Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν νομίζω να είναι electron.Απλή visa λέει

 

Γες. Visa shop & cash τη λεει η Πειραιως (κιτρινη-μπλε).

Βασικα δεν εχει σημασια, θα μπορουσε να ειναι και σκετη Visa και με αναγλυφα γραμματα (σαν πιστωτικη) αλλα να ειναι χρεωστικη.

Anyway, μπορεις να κανεις κανονικα αγορες και να αλλαξεις και το ημερησιο οριο που εχει σε μεγαλυτερο/μικροτερο (default 800 €).

 

Απ' οτι θυμαμαι σε e-shop που εχουν επιλογη για Visa και Visa electron ή debit, τη δεχτηκαν σαν σκετη Visa.

 

Εμείς δεν έχουμε τέτοιους ενδοιασμούς...

 

Καλα, εσυ θα με τρελανεις! Απο ποτε ωρε εχεις δικια σου τραπεζα; Εγω δεν εχω δει πουθενα να ανοιξει καμια Veco Bank!

Να με ξεγελασεις θες και να μου φας τα λεφτα μου φαινεται... nigerian scam και τετχοια... :whip:

Link to comment
Share on other sites

Καλα, εσυ θα με τρελανεις! Απο ποτε ωρε εχεις δικια σου τραπεζα; Εγω δεν εχω δει πουθενα να ανοιξει καμια Veco Bank!

Να με ξεγελασεις θες και να μου φας τα λεφτα μου φαινεται... nigerian scam και τετχοια... :whip:

 

Ή μπορεί να δουλεύω σε τράπεζα. Ένα από τα δύο. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο κάποια τράπεζα (συγκεκριμένα η alpha) μπορεί ν απορρίψει ένα αίτημα μεταφοράς υπολοίπου παρότι υπάρχει επάρκεια πιστωτικού διαθεσίμου;
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω για Τράπεζες και τα καταναλωτικά δάνεια.

1. Από πόσες Τράπεζες μπορώ να πάρω καταναλωτικό δανειο την ιδία χρονική περίοδο;

2. Μετά μπορώ να κάνω μεταφορά σε μια Τράπεζα όλων των δανείων;

3. Αν δεν καταθέσω 2-3 μήνες το μηνιαίο ποσό που αναλογεί στο καταναλωτικό μου δάνειο τι μπορούν να μου κάνουν από την στιγμή που έχω πάρει ήδη τα λεφτά και δεν έχω βάλει υποθήκη κάτι;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο κάποια τράπεζα (συγκεκριμένα η alpha) μπορεί ν απορρίψει ένα αίτημα μεταφοράς υπολοίπου παρότι υπάρχει επάρκεια πιστωτικού διαθεσίμου;

Σε εμένα (σε αίτηση μου για μεταφορά), μου είπαν από την alpha, πως κάνω αντισυμβατικη χρήση της κάρτας και την επόμενη φορά δεν θα εγκρίνουν την μεταφορά. Αυτό που κάνω είναι συστηματική μεταφορά υπολοίπου από κάρτες άλλων τραπεζών προς την alpha αλλά χωρίς να τους πληρώνω τόκους διότι φροντίζω να εξοφλώ το υπόλοιπο μέσα στη άτοκη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα (σε αίτηση μου για μεταφορά), μου είπαν από την alpha, πως κάνω αντισυμβατικη χρήση της κάρτας και την επόμενη φορά δεν θα εγκρίνουν την μεταφορά. Αυτό που κάνω είναι συστηματική μεταφορά υπολοίπου από κάρτες άλλων τραπεζών προς την alpha αλλά χωρίς να τους πληρώνω τόκους διότι φροντίζω να εξοφλώ το υπόλοιπο μέσα στη άτοκη περίοδο.

Το ίδιο κάνω κι εγω. Ποιος σε το είπε αυτό; από το κατάστημα; Εμένα δε δέχονται να μου γνωρίσουν το λόγο απόρριψης.

 

edit: Σου είπαν "αντισυμβατική"; Σε ποιο σημείο της σύμβασης αντίκειται;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βαρέθηκαν να σας χαρίζουν πόντους και να μην έχουν ποτέ ούτε ένα cents έσοδο.... και το βάπτισαν αντισυμβατική χρήση...
Link to comment
Share on other sites

Αν το ΑΤΜ είναι της Eurobank , και η ανάληψη από λογαριασμό , δεν υπάρχει χρέωση.

