Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

καλησπερα.

θα ηθελα να ρωτησω ποια τραπεζα συμφαιρει περισσοτερο για να "κλεισει" κανεις λεφτα για πχ 6μηνο ?

δλδ ποια εχει περισσοτερο επιτοκιο κ ειναι ασφαλης μελλοντικα..(δλδ μην ειναι για κλεισιμο και μας τα φανε :p)

Link to comment
Share on other sites

τα επιτοκια που δινουν οι τραπεζες μπορει να αλλαξουν απο εβδομαδα-εβδομαδα η' μηνα σε μηνα.και φυσικα διαφερουν μεταξυ τους.υπαρχουν τραπεζες οπως το παρακαταθηκων η' η προμπανκ ,μιλενιουμ που δινουν 5-5,50% το 6αμηνο.ομως επειδη ζητας το συνδυασμο μεγαλο επιτοκιο-καλη σιγουρη-μεγαλη τραπεζα τοτε η πειραιως-εμπορικη-μαρφιν ειναι για σενα ,τωρα με 4%.εθνικη και αλφα εχουν τα πιο χαμηλα,3,80% καπου εκει.διαλεγεις σε μικρη τραπεζα και μεγαλο επιτοκιο η' μεγαλη τραπεζα και μεσαιο μικρο επιτοκιο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

θα ηθελα να ρωτησω ποια τραπεζα συμφαιρει περισσοτερο για να "κλεισει" κανεις λεφτα για πχ 6μηνο ?

δλδ ποια εχει περισσοτερο επιτοκιο κ ειναι ασφαλης μελλοντικα..(δλδ μην ειναι για κλεισιμο και μας τα φανε :p)

 

Δες και εδω tsig.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω την Citibank diners Vodafone. Είναι πολυ βολικη. Χρησιμοποιώντας την σε αγορες(καθημερινά ψώνια-super market-βενζίνη -πετρέλαιο-ρούχα)κερδίζεις αρκετούς πόντους που τους εξαργυρωνεις π.χ στις εκπτώσεις ή ένα ταξιδι ,ενώ ταυτόχρονα εχεις έκπτωση σε λογαριασμό Vodafone. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Παιδιά πραγματικά το έχετε αναλύσει πολύ το θέμα και προσπάθησα να διαβάσω όσα μπορούσα αλλά είναι πάρα πολλά. Συγχωρέστε με λοιπόν αν ρωτάω κάτι που έχει ξαναειπωθεί.

 

Λοιπόν, θέλω να βγάλω φοιτητική πιστωτική. Πριν από 1,5-2 περίπου χρόνια είχα κάνει αίτηση αλλά μου την είχαν απορρίψει. Όπως καταλαβαίνετε, ποτέ δεν έμαθα το γιατί. Επίσης να σημειώσω πως το είχα παρακάνει λίγο :O και αφού μου απέρριψαν την πρώτη, έκανα άλλες 2 αιτήσεις σε άλλες τράπεζες...αλλά...πακέτο και από εκεί. Τώρα λοιπόν, αποφάσισα να κάνω πάλι αίτηση. Έκανα λοιπόν χθες στην Πειραιώς. Βέβαια νομίζω ότι η Πειραιώς ήταν η μία από τις 3 χυλόπιτες αλλά δεν τους το είπα...αν και θα το δούνε κ μόνοι τους. Τέλος πάντων, αν και δεν νομίζω να την εγκρίνουν....

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τα εξής: 1ον) Έχετε καμιά ιδέα γιατί μου τις απέρριψαν τότε?

2ον) υπάρχει περίπτωση να μου την εγκρίνουν τελικά? Και αν όχι στην Πειραιώς, σε ποια τράπεζα έχω πιθανότητες?

