Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Είναι δυνατόν κάποιος να παίρνει μέρος σε αυτή την συζήτηση και να λέει στα σοβαρά ότι υπάρχουν τράπεζες που βάζουν τόκο με 20% ΤΟΝ ΜΗΝΑ !!!! Φίλε μου ούτε οι ποιό σκληροί τοκογλύφοι δεν θα το τολμούσαν !!!! Πριν πιάνουμε να απαντάμε να ξέρουμε τουλάχιστον βασικά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν κάποιος να παίρνει μέρος σε αυτή την συζήτηση και να λέει στα σοβαρά ότι υπάρχουν τράπεζες που βάζουν τόκο με 20% ΤΟΝ ΜΗΝΑ !!!! Φίλε μου ούτε οι ποιό σκληροί τοκογλύφοι δεν θα το τολμούσαν !!!! Πριν πιάνουμε να απαντάμε να ξέρουμε τουλάχιστον βασικά πράγματα.

 

Όπως έχουμε γράψει και πιο πάνω, οι όροι των τραπεζών για τις πιστωτικές κάρτες δεν είναι κρυφοί. Εναπόκειται στην προσωπική κρίση του καθενός το εάν θα κάνει ή όχι αίτηση για απόκτηση πιστωτικής κάρτας.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν κάποιος να παίρνει μέρος σε αυτή την συζήτηση και να λέει στα σοβαρά ότι υπάρχουν τράπεζες που βάζουν τόκο με 20% ΤΟΝ ΜΗΝΑ !!!! Φίλε μου ούτε οι ποιό σκληροί τοκογλύφοι δεν θα το τολμούσαν !!!! Πριν πιάνουμε να απαντάμε να ξέρουμε τουλάχιστον βασικά πράγματα.

 

Για πιστωτική δεν είναι παράξενα τέτοια νούμερα, αν και τώρα τελευταία υπάρχει μια τάση μείωσης. Ακόμη και τώρα υπάρχουν πιστωτικές με σχεδόν 18%, βλέπε εδώ. Λίγους μήνες πριν ξεπερνούσαν το 20%, βλέπε εδώ.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

το σεππε είναι μια μπούρδα και μισή. το επιτόκιο όμως που λένε όλες οι συμβάσεις αφορούν το έτος..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Το Σέπε είναι το πραγματικό διότι περιλαμβάνει και τα τυχόν έξοδα όπως και το 0,6% του κρατικού φόρου.
Link to comment
Share on other sites

το σεππε είναι απλά ένα παράδειγμα. δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί που πλήρωσαν μια συνδρομή, έκαναν μία αγορά την ίδια μέρα και τη πλήρωσαν σε 12 δόσεις. Επομένως δεν είναι αντιπροσωπευτικό του επιτοκίου. η εισφορά μπαίνει πολύ εύκολα με μια πρόσθεση ,6% στο ετήσιο επιτόκιο. Επίσης, όποιος πληρώνει συνδρομή στη κάρτα του, καλά να πάθει.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε γράψει και πιο πάνω, οι όροι των τραπεζών για τις πιστωτικές κάρτες δεν είναι κρυφοί. Εναπόκειται στην προσωπική κρίση του καθενός το εάν θα κάνει ή όχι αίτηση για απόκτηση πιστωτικής κάρτας.

 

Το θέμα είναι ότι όταν έχεις να διαβάσεις ένα κατεβατό (τους όρους εννοώ) γεμάτο με ορολογίες, νούμερα ποσοστιαία και απόλυτα, περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις και όλα αυτά με μια γραμματοσειρά των 8px(αποκλείεται παραπάνω), τότε είναι πρόβλημα.

 

Γιατί με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ πάντα γράφουν το τι μας δίνουν, και με μικρά γράμματα, το τι μας παίρνουν?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όταν έχεις να διαβάσεις ένα κατεβατό (τους όρους εννοώ) γεμάτο με ορολογίες, νούμερα ποσοστιαία και απόλυτα, περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις και όλα αυτά με μια γραμματοσειρά των 8px(αποκλείεται παραπάνω), τότε είναι πρόβλημα.

