Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εχω την Πειραιως Electron Visa με πιστωτικο οριο 800€

 

Mπορω να πραγματοποιησω αγορα ανεξαρτητου ποσου (πχ 6000€), αρκει η δοση να μην υπερβαινει το πιστωτικο οριο τις καρτας?

 

Όχι δεν γίνεται αυτό που λες... ακόμα και ότι αγοράζεις με δόσεις, μειώνει το πιστωτικό σου υπόλοιπο...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει και διακανονισμός δόσεων με τον έμπορο αντί με την κάρτα. Σε αυτή την περίπτωση δεν ακολουθείται η συνήθης διαδικασίας που περιγράφετε, δηλαδή να υπάρχει επαρκές υπόλοιπο για το σύνολο της αγοράς, αλλά ο έμπορος από μόνος του κάθε μήνα πάει και χρεώνει την προσυμφωνημένη δόση. Έτσι το πιστωτικό υπόλοιπο μειώνεται κάθε μήνα όταν γίνεται η χρέωση και επανέρχεται όταν αποπληρωθεί ο λογαριασμός.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να επισημάνω κάποιες λεπτομέρειες που διαπίστωσα σήμερα σχετικά με την πιστωτική κάρτα Alpha bonus και τα καταστήματα Fokas.

 

1) Το POS της alphabank επιτρέπει από ότι μου είπαν στο ταμείο, εξαργύρωση μόνο ενός τύπου. πχ. εγώ έκανα λογαριασμό (270€ + 250€) τα 270€ στην κάρτα και τα υπόλοιπα με πόντους. ενώ όπως προφανώς εμένα θα με συνέφερε : 2 εξαργυρώσεις 7000->100€ και 1 εξαργύρωση 4000->50€, αυτό δεν μπορούσε να γίνει αλλά "χρεώθηκα" 5 εξαργ. 4000->50€. δηλαδή 2000 πόντοι off:(

 

2) Δυστυχώς δεν συμμετέχουν όλες οι μάρκες στο πρόγραμμα Bonus (ίσως να ήταν αυτονόητο για κάποιους αλλά εγώ δεν το ήξερα :p )

 

και τέλος η παρακάτω διευκρίνηση της alpha bank δεν ισχύει πλήρως

Οι προσφορές εξαργύρωσης δεν ισχύουν σε περιόδους εκπτώσεων, σε πρoïόντα προσφοράς ή με ειδική σήμανση στα ταμεία.

 

Μπορείτε να αγοράσετε με πόντους τα είδη που είναι με έκπτωση ή σε προσφορά αλλά χωρίς το ποσοστό της έκπτωσης :)

 

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την μεταφορά υπολοίπου. Αυτή την στιγμή έχω 3 πιστωτικές με συνολικό Π.Ο ~4.600€ και 1 alpha bonus amex.

 

Οι 3 πρώτες κάρτες έχουν διάφορες χρεώσεις( πάγιες εντολές κινητού, δόσεις, αγορές κτλ). Μπορώ να μεταφέρω όλα τα υπόλοιπα στην alpha bonus και παράλληλα να αυξηθεί το Π.Ο της alpha bonus; Σε αυτή την περίπτωση, της μεταφοράς, οι αγορές με δόσεις μεταφέρονται αυτούσιες ή χρεώνεται όλο το ποσό;

 

Καλές γιορτές σε όλους και καλές αγορές :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να επισημάνω κάποιες λεπτομέρειες που διαπίστωσα σήμερα σχετικά με την πιστωτική κάρτα Alpha bonus και τα καταστήματα Fokas.

 

1) Το POS της alphabank επιτρέπει από ότι μου είπαν στο ταμείο, εξαργύρωση μόνο ενός τύπου. πχ. εγώ έκανα λογαριασμό (270€ + 250€) τα 270€ στην κάρτα και τα υπόλοιπα με πόντους. ενώ όπως προφανώς εμένα θα με συνέφερε : 2 εξαργυρώσεις 7000->100€ και 1 εξαργύρωση 4000->50€, αυτό δεν μπορούσε να γίνει αλλά "χρεώθηκα" 5 εξαργ. 4000->50€. δηλαδή 2000 πόντοι off:(

 

