Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η τράπεζα Κύπρου χρεώνει κάτι 5ευράκια ως έξοδα διαχείρισης σε περίπρωση αδράνειας...

Ίσως είναι αυτό.

 

ακομα και αυτο να ειναι, θα τα παρει απο τον λογαριασμο οχι για να ενεργοποιησει την χρεωστικη καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το γραφει καθαρα --> Η νεα καρτα Κυπρου prepaid card σας προσφερεται μολις με 5 ευρο για 2 χρονια!

 

στην παλια που εληξε ειχα ηδη χρηματα..αυτα υπαρχουν η χαθηκανε?? η θα μεταφερθουν στην καινουργια..:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το γραφει καθαρα --> Η νεα καρτα Κυπρου prepaid card σας προσφερεται μολις με 5 ευρο για 2 χρονια!

 

στην παλια που εληξε ειχα ηδη χρηματα..αυτα υπαρχουν η χαθηκανε?? η θα μεταφερθουν στην καινουργια..:confused:

 

μας εχεις μπερδεψει. μιλαμε για prepaid card η για χρεωστικη?παραπανω αναφερθηκε χρεωστικη καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μια visa και έχω και μια mastercard καβάτζα να υπάρχει.Τις έχω χρόνια και είναι χωρίς συνδρομή,οπότε δεν προβλέπεται να τις κόψω :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το γραφει καθαρα --> Η νεα καρτα Κυπρου prepaid card σας προσφερεται μολις με 5 ευρο για 2 χρονια!

 

στην παλια που εληξε ειχα ηδη χρηματα..αυτα υπαρχουν η χαθηκανε?? η θα μεταφερθουν στην καινουργια..:confused:

 

Άλλο η Prepaid και άλλο η χρεωστική. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

λαθος δικο μου! :O

ειχα την εντυπωση οτι ειναι χρεωστικη,αλλα ειναι προ-πληρωμενη.

 

και σε αυτη την περιπτωση παλι τι γινεται?? τα χρηματα που εχω υπαρχουν η τα χαρισα :cunfused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν στην prepaid της eurobank γινεται να μπουν λεφτα στην καρτα απο το Paypal?

 

στην prepaid μονο με καταθεση χρηματων απο το ταμειο μπορει να επαναφορτιστει η καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην prepaid μονο με καταθεση χρηματων απο το ταμειο μπορει να επαναφορτιστει η καρτα

 

σου εχει τυχει και το ξερεις?

Γιατι στο paypal μου γραφει οτι πιστωθηκε το ποσο στη καρτα μου αλλα δεν ξερω αν γινεται κατι τετοιο στις προπληρωμενες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σου εχει τυχει και το ξερεις?

Γιατι στο paypal μου γραφει οτι πιστωθηκε το ποσο στη καρτα μου αλλα δεν ξερω αν γινεται κατι τετοιο στις προπληρωμενες...

 

απο οσο γνωριζω δεν γινεται. το λεει και στους ορους της καρτας νομιζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω δεν γινεται. το λεει και στους ορους της καρτας νομιζω

 

περιεργο.. Αν δε τα δεχοταν η καρτα τοτε γιατι μου εβγαλε οτι ολοκληρωθηκε η συναλλαγη στο paypal.. δε νομιζω να μην γινεται ελεγχος οτι πιστωθηκε το ποσο πριν γραψουν κατι τετοιο. Εξαλλου δε γινεται να χαθηκαν τα χρηματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

περιεργο.. Αν δε τα δεχοταν η καρτα τοτε γιατι μου εβγαλε οτι ολοκληρωθηκε η συναλλαγη στο paypal.. δε νομιζω να μην γινεται ελεγχος οτι πιστωθηκε το ποσο πριν γραψουν κατι τετοιο. Εξαλλου δε γινεται να χαθηκαν τα χρηματα

 

τα χρηματα δεν προκειται να χαθουν με τιποτα. μπορει απλα να ακυρωθει η συναλλαγη αν δεν ειναι αποδεκτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις τι ακριβώς έκανες στο paypal και σου έβγαλε αυτό το μήνυμα? Ή τι έλεγε το μήνυμα στα Αγγλικά? Επειδή μου θυμίζει κάτι σαν "σπασμένο τηλέφωνο" αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις τι ακριβώς έκανες στο paypal και σου έβγαλε αυτό το μήνυμα? Ή τι έλεγε το μήνυμα στα Αγγλικά? Επειδή μου θυμίζει κάτι σαν "σπασμένο τηλέφωνο" αυτό!

