Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι Ακριβώς . Σου έχουν δεσμεύσει όλο το ποσό.

Είναι ώρα να πληρώσεις την δόση σου για να μπορέσεις να κάνεις πάλι συναλλαγή.

Δηλαδή πρέπει να πληρώσω π.χ. 200€ για να μπορώ να κάνω συναλλαγή 200€. Δεν αποδεσμεύονται τα χρήματα μετά από κάποιες μέρες;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

Ξερετε αν δινει καποια τραπεζα προπληρωμενη καρτα χωρις πολλα πολλα ομως ?? (δλδ εκαθαριστικα,βεβαιωσεις,δακτυλικα αποτυπωματα :lol: κτλ ) μονο με ταυτροτητα δλδ ή μηπως καλυτερη λυση ειναι μια απο αυτες των περιπτερων??

 

(πλαστικο σωμα κ οχι virtual)

 

Τράπεζα Κύπρου, μόνο με ταυτότητα και την παίρνεις επιτόπου, τουλαχιστον ήταν έτσι πριν 2 χρονια που την έβγαλα, για πιο σίγουρα ρώτα μήπως και έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τράπεζα Κύπρου, μόνο με ταυτότητα και την παίρνεις επιτόπου, τουλαχιστον ήταν έτσι πριν 2 χρονια που την έβγαλα, για πιο σίγουρα ρώτα μήπως και έχει αλλάξει κάτι.

 

εχει αλλαξει πλεον, περασε πολυς καιρος απο τοτε που την εβγαλες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να σας κάνω. Έχω μια visa της ΑΤΕ με όριο 5000. Στις 10/12 έκανα μια αγορά από το πλαίσιο 369€ σε 12 άτοκες. Η κάρτα είχε υπόλοιπο γύρο στα 400€. Σήμερα προσπαθώ να κάνω μια συναλαγή 200€ αλλά δεν εγκρίνεται! Μου έχουν δεσμεύσει όλο το ποσό;

 

Ναι Ακριβώς . Σου έχουν δεσμεύσει όλο το ποσό.

Είναι ώρα να πληρώσεις την δόση σου για να μπορέσεις να κάνεις πάλι συναλλαγή.

 

Πήρα τηλ Deltaphone και μου λέει ότι ο λογαριασμός εκδόθηκε χτες και το υπόλοιπο μου είναι 4812€. Αλλά διαθέσιμες αγορές 0€! Γιατί αυτό;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

η eurobank σε μένα ζήτησε το χαρτί της απόδοσης ΑΦΜ (νομίζω οτι τους κάνει πλέον και το δίπλωμα οδήγησης το νέο που το γράφει πάνω) την ταυτότητα και κάποιο χαρτί που να πιστοποιεί το επάγγελμα σου.. το καλοκαίρι μόνο αυτά μου ζήτησαν για να μου ανοίξουν λογαριασμο και να μου δώσουν προπληρωμένη κάρτα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

η eurobank σε μένα ζήτησε το χαρτί της απόδοσης ΑΦΜ (νομίζω οτι τους κάνει πλέον και το δίπλωμα οδήγησης το νέο που το γράφει πάνω) την ταυτότητα και κάποιο χαρτί που να πιστοποιεί το επάγγελμα σου.. το καλοκαίρι μόνο αυτά μου ζήτησαν για να μου ανοίξουν λογαριασμο και να μου δώσουν προπληρωμένη κάρτα

 

Και έναν λογαριασμό κοινής οφέλειας για τη διεύθυνση και είσαι σουπερ...

έχει να κάνει με ένα νόμο που εφαρμόζεται κάπου ενα χρονο τώρα...

 

 

 

btw, πήγα στη hsbc να ανοίξω λογαριασμό και να κάνω αίτηση για κάρτα, και οι άνθρωποι ήταν τόσο άθλιοι και δε θέλαν να με εξυπηρετήσουν, που μεταξύ άλλων η αφορμή για να με διώξουν ήταν ότι ο λογαριασμός του σταθερού τηλεφώνου της hol δεν είναι λογαριασμός κοινής οφέλειας γιατί είναι από ιδιωτική εταιρία... Μη μου πει κανείς ότι στις ιδιωτικές τράπεζες εξυπηρετούν καλύτερα, στις κρατικές μπορεί να είναι αγενείς και να βαριούνται, αλλά τουλάχιστον ξέρουν τη δουλειά τους...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Και έναν λογαριασμό κοινής οφέλειας για τη διεύθυνση και είσαι σουπερ...

έχει να κάνει με ένα νόμο που εφαρμόζεται κάπου ενα χρονο τώρα...