 

Υ.Γ.: Δεν έχω άλλες κάρτες. Έχω πάρει το γνωστό "500άρι" της εθνικής ("Σπουδάζω") το οποίο δεν έχει λήξει ακόμα. Τέλος είχα πάρει πριν 3-4 χρόνια μια φωτογραφική με δανειοδότηση από τον Γερμανό...η δόση ήταν 17 ευρώ και άντε να είχα αργήσει να την πληρώσω καμιά-δύο φορές...Δεν νομίζω λοιπόν να έχω μπει "Τειρεσία"...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Παιδιά πραγματικά το έχετε αναλύσει πολύ το θέμα και προσπάθησα να διαβάσω όσα μπορούσα αλλά είναι πάρα πολλά. Συγχωρέστε με λοιπόν αν ρωτάω κάτι που έχει ξαναειπωθεί.

 

Λοιπόν, θέλω να βγάλω φοιτητική πιστωτική. Πριν από 1,5-2 περίπου χρόνια είχα κάνει αίτηση αλλά μου την είχαν απορρίψει. Όπως καταλαβαίνετε, ποτέ δεν έμαθα το γιατί. Επίσης να σημειώσω πως το είχα παρακάνει λίγο :O και αφού μου απέρριψαν την πρώτη, έκανα άλλες 2 αιτήσεις σε άλλες τράπεζες...αλλά...πακέτο και από εκεί. Τώρα λοιπόν, αποφάσισα να κάνω πάλι αίτηση. Έκανα λοιπόν χθες στην Πειραιώς. Βέβαια νομίζω ότι η Πειραιώς ήταν η μία από τις 3 χυλόπιτες αλλά δεν τους το είπα...αν και θα το δούνε κ μόνοι τους. Τέλος πάντων, αν και δεν νομίζω να την εγκρίνουν....

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τα εξής: 1ον) Έχετε καμιά ιδέα γιατί μου τις απέρριψαν τότε?

2ον) υπάρχει περίπτωση να μου την εγκρίνουν τελικά? Και αν όχι στην Πειραιώς, σε ποια τράπεζα έχω πιθανότητες?

 

Υ.Γ.: Δεν έχω άλλες κάρτες. Έχω πάρει το γνωστό "500άρι" της εθνικής ("Σπουδάζω") το οποίο δεν έχει λήξει ακόμα. Τέλος είχα πάρει πριν 3-4 χρόνια μια φωτογραφική με δανειοδότηση από τον Γερμανό...η δόση ήταν 17 ευρώ και άντε να είχα αργήσει να την πληρώσω καμιά-δύο φορές...Δεν νομίζω λοιπόν να έχω μπει "Τειρεσία"...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Στον τειρεσια μπορει να μην εχεις μπει αλλα αν δεν κανω λαθος φαινεται ολη η εικονα σου αναλογα το ποσο συνεπης εισαι με τον λευκο τειρεσια που λεμε.

Και το σπουδαζω θα παιζει κι αυτο ρολο. Επισης μπορει να παιζει ρολο κανα δανειο απο γονεις η τιποτα τετοιο.

 

Θα ελεγα μην το παρακανεις. Δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι να φαινεται οτι εχεις φαει 4 "Χ"

 

Θα σου λεγα να δοκιμαζες στη citibank που βγαζει ευκολα και με π.ο. 1000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα μην το παρακανεις. Δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι να φαινεται οτι εχεις φαει 4 "Χ"

 

Οι τράπεζες δηλαδή μπορούν να δουν ότι έφαγα 3 άκυρα πριν 2 χρόνια? Ξέρουν δηλαδή τι αιτήσεις έχω κάνει ή απλά όπως διάβασα σε ένα ποστ πιο πάνω, βλέπουν ότι άλλες τράπεζες με έχουν "ψάξει" στον Τειρεσία?

 

Πάντως, αν και καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να εγκρίνουν πιστωτικές σε όλους, περίμενα πως το να βγάλεις μια φοιτητική πιστωτική με όριο 1000ευρώ ή και 600 που έχουν μερικές, δεν θα ήταν τόσο δύσκολο... Και το κακό είναι πως δεν μπορείς να αποδείξεις έμπρακτα ότι θα είσαι εντάξει στις πληρωμές...

