Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Στην alpha bank ξέρουμε πόσο ειναι;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προς το παρόν μονο η Πειραιως χρεωνει απο αριθμο κινητου σε αριθμο κινητου

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω μία απορία και θα ήθελα οποίος γνωρίζει να μου απαντήσει λοιπόν έχω λογαριασμό στην εθνική τράπεζα και είχα την χρεωστική κάρτα Debit Mastercard που παρέλαβα με το άνοιγμα του λογαριασμού παράλληλα έχω και ebanking πριν λίγες ημέρες έκανα αίτηση από το ebanking για έκδοση χρεωστικής κάρτας Debit Visa και σήμερα την παρέλαβα. Τώρα στο ebanking μου δείχνει συνδεδεμένες και την Mastercard και την Visa την οποία ενεργοποίησα σήμερα δηλαδή έχω 2 χρεωστικές συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό μπορώ να τις έχω έτσι ή πρέπει να ακυρώσω την μία οπωσδήποτε μην τυχόν κι έχω ντραβαλα μετά?

 

Εγω έχω και τις δύο και χρησιμοποιώ και τις 2

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μονο η Πειραιως χρεωνει απο αριθμο κινητου σε αριθμο κινητου

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγω έχω και τις δύο και χρησιμοποιώ και τις 2

 

Ωραία σας ευχαριστώ όλους μία τελευταία ερωτηση αυτό γίνεται και σε άλλη τράπεζα δηλαδή στην Πειραιώς λόγω ότι έχω δώσει την κάρτα μου σε έναν συγγενή για εξυπηρέτηση η οποία είναι Debit Visa ο λογαριασμός και η κάρτα είναι στο όνομα μου όποτε εάν μπορώ να βγάλω κι εκεί μία Mastercard ώστε να χω κι εγώ μία όμως στην Πειραιώς δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα μέσω ebanking εάν πάω σε κατάστημα θα το δεχτούν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά γίνεται να βγάλει 2 χρεωστικές η πειραιώς ξέρω ανθρώπους που έχουν λογικά θα στη βγάλουν.

Το ότι έχεις δώσει την κάρτα σου μόνιμα σε άλλον με ξεπερνά και από άποψη όρων :rtfm: αλλά και από λογικής :!:.

Σε κάθε περίπτωση μην το αναφέρεις αυτό στην τράπεζα επικαλέσου άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα την έχω δώσει στο θείο μου λόγω ότι έχει αποκλειστεί από την Πειραιώς γιατί είχε γίνει μπέρδεμα παλιότερα με ένα δάνειο κι έτσι δεν του βγάζουν ξανά λογαριασμό και κάρτα αλλά μόνο απο κει πληρώνεται για αυτό έχει δηλώσει το δικό μου IBAN και σηκώνει τα λεφτά με την κάρτα μου. Εγώ δεν πολυχρησιμοποιω την Πειραιώς γιατί πληρώνομαι από την Εθνική απλά θα ήθελα να χω κι εγώ καλού κακού μία δεύτερη χρεωστική το θέμα είναι ότι μπορείς να χεις πχ 2 χρεωστικές Visa ή 2 χρεωστικές Mastercard ή 1 και 1? Αυτή που χω δώσει είναι Debit Visa
Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα την έχω δώσει στο θείο μου λόγω ότι έχει αποκλειστεί από την Πειραιώς γιατί είχε γίνει μπέρδεμα παλιότερα με ένα δάνειο κι έτσι δεν του βγάζουν ξανά λογαριασμό και κάρτα αλλά μόνο απο κει πληρώνεται για αυτό έχει δηλώσει το δικό μου IBAN και σηκώνει τα λεφτά με την κάρτα μου. Εγώ δεν πολυχρησιμοποιω την Πειραιώς γιατί πληρώνομαι από την Εθνική απλά θα ήθελα να χω κι εγώ καλού κακού μία δεύτερη χρεωστική το θέμα είναι ότι μπορείς να χεις πχ 2 χρεωστικές Visa ή 2 χρεωστικές Mastercard ή 1 και 1? Αυτή που χω δώσει είναι Debit Visa

 