 

ειχα επιστροφη χρηματων απο μια αγορα και γραφει οτι πιστωθηκε το ποσο στη καρτα μου. Θα παω να κοιταξω αυριο σε ΑΤΜ να δω αν οντως εχουν μπει τα χρηματα.

Απλα μου φανηκε περιεργο γιατι δεν ξερω αν γινεται αυτο στις προπληρωμενες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω ενα προβληματισμο σχετικα με μια καρτα που εχω. Ειμαι κατοχος μιας καρτας ATEnet Debit και θελω να κανω μια συναλλαγη στο internet μεσω paypal ξερει κανεις αν μπορω; Γιατι ακουω συνεχεια διαφορετικες αποψεις και εχω μπερδευτει, αλλοι λενε ναι κ αλλοι λενε οχι, τι ισχυει πραγματικα ομως;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια επιταγή 34€ της Geniki Bank που γράφει a/c PAYEE ONLY. Πρέπει να πάω να ανοίξω ταμιευτήριο οπωσδήποτε, ή παίζει να κάνουν τα στραβά μάτια και να μου τα δώσουν cash?

 

την εισέπραξες την επιταγή? το 'a/c payee only' είναι το αντίστοιχο με το ελληνικό 'και ουχί εις διαταγή'. σκοπός του είναι να εισπράξει την επιταγή μόνο το πρόσωπο που γράφεται μπροστά και σε κανένα άλλο. η γενική μπορεί να στη πληρώσει και μετρητά, ενώ οι άλλες με κατάθεση στο λογ/μο και δέσμευση τριών ημερών. Η εθνική θα σου πάρει 0 ή 1 € αν έχει εκδοθεί στην ίδια ή σε άλλη πόλη από το κατάστημα που κάνεις τη κατάθεση.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω ενα προβληματισμο σχετικα με μια καρτα που εχω. Ειμαι κατοχος μιας καρτας ATEnet Debit και θελω να κανω μια συναλλαγη στο internet μεσω paypal ξερει κανεις αν μπορω; Γιατι ακουω συνεχεια διαφορετικες αποψεις και εχω μπερδευτει, αλλοι λενε ναι κ αλλοι λενε οχι, τι ισχυει πραγματικα ομως;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Εγώ προσωπικά, έχω προσπαθήσει να συνδέσω τον υπάρχοντα λογαριασμό μου paypal με την συγκεκριμένη κάρτα και οι προσπάθειες πήγαν στον πάτο.

Γενικότερα, δεν με έχει εξυπηρετήσει πουθενά για online αγορές .. Δεν γίνεται πουθενά δεκτή (amazon, aegean, cosmote, εταιρείες κινητής στην Αγγλία) Μόνο στο εξωτερικό (Αγγλία) με έχει βολέψει απίστευτα, λόγω του ότι έχει το chip-άκι και είναι συμβατό με το 90% των μηχανημάτων που έχουν καταστήματα, αλυσίδες, κτλ. Και δεν χρειάζεται να κάνω αναλήψεις συνεχώς από ΑΤΜ. Φυσικά, το "κλειδί" για να είναι επιτυχείς αυτές οι συναλλαγές .. είναι να μην αλλαχτεί το αρχικό pin (αυτό που σου δίνεται από την τράπεζα) Άπαξ και το αλλάξεις ... Τότε, μόνο στην Ελλαδίτσα μας στα ΑΤΜ μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ... !!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, έχω προσπαθήσει να συνδέσω τον υπάρχοντα λογαριασμό μου paypal με την συγκεκριμένη κάρτα και οι προσπάθειες πήγαν στον πάτο.

Γενικότερα, δεν με έχει εξυπηρετήσει πουθενά για online αγορές .. Δεν γίνεται πουθενά δεκτή (amazon, aegean, cosmote, εταιρείες κινητής στην Αγγλία) Μόνο στο εξωτερικό (Αγγλία) με έχει βολέψει απίστευτα, λόγω του ότι έχει το chip-άκι και είναι συμβατό με το 90% των μηχανημάτων που έχουν καταστήματα, αλυσίδες, κτλ. Και δεν χρειάζεται να κάνω αναλήψεις συνεχώς από ΑΤΜ. Φυσικά, το "κλειδί" για να είναι επιτυχείς αυτές οι συναλλαγές .. είναι να μην αλλαχτεί το αρχικό pin (αυτό που σου δίνεται από την τράπεζα) Άπαξ και το αλλάξεις ... Τότε, μόνο στην Ελλαδίτσα μας στα ΑΤΜ μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ... !!!

