Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αυτά τα όρια πως σας τα έχουν δώσει ρε παιδιά?

 

Τετοια ορια δινονταν πριν απο 8 χρονια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανοίξω λογαριασμό στη eurobank και να βγάλω κάρτα για το ΑΤΜ που να υπάγεται στο πρόγραμμα €πιστροφη.???

Έχει κάποια χρεωση????

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανοίξω λογαριασμό στη eurobank και να βγάλω κάρτα για το ΑΤΜ που να υπάγεται στο πρόγραμμα €πιστροφη.???

Έχει κάποια χρεωση????

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Χρεωστική κάρτα που να συμμετέχει ,ναι έχει, νομίζω είναι mastercard.

H καρτα στοιχίζει 5€ νομίζω,για τον λογαριασμό δεν ξέρω αν έχει χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανοίξω λογαριασμό στη eurobank και να βγάλω κάρτα για το ΑΤΜ που να υπάγεται στο πρόγραμμα €πιστροφη.???

Έχει κάποια χρεωση????

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

 

 

Θα ειναι χρεωστικη ομως και οχι πιστωτικη.

Θα παιρνεις την επιστροφη αλλα θα το ποσο θα εξοφλειται εφαπαξ, δεν θα υπαρχει η δυνατοτητα ατοκων δοσεων.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Συγχεεις τα πραγματα και καταληγεις σε αυθαιρετα συμπερασματα.

Στο τμημα εξυπηρετησης πελατων αναφερεσαι για συγκεκριμμενο λογο. Ασφαλως και αν μιλας με τις καρτες δεν μπορεις να συζητησεις για το πχ δανειο σου. Αν συμβει κατι τετοιο πολυ απλα ο υπαλληλος που μιλας σε συνδεει με το αντιστοιχο τμημα. Αν ομως το θεμα σου ειναι μια καρτα και μιλας με υπαλληλο στις καρτες, ναι εχει πληρη εικονα σου και των καρτων σου.

Δεν ανεφερεα πουθενα για σακο του μποξ η για χαλι που το πατας.

Πηγαινεις στο αλλο ακρο, της απρεπειας εκ μερους του πελατη, που σε καμμια περιπτωση δεν συμμεριζομαι.

Ομως υπαρχει ενας εργαζομενος που πρεπει να κανει σωστα την δουλεια του, με την εννοια του να ειναι ευγενικος, εξυπηρετικος, ενημερωμενος, κτλ. Και αυτο δεν συμβαινει παντα. Και ναι και για αυτο υπαρχει η καταγραφη κλησης, στην προκειμενη περιπτωση οχι μονο για να ελεχθει το τυχον δικαιο του πελατη αλλα και ο τροπος που χειριστηκε ο καθε υπαλληλος το θεμα. Εξ ορισμου πλεον η εξυπηρετηση πελατων μιας εταιρειας, ειναι η εικονα της στον κοσμο για αυτο και κρινεται ως παρα πολυ σημαντικη.

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν συγχεω κάτι. Ημουν πολύ συγκεκριμένος. Και για να είμαι και ξεκάθαρος, η position ενός πελάτη ειναι η εικόνα του προς τα προϊόντα του. Ολα τα προϊόντα του. Δάνεια, κάρτες κλπ.

Αλλά από κει και πέρα, άλλα πράγματα βλέπει ο agent που ασχολείται με pin unblock, άλλα αυτός που βλέπει καθυστερήσεις.

Επίσης, ανέφερες ότι οι agents σε ένα back office είναι εκπαιδευμένοι κλπ. Οι agents σε ένα backoffice έχουν σενάρια να απαντήσουν σε ερωτήσεις, όμως από κει και πέρα η συμπεριφορά τους ειναι ανάλογη της συμπεριφοράς του πελάτη (up to a point). Δεν ειναι υποχρεωμένοι να τρώνε ξυλο, ουτε εκπαιδευονται για κάτι τέτοιο.