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας τη νέα χρεωστική της Probank (Debit Mastercard) για αγορές στο εξωτερικό (καταστήματα με φυσική υπόσταση - όχι διαδικτυακά)? Σύμφωνα με το φυλλάδιο της τράπεζας/ιστοσελίδα δεν υπάρχει καμία χρέωση και αφαιρείται μόνο το ακριβές ποσό της αγοράς, κάτι που μου κάνει εντύπωση... :confused:
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας τη νέα χρεωστική της Probank (Debit Mastercard) για αγορές στο εξωτερικό (καταστήματα με φυσική υπόσταση - όχι διαδικτυακά)? Σύμφωνα με το φυλλάδιο της τράπεζας/ιστοσελίδα δεν υπάρχει καμία χρέωση και αφαιρείται μόνο το ακριβές ποσό της αγοράς, κάτι που μου κάνει εντύπωση... :confused:

 

 

 

Γιατί σου κανει εντυπωση; Δεν χρεωνουν σε καμια καρτα προμηθεια αν αγορασεις απο εξωτερικο.. Εκτος κι αν ειναι σε αλλο νομισμα οπου η ισοτιμια γινεται με βαση την visa/mastercard

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

διατίθενται αυτήν την εποχή πιστωτικές κάρτες χωρίς ετήσια συνδρομή (ανεξαρτήτως ύψους αγορών);

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

διατίθενται αυτήν την εποχή πιστωτικές κάρτες χωρίς ετήσια συνδρομή (ανεξαρτήτως ύψους αγορών);

 

Σε κάποιες ιδικές περιπτώσεις ναι

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες ιδικές περιπτώσεις ναι

 

Εννοείς ότι ορισμένες τράπεζες κάνουν προσφορές;

Αν ναι, ποιες είναι αυτές;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα η χ εταιρεία εχει σύμβαση με την χ τράπεζα μεσω της οποίας πληρωνει τους υπαλλήλους της, ε αυτοί οι υπάλληλοι δικαιούνται τετοιου ειδους κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

διατίθενται αυτήν την εποχή πιστωτικές κάρτες χωρίς ετήσια συνδρομή (ανεξαρτήτως ύψους αγορών);

 

 

Παρα πολλες καρτες ειναι χωρις συνδρομη. Ακομα κι αν εχει αν τους το πεις θα στην κοψουν λογικά. Ειναι κοροιδια να δινουμε λεφτα και σε συνδρομες..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου κανει εντυπωση; Δεν χρεωνουν σε καμια καρτα προμηθεια αν αγορασεις απο εξωτερικο.. Εκτος κι αν ειναι σε αλλο νομισμα οπου η ισοτιμια γινεται με βαση την visa/mastercard

 

Δεν το γνώριζα αυτό - σε ευχαριστώ για την απάντηση! Από εδώ και πέρα φαίνεται ότι δεν θα χρειάζεται να μεταφέρω μετρητά μαζί μου, τουλάχιστον όχι όσα θα χρειαζόμουν για όλες τις μέρες του ταξιδιού! :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτό - σε ευχαριστώ για την απάντηση! Από εδώ και πέρα φαίνεται ότι δεν θα χρειάζεται να μεταφέρω μετρητά μαζί μου, τουλάχιστον όχι όσα θα χρειαζόμουν για όλες τις μέρες του ταξιδιού! :)

 

 

 

Εννοειται. Εξωτερικο ειναι νομος ! Μονο καρτα οπου τη δεχονται για να γλιτωσεις πολλους κινδυνους. Αλλα ακομα και αν πας σε χωρα που δεν ειναι στο ευρω και εχουν δολλαρια πχ.. Παλι η καλυτερη επιλογη ειναι η καρτα.. Πετυχαινεις την καλυτερη ισοτιμια απο τα ανταλλακτηρια και τραπεζες..