2) Δυστυχώς δεν συμμετέχουν όλες οι μάρκες στο πρόγραμμα Bonus (ίσως να ήταν αυτονόητο για κάποιους αλλά εγώ δεν το ήξερα :p )

 

και τέλος η παρακάτω διευκρίνηση της alpha bank δεν ισχύει πλήρως

 

 

Μπορείτε να αγοράσετε με πόντους τα είδη που είναι με έκπτωση ή σε προσφορά αλλά χωρίς το ποσοστό της έκπτωσης :)

 

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την μεταφορά υπολοίπου. Αυτή την στιγμή έχω 3 πιστωτικές με συνολικό Π.Ο ~4.600€ και 1 alpha bonus amex.

 

Οι 3 πρώτες κάρτες έχουν διάφορες χρεώσεις( πάγιες εντολές κινητού, δόσεις, αγορές κτλ). Μπορώ να μεταφέρω όλα τα υπόλοιπα στην alpha bonus και παράλληλα να αυξηθεί το Π.Ο της alpha bonus; Σε αυτή την περίπτωση, της μεταφοράς, οι αγορές με δόσεις μεταφέρονται αυτούσιες ή χρεώνεται όλο το ποσό;

 

Καλές γιορτές σε όλους και καλές αγορές :):)

 

1)δυστυχως ειναι μια ανοησια αυτο, καθως οπως διαπιστωσες και εσυ χανεις αρκετους ποντους. το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να στρογγυλοποιησεις το ποσο για να μην χασεις ποντους. επισης δεν ξερω αν γνωριζεις οτι το ο μεγιστος αριθμος εξαργυρωσεων ειναι 5 ανα αποδειξη. δηλαδη 5*7000 ποντους=500 ευρω.

 

2)τι εννοεις δεν συμμετεχουν ολες οι μαρκες? δεν μπορεις να εξαργυρωσεις ποντους αγοραζοντας καποιες μαρκες?γιατι να μην μπορεις να πληρωσεις με καρτα μπονους αγοραζοντας καποιες συγκεκριμενες μαρκες μου φαινεται πολυ απιθανο.

 

αυτο που αναφερεις οτι μπορεις να εξαργυρωσεις ποντους σε περιοδο εκπτωσεων αλλα να παρεις το προιον χωρις εκπτωση το γνωριζα, αλλα πιστευω οτι δεν συμφερει καθολου. παρτο με εκπτωση πληρωσε το με καρτα μπονους παρε τους ποντους και κανε εξαργυρωση μετα το περας των εκπτωσεων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την μεταφορά υπολοίπου. Αυτή την στιγμή έχω 3 πιστωτικές με συνολικό Π.Ο ~4.600 και 1 alpha bonus amex.

 

Οι 3 πρώτες κάρτες έχουν διάφορες χρεώσεις( πάγιες εντολές κινητού, δόσεις, αγορές κτλ). Μπορώ να μεταφέρω όλα τα υπόλοιπα στην alpha bonus και παράλληλα να αυξηθεί το Π.Ο της alpha bonus; Σε αυτή την περίπτωση, της μεταφοράς, οι αγορές με δόσεις μεταφέρονται αυτούσιες ή χρεώνεται όλο το ποσό;

 

Καλές γιορτές σε όλους και καλές αγορές :):)

Αν οι κάρτες σου είναι εκδόσεως άλλης τράπεζας μπορείς να κάνεις μεταφορά στην BONUS .

Θα πάρεις δώρο 4 πόντους για κάθε ευρώ μεταφοράς και 6 μήνες σχεδόν άτοκη περίοδο . Μεταφέρετε ότι εμφανίζετε στον λογαριαμό σου .

Δόσεις που δεν εμφανίζονται δεν μεταφέρονται .

Για να κάνεις αίτηση να αυξηθεί το όριο σου θα χρειαστείς εκκαθαριστικό της εφορίας.