Για ανάληψη από λογαριασμό Euroline , υπάρχει χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα (σε αίτηση μου για μεταφορά), μου είπαν από την alpha, πως κάνω αντισυμβατικη χρήση της κάρτας και την επόμενη φορά δεν θα εγκρίνουν την μεταφορά. Αυτό που κάνω είναι συστηματική μεταφορά υπολοίπου από κάρτες άλλων τραπεζών προς την alpha αλλά χωρίς να τους πληρώνω τόκους διότι φροντίζω να εξοφλώ το υπόλοιπο μέσα στη άτοκη περίοδο.

 

akrivws. h alitia se olo ths to megalio. epidh kanis xrhsh twn dikewmatwn su k kerdizis apo kati pu su prosferi apo monh ths h trapeza, se thewrun zhmiogwno gia thn kerdoforia tus k den tha su ksanaegrinun metafora ipolipu. i kaloplhrwtes k i diavasmeni pelates ine varos gia tis trapezes. osi plhrwnun averta tokus ine i kalyteri fili tus. ayth ine h katadia twn trapezwn

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H αδερφη μου πηγε σημερα σε ΑΤΜ γενικης να βαλει 1500 ευρω και στην ερωτηση αν επιθυμει αλλη συναλλαγη πατησε να δει το υπολοιπο, αφησε την καρτα πηρε την αποδειξη και εφυγε!! οταν ξαναγυρισε ηταν πολυ αργα η καρτα ελειπε. λετε να της εβγαλαν χρηματα? ξαναρωταει το μηχανημα αμα θελουμε αλλη συναλλαγη η σε αυτο το σημειο στην πεταει εξω? μηπως την ρουφαει την καρτα το μηχανημα αμα την ξεχασεις μεσα μετα απο λιγο?

πηραμε και τηλεφωνο την ακυρωσαμε.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

H αδερφη μου πηγε σημερα σε ΑΤΜ γενικης να βαλει 1500 ευρω και στην ερωτηση αν επιθυμει αλλη συναλλαγη πατησε να δει το υπολοιπο, αφησε την καρτα πηρε την αποδειξη και εφυγε!! οταν ξαναγυρισε ηταν πολυ αργα η καρτα ελειπε. λετε να της εβγαλαν χρηματα? ξαναρωταει το μηχανημα αμα θελουμε αλλη συναλλαγη η σε αυτο το σημειο στην πεταει εξω? μηπως την ρουφαει την καρτα το μηχανημα αμα την ξεχασεις μεσα μετα απο λιγο?

πηραμε και τηλεφωνο την ακυρωσαμε.

 

an enois ta xrhmata pu katethese prin ligo, kathgorhmatika oxi. ta xrhmata pu katathetis mesw atm ine diathesima gia analipsi apo thn methepomenh ergasimh. prepi prwta na katametrithun, na dun an odws plhktrologises to swsto poso katathesis kata thn diarkia ths diadikasias, na eksakrivwsun an ine plasta k en sinexia pistwnun to logariasmo su me to poso. gia ta 1500 den xriazete na anhsixis

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

prepi prwta na katametrithun, na dun an odws plhktrologises to swsto poso katathesis kata thn diarkia ths diadikasias, na eksakrivwsun an ine plasta k en sinexia pistwnun to logariasmo su me to poso.

 

Και για αυτή τη διαδικασία χρειάζονται δύο μέρες; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα 10.000 οχι μονο τα 1500 που κατεθεσε σημερα

 

Μετα απο μερικα δευτερολεπτα αδρανειας το συστημα σε αποσυνδεει. Μου εχει τυχει ακομα και για μερικα ελαχιστα δευτερολεπτα να με ρωτα αν θελω περισσοτερο για να κανω τις συνναλαγες μου. Οποτε υποθετω οτι την καρτα την κρατα το μηχανημα ή ζητα παλι το πιν. Οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνω κι εγω. Ποιος σε το είπε αυτό; από το κατάστημα; Εμένα δε δέχονται να μου γνωρίσουν το λόγο απόρριψης.

 

edit: Σου είπαν "αντισυμβατική"; Σε ποιο σημείο της σύμβασης αντίκειται;

Μου το είπαν από το τηλέφωνο. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι διότι έχουν το δικαίωμα να απορρίψουν την αίτηση για μεταφορά χωρίς να δώσουν εξηγήσεις.

