Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

kati mou leei oti 0.30 einai me endeiksi SHA opote tha kratisei kai i lloyds katitis...

 

Πριν 10 μέρες έστειλα έμβασμα στο εξωτερικό και η τραπεζά του παραλήπτη ήταν η HSBC. Δεν του κράτησε κάτι για την λήψη του εμβάσματος οπότε σαφώς και εξαρτάται από την τράπεζα. Οπότε καλό είναι να ρωτήσει σε Lloyds τι κρατάνε...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω μια πιστωτική.

Γνωρίζει κανείς σε ποιες τράπεζες μπορώ να το τακτοποιήσω έτσι ώστε η πιστωτική να πληρώνεται από ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου, τον οποίο θα εφοδιάζω εγώ με χρήματα μέσω ΑΤΜ? Κατά αυτόν τον τρόπο θα γλυτώνω την κίνηση στα ταμεία και θα καταθέτω όποιο ποσό θέλω στο λογαριασμό.

Πρωτίστως με ενδιαφέρει η ΑΣΠΙΣ και η Eurobank αλλά και οι υπόλοιπες τράπεζες.

Όποιος ξέρει οτιδήποτε ας μου πει..

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μέρες έστειλα έμβασμα στο εξωτερικό και η τραπεζά του παραλήπτη ήταν η HSBC. Δεν του κράτησε κάτι για την λήψη του εμβάσματος οπότε σαφώς και εξαρτάται από την τράπεζα. Οπότε καλό είναι να ρωτήσει σε Lloyds τι κρατάνε...

7 λιρες κραταει η Lloyds

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο αυτές τράπεζες γίνετε αυτό. Και σε πολλές άλλες.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω μια πιστωτική.

Γνωρίζει κανείς σε ποιες τράπεζες μπορώ να το τακτοποιήσω έτσι ώστε η πιστωτική να πληρώνεται από ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου, τον οποίο θα εφοδιάζω εγώ με χρήματα μέσω ΑΤΜ? Κατά αυτόν τον τρόπο θα γλυτώνω την κίνηση στα ταμεία και θα καταθέτω όποιο ποσό θέλω στο λογαριασμό.

Πρωτίστως με ενδιαφέρει η ΑΣΠΙΣ και η Eurobank αλλά και οι υπόλοιπες τράπεζες.

Όποιος ξέρει οτιδήποτε ας μου πει..

 

basika se oles. en genei sou dinoun tin epilogi eite na trabaei olo to poso (opote den plirwneis pote tokous) i na trabaei tin elahisti kataboli (opote den bgaineis pote liksiprothesmos kai otan sou periseyoun bazeis parapanw gia na meiothei to ypoloipo). i ethniki ehei kai to allo wraio kolpaki. an theleis na katatheteis esy ta lefta, pas sto atm, bazeis tin karta, ta lefta, ta metraei kai telos. oute pin oute fakeloi oute oures. boleyei afantasta sti deyteri periptwsi....

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω μια πιστωτική.

Γνωρίζει κανείς σε ποιες τράπεζες μπορώ να το τακτοποιήσω έτσι ώστε η πιστωτική να πληρώνεται από ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου, τον οποίο θα εφοδιάζω εγώ με χρήματα μέσω ΑΤΜ? Κατά αυτόν τον τρόπο θα γλυτώνω την κίνηση στα ταμεία και θα καταθέτω όποιο ποσό θέλω στο λογαριασμό.

Πρωτίστως με ενδιαφέρει η ΑΣΠΙΣ και η Eurobank αλλά και οι υπόλοιπες τράπεζες.

Όποιος ξέρει οτιδήποτε ας μου πει..

 

Σε όλες τις τράπεζες γίνεται αυτό που ζητάς. Πλέον θα πρέπει να ψάξεις τα επιτόκια των πιστωτικών καρτών καθώς και άλλα πλεονεκτήματα προτού αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω ένα μέρος των χρημάτων μου σε ομόλογα ΕΤΒΑ της τράπεζας Πειραιώς, ξέρει κάποιος αν αυτά προστατεύονται όπως η καταθεσης σε περίπτωση χρεωκοπίας της τράπεζας; ξέρω ότι είναι σχεδόν απίθανο να χρεωκοπηση αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανείς τι στο καλό μπορεί να είναι η "βεβαίωση αποδέσμευσης χρημάτων" ?
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μέρος των χρημάτων μου σε ομόλογα ΕΤΒΑ της τράπεζας Πειραιώς, ξέρει κάποιος αν αυτά προστατεύονται όπως η καταθεσης σε περίπτωση χρεωκοπίας της τράπεζας; ξέρω ότι είναι σχεδόν απίθανο να χρεωκοπηση αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...

 

H ETBA τράπεζα έχει συγχωνευτεί με την Πειραιώς .