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα τελευταία ποστ που μερικοί αναρωτιούνται γιατί πια οι τράπεζες δεν εκδίδουν εύκολα πιστωτική... Λογικό δεν είναι με τόσες υπερχρεωμένες και απλήρωτες? Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μέχρι σήμερα κάποιοι με εμφανή αδυναμία πληρωμής των χρεών τους, θέλουν να εκδόσουν πιστωτική! Ειδικά όσοι θέλουν φοιτητική πιστωτική, σκέφτονται το πώς θα μπορέσουν να εξοφλήσουν τον πρώτο λογαριασμό όντας άνεργοι? Επαναπαύοντια στο ότι θα την πληρώσουν οι γονείς. Κι αν τα χρήματα που θα τους στείλουν οι γονείς, είναι ίσα ίσα για να περάσουν το μήνα και δεν φτάνουν για την πιστωτική? Έχεις ο Θεός μωρέ... Μετά φταίνε οι τράπεζες που σκέφτονται αντιστοίχως και απορρίπτουν αιτήσεις!

 

Χίλιες φορές ένας φοιτητής να πει/πιέσει/παρακαλέσει μια φορά τους γονείς του "βάλτε μου ένα Χ ποσό στην τράπεζα για διάφορες αγορές που θα κάνω" και να πληρώνει με χρεωστική αν δεν θέλει να κουβαλάει χρήματα πάνω του. Μόνο το άγχος για την εξόφλησης της πιστωτικής φτάνει και περισσεύει...

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα τελευταία ποστ που μερικοί αναρωτιούνται γιατί πια οι τράπεζες δεν εκδίσουν εύκολα πιστωτική... Λογικό δεν είναι με τόσες υπερχρεωμένες και απλήρωτες? Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μέχρι σήμερα κάποιοι με εμφανή αδυναμία πληρωμής των χρεών τους, θέλουν να εκδόσουν πιστωτική! Ειδικά όσοι θέλουν φοιτητική πιστωτική, σκέφτονται το πώς θα μπορέσουν να εξοφλήσουν τον πρώτο λογαριασμό όντας άνεργοι? Επαναπαύοντια στο ότι θα την πληρώσουν οι γονείς. Κι αν τα χρήματα που θα τους στείλουν οι γονείς, είναι ίσα ίσα για να περάσουν το μήνα και δεν φτάνουν για την πιστωτική? Έχεις ο Θεός μωρέ... Μετά φταίνε οι τράπεζες που σκέφτονται αντιστοίχως και απορρίπτουν αιτήσεις!

 

Χίλιες φορές ένας φοιτητής να πει/πιέσει/παρακαλέσει μια φορά τους γονείς του "βάλτε μου ένα Χ ποσό στην τράπεζα για διάφορες αγορές που θα κάνω" και να πληρώνει με χρεωστική αν δεν θέλει να κουβαλάει χρήματα πάνω του. Μόνο το άγχος την εξόφλησης της πιστωτικής φτάνει και περισσεύει...

Ποσο δικιο εχεις. Οι πιο πολλοι την βλεπουν σαν παιχνιδακι την πιστωτικη και μετα κλαινε και διαμαρτυρονται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα τελευταία ποστ που μερικοί αναρωτιούνται γιατί πια οι τράπεζες δεν εκδίσουν εύκολα πιστωτική... Λογικό δεν είναι με τόσες υπερχρεωμένες και απλήρωτες? Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μέχρι σήμερα κάποιοι με εμφανή αδυναμία πληρωμής των χρεών τους, θέλουν να εκδόσουν πιστωτική! Ειδικά όσοι θέλουν φοιτητική πιστωτική, σκέφτονται το πώς θα μπορέσουν να εξοφλήσουν τον πρώτο λογαριασμό όντας άνεργοι? Επαναπαύοντια στο ότι θα την πληρώσουν οι γονείς. Κι αν τα χρήματα που θα τους στείλουν οι γονείς, είναι ίσα ίσα για να περάσουν το μήνα και δεν φτάνουν για την πιστωτική? Έχεις ο Θεός μωρέ... Μετά φταίνε οι τράπεζες που σκέφτονται αντιστοίχως και απορρίπτουν αιτήσεις!

