Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος εάν η Prepaid Visa της Κύπρου γίνεται δεκτή από το Paypal και γενικά από ξένα sites ;

 

http://gr.bankofcyprus.com/main.asp?id=11239

http://www.prepaidcards.gr/

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν χρειάζεται κάποιος τα χρήματα δεν είναι καλή κίνηση να τα τοποθετήσει εκεί? Το επιτόκιο αυτό είναι πάνω από τον πληθωρισμό άρα θεωρητικά δεν χάνεις ποσοστό από τα χρηματά σου...

 

το θεωρητικό επιτόκιο ειναι τόσο...

το πρακτικό ειναι λιγο παραπάνω

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

 

Ακριβώς για την Eurobank ενδιαφέρομαι κι εγώ, πρόκειται για ένα λογαριασμό μισθοδοσίας από την προηγούμενη δουλειά μου που δεν έχει πλέον νόημα να μένει ανοιχτός...επειδή φοβάμαι ότι θα δημιουργηθεί αρνητικό υπόλοιπο από κρατήσεις για τη διατήρηση του λογαριασμού (ειδικά από τη συγκεκριμένη τράπεζα τα περιμένω όλα!), θα ρωτήσω λεπτομέρειες όταν πάω να κλείσω τον λογαριασμό.

 

Thanks και πάλι! :)

 

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα αλλά έχει νόημα να τον κρατήσεις γιατί έχει καλύτερο επιτόκιο απο το απλό ταμιευτήριο. Για ψάξτο.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα αλλά έχει νόημα να τον κρατήσεις γιατί έχει καλύτερο επιτόκιο απο το απλό ταμιευτήριο. Για ψάξτο.

 

Φυσικά και με πρόλαβες, δεν θα τον κλείσω πριν από τα Χριστούγεννα (περιμένω να μπει το δώρο Χριστουγέννων - από εκεί πληρωνόμουν από δουλειά που σταμάτησα).

 

Το θέμα είναι ότι έχω ήδη αρκετούς λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες, για διαφορετικούς λόγους τον καθένα, οπότε προσπαθώ να συμμαζέψω λιγάκι την κατάσταση. Έχω υπόψη μου το ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ της Eurobank, αλλά ούτως ή άλλως ο λογαριασμός που έχω τώρα εκεί είναι Όψεως και όχι ταμιευτηρίου και δεν ξέρω αν μπορώ να τον μετατρέψω σε ταμιευτηρίου... :cool:

 

Το Μεγάλο Ταμιευτήριο είναι μεγάλο δέλεαρ, αλλά από την άλλη θα έχω μια χρεωστική Electron Visa που αν δεν προσέξω θα γίνει πιστωτική! :mad:

Γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός με τη συγκεκριμένη τράπεζα, με όσα έχω δει και ακούσει...

 

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή πάντως!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και με πρόλαβες, δεν θα τον κλείσω πριν από τα Χριστούγεννα (περιμένω να μπει το δώρο Χριστουγέννων - από εκεί πληρωνόμουν από δουλειά που σταμάτησα).

 

Το θέμα είναι ότι έχω ήδη αρκετούς λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες, για διαφορετικούς λόγους τον καθένα, οπότε προσπαθώ να συμμαζέψω λιγάκι την κατάσταση. Έχω υπόψη μου το ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ της Eurobank, αλλά ούτως ή άλλως ο λογαριασμός που έχω τώρα εκεί είναι Όψεως και όχι ταμιευτηρίου και δεν ξέρω αν μπορώ να τον μετατρέψω σε ταμιευτηρίου... :cool:

 

Το Μεγάλο Ταμιευτήριο είναι μεγάλο δέλεαρ, αλλά από την άλλη θα έχω μια χρεωστική Electron Visa που αν δεν προσέξω θα γίνει πιστωτική! :mad:

Γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικός με τη συγκεκριμένη τράπεζα, με όσα έχω δει και ακούσει...

 

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή πάντως!

Παντως αν θες για μεγαλο Ταμιευτήριο δες τς attica bank με 3.25%. Εγω τελικα εκει ανηξα λογαριασμο:)
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν θες για μεγαλο Ταμιευτήριο δες τς attica bank με 3.25%. Εγω τελικα εκει ανηξα λογαριασμο:)

 

Και πολύ καλά έκανες! Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν είχα υπόψιν μου αυτήν την πολύ καλή προσφορά! :up:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν η Prepaid Visa της Κύπρου γίνεται δεκτή από το Paypal και γενικά από ξένα sites ;

 

http://gr.bankofcyprus.com/main.asp?id=11239

http://www.prepaidcards.gr/

 

Καταρχάς γειά σας σε όλο το φόρουμ.

 

Άπλώς να σου πω ότι με την συγκεκριμένη τράπεζα δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία για τις κάρτες της.