Σύμφωνα με τους ΠΡΟπερσινούς όρους έκδοσης που βρήκα στο site http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=258331&lang=1&nt=18&from=links&fromsearch=234010&tid=234010

 

Πρόκειται για ομόλογο έκδοσης της τράπεζας Πειραιώς .

 

Η έκδοση αυτή δεν είναι τραπεζική κατάθεση ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ . http://www.hdgf.gr/

 

 

 

14. Τα ομόλογα καλύπτονται από το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων;

Τα ομόλογα δεν αποτελούν καταθέσεις. Ο ορισμός της κατάθεσης δίδεται στο άρθρο 5 του Ν.2832/2000 [ΦΕΚ 141/13 Ιουνίου 2000 – τεύχος Α] (βλέπε ερώτημα 4).

http://www.hdgf.gr/info/questions.htm#q2

 

4. Τι σημαίνει κατάθεση;

Για τους σκοπούς του νόμου 2832/2000, ως καταθέσεις ορίζονται τα πιστωτικά υπόλοιπα των κατατεθειμένων σε λογαριασμούς κεφαλαίων ή τα πιστωτικά υπόλοιπα προσωρινού χαρακτήρα που προκύπτουν κατά τις συνήθεις τραπεζικές συναλλαγές και τα οποία το πιστωτικό ίδρυμα οφείλει να επιστρέψει βάσει των εφαρμοζόμενων νόμιμων και συμβατικών όρων, καθώς και οι υποχρεώσεις για τις οποίες το πιστωτικό ίδρυμα έχει εκδώσει παραστατικούς τίτλους (άρθρο 5, παρ.1, Ν.2832/2000 – ΦΕΚ 141/13 Ιουνίου 2000 – τεύχος Α).

..αρχή

 

 

 

Τρέχουσα έκδοση Πενταετούς Ομολόγου

ΕΤΒΑ Τράπεζας Πειραιώς

Περιληπτικοί όροι

 

Εκδότης Τράπεζα Πειραιώς Α.Ε.

Διακριτικός Τίτλος Πενταετές Ομόλογο

ΕΤΒΑ Τράπεζας Πειραιώς

Τύπος Ομολόγου Ομόλογο Κυμαινομένου Επιτοκίου

Νόμισμα EUR

Τοκομερίδιο1ης Περιόδου 4.00% Σταθερό

Πληρωτέο στη λήξη του 1ου Έτους

Τοκομερίδιο Υπόλοιπων Περιόδων Euribor 1 Έτους

Πληρωτέο Ετησίως

Βάση Υπολογισμού Τόκων 30 / 360

Ημερομηνία Έκδοσης 22 Σεπτεμβρίου 2006

Ημερομηνία Λήξης 22 Σεπτεμβρίου 2011

Εισαγωγή (Listing) Χρηματιστήριο Αθηνών

Φόρος 0% (Διακράτηση μέχρι τη Λήξη)

ή

10% σε Περίπτωση Προεξόφλησης

Χώρα Έκδοσης Ελλάδα

Διάθεση Δημόσια Προσφορά

Καταστήματα Τράπεζας Πειραιώς

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε με ποιον τρόπο μπορώ να μάθω αν έχει αλλάξει το ημερήσιο όριο ανάληψης σε λογαριασμό της τράπεζας Κύπρου; Βρίσκομαι εξωτερικό κ δεν μπορω να τραβήξω μεγάλο ποσό.

επέλεξε τράπεζα Κύπρου γιατί μου έδινε το μεγαλύτερο ημερήσιο όριο ανάληψης από κάθε άλλη κάρτα... πρέπει οπωσδήποτε να τραβήξω αυτά τα χρήματα και δεν μπορώ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το πρόβλημα να μην είναι η Τράπεζα Κύπρου, αλλά το όριο της Τράπεζας που προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις .

Η λύση είναι να πας σε ταμείο και όχι σε ΑΤΜ .

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιες κάρτες έχουν τα χαμηλότερα επιτόκια αυτή τη στιγμή για μεταφορά υπολοίπου;

 

Ή αν υπάρχει κάποιο καλό site με πληροφορίες/συγκρίσεις;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος η μεταφορά υπολοίπου προϋποθέτει προσημείωση περιουσιακού στοιχείου με ότι αυτό συνεπάγεται και αυτό αποτελεί παγίδα ... οπότε προσοχή!:!:
Link to comment
Share on other sites

για ποσό άνω των 10.000 € (αν δεν κάνω λάθος) υπάρχει προσημείωση - αυτοί που έχουν μεγάλα χρέη αποτελούν το κερασάκι για τις τράπεζες στην μεταφορά υπολοίπου
Link to comment
Share on other sites

για ποσό άνω των 10.000 € (αν δεν κάνω λάθος) υπάρχει προσημείωση - αυτοί που έχουν μεγάλα χρέη αποτελούν το κερασάκι για τις τράπεζες στην μεταφορά υπολοίπου

 

 

Α ΟΚ, το ποσό που με/μας ενδιαφέρει είναι αρκετά χαμηλότερο (γύρω στα 3 χιλιάρικα).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιες κάρτες έχουν τα χαμηλότερα επιτόκια αυτή τη στιγμή για μεταφορά υπολοίπου;

 

Η Αγροτική προσφέρει επιτόκιο 4,75% (+0,6% όπως ισχύει παντού) μέχρι αποπληρωμής του ποσού - κάτι που εγώ θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα. Μετά είναι η Πειραιώς κι αυτή μέχρι αποπληρωμής του ποσού, αλλά με επιτόκιο 5,9% αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω αν υπάρχουν χαμηλότερα επιτόκια από αυτά.