Το σχεδόν άτοκη σημαίνει ότι η ALPHA στους 6 μήνες χρεώνει τον κρατικό φόρο 0,6%.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,το πιστ.οριο δεν ανεβαινει αυτοματα(Alpha bonus visa)ανα διαστηματα,οπως στις περισσοτερες τραπεζες?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου έχουν κάνει αυτόματη αύξηση πιστοτικού ορίου στην ALPHA
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ναι την λεπτομέρεια για τις 5 εξαργυρώσεις ανα συναλλαγή την γνώριζα, τώρα σχετικά με την στρογγυλοποίηση του ποσού σωστό μεν αλλά προσωπικά προτιμώ να χάσω 2.000 πόντους παρά να ψάχνω για κάποιο είδος, που μπορεί και να μην χρειάζομαι :p, για να κλείσω 300€ λογαριασμό.

 

Ναι εννοούσα ότι πχ στην Artisti Italiani και σε 4-5 ακόμα που δεν θυμάμαι, δεν γίνεται εξαργύρωση πόντων. Πληρωμή εννοείται πως γίνεται κανονικά σε όλα τα είδη με την κάρτα

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Vasileios για το θέμα της μεταφοράς υπολοίπου. Τώρα με το θέμα του εκκαθαριστικού θα υπάρξει σίγουρα κάποιο πρόβλημα, διότι δεν κάνω δήλωση. Τουλάχιστον η Citibank που έχω και το μεγαλύτερο Π.Ο δεν είχε κανένα πρόβλημα να μου κάνει αύξηση του ορίου μετά από δική μου αίτηση την πρώτη φορά αλλά και πλέον κάθε εξάμηνο μου δίνει +600€. Μάλιστα την πρώτη φορά που πήγα σε ένα κατάστημα ο υπάλληλος μου είπε κατά γράμμα "Δεν μπορώ να σας αρνηθώ να κάνετε την αίτηση αλλά χωρίς εκκαθαριστικό είναι απίθανο να σας εγκριθεί":p:p

Link to comment
Share on other sites

Εμενα 3 φορες μου εχουν κανει!

 

Θυμασαι μηπως την 1η φορα,μετα απο ποσο καιρο σου κανανε?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι μηπως την 1η φορα,μετα απο ποσο καιρο σου κανανε?

 

Αν δεν κανω λαθος μετα απο ενα χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση..

Έκανα κατάθεση με φάκελο σε ενα ΑΤΜ της AlphaBank την Δευτέρα το βράδυ. Ωστόσο μεχρι και πριν απο 5' λεπτά που κοίταξα μέσω του web banking είδα πως δέν εχουν κατατεθεί ακόμα τα χρήματα.

Είναι φυσιολογική τέτοια καθηστέρηση?

(Στην Πειραιώς όσες φορές εχω κάνει κατάθεση με φάκελο σε ΑΤΜ την αμέσως επόμενη μέρα έχουν ήδη μπεί τα χρήματα)

Link to comment
Share on other sites

Ok, τελικά μπήκαν, απλα είχα συνηθίσει στη Πειραιώς που μπαίνουν τσάκα τσάκα και παραξενεύτηκα!
Link to comment
Share on other sites

Ok, τελικά μπήκαν, απλα είχα συνηθίσει στη Πειραιώς που μπαίνουν τσάκα τσάκα και παραξενεύτηκα!

Περίεργο. Εμένα στην Alpha bank μπαίνουν συνήθως το επόμενο πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μπαίνει στο σύστημα το ποσό που δήλωσες ότι κατέθεσες αλλά είναι υπό αίρεση μέχρι να γίνει η καταμέτρηση (εργάσιμες μέρες και ώρες). Φαίνεται ότι η Άλφα το εμφανίζει στο σύστημα μετά την καταμέτρηση.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Προτείνετέ μου όσοι ξέρετε μια κάρτα που να είναι:

  • Πιστωτική
  • Visa
  • Όχι της Citibank ή της Εθνικής
  • Να έχει καλό ebanking
  • Χωρίς συνδρομή για πάντα (επίσημα, όχι κάθε χρόνο να τους πρήζω)

Δε με νοιάζει το πιστωτικό όριο, και χαμηλό να έιναι δε με πειράζει. Επίσης δε με νοιάζει το επιτόκιο - εξοφλώ πάντα άμεσα.