Και ακριβώς, η καταγραφή ειναι εκεί, για την προστασία και των 2.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Τετοια ορια δινονταν πριν απο 8 χρονια

 

Πριν 2 χρόνια πήρα εγώ τη πιστωτική. Ξεκίνησε με 2 χιλιάδες όριο και με 2 αυξήσεις των 500 η κάθε μία έφτασε 3 χιλιάδες η κάρτα. Είχα και δάνειο αυτοκινήτου στη συγκεκριμένη τράπεζα, ήμουν συνεπής από τη 1η έως την τελευταία δόση.. Ίσως να παίζουν ρόλο όλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα όρια πως σας τα έχουν δώσει ρε παιδιά?

 

Τετοια ορια δινονταν πριν απο 8 χρονια

 

Μάλλον εύκολα πλέον. Πριν καμιά εβδομάδα με πήραν από την Εθνική ...για να μου πασάρουν πιστωτική!

-"Στα πλαίσια της καλής μέχρι τώρα συνεργασίας μας..."

- "Από μέρους μου δεν κρίνεται καθόλου καλή η συνεργασία μας απλά συνεχίζω να είμαι πελάτης σας λόγω του ότι είμαι επαγγελματίας και είναι αναγκαίο. Ευχαριστώ δεν με ενδιαφέρει."

- "Με ποιόν τρόπο κάνετε τις συναλλαγές σας; "(όντως το ρώτησε!)

- "Αν και δεν σας αφορά, με μετρητά κυρίως και κάρτες άλλων τραπεζών." (κλακ)

Δεν ρώτησα καν το όριο και τους όρους. Φαίνεται ότι δεν βάζουμε μυαλό ούτε εμείς ούτε τα τραπεζομάγαζα και υπάρχει τάση επανόδου όχι απλά στις παλιές εποχές που δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα αλλά σε ακόμα μεγαλύτερο εκτροχιασμό μεσοπρόθεσμα...

Κρίθηκε φαίνεται ότι στην προηγούμενη "κρίση" το ιδιωτικό χρέος στην Ελλάδα ήταν χαμηλό οπότε σκέφτονται να το εκτινάξουν ενόψει της επόμενης...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε συνδρομή 15 ευρώ στη πειραιως μαστερκαρντ πιστωτική.

Τη χρησιμοποιούσα για να βάζω βενζίνη στην avin που είχε 3 τοις 100 επιστροφή.

Πήρα 30 ευρώ όλο το χρόνο και έδωσα 15.

Την ακύρωσα στη τράπεζα και ούτε καν μου είπαν να σου κάνουμε αντιλογισμο.

Δε πειράζει. Μια λιγότερη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε συνδρομή 15 ευρώ στη πειραιως μαστερκαρντ πιστωτική.

Τη χρησιμοποιούσα για να βάζω βενζίνη στην avin που είχε 3 τοις 100 επιστροφή.

Πήρα 30 ευρώ όλο το χρόνο και έδωσα 15.

Την ακύρωσα στη τράπεζα και ούτε καν μου είπαν να σου κάνουμε αντιλογισμο.

Δε πειράζει. Μια λιγότερη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρε παιδια, όταν χρεώνεσαι συνδρομή στην πιστωτική είναι για την χρονιά από περισυ μέχρι σήμερα ή από σήμερα μέχρι του χρόνου τέτοια μέρα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, όταν χρεώνεσαι συνδρομή στην πιστωτική είναι για την χρονιά από περισυ μέχρι σήμερα ή από σήμερα μέχρι του χρόνου τέτοια μέρα;

 

Δεδομένου ότι σε κάποιες κάρτες αφαιρείται η συνδρομή όταν φτάσουν ένα όριο συναλλαγών, υποθέτω ότι η συνδρομή είναι για την χρονιά που πέρασε. Το ίδιο ισχυρίστηκε και η Πειραιώς σε έναν γνωστό όταν ζητούσε αντιλογισμό. Το πιο ασφαλές είναι να κοιτάξει κάποιος τους όρους του συμβολαίου του.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι σε κάποιες κάρτες αφαιρείται η συνδρομή όταν φτάσουν ένα όριο συναλλαγών, υποθέτω ότι η συνδρομή είναι για την χρονιά που πέρασε. Το ίδιο ισχυρίστηκε και η Πειραιώς σε έναν γνωστό όταν ζητούσε αντιλογισμό. Το πιο ασφαλές είναι να κοιτάξει κάποιος τους όρους του συμβολαίου του.