ότι θές από τις 2

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα την έχω δώσει στο θείο μου λόγω ότι έχει αποκλειστεί από την Πειραιώς γιατί είχε γίνει μπέρδεμα παλιότερα με ένα δάνειο κι έτσι δεν του βγάζουν ξανά λογαριασμό και κάρτα αλλά μόνο απο κει πληρώνεται για αυτό έχει δηλώσει το δικό μου IBAN και σηκώνει τα λεφτά με την κάρτα μου. Εγώ δεν πολυχρησιμοποιω την Πειραιώς γιατί πληρώνομαι από την Εθνική απλά θα ήθελα να χω κι εγώ καλού κακού μία δεύτερη χρεωστική το θέμα είναι ότι μπορείς να χεις πχ 2 χρεωστικές Visa ή 2 χρεωστικές Mastercard ή 1 και 1? Αυτή που χω δώσει είναι Debit Visa

 

Προσωπικα εκανα το ιδιο.Κ μετα αποφασισα να χρησιμποιω μονο την βιζα κ πηγα στο κατάστημα να ακυρωσω την άλλη.Αυτο εγινε μεν αλλα το μονο θεμα που εξακολουθώ να εχω είναι ότι ακομα βλεπω στο internet banking προηγούμενες ακυρωμένες καρτες που ειχα:( τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση κ μαιλ εστειλα κ ακομα κανενας δεν βοηθησε.Μου ειπαν ότι καποια στιγμη αφου είναι ακυρωμένες δεν θα τις βλεπω εκει αλλα δεν..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εκανα το ιδιο.Κ μετα αποφασισα να χρησιμποιω μονο την βιζα κ πηγα στο κατάστημα να ακυρωσω την άλλη.Αυτο εγινε μεν αλλα το μονο θεμα που εξακολουθώ να εχω είναι ότι ακομα βλεπω στο internet banking προηγούμενες ακυρωμένες καρτες που ειχα:( τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση κ μαιλ εστειλα κ ακομα κανενας δεν βοηθησε.Μου ειπαν ότι καποια στιγμη αφου είναι ακυρωμένες δεν θα τις βλεπω εκει αλλα δεν..

Κάνε σύνδεση στο winbank μετά πήγαινε στο προφίλ σου ->Ρυθμίσεις Προϊόντων βρες την κάρτα και κάνε την εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε σύνδεση στο winbank μετά πήγαινε στο προφίλ σου ->Ρυθμίσεις Προϊόντων βρες την κάρτα και κάνε την εξαίρεση.

 

Δεν το βρισκω αυτό στο ιντερνετ banking της εθνικης από τον υπολογιστη::(

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρισκω αυτό στο ιντερνετ banking της εθνικης από τον υπολογιστη::(

 

Α για εθνική είπες.Sorry δεν γίνεται εκεί θα πρέπει να περιμένεις να αφαιρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Α για εθνική είπες.Sorry δεν γίνεται εκεί θα πρέπει να περιμένεις να αφαιρεθεί.

 

καλως.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία και θα ήθελα οποίος γνωρίζει να μου απαντήσει λοιπόν έχω λογαριασμό στην εθνική τράπεζα και είχα την χρεωστική κάρτα Debit Mastercard που παρέλαβα με το άνοιγμα του λογαριασμού παράλληλα έχω και ebanking πριν λίγες ημέρες έκανα αίτηση από το ebanking για έκδοση χρεωστικής κάρτας Debit Visa και σήμερα την παρέλαβα. Τώρα στο ebanking μου δείχνει συνδεδεμένες και την Mastercard και την Visa την οποία ενεργοποίησα σήμερα δηλαδή έχω 2 χρεωστικές συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό μπορώ να τις έχω έτσι ή πρέπει να ακυρώσω την μία οπωσδήποτε μην τυχόν κι έχω ντραβαλα μετά?

 

δεν περιμενα οτι η εθνικη εχει αλλη χρεωστικη εκτος της μαστερκαρτ go4more ; εβγαλε και visa ; .