 

Γιατί με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ πάντα γράφουν το τι μας δίνουν, και με μικρά γράμματα, το τι μας παίρνουν?

 

Εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να υποχρεώνει τις τράπεζες να διατυμπανίζουν τις χρεώσεις τους, παρά μόνον να τις αναφέρουν.

 

Η ερώτηση μου εμένα είναι άλλη. Είναι δυνατόν να πάει κάποιος να συμπληρώσει αίτηση για πιστωτική κάρτα και να μην γνωρίζει πόσο επιτόκιο έχει η κάρτα αυτή; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να υποχρεώνει τις τράπεζες να διατυμπανίζουν τις χρεώσεις τους, παρά μόνον να τις αναφέρουν.

 

Η ερώτηση μου εμένα είναι άλλη. Είναι δυνατόν να πάει κάποιος να συμπληρώσει αίτηση για πιστωτική κάρτα και να μην γνωρίζει πόσο επιτόκιο έχει η κάρτα αυτή; :confused:

 

Δυνατόν είναι, όπως και απαράδεκτο να μη ξέρεις τι παιρνεις και τι δίνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δυνατόν είναι, όπως και απαράδεκτο να μη ξέρεις τι παιρνεις και τι δίνεις!!

 

και δυστυχως ειναι νοοτροπια πλεον στους ελληνες να μην διαβαζουν οτι χαρτια υπογραφουν με τις τραπεζες και μετα να διαμαρτυρονται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. :)

Άλλα 4 χρόνια...

 

μπορεις να βγαλεις και προπληρωμενη πιστωτικη! θα στην βγαλει ενας ενηλικος και θα την εχεις εσυ νομιμα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βγαλεις και προπληρωμενη πιστωτικη! θα στην βγαλει ενας ενηλικος και θα την εχεις εσυ νομιμα...

 

προπληρωμενη πιστωτικη δεν υπαρχει, χρεωστικη υπαρχει και prepaid

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και δυστυχως ειναι νοοτροπια πλεον στους ελληνες να μην διαβαζουν οτι χαρτια υπογραφουν με τις τραπεζες και μετα να διαμαρτυρονται

 

Ζητώντας συγνώμη από τους εδώ συντοπίτες για την έκφραση , θα αναφέρω μια σοφή μα πάρα πολύ σοφή κουβέντα παλιών που λέει .... "την υπογραφή και το ..... προσέχεις που το βάζεις".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι να βγαλω μια πιστωτικη καρτα αλλα δεν εχω ιδεα τι γινεται με αυτες...Εριξα μια ματια σε μερικα sites απο τραπεζες αλλα δεν καταλαβα πολλα πραγματα και στα περισσοτερα δεν αναφερονται και επιτοκια καν!Ενδιαφερομαι για αγορες απο μαγαζια και απο Internet μονο paypal και istore.Ποια καρτα πιστευετε οτι θα με βολευε και φυσικα οσο το δυνατον μικροτερο επιτοκιο.Επισης κατι διαβασα οτι υπαρχουν καρτες που οταν αγορασεις κατι τραβανε ολο το ποσο και αλλες που περνουν καθε μηνα.Ισχυει κατι τετοιο και αν ναι τι ειναιθ πιο βολικο?
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι να βγαλω μια πιστωτικη καρτα αλλα δεν εχω ιδεα τι γινεται με αυτες...Εριξα μια ματια σε μερικα sites απο τραπεζες αλλα δεν καταλαβα πολλα πραγματα και στα περισσοτερα δεν αναφερονται και επιτοκια καν!Ενδιαφερομαι για αγορες απο μαγαζια και απο Internet μονο paypal και istore.Ποια καρτα πιστευετε οτι θα με βολευε και φυσικα οσο το δυνατον μικροτερο επιτοκιο.Επισης κατι διαβασα οτι υπαρχουν καρτες που οταν αγορασεις κατι τραβανε ολο το ποσο και αλλες που περνουν καθε μηνα.Ισχυει κατι τετοιο και αν ναι τι ειναιθ πιο βολικο?

