τα στοιχεία μου, αυτόματα στην επόμενη αγορά σε μια εκ των συμβεβλημένων επιχειρήσεων με το πρόγραμμα "επιστροφή" θα κερδίσω 10€ προς εξαργύρωση. Μέχρι αρχές Νοεμβρίου μου είπαν ότι είναι. Διόλου άσχημο αν όντως είναι έτσι χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Το κατέβασα. Στην επόμενη αγορά θα σας πω.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς ακούσει τη νέα "προσφορά" σχετικά με το app επιστροφή της γιουρομπανκ; Πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση για κάτι άσχετο 2 φορές αυτές τις μέρες και με ενημέρωσαν και τις δυο φορές ότι αν κατεβάσω από το κινητό μου το επιστροφή app και συμπληρώσω τα στοιχεία μου, αυτόματα στην επόμενη αγορά σε μια εκ των συμβεβλημένων επιχειρήσεων με το πρόγραμμα "επιστροφή" θα κερδίσω 10€ προς εξαργύρωση. Μέχρι αρχές Νοεμβρίου μου είπαν ότι είναι. Διόλου άσχημο αν όντως είναι έτσι χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Το κατέβασα. Στην επόμενη αγορά θα σας πω.

 

ισχυει. το δεκαυρω το ειχαν δωσει και οταν ειχε πρωτοβγει η εφαρμογη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την πιστωτικη την δηλωνουμε στην εφορια? εγω κανω κοινη φορολογικη δληωση με τους γονεις μου
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

την πιστωτικη την δηλωνουμε στην εφορια? εγω κανω κοινη φορολογικη δληωση με τους γονεις μου

Όχι δεν την δηλώνουμε στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Την προπληρωμένη στην Πειραιώς θα μπορούμε πια εμείς να την "φορτίσουμε" μέσω ΑΤΜ που έχουμε λογαριασμό στην τέως Αγροτική;

Είχαν πει ότι θα το έβαζαν στις επιλογές αλλά ακόμη πληρώνουμε χαράτσι στο ταμείο 2ευρώ αν δεν κανω λάθος + ότι χάνουμε χρόνο περιμένοντας στα κισσέ. Εκνευριστικότατο!:mad:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αιτηση στην Πειραιως, εδω και δυο εβδομαδες για να ενεργοποιησω τις συναλλαγες μεσω internet(winbank),και δεν εχω παρει απαντηση.Δεν ειδοποιουν με mail π.χ. πρεπει να περασω να ρωτησω στο υποκαταστημα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αιτηση στην Πειραιως, εδω και δυο εβδομαδες για να ενεργοποιησω τις συναλλαγες μεσω internet(winbank),και δεν εχω παρει απαντηση.Δεν ειδοποιουν με mail π.χ. πρεπει να περασω να ρωτησω στο υποκαταστημα?

Το ebanking το ζητάς σε κατάστημα γιατί πρέπει να συμπληρώσεις κάτι χαρτιά.Επίσης κοστίζει 5€.Μην ανησυχήσεις αν δεν τα πληρώσεις μετρητά.Θα σου τα αφαιρέσουν από τον προσωπικό σου λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, από τον λογαριασμό εάν μεταφέρω λεφτά στην prepaid θα με κρατήσει το2 ευρώ;μέσω νετ εννοώ
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, από τον λογαριασμό εάν μεταφέρω λεφτά στην prepaid θα με κρατήσει το2 ευρώ;μέσω νετ εννοώ

 

Ναι θα σου κρατησει

Για ποια τραπεζα μιλας?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αιτηση στην Πειραιως, εδω και δυο εβδομαδες για να ενεργοποιησω τις συναλλαγες μεσω internet(winbank),και δεν εχω παρει απαντηση.Δεν ειδοποιουν με mail π.χ. πρεπει να περασω να ρωτησω στο υποκαταστημα?

 

Το ebanking το ζητάς σε κατάστημα γιατί πρέπει να συμπληρώσεις κάτι χαρτιά.Επίσης κοστίζει 5€.Μην ανησυχήσεις αν δεν τα πληρώσεις μετρητά.Θα σου τα αφαιρέσουν από τον προσωπικό σου λογαριασμό.

Και ενεργοποιείται αμεσα, δεν περιμένεις καθόλου.

 

Ερώτηση, από τον λογαριασμό εάν μεταφέρω λεφτά στην prepaid θα με κρατήσει το2 ευρώ;μέσω νετ εννοώ

Αν μιλας για πειραιως ναι

Link to comment
Share on other sites

Και η eurobank χρεωνει το γεμισμα των prepaid.

Νομιζω ολες χρεωνουν.

Μονη λυση η χρεωστικη συνδεδεμενη με αδειο λογαριασμο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον εχει βγάλει και η Εθνικη virtual prepaid card. Η έκδοσή της ειναι δωρεάν και για τους πελάτες της Εθνικής που δεν έχουν πιστωτική κάρτα, ειναι μια καλή λύση για αγορές μέσω internet μιας και η ΕΘΝΟCASH ειναι μόνο για αγορές σε φυσικά μαγαζιά. Πληροφορίες εδω. Edited by konstantinos_bei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...