Διαθέτω και πάσο αν μου προτείνετε φοιτητική κάρτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνετέ μου όσοι ξέρετε μια κάρτα που να είναι:

  • Πιστωτική
  • Visa
  • Όχι της Citibank ή της Εθνικής
  • Να έχει καλό ebanking
  • Χωρίς συνδρομή για πάντα (επίσημα, όχι κάθε χρόνο να τους πρήζω)

Δε με νοιάζει το πιστωτικό όριο, και χαμηλό να έιναι δε με πειράζει. Επίσης δε με νοιάζει το επιτόκιο - εξοφλώ πάντα άμεσα.

Διαθέτω και πάσο αν μου προτείνετε φοιτητική κάρτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί.

 

 

notos plus visa-3%-alpha bank

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να μου απαντήσετε σου λίγες ερωτήσεις.

α)Ποια τράπεζα είναι καλύτερη; (κατά προτίμηση Alpha Bank και Πειραιώς)

β)Ποια κάρτα είναι καλύτερη για online χρήση. Δηλαδή για online αγορές και με ποια έχω με κάποια κέρδος (αν έχω... :O).

γ)Πόσες μέρες κάνει να δημιουργηθεί ο λογαριασμός και πόσες η κάρτα;

Ευχαριστώ. Θα με βοηθήσετε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνετέ μου όσοι ξέρετε μια κάρτα που να είναι:

  • Πιστωτική
  • Visa
  • Όχι της Citibank ή της Εθνικής
  • Να έχει καλό ebanking
  • Χωρίς συνδρομή για πάντα (επίσημα, όχι κάθε χρόνο να τους πρήζω)

Δε με νοιάζει το πιστωτικό όριο, και χαμηλό να έιναι δε με πειράζει. Επίσης δε με νοιάζει το επιτόκιο - εξοφλώ πάντα άμεσα.

Διαθέτω και πάσο αν μου προτείνετε φοιτητική κάρτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί.

 

attica reward visa eurobank http://www.atticadpsreward.gr/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

notos plus visa-3%-alpha bank

 

attica reward visa eurobank http://www.atticadpsreward.gr/

 

Ευχαριστώ!

Τι λέτε επίσης για την Eurobank WWF Visa;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Αν είσαι μέλος της WWF, μην ξεχάσεις να συμπληρώσεις τον αριθμό μέλους στην αίτηση.
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να μου απαντήσετε σου λίγες ερωτήσεις.

α)Ποια τράπεζα είναι καλύτερη; (κατά προτίμηση Alpha Bank και Πειραιώς)

β)Ποια κάρτα είναι καλύτερη για online χρήση. Δηλαδή για online αγορές και με ποια έχω με κάποια κέρδος (αν έχω... :O).

γ)Πόσες μέρες κάνει να δημιουργηθεί ο λογαριασμός και πόσες η κάρτα;

Ευχαριστώ. Θα με βοηθήσετε πολύ.

α) δεν υπάρχει τράπεζα που είναι καλύτερη από τις άλλες. αλλά αφού έχεις ήδη τις προτιμήσεις σου, η ερώτηση είναι εντέλως άκυρη!

β) σχεδόν όλες οι κάρτες χρησιμοποιούνται και online. κέρδος θα έχεις με τις bonus της alpha bank, με την inditex της citibank, με την attica της eurobank

γ) ο λογαριασμός αυθημερόν, η πιστωτική 2 βδομαδούλες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μετα απο ενα χρονο!

Κι μένα στη mastercard της alpha μετά από κανά χρόνο που διπλασίασαν το όριο και σήμερα έχει φτασει τα 2.500€ περίπου 4,5 χρόνια μετά και είμαι ακόμα φοιτητής να σκεφτεί κανεις δεν έχω μόνιμη απασχόληση.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..προσφατα ανοιξα λογαριασμο στην mellenium.προς μεγαλη μου εκπληξη δεν μου δωσανε το σχετικο βιβλαριο αλλα μια καρτα με τον αριθμο (πολυ τυπικο).

τωρα με την καρτα αναληψεως μπορω να κανω και αγορες..και τα τραβανε απο τον λογαριασμο.

ολα ωραια μεχρι στιγμης...αυτο που θελω να ρωτησω ειναι..κανονικα δεν θα επρεπε να μου στελνουν ειδοποιηση με μεσω ΕΛΤΑ τις κινησεις τις καρτας μου???

εδω και 1 μηνα εχω κανει καποιες αγορες..και ακομα περιμενω τον ταχυδρομο..:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...