 

απο την στιγμη που θα εισαι τακτικος και σωστος στις πληρωμες σου το επιτοκιο δεν θα πρεπει να σε απασχολει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν δε καταλαβα.Δηλαδη αμα εισαι οκ με τις πληρωμες το επιτοκιο ειναι χαμηλο ενω εαν οχι ανεβαινει?

 

αν πληρωνεις αυτο που πρεπει,οποτε πρεπει δεν θα πληρωσεις ουτε ενα cent τοκο. Το επιτοκιο παιζει ρολο οταν δεν πληρωνεις ολο το ποσο καθε μηνα αλλα ενα μερος αυτο η οταν καθυστερεις να εξοφλησεις την οφειλη σου.αν εισαι ομως τυπικος το επιτοκιο δεν θα πρεπει να σε απασχολει.ας ειναι και 20%. Εσενα θα σου ειναι αδιαφορο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@ rallyman

Δηλαδή:

αγοράζεις κάτι που κοστίζει 100€.

Μετά από λίγο καιρό σου έρχεται ο λαγαριασμός της πιστωτικής και σου γράφει "Νέο υπόλοιπο 100€" και "Ελάχιστη καταβολή 10€".

-Αν εσύ πληρώσεις στην τράπεζα και τα 100€ δεν σε νοιάζει κανένα επιτόκιο, εξοφλείς ΟΛΟ το χρέος σου και είσαι στο μηδέν και όλα μια χαρά.

-Αν πας και πληρώσεις τα 10€ που σου προτείνει η τράπεζα (ή 20 ή 99,99€), τότε σε ενδιαφέρει το επιτόκιο!!! Γιατί "χρωστάς" στην τράπεζα και το χρέος σου τοκίζεται!

Επίσης, οι περισσότερες πιστωτικές (νομίζω πως) παρέχονται πλέον χωρίς ετήσια συνδρομή για πάντα. Κοίτα να πάρεις μια τέτοια και όχι κάποια με συνδρομή από την αρχή ή μετά από 1 ή 2 χρόνια.

 

*Κάποιες επιχειρήσεις προσφέρουν άτοκες δόσεις κατά την αγορά του προϊόντος. Πχ μπορεί να προσφέρουν 3 άτοκες δόσεις για αγορές 60€ (λέμε τώρα). Στην περίπτωση αυτή, θα σου έρχεται μία χρέωση 20€ κάθε μήνα για 3 μήνες στον λογαριασμό της πιστωτικής. Εσύ, όπως είπαμε παραπάνω, θα εξοφλείς όλο το ποσό που σου λέει ο λαγαριασμός της κάρτας σου. Τις δόσεις τις κάνει το κατάστημα και όχι η τράπεζα στην περίπτωση αυτή και δεν τοκίζονται.

Όλα ξεκάθαρα ή υπάρχουν απορίες;

Link to comment
Share on other sites

 

*Κάποιες επιχειρήσεις προσφέρουν άτοκες δόσεις κατά την αγορά του προϊόντος. Πχ μπορεί να προσφέρουν 3 άτοκες δόσεις για αγορές 60€ (λέμε τώρα). Στην περίπτωση αυτή, θα σου έρχεται μία χρέωση 20€ κάθε μήνα για 3 μήνες στον λογαριασμό της πιστωτικής. Εσύ, όπως είπαμε παραπάνω, θα εξοφλείς όλο το ποσό που σου λέει ο λαγαριασμός της κάρτας σου. Τις δόσεις τις κάνει το κατάστημα και όχι η τράπεζα στην περίπτωση αυτή και δεν τοκίζονται.

Όλα ξεκάθαρα ή υπάρχουν απορίες;

 

@ rallyman

οταν λεει ολο το ποσο, εννοει ολο το ποσο της δοσης δηλαδη τα 20 ευρω καθε μηνα για τους επομενους τρεις μηνες. οχι τα 60 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαροτατα!Ευχαριστω πολυ παιδια.Εχετε καμια καρτα να μου προτεινετε και καταπροτιμηση Alphabank μιας και απο εκει πληρωνομαι
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...