 

Χίλιες φορές ένας φοιτητής να πει/πιέσει/παρακαλέσει μια φορά τους γονείς του "βάλτε μου ένα Χ ποσό στην τράπεζα για διάφορες αγορές που θα κάνω" και να πληρώνει με χρεωστική αν δεν θέλει να κουβαλάει χρήματα πάνω του. Μόνο το άγχος την εξόφλησης της πιστωτικής φτάνει και περισσεύει...

 

Εξαρτάται και τον άνθρωπο.. Εγώ που έχω βγάλει την φοιτητική από την αρχή των σπουδών μου και με έχει διευκολύνει απίστευτα. Πληρώνω τον λογαριασμού του κινητού μου με πάγια εντολή χωρίς να χρειάζομαι να τρέχω κάθε φορά. Αγοράζω τόσα πράγματα από το ιντερνετ φθηνότερα πολλές φορές από φυσικά καταστήματα εδώ. Μέχρι και οι γονείς μου μου δίνουν όλους τους λογαριασμούς να τους πληρώνω εγώ στην πιστωτική και μου δίνουν τα λεφτά φυσικά..

Τώρα έφτασα 22 χρονών και συνεχίζω να πιστεύω ότι με εχει διευκολύνει απίστευτα. Και στο εξωτερικό και παντού.

Δεν χρειάζεται αμέσως με το που ακούμε πιστωτική το μυαλό μας να τρέχει στο χρέος και το πώς θα την πληρώσουμε. Μερικοί την χρησιμοποιούμε και ως ένα εργαλείο αντί μετρητών με πολλές διευκολύνσεις αλλά και bonus σε κάποιες κάρτες.

Βέβαια σε μια μεγάλη κατηγορία ανθρωπων που σκέφτονται έτσι , έχεις δίκιο.

Αν και πιστεύω οτι η φοιτητική πιστωτική είναι μια καλή ευκαιρία μιας και έχουν και χαμηλά όρια να μάθει ο νέος την έννοια της πίστωσης, των τόκων και το να είναι συνεπής στις πληρωμές του.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα τελευταία ποστ που μερικοί αναρωτιούνται γιατί πια οι τράπεζες δεν εκδίσουν εύκολα πιστωτική... Λογικό δεν είναι με τόσες υπερχρεωμένες και απλήρωτες? Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μέχρι σήμερα κάποιοι με εμφανή αδυναμία πληρωμής των χρεών τους, θέλουν να εκδόσουν πιστωτική! Ειδικά όσοι θέλουν φοιτητική πιστωτική, σκέφτονται το πώς θα μπορέσουν να εξοφλήσουν τον πρώτο λογαριασμό όντας άνεργοι? Επαναπαύοντια στο ότι θα την πληρώσουν οι γονείς. Κι αν τα χρήματα που θα τους στείλουν οι γονείς, είναι ίσα ίσα για να περάσουν το μήνα και δεν φτάνουν για την πιστωτική? Έχεις ο Θεός μωρέ... Μετά φταίνε οι τράπεζες που σκέφτονται αντιστοίχως και απορρίπτουν αιτήσεις!

 

Χίλιες φορές ένας φοιτητής να πει/πιέσει/παρακαλέσει μια φορά τους γονείς του "βάλτε μου ένα Χ ποσό στην τράπεζα για διάφορες αγορές που θα κάνω" και να πληρώνει με χρεωστική αν δεν θέλει να κουβαλάει χρήματα πάνω του. Μόνο το άγχος την εξόφλησης της πιστωτικής φτάνει και περισσεύει...