 

αυτο με το πιν πρωτη φορα το ακουω. γιατι συμβαινει αυτο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το πιν πρωτη φορα το ακουω. γιατι συμβαινει αυτο?

 

Το είχα αναφέρει και το χειμώνα που αντιμετώπισε φιλικό μου πρόσωπο το συγκεκριμένο πρόβλημα (ευτυχώς, ήμουν τυχερή που δεν είχα μπει στη διαδικασία να αλλάξω pin!!! ) ..

Συμβαίνει - μέχρι στιγμής - μόνο στις κάρτες ATEnet Debit και όχι σε άλλες κάρτες άλλων τραπεζών (έχω δοκιμάσει με Πειραιώς, Κύπρου, AlphaBank) . Αν δεν μ'απατάει η μνήμη μου το πρόβλημα (σύμφωνα με τον υπάλληλο που είχα επικοινωνήσει) οφείλεται σε κάποια "ασυμφωνία συστήματος" μεταξύ αγροτικής και visa.. που υποθέτω δεν έχει λυθεί ακόμα!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ειχα επιστροφη χρηματων απο μια αγορα και γραφει οτι πιστωθηκε το ποσο στη καρτα μου. Θα παω να κοιταξω αυριο σε ΑΤΜ να δω αν οντως εχουν μπει τα χρηματα.

Απλα μου φανηκε περιεργο γιατι δεν ξερω αν γινεται αυτο στις προπληρωμενες

 

Μήπως το ποσό δεν μπόρεσε να πιστωθεί στην κάρτα σου και έμεινε στο balance που έχεις στο Paypal? Έχεις μπει στο λογαριασμό σου στο Paypal να δεις τι κινήσεις σου δείχνει και αν υπάρχει ένα ποσό διαθέσιμο στο balance σου?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

την εισέπραξες την επιταγή? το 'a/c payee only' είναι το αντίστοιχο με το ελληνικό 'και ουχί εις διαταγή'. σκοπός του είναι να εισπράξει την επιταγή μόνο το πρόσωπο που γράφεται μπροστά και σε κανένα άλλο. η γενική μπορεί να στη πληρώσει και μετρητά, ενώ οι άλλες με κατάθεση στο λογ/μο και δέσμευση τριών ημερών. Η εθνική θα σου πάρει 0 ή 1 € αν έχει εκδοθεί στην ίδια ή σε άλλη πόλη από το κατάστημα που κάνεις τη κατάθεση.

Μάλιστα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απλά το έψαξα στο internet, και έλεγαν πως το a/c payee σημαίνει μόνο κατάθεση στον λογαριασμό.

 

Επειδή τυχαίνει να μαι τραπεζικός υπάλληλος, και δεν μπορώ να πάω στην γενική τράπεζα σε εργάσιμες ώρες, το κατέθεσα στην τράπεζα που δουλεύω και μου τα κατέθεσαν στον λογ/μο με valeur αυθημερόν και χωρίς προμήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απλά το έψαξα στο internet, και έλεγαν πως το a/c payee σημαίνει μόνο κατάθεση στον λογαριασμό.

 

Επειδή τυχαίνει να μαι τραπεζικός υπάλληλος, και δεν μπορώ να πάω στην γενική τράπεζα σε εργάσιμες ώρες, το κατέθεσα στην τράπεζα που δουλεύω και μου τα κατέθεσαν στον λογ/μο με valeur αυθημερόν και χωρίς προμήθεια :)

 

να ρωτήσω σε ποια τράπεζα?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω σε ποια τράπεζα?

Τράπεζα Κύπρου :happy: Αλλά όλες οι τράπεζες έχουν προνομιακή τιμολόγηση για τους υπαλλήλους τους.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση - Απορία :

1. Για ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων από Πειραιώς (τρίτου) σε Πειραιώς (δικό μου), υπάρχει κόστος και αν ναι πόσο;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση - Απορία :

1. Για ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων από Πειραιώς (τρίτου) σε Πειραιώς (δικό μου), υπάρχει κόστος και αν ναι πόσο;

 

αν υπαρχει δεν ξεπερναει τα 0,50 λεπτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...