 

Είχα (θεωρητικά συνεχίζει και υπάρχει) μια χρεωστική δική τους με το σήμα VISA κανονικότατη.

 

Α)Με τίποτα δεν περνούσε από Paypal. Η Paypal με ενημέρωσε -μέσες άκρες- πως οφείλεται στο ότι δεν θεωρούνται οι κάρτες ως εντόπιες Ελλάδας -και ενώ η Τράπεζα Κύπρου εδώ είναι Ελληνικότατη νομικά τράπεζα.

επίσης

Β)όταν επισκέφτηκα τις ΗΠΑ σε κάποια φάση πέρυσι (και ενώ τους είχα ενημερώσει ώστε να μην υπάρξει κανένα μπλοκάρισμα λόγω του που θα έβλεπε το σύστημα ότι χρησιμοποιείται) σε 15 μετρημένες προσπάθειες πέρασε 8 φορές.

 

Τώρα πάλι,

 

Έχουν επενδύσει στο να σπρώχνουν αυτή την κάρτα. Εϊναι καινούργια.

 

Θα έπρεπε να περνάει τουλάχιστον από ξένα site.

Για το Paypal δεν έχω αμφιβολίες.

Πάντως είναι απαράδεκτοι αν δεν μπορούν να σου απαντήσουν για ένα τόσο μεγάλο site όσο το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες! Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν είχα υπόψιν μου αυτήν την πολύ καλή προσφορά! :up:
Καλητερα να τα βαλεις στην attica bank με 3.25 παρα στην Eurobank που προσοπηκα την Eurobank δεν τν εχω και σε μεγαλη εκτημηση:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

MARFIN - Egnatia - Laiki Bank

 

Prothesmiaki katathesi gia 3 mines (kleista) gia neous pelates

 

4,60% meikto - katharo 4,10%

 

Nomizo oti einai apo tis kalitere prosfores.

Link to comment
Share on other sites

MARFIN - Egnatia - Laiki Bank

Prothesmiaki katathesi gia 3 mines (kleista) gia neous pelates

4,60% meikto - katharo 4,10%

Nomizo oti einai apo tis kalitere prosfores.

 

Πραγματικά είναι ίσως η καλύτερη προσφορά που έχω ακούσει για προθεσμιακή κατάθεση!

 

Ξέρεις ποιό είναι το ελάχιστο ποσό κατάθεσης όμως? Άλλες πληροφορίες?

Δεν κατάφερα να βρω τίποτα σχετικό στην ιστοσελίδα της Marfin bank. :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό με αμοιβαία κεφάλαια εγώ έκλεισα τα μισά χρήμματα από το κεφάλαιο που έβαλα με 9% στην alpha bank.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Eχω για παράδειγμα 15.000 ευρώ και θέλω να τα κλείσω για 1 χρόνο.

 

Τι επιτόκιο μπορώ να πάρω;

 

Στην περίπτωση του απλού ταμιευτηρίου τι επιτόκιο παίρνω;

 

ενδεικτικά...δεν με ενδιαφέρει τράπεζα ...στο περίπου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω το link της τράπεζας για να δεις λεπτομέρειες.

είναι αυτό :

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=5259

Έχει όμως ελάχιστη κατάθεση 20,000 ή 30.000 ευρώ .

Από εκεί και πέρα πας στην τράπεζα και ανάλογα τι θα πάρεις θα έχεις και το επιτόκιο.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

chrismasgr

 

για προθεσμιακούς ενδιαφέρομαι....στην Κύπρου βρήκα αυτό.

 

Κύρια Χαρακτηριστικά

 

* Προθεσμιακή κατάθεση διάρκειας 12 Μηνών, σε Ευρώ.

* Εξασφαλισμένη αύξηση του επιτοκίου κατά 0,25 κάθε τρίμηνο για μεγαλύτερες αποδόσεις.

* Αυτόματη μεταφορά των τόκων κάθε τριμήνου σε καταθετικό λογαριασμό της επιλογής σας, αυξάνοντας επιπρόσθετα τη συνολική απόδοση του αρχικού κεφαλαίου, μέσω της διαδικασίας ανατοκισμού των τόκων.

* Δυνατότητα ανάληψης ποσού έως 25% του αρχικού κεφαλαίου, χωρίς καμία επιβάρυνση, εφόσον πραγματοποιείται την ημέρα καταβολής των τόκων.

* Δυνατότητα άσκησης του δικαιώματος ανάληψης κάθε τρίμηνο ή συσσωρευτικά τα επόμενα τρίμηνα (π.χ. 10% το 2ο τρίμηνο και 65% το 4ο τρίμηνο)

* Προστασία από ενδεχόμενη μείωση επιτοκίων δεδομένου ότι το επιτόκιο παραμένει σταθερά αυξανόμενο για όλη τη διάρκεια της κατάθεσης.