 

Επειδή είμαι "ένα από τα τελευταία ποστ" που ρωτάω αυτό το πράγμα, εγώ προσωπικά ούτε κακοπληρωτής είμαι, ούτε δεν ξέρω αν θα καλύπτω τα έξοδα της δόσης. Φοιτητής δεν σημαίνει ούτε άνεργος, ούτε ανεύθυνος, ούτε ότι αποκλείεται να τα βγάζει πέρα με μια πιστωτική με όριο 1000 το πολύ...Χαλάω για σουβλάκια και ποτά πολύ περισσότερα το μήνα από ότι θα είναι η δόση για αυτά που θέλω να πάρω...ευκαιρία λοιπόν να αδυνατίσω λίγο :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι "ένα από τα τελευταία ποστ" που ρωτάω αυτό το πράγμα, εγώ προσωπικά ούτε κακοπληρωτής είμαι, ούτε δεν ξέρω αν θα καλύπτω τα έξοδα της δόσης. Φοιτητής δεν σημαίνει ούτε άνεργος, ούτε ανεύθυνος, ούτε ότι αποκλείεται να τα βγάζει πέρα με μια πιστωτική με όριο 1000 το πολύ...Χαλάω για σουβλάκια και ποτά πολύ περισσότερα το μήνα από ότι θα είναι η δόση για αυτά που θέλω να πάρω...ευκαιρία λοιπόν να αδυνατίσω λίγο :p

 

Σκέφτεσαι λάθος από την αρχή που λες για να πληρώνεις μόνο τη δόση.. Το σωστό θα ήταν να πληρωνεις όλο το ποσό. Ιδιαίτερα οι φοιτητικές λόγω του αυξημένου κινδύνου έχουν υψηλά επιτόκια. Πχ η δικιά μου έχει 22,1% μαζί με τον φόρο.

Και σκέψου πόσο εύκολα είναι να παρασυρθείς αν πληρώνεις μόνο την ελάχιστη... Ελάχιστη δόση στην κάρτα μου, είναι μόνο το 3% του υπολοίπου. Δηλαδή στα 1000 ευρώ που είναι και το πιστωτικό όριο, η ελάχιστη είναι μόλις 30 ευρώ. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορεί εύκολα να ξεφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα τελευταία ποστ που μερικοί αναρωτιούνται γιατί πια οι τράπεζες δεν εκδίσουν εύκολα πιστωτική... Λογικό δεν είναι με τόσες υπερχρεωμένες και απλήρωτες? Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μέχρι σήμερα κάποιοι με εμφανή αδυναμία πληρωμής των χρεών τους, θέλουν να εκδόσουν πιστωτική! Ειδικά όσοι θέλουν φοιτητική πιστωτική, σκέφτονται το πώς θα μπορέσουν να εξοφλήσουν τον πρώτο λογαριασμό όντας άνεργοι? Επαναπαύοντια στο ότι θα την πληρώσουν οι γονείς. Κι αν τα χρήματα που θα τους στείλουν οι γονείς, είναι ίσα ίσα για να περάσουν το μήνα και δεν φτάνουν για την πιστωτική? Έχεις ο Θεός μωρέ... Μετά φταίνε οι τράπεζες που σκέφτονται αντιστοίχως και απορρίπτουν αιτήσεις!

 

Χίλιες φορές ένας φοιτητής να πει/πιέσει/παρακαλέσει μια φορά τους γονείς του "βάλτε μου ένα Χ ποσό στην τράπεζα για διάφορες αγορές που θα κάνω" και να πληρώνει με χρεωστική αν δεν θέλει να κουβαλάει χρήματα πάνω του. Μόνο το άγχος την εξόφλησης της πιστωτικής φτάνει και περισσεύει...