 

Νομιζω οτι δεν ειναι ετσι. Κανεις αίτηση και παιρνεις μια καρτα τον Νοεμβρη του 2018. και σου λεει δωρεαν συνδρομη για τον πρωτο χρονο. Και τον Νοεμβρη του 2019 σε χρεωνει την συνδρομη. Αρα ειναι για τον χρονο που ξεκιναει απο τοτε. Επομενως αν εγω παω και ζητησω ακυρωση, γιατι να πληρωσω την συνδρομη και να μην εχω καρτα ;

Η δεν θα πληρωσω την συνδρομη και θα ακυρωθει η καρτα ή θα την πληρωσω και θα εχω καρτα για ενα χρονο ακομη

Εγω ετσι το καταλαβαινω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν ειναι ετσι. Κανεις αίτηση και παιρνεις μια καρτα τον Νοεμβρη του 2018. και σου λεει δωρεαν συνδρομη για τον πρωτο χρονο. Και τον Νοεμβρη του 2019 σε χρεωνει την συνδρομη. Αρα ειναι για τον χρονο που ξεκιναει απο τοτε. Επομενως αν εγω παω και ζητησω ακυρωση, γιατι να πληρωσω την συνδρομη και να μην εχω καρτα ;

Η δεν θα πληρωσω την συνδρομη και θα ακυρωθει η καρτα ή θα την πληρωσω και θα εχω καρτα για ενα χρονο ακομη

Εγω ετσι το καταλαβαινω

 

Θεωρώ πως έτσι γίνεται. Αν εμένα μου πουν ότι δεν στην γυρνάω ούτε με ακύρωση απλά όπως είπες 11 μήνες ακόμα πληρωμένη πιστωτική.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως έτσι γίνεται. Αν εμένα μου πουν ότι δεν στην γυρνάω ούτε με ακύρωση απλά όπως είπες 11 μήνες ακόμα πληρωμένη πιστωτική.

 

Σωστά. Συμφωνώ.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα έπρεπε να ήταν δεν ξέρω τι λένε τα "ψιλά" γράμματα σχετικά με την ακύρωση. Π.χ. μπορεί να αναφέρει ότι εάν ακυρωθεί σε οποιοδήποτε διάστημα εντός της συνδρομής, αυτή δεν επιστρέφεται. Άρα ή πρέπει να πας τον Οκτώβριο, πριν χρεωθεί η νέα συνδρομή και να την ακυρώσεις. Από στην στιγμή που χρεώθηκε έχει ξεκινήσει να μετράει το νέο διάστημα και τότε ίσως δεν είναι υποχρεωμένοι με βάση τους όρους να την επιστρέψουν στην περίπτωση ακύρωσης. Το οποίο αν το σκεφτείς είναι και λογικό. Δηλαδή αν την επιστρέψεις στο 6μηνο ζητάς την μισή συνδρομή? Δεν νομίζω ότι πάει έτσι.

Τώρα ότι έτρεχαν μέχρι πρόσφατα "προωθητικές ενέργειες" όπως το έλεγαν και σου έδιναν μετά από απειλή για ακύρωση και τα επόμενα χρόνια δωρεάν συνδρομή είναι άλλη κουβέντα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μα το ίδιο λέμε. Ότι αν χρεωθείς την συνδρομη, την πληρώνεις και έχεις έντεκαμιση μήνες προθεσμία να ακυρώσεις για να μην χρεωθείς ξανα
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες χώρες και σοβαρές τράπεζες υπάρχει το λεγόμενο prorata refund (επιστρέφουν αναλογικά το υπόλοιπο της ετήσιας συνδρομής).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σας πληροφορούμε ότι από 01/01/2020 και στο εξής, σε περίπτωση που επιθυμείτε την εξαργύρωση των bonus πόντων σας στο πρόγραμμα Miles+Bonus της Aegean θα λαμβάνονται υπόψιν μόνο οι διαθέσιμοι πόντοι που έχουν συλλεχθεί με χρήση της Aegean Bonus Visa, αποκλειόμενων τυχόν επιπλέον πόντων που έχουν συλλεχθεί με χρήση λοιπών καρτών της Alpha Bank που πιθανώς διαθέτετε και συμμετέχουν στον Ενιαίο Λογαριασμό Πόντων του Προγράμματος, καθώς η εν λόγω δυνατότητα αποτελεί αποκλειστικό προνόμιο των καρτών Aegean Bonus Visa
Link to comment
Share on other sites