 

Φυσικά υπάρχουν και αυτές που δίνουν 0% επιτόκιο για κάποιο ορισμένο διάστημα (12 μήνες η Εθνική, 6 μήνες η Alpha Bank). Ο καθένας επιλέγει ό,τι τον βολεύει..

Link to comment
Share on other sites

Η Αγροτική προσφέρει επιτόκιο 4,75% (+0,6% όπως ισχύει παντού) μέχρι αποπληρωμής του ποσού - κάτι που εγώ θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα. Μετά είναι η Πειραιώς κι αυτή μέχρι αποπληρωμής του ποσού, αλλά με επιτόκιο 5,9% αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω αν υπάρχουν χαμηλότερα επιτόκια από αυτά.

 

Φυσικά υπάρχουν και αυτές που δίνουν 0% επιτόκιο για κάποιο ορισμένο διάστημα (12 μήνες η Εθνική, 6 μήνες η Alpha Bank). Ο καθένας επιλέγει ό,τι τον βολεύει..

Επιτόκιο 0% στις Εθνική, Eurobank, Citibank (12 μήνες )

Alpha ( 6 μήνες )

Στις κάρτες Bonus της Alpha όπως και στην ΑΒ της Εθνικής πέρνεις και Bonus αν κάνεις μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έμαθα τι έφταιγε...

Μου είχαν δώσει λανθασμένες πληροφορίες από το υποκατάστημα της Κύπρου στην Ελλάδα. δηλαδή ενώ είχα ρωτήσει για ημερήσιο όριο ανάληψης από το εξωτερικό τα ζώα μου είπαν για το αντίστοιχο στο εσωτερικό κι έτρεχα πανικόβλητη στις τράπεζες να βγάλω άκρη. Τεσπα, με ένα φαξ (για να επιβεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής) μπορούν να μου το ανεβάσουν από 1000e που είναι τώρα σε όποιο ποσό θέλω..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά υπάρχουν και αυτές που δίνουν 0% επιτόκιο για κάποιο ορισμένο διάστημα (12 μήνες η Εθνική, 6 μήνες η Alpha Bank). Ο καθένας επιλέγει ό,τι τον βολεύει..

 

Επιτόκιο 0% στις Εθνική, Eurobank, Citibank (12 μήνες )

Alpha ( 6 μήνες )

Στις κάρτες Bonus της Alpha όπως και στην ΑΒ της Εθνικής πέρνεις και Bonus αν κάνεις μεταφορά.

 

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μετά τους 12 (ή 6) μήνες, το επιτόκιο ανεβαίνει σε φυσιολογικά επίπεδα (ας πούμε κάτω από 10%) ή στα ύψη;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 12 μήνες πάει στα κανονικά επίπεδα αλλά τότε μπορέις να διαλέξεις όποια τράπεζα έχει προσφορά με καλό επιτόκιο.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους αναβαθμίστηκε το internet - banking της Εθνικής..:)

Τώρα έχει πληροφορίες και για την κίνηση των πιστωτικών καρτών..;)

 

Καιρός ήταν..

Link to comment
Share on other sites

η Eurobank εκδιδει χρεωστικη visa electron ή μονο euroline debit(δηλαδη maestro)?

 

δεν αναφερομαι για προπληρωμενη ή πιστωτικη!

Link to comment
Share on other sites

η Eurobank εκδιδει χρεωστικη visa electron ή μονο euroline debit(δηλαδη maestro)?

 

δεν αναφερομαι για προπληρωμενη ή πιστωτικη!

 

Εγώ πριν ένα χρόνο περίπου είχα βγάλει μια χρεωστική electron visa από την Eurobank, αλλά στην πορεία και χωρίς να με ρωτήσουν απέκτησε ιδιότητες πιστωτικής...:mad:

 

Με συνοπτικές διαδικασίες έκλεισα το λογαριασμό και πήγα σε άλλη τράπεζα, όπου η χρεωστική είναι χρεωστική και η πιστωτική είναι πιστωτική, ώστε να ξέρω τι μου γίνεται!

 

Έχω περιγράψει αναλυτικά το συμβάν σε προηγούμενο μήνυμά μου σε αυτό το θέμα αλλά δεν μπορώ να το βρω...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...