 

Μιλάμε ομως πλέον οτι οι τράπεζες δεν εκδίδουν πλέον ουτε με πιστωτικο όριο των 1000 ευρώ, που ειναι αστείος κίνδυνος... Εχουν φτάσει στο αλλο ακρο και αυτες με την σειρά τους. Δεν τις φταιει κανενας αν καποτε εδιναν στον καθε πικραμένο 10 και 20 χιλιαρικο πιστωτικό οριο... αλλα εδω δεν μιλάμε καν γι αυτα τα ποσα....

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι λάθος από την αρχή που λες για να πληρώνεις μόνο τη δόση.. Το σωστό θα ήταν να πληρωνεις όλο το ποσό. Ιδιαίτερα οι φοιτητικές λόγω του αυξημένου κινδύνου έχουν υψηλά επιτόκια. Πχ η δικιά μου έχει 22,1% μαζί με τον φόρο.

Και σκέψου πόσο εύκολα είναι να παρασυρθείς αν πληρώνεις μόνο την ελάχιστη... Ελάχιστη δόση στην κάρτα μου, είναι μόνο το 3% του υπολοίπου. Δηλαδή στα 1000 ευρώ που είναι και το πιστωτικό όριο, η ελάχιστη είναι μόλις 30 ευρώ. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορεί εύκολα να ξεφύγεις.

 

 

Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω! 22,1% πίστωση είναι τεράστια κλεψιά και απορώ πώς κάποιοι παραλείπουν να αναφέρουν το αδιανόητα υψηλό επιτόκιο ενώ...χαίρονται για τα bonus(!). Κοροϊδευόμαστε ή ζούμε σε πλήρη άγνοια.... Τα bonus είναι ψίχουλα που δίνουν οι τράπεζες σε σχέση με όσα βγάζουν από το επιτόκιο παιδιά... Είναι γεγονός ότι πολλές, πάμπολλες οικογένειες είναι χρεωμένες ως το λαιμό με κάτι πιστωτικές που στην αρχή έβγαλαν για κάτι ελάχιστες αγορές και στην πορεία λόγω έλλειψης ρευστού (που στη συνέχεια η έλλειψη έγινε μόνιμη) χρησιμοποιούσαν όλο και συχνότερα την πιστωτική χωρίς να το καταλαβαίνουν.

 

messier88 δεν ξέρω αν είσουν εσύ. Το ποστ το έγραψα παίρνοντας σαν αφορμή κάποιον που έλεγε ότι έκανε 4 αιτήσεις για πιστωτική και απορρίφθηκαν και αναρωτιόταν το γιατί. Το γιατί είναι διότι οι τράπεζες, όπως ξαναείπα, δεν έχουν κανένα λόγο να δώσουν πιστωτική σε ένα 20χρονο άνεργο φοιτητή. Δεν έχει σημασία το όριο, και 600ευρώ να το φτάσεις και να μην έχεις να τα δώσεις, η τράπεζα θα έχει ζημιωθεί. Δεν είναι απλή υπόθεση μια πιστωτική και εφόσον η λογική σου (απ' ότι καταλαβαίνω) είναι να μην πληρώσεις μετρητά, μια χρεωστική θα σε βόλευε απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε ομως πλέον οτι οι τράπεζες δεν εκδίδουν πλέον ουτε με πιστωτικο όριο των 1000 ευρώ, που ειναι αστείος κίνδυνος... Εχουν φτάσει στο αλλο ακρο και αυτες με την σειρά τους. Δεν τις φταιει κανενας αν καποτε εδιναν στον καθε πικραμένο 10 και 20 χιλιαρικο πιστωτικό οριο... αλλα εδω δεν μιλάμε καν γι αυτα τα ποσα....

 

 

Μα και τα 1000 και τα 600Ε είναι πολύ μεγάλο όριο όταν στο παρελθόν έχεις καεί από πιστωτικές (αναφέρομαι στις τράπεζες). Επίσης είναι μεγάλο όριο για καθέναν που δηλώνει άνεργος (και άρα ανίκανος να εξοφλήσει 600Ε).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...