* Έκδοση ονομαστικού τίτλου με όλα τα στοιχεία που αφορούν στην κατάθεση.

* Ελάχιστο ποσό κατάθεσης € 7.500.

Τρίμηνα

 

 

1ο Τρίμηνο 4,05%

2ο Τρίμηνο 4,30%

3ο Τρίμηνο 4,55%

4ο Τρίμηνο 4,80%

 

 

 

 

πολύ καλό το βρίσκω...το ποσο που ενδιαφέρομαι να κλείσω είναι 20.000 ευρώ περίπου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μόνο προθεσμιακός λογαριασμός .Εγώ λέω επενδυτικός λογαριασμός και με αμοιβαία κεφάλαια.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας και εγώ για προθεσμιακές είμαι ανάμεσα σε Marfin - Egnatia και Citibank. Στην πρώτη δίνουν 4,40% μέχρι 5,00% (μάλλον ανάλογα το ποσό) για τριμηνη προθεσμιακή με ποσό τουλάχιστον 10000€. Το καλό είναι ότι είναι συνδεδεμένο με το euribor οπότε εαν ανέβουν τα επιτόκια τότε αναβαίνει και η απόδοση. Στην δεύτερη δίνουν 4,20% σε όλα τα καταστήματα και 4,50% στα καινούργια για ποσά από 10000€ και πάνω (μάλλον δίνουν περισσότερο ανάλογα το ποσό). Επίσης απο μια μικρή ενημέρωση που είχα για ποσό από 35000€ σε κάνουν Citigold πελάτη και έχεις κάποιες πολύ καλές παροχές όπως δωρεάν συναλλάγες (εμβάσματα, free Dias και άλλα) καθώς και όλες τις χρυσές κάρτες και τις Diners χωρίς συνδρομή. Δυστυχώς μάλλον το ποσό δεν μπορώ να το δεσμέυσω όλο οπότε μάλλον θα ψάξω κάτι επιπλέον.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μόνο προθεσμιακός λογαριασμός .Εγώ λέω επενδυτικός λογαριασμός και με αμοιβαία κεφάλαια.

 

μα για κλειστά λεφτά μίλησα...όχι για αμοιβαία...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Pantos i Marfin - Egnatia - Laiki exei mpei poli dynata kai dinei polei kales apodoseis se neous pelates , as einai kala o Aravas seixis pou tin agorase kai apo oti akouo tha kanei tis ypoloipes na paramilane!
Link to comment
Share on other sites

παιδία ξέρει κανεις κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να καταθέτω 150 ευρώ το μηνα για τα επόμενα πχ 20 χρόνια και στο τέλος να εχει γινει καποια επένδυση?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

παιδία ξέρει κανεις κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να καταθέτω 150 ευρώ το μηνα για τα επόμενα πχ 20 χρόνια και στο τέλος να εχει γινει καποια επένδυση?

Aν κατάλαβα καλά αυτό που ζητάς έτσι είναι οι ασφάλειες, αν και το πόσο συμφέρει αυτό είναι αμφίβολο.

Link to comment
Share on other sites

παιδία ξέρει κανεις κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να καταθέτω 150 ευρώ το μηνα για τα επόμενα πχ 20 χρόνια και στο τέλος να εχει γινει καποια επένδυση?

 

Σίγουρα υπάρχει ένα τέτοιο πρόγραμμα στην τράπεζα Πειραιώς, αν πας σε κάποιο υποκατάστημα θα σου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Μου το είχαν προτείνει όταν πήγα να ανοίξω το λογαριασμό, αλλά αρνήθηκα ευγενικά, καθώς δε με ενδιαφέρουν καθόλου οι ασφάλειες. :D

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά αυτό που ζητάς έτσι είναι οι ασφάλειες, αν και το πόσο συμφέρει αυτό είναι αμφίβολο.

 

 

Ναι κατι τετοιο εννοει... Εγω προσωπικα εχω κανει ενα τετοιο προγραμμα συνταξιοδοτικο στη eurobank με 50 ευρω καθε μηνα! Σιγουρα κερδιζεις κατι στο τελος σε σχεση με αυτα που εχεις καταθεσει!

Link to comment
Share on other sites

παιδία ξέρει κανεις κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να καταθέτω 150 ευρώ το μηνα για τα επόμενα πχ 20 χρόνια και στο τέλος να εχει γινει καποια επένδυση?

 

ΠΡΟΣΘΕΤΩ+ στην Εθνικη.... Περυσι ειχε ετησια αποδοση 6,04 καθαρη τα λεφτα θα τα παρεις εφαπαξ σε οσα χρονια θελησεις εσυ η ως ισοβια μηνιαια συνταξη (αν σκοπευεις να ζησεις για πολλα χρονια :lol: )

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...