παντως ο πατερας μου και ο αδελφος μου εχει 2 καρτες ατμ , μια βιζα και μαστερ καρντ , την μια την εχει συνδεεμενη σε λογαριασμο και την αλλη συνδεδεμενη σε λογαριασμο που δεν εχει χρηματα και κανει μεταφορα σε αυτον τον λογαριασμο που δεν εχει χρηματα ακριβως το ποσο που θελεις να αγορασει στο ιντερνετ και πληρωνει με αυτην την καρτα του συνδεδμενου λογαριασμου , οποτε ποτε δεν εχει προβλημα να του παρουνε τα στοιχεια καρτας αφου θα εχει μεσα μονο το ποσο που θελει να αγορασει μεσω ιντερνετ , κατι δηλαδη σαν προπληρωμενη καρτα που δεν πληρωνεις ομως προμηθεια για φορτιση οπως στην προπληρωμενη. απλα τωρα εχουνε βαλει εξοδα εκδοσης χρεωστικης καρτας και εξοδα ανανεωσης αμα ληξει που παλια δεν ειχανε. οποτε με αυτον τροπο εχεις και ελενχο και δεν χρειαζεσαι και προπληρωμενη.

οποτε συμφερει παρα πολυ.

Ενα αλλο που κανω εγω ειναι να εχω μια χρεωστικη καρτα και 2 λογαριασμους οταν θελω να αγορασω κατι απο το ιντερνετ ή αγορα με καρτα ή αναληψη απο το ατμ βαζω λεφτα και εχει μεσα παντα μονο το ποσο που θελω και οχι πχ τον μισθο . οποτε και να γινει υποκλοπη δεδομενων δεν εχω προβλημα να χασω καποιο ποσο, διοτι πολυ πιθανον να μην εχει μεσα τιποτα διοτι θα τα εχω καταναλωσει.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

δεν περιμενα οτι η εθνικη εχει αλλη χρεωστικη εκτος της μαστερκαρτ go4more ; εβγαλε και visa ; .

παντως ο πατερας μου και ο αδελφος μου εχει 2 καρτες ατμ , μια βιζα και μαστερ καρντ , την μια την εχει συνδεεμενη σε λογαριασμο και την αλλη συνδεδεμενη σε λογαριασμο που δεν εχει χρηματα και κανει μεταφορα σε αυτον τον λογαριασμο που δεν εχει χρηματα ακριβως το ποσο που θελεις να αγορασει στο ιντερνετ και πληρωνει με αυτην την καρτα του συνδεδμενου λογαριασμου , οποτε ποτε δεν εχει προβλημα να του παρουνε τα στοιχεια καρτας αφου θα εχει μεσα μονο το ποσο που θελει να αγορασει μεσω ιντερνετ , κατι δηλαδη σαν προπληρωμενη καρτα που δεν πληρωνεις ομως προμηθεια για φορτιση οπως στην προπληρωμενη. απλα τωρα εχουνε βαλει εξοδα εκδοσης χρεωστικης καρτας και εξοδα ανανεωσης αμα ληξει που παλια δεν ειχανε. οποτε με αυτον τροπο εχεις και ελενχο και δεν χρειαζεσαι και προπληρωμενη.

οποτε συμφερει παρα πολυ.

Ενα αλλο που κανω εγω ειναι να εχω μια χρεωστικη καρτα και 2 λογαριασμους οταν θελω να αγορασω κατι απο το ιντερνετ ή αγορα με καρτα ή αναληψη απο το ατμ βαζω λεφτα και εχει μεσα παντα μονο το ποσο που θελω και οχι πχ τον μισθο . οποτε και να γινει υποκλοπη δεδομενων δεν εχω προβλημα να χασω καποιο ποσο, διοτι πολυ πιθανον να μην εχει μεσα τιποτα διοτι θα τα εχω καταναλωσει.

Αυτή που λες εσύ είναι η prepaid visa όπως υπάρχει και prepaid mastercard

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αλλαγή των καρτών AMEX της Alpha (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη αλλά δεν το είδα), βλέπω εδώ (https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/metaptosi-karton-amex) οτι οι καινούριες κάρτες είναι για χρεωστική η Alpha Bank Enter Bonus Mastercard και για πιστωτικές οι Χρυσή Alpha Bank Bonus Mastercard, Alpha Bank Bonus Mastercard και η Diners Club. Τώρα δεν ξέρω αν η εικόνα ειναι τυχαία ή αν ξέρουν κάτι ήδη αλλά θα μάθουμε στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha bank αναφερει για το ασφαλιστικο προγραμμα Credit Protection

<<<<<<<<<<<<<<<<<<Με το Alpha Credit Protection εξασφαλίζετε προστασία για την αποπληρωμή της πιστωτικής σας κάρτας, σε περίπτωση ατυχήματος, απώλειας ζωής, ασθένειας ή ακούσιας ανεργίας.