Σας πληροφορούμε ότι από 01/01/2020 και στο εξής, σε περίπτωση που επιθυμείτε την εξαργύρωση των bonus πόντων σας στο πρόγραμμα Miles+Bonus της Aegean θα λαμβάνονται υπόψιν μόνο οι διαθέσιμοι πόντοι που έχουν συλλεχθεί με χρήση της Aegean Bonus Visa, αποκλειόμενων τυχόν επιπλέον πόντων που έχουν συλλεχθεί με χρήση λοιπών καρτών της Alpha Bank που πιθανώς διαθέτετε και συμμετέχουν στον Ενιαίο Λογαριασμό Πόντων του Προγράμματος, καθώς η εν λόγω δυνατότητα αποτελεί αποκλειστικό προνόμιο των καρτών Aegean Bonus Visa
Δηλαδή να τρέξουμε να κάνουμε τους πόντους μίλια μέχρι 31 δεκ?

Η είναι μόνο για τους πόντους αυτό που λέει.

Εγώ 2 χρόνια τώρα βλέπω πως μόνο με μίλια σε συμφέρει η εξαργύρωση για να έχεις καλή έκπτωση στα εισητηρια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει μέχρι τέλυος του χρόνου να τους μετατρέψουμε σε μίλια όσους πόντους θέλουμε. Μετά δε θα γίνεται από άλλες κάρτες. Και είναι και λογικό αυτό που κάνουν γιατί οι περισσότεροι νομίζω δεν χρησιμοποιούσαμε τη συγκεκριμένη κάρτα και την είχαμε μόνο για τη μεταφορά. Δεν άξιζε να συλλέγουμε μίλια με αυτήν όταν από άλλες είχαμε Χ2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει μέχρι τέλυος του χρόνου να τους μετατρέψουμε σε μίλια όσους πόντους θέλουμε. Μετά δε θα γίνεται από άλλες κάρτες. Και είναι και λογικό αυτό που κάνουν γιατί οι περισσότεροι νομίζω δεν χρησιμοποιούσαμε τη συγκεκριμένη κάρτα και την είχαμε μόνο για τη μεταφορά. Δεν άξιζε να συλλέγουμε μίλια με αυτήν όταν από άλλες είχαμε Χ2
Από πλατινουμ μπόνους σε ορισμένους συνεργάτες ήταν χ4 (πρώην αμερικαν)

Βρε μήπως εννοει μόνο τους πόντους που ανταλλάσσεις με έκπτωση και όχι αυτούς που τους κάνεις μίλια?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ουσιαστικά δεν αξιοποιούνται πόντοι από κάρτες με 2χ bonus πόντους. Ή για μένα σε προσωπικό επίπεδο που έχω καβάτζα 30.000 πόντους από χρεωστικές δεν θα μπορέσω αν αύριο π.χ. βγάλω μια aegean bonus visa να τους αξιοποιήσω στο miles&bonus αλλά με περιορίζουν στις εξαργυρώσεις μέσω alpha bank που είναι χάλι μαύρο σε αξία αναλογικά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν αύριο βγάλεις μία Aegean Visa, προλαβαίνεις μέχρι 31/12 να μεταφέρεις τους πόντους σου , κάτι που θα κάνω και εγώ.
Link to comment
Share on other sites

κάθε χρόνο και χειρότερα...σε λίγο, ούτε από την ίδια την aegean δε δα θέχονται τα μίλια παρά μόνο αν ταξιδεύεις business....ππφφφ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...