 

 

 

btw, πήγα στη hsbc να ανοίξω λογαριασμό και να κάνω αίτηση για κάρτα, και οι άνθρωποι ήταν τόσο άθλιοι και δε θέλαν να με εξυπηρετήσουν, που μεταξύ άλλων η αφορμή για να με διώξουν ήταν ότι ο λογαριασμός του σταθερού τηλεφώνου της hol δεν είναι λογαριασμός κοινής οφέλειας γιατί είναι από ιδιωτική εταιρία... Μη μου πει κανείς ότι στις ιδιωτικές τράπεζες εξυπηρετούν καλύτερα, στις κρατικές μπορεί να είναι αγενείς και να βαριούνται, αλλά τουλάχιστον ξέρουν τη δουλειά τους...

 

η hsbc ακολουθει τους νομους μεχρι κεραιας. και εγω για να ανοιξω λογαριασμο μονο εξετασεις αιματος δεν πηγα. απο τη μια ειναι καλο γιατι γινεται σωστα η διαδικασια αλλα απο την αλλη κουραζει λιγο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πόσα ευρώ θέλω για να ανοίξω λογαριασμό; Αν ανοίξω, πως θα μπορώ να έχω τη διαχείριση του ποσού; Θα πρέπει να πηγαίνω στην τράπεζα στο ταμείο ή θα μου δώσουν κάρτα. Τέλος, τι χρειάζεται για να ανοίξει κάποιος ένα λογαριασμό;
Link to comment
Share on other sites

Πόσα ευρώ θέλω για να ανοίξω λογαριασμό; Αν ανοίξω, πως θα μπορώ να έχω τη διαχείριση του ποσού; Θα πρέπει να πηγαίνω στην τράπεζα στο ταμείο ή θα μου δώσουν κάρτα. Τέλος, τι χρειάζεται για να ανοίξει κάποιος ένα λογαριασμό;

Μερικές τράπεζες σου ανοίγουν ακόμα και με 0 ευρώ.

Θα μπορείς να τον διαχειρίζεσαι όπως θέλεις .

Για να ανοίξεις λογαριασμό θέλεις Α.Φ.Μ. Και λογαριασμό κοινής ωφελείας , βεβαίωση εργοδότη, και ταυτότητα.

Αν είσαι ανήλικος το καλύτερο είναι να ανοίξουν οι γονείς σου .

Link to comment
Share on other sites

βεβαίωση εργοδότη εμένα στην eurobank και στην alpha bank δε μου ζήτησαν πάντως...

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

βεβαίωση εργοδότη εμένα στην eurobank και στην alpha bank δε μου ζήτησαν πάντως...

 

βεβαιωση εργοδοτη ζητανε στην περιπτωση που ανοιγεις λογαριασμο μισθοδοσιας σε καποια τραπεζα για να μην χρειαζεται να καταθεσεις καποιο ποσο κατα το ανοιγμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα βολευτω τελικα με τις πρπληρωμενες των περιπτερων.Σιγα το πραγμα...

Σας ευχαριστω που μου απαντησατε

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα βολευτω τελικα με τις πρπληρωμενες των περιπτερων.Σιγα το πραγμα...

Σας ευχαριστω που μου απαντησατε

 

υπαρχουν προπληρωμενες στα περιπτερα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχει λέγεται νομίζω paysafe card..τσέκαρε το να μην βγαίνουμε οφτόπικ εδω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Η οποία βέβαια είναι αποδεκτή σε ελάχιστες συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.

Κάντε έναν κόπο να ρωτήσετε για τις Κύπρου Prepaid Gift Cards αν χρειάζονται δικαιολογητικά, επειδή απ' όσο ξέρω είναι μόνο για μία φόρτιση και επίσης ανώνυμες.

Link to comment
Share on other sites

Η οποία βέβαια είναι αποδεκτή σε ελάχιστες συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.

Κάντε έναν κόπο να ρωτήσετε για τις Κύπρου Prepaid Gift Cards αν χρειάζονται δικαιολογητικά, επειδή απ' όσο ξέρω είναι μόνο για μία φόρτιση και επίσης ανώνυμες.

 

πολυ σωστη παρατηρηση. οι συγκεκριμενες διαφημιζονται πολυ τωρα τις γιορτες απο την τραπεζα σαν ενα πρωτοτυπο δωρο. προφανως απλα την παιρνεις απο ενα καταστημα και βαζεις το ποσο που θελεις χωρις περαιτερω διαδικασιες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν και το είχα ψάξει πριν κάποια χρόνια και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα

Υπήρχε και από την τράπεζα Αττικής μια giftcard που πλήρωνες, την έπαιρνες (την επόμενη μέρα, νομίζω) κι έφευγες. Δεν ξέρω αν παίζει έτσι ακόμη...

http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=314

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια παιδες.

 

Επειδη σκεοφτομαι να βγαλω μια Visa Bonus απο την Alpha Bank Λογω του οτι ψωνιζω αρκετα και ειναι ελκυστικο το προγραμμα Bonus εχω μια απορια.

 

Οι ποντοι συλλεγονται μονο για αγορες απο καταστηματα ή και για αγορες μεσω Ιντερνετ μπαινουν κανονικα οι ποντοι?

 

Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.