 

akrivws. h alitia se olo ths to megalio. epidh kanis xrhsh twn dikewmatwn su k kerdizis apo kati pu su prosferi apo monh ths h trapeza, se thewrun zhmiogwno gia thn kerdoforia tus k den tha su ksanaegrinun metafora ipolipu. i kaloplhrwtes k i diavasmeni pelates ine varos gia tis trapezes. osi plhrwnun averta tokus ine i kalyteri fili tus. ayth ine h katadia twn trapezwn

Η τράπεζα είναι ένα μαγαζί που σου δίνει μια ομπρέλα όταν ο καιρός είναι καλός και σου την παίρνει όταν αρχίζει να ψιχαλίζει !!!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε υποθετω οτι την καρτα την κρατα το μηχανημα ή ζητα παλι το πιν. Οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

 

Κανονικά εφόσον δεν πατήσεις κάποιο κουμπί για κάποιο χρονικό διάστημα, σε ρωτάει αν θες να κάνεις άλλη συναλλαγή. Αν και πάλι δεν υπάρξει ανταπόκριση, το μηχάνημα «ρουφάει» την κάρτα και την επόμενη μέρα το πρωϊ που θα ανοιχτεί η ΑΤΜ θα την βρουν.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτή τη διαδικασία χρειάζονται δύο μέρες; :confused:

 

estw ta katathetis deytera apogeyma. trith meta to kleisimo tu katasthmatos ginete olh h diadikasia k h pistwsh tu logariasmu k apo tetarth ine diathesima gia analipsi.

etsi eksigude i 2 meres

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

estw ta katathetis deytera apogeyma. trith meta to kleisimo tu katasthmatos ginete olh h diadikasia k h pistwsh tu logariasmu k apo tetarth ine diathesima gia analipsi.

etsi eksigude i 2 meres

 

Η ΑΤΜ ανοίγεται στο κλείσιμο του καταστήματος;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

gia anefodiasmo xrhmatwn anigi k kata th diarkia liturgias ths trapezas, gia katametrhsh xrhmatwn pu katatithede me fakelo meta to klisimo tu katasthmatos
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα Online αίτηση για την American Express της Alpha (Αυτή με τα μίλια της Aegean) και δεν έγινε δεκτή.. Υπάρχει κάποια άλλη με χαμηλότερες απαιτήσεις σε εισόδημα?
Link to comment
Share on other sites

estw ta katathetis deytera apogeyma. trith meta to kleisimo tu katasthmatos ginete olh h diadikasia k h pistwsh tu logariasmu k apo tetarth ine diathesima gia analipsi.

etsi eksigude i 2 meres

 

Oχι σε ολες τις τραπεζες.Σε μερικες ανοιγει και το πρωι αλλα και το μεσημερι το ΑΤΜ.

 

Φυσικα υπαρχουν και ΑΤΜ που μετρανε κατευθειαν τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνω κι εγω. Ποιος σε το είπε αυτό; από το κατάστημα; Εμένα δε δέχονται να μου γνωρίσουν το λόγο απόρριψης.

 

edit: Σου είπαν "αντισυμβατική"; Σε ποιο σημείο της σύμβασης αντίκειται;

 

Ρε παιδιά και εγώ το ίδιο κάνω εδώ και καιρό.....

Λέτε να μου το κόψουν και εμένα.....?

Για πόσο διάστημα το κάνατε αυτό.....?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και εγώ το ίδιο κάνω εδώ και καιρό.....

Λέτε να μου το κόψουν και εμένα.....?

Για πόσο διάστημα το κάνατε αυτό.....?

Eγώ το κάνω 2,5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

1. Από όλες.

Όμως τώρα πιά υπάρχει η λεγόμενη Λευκή λίστα , δηλαδή οι τράπεζες βλέπουν πόσα άλλα δάνεια ή πιστωτικές κάρτες έχεις . Αποτέλεσμα κάθε επόμενο δάνειο θα χορηγείτε δυσκολότερα.

2. Βεβέως μπορείς αλλά εντός του πιστωτικού ορίου που θα σου χορηγήσει η νέα τράπεζα στην οποία θα μεταφέρεις τα δάνεια . Σημαντική λεπτομέρεια, η μεταφορά έχει κανονικά τα έξοδα του νέου δανείου !

3. Δεν μπορούν να σού κάνουν τίποτα άλλο εκτός από το να σε μαυρίσουν στον Τειρεσία

Καλύτερα να το αποφύγεις . Δηλαδή πάρε λίγο παραπάνω δάνειο ώστε να πληρώνεις τους πρώτους μήνες κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...