 

Καλες Γιορτες:)

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Οτι αγορα και οπου και να ειναι παιρνεις ποντους!!

 

Οποτε και για αγορες μεσω Ιντερνετ παιρνω ποντους.

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν κανω λαθος. Αλλα επειδη ενας φιλος μου κανει αγορες απο την καρτα μου (απο εξωτερικο) μου φαινεται οτι μαζευονται ποντοι, γιατι πολλες αγορες εγω προσωπικα δεν κανω!!
Link to comment
Share on other sites

απο παντου μαζευονται οι ποντοι, απλα περνιουνται με μια καθυστερηση απο το ιντερνετ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οι εξαργυρωσεις τελος στο φωκα.

το αλλαξαν απο σημερα.:cry::cry::cry:

το συνοδευτικο πρεπει να ειναι τοσης αξιας οσο και οι εξαργυρωσεις.....:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

οι εξαργυρωσεις τελος στο φωκα.

το αλλαξαν απο σημερα.:cry::cry::cry:

το συνοδευτικο πρεπει να ειναι τοσης αξιας οσο και οι εξαργυρωσεις.....:(:(:(

 

δηλαδη για να εξαργυρωσω 21.000 ποντους δηλαδη 300 ευρω. Θα πρεπει να παρω ειδη αξιας 600 ευρω οπου θα πληρωσω τα 300 κανονικα και τα αλλα 300 με eξαργυρωση ποντων;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χτες ενημερώθηκα τηλεφωνικά από την Αγροτική ότι μου μπλόκαραν την κάρτα γιατί υπήρχαν κάποιες ύποπτες / παράνομες κινήσεις Visa καταχωρημένες στην debit μου ..

Για να πάρω καινούργια πρέπει να πάω σε υποκατάστημα .. φυσικά αδύνατο (ζω στο εξωτερικό) .. δεν μπορούσαν να μου δώσουν άλλες επιλογές .. αν και μόνο αν κατ' εξαίρεση ο προϊστάμενος βάρδιας (τη Δευτέρα) μπορέσει να κάνει κάτι..

Ο λογαριασμός είναι συνδεδεμένος με έναν άλλο της μητέρας μου, απ' όπου και μου βάζουν λεφτά.. μάλιστα το πρωί μου είχαν κάνει κατάθεση ενός ποσού, το οποίο μετά το τηλεφώνημα το τσέκαρα online και ήταν εκεί (να σημειώσω ότι την κάρτα είχα να τη χρησιμοποιήσω από Δευτέρα κι ότι χρεώσεις ήταν να χρεωθούν, είχαν χρεωθεί ήδη). Μετά τα μεσάνυχτα οι δικοί μου, πήγαν να αφαιρέσουν τα λεφτά από το λογαριασμό (ώστε να μου τα βάλουν σε κάποιον άλλο, άλλης τράπεζας) και στον αναλυτικό είδαν ότι το ποσό ήταν μείον 120 ευρώ ..

Ερώτηση 1: Αν η μητέρα μου πάει τη Δευτέρα σε κάποιο τοπικό υποκατάστημα (απ΄όπου έχει εκδοθεί η κάρτα μου) και ζητήσει αναλυτική κίνηση του λογαριασμού, και γενικότερα αναφέρει το όλο σκηνικό, θα βγάλει άκρη ή όχι;

Ερώτηση 2: Αν όντως αυτό το ποσό των 120 ευρώ, έχει "κλαπεί", κτλ υπάρχει τρόπος να το διεκδικήσουμε πίσω (δυστυχώς για κάποιους μπορεί να μην έχουν αξία αυτά τα χρήματα, αλλά για άλλους σημαίνουν πολλά) ;

Ερώτηση 3: Επίσης, μπορεί η μητέρα μου να κάνει αίτηση νέας κάρτας, αντί για εμένα, ή θα πρέπει να παραστώ φυσικά εκεί;

Ερώτηση 4: Αν καλέσω αυτόν τον προϊστάμενο βάρδιας, που μου είπανε, τη Δευτέρα, και του ζητήσω να με ενημερώσει σχετικά με αυτές τις κινήσεις, θα μπορέσω τηλεφωνικά να μάθω τι είδους κινήσεις κι από που ενδεχομένως έγιναν;

 

Υ.Γ. ίσως το τελευταίο, να είναι και πάλι πρακτικά αδύνατο, διότι το κινητό που χρησιμοποιώ, πριν λίγες ώρες βγήκε off, και δεν έχει σκοπό να επαναλειτουργήσει, αν δεν πάει για service .. οπότε, το ξεχνάμε..προσωρινά..

 

Γενικότερα... αν έχετε να προτείνετε κάποιες κινήσεις που θα πρέπει να κάνω, είτε εγώ τηλεφωνικά είτε οι δικοί μου από Ελλάδα, που δεν περνάνε από το μυαλό μου αυτή τη στιγμή, μπορείτε να μου πείτε .. ελεύθερα ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...