 

Το ασφαλιστικό πρόγραμμα απευθύνεται σε εσάς, τους Πελάτες της Alpha Bank, ηλικίας έως 60 ετών και σας καλύπτει έως το 65ο έτος της ηλικίας σας.

 

Οι καλύψεις του ασφαλιστικού προγράμματος “Alpha Credit Protection”, σε περίπτωση:

απώλειας ζωής: καταβάλλεται εφάπαξ α) στην Τράπεζα και β) στους νόμιμους κληρονόμους του ασφαλισμένου το 100% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας και επιπλέον τους χρεωστικούς τόκους που αναλογούν για διάστημα δύο (2) μηνών μετά την ημερομηνία απώλειας ζωής του ασφαλισμένου. Το ανώτατο όριο καλύψεως για αυτές τις παροχές σωρευτικά είναι Ευρώ 60.000.

μόνιμης ολικής ανικανότητας από ατύχημα ή ασθένεια: καταβάλλεται εφάπαξ α) στην Τράπεζα και β) στον Πελάτη το 100% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας, όπως αυτό εμφανίζεται στον τελευταίο λογαριασμό που έχει εκδοθεί πριν την ημερομηνία ενάρξεως της ανικανότητας. Το ανώτατο όριο καλύψεως για αυτές τις παροχές σωρευτικά είναι Ευρώ 60.000.

πρόσκαιρης ολικής ανικανότητας από ατύχημα ή ασθένεια: προστασία 12 μηνών με καταβολή στην Τράπεζα του 10% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας (ανώτατο όριο καλύψεως Ευρώ 3.000)

σοβαρής ασθένειας: καταβάλλεται εφάπαξ το 100% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας στην Τράπεζα, χωρίς να μεταβιβάζεται έτσι στους νόμιμους κληρονόμους (ανώτατο όριο καλύψεως Ευρώ 30.000).

Το Alpha Credit Protection Plus, εκτός από τις παραπάνω καλύψεις, σας διευκολύνει και στην περίπτωση

ακούσιας ανεργίας:

παρέχεται προστασία 12 μηνών με καταβολή στην Τράπεζα του 5% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας (ανώτατο όριο καλύψεως Ευρώ 12.000).

Μικτά μηνιαία ασφάλιστρα του προγράμματος

Χωρίς κάλυψη της ακούσιας ανεργίας (Alpha Credit Protection): Ευρώ 0,30 για κάθε Ευρώ 100 του χρεωστικού υπολοίπου του μηνιαίου λογαριασμού του Πελάτη

Με κάλυψη της ακούσιας ανεργίας (Alpha Credit Protection Plus): Ευρώ 0,70 για κάθε Ευρώ 100 του χρεωστικού υπολοίπου του μηνιαίου λογαριασμού του Πελάτη.

Το πρόγραμμα Alpha Credit Protection έχει δημιουργηθεί από την Alpha Bank σε συνεργασία με την ΑΧΑ Ασφαλιστική Α.Ε., Εταιρία του Ομίλου ΑΧΑ, κορυφαίου Ασφαλιστικού Ομίλου παγκοσμίως, αποκλειστικά για τους Πελάτες της Τραπέζης.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

Επειδη δυσκολευομαι να το καταλαβω, εχω μια ερωτηση

Εστω οτι καποιος ειναιασφαλισμενος με μια πιστωτικη καρτα. Εκδιδεται ο λογαριασμός και εχει υπόλοιπο 600,00€ και ελαχιστη καταβολή 30,00€ . Τοτε ο ασφαλισμενος πεθαινει ή παθαινει μόνιμη ολικη ανικανότητα. Τι ποσό θα καταβληθει και σε ποιον ; Στην τραπεζα, ή στους κληρονομους ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οπως το καταλαβαίνω θα πάρει 600 ευρώ η τράπεζα (για να αποπληρωθεί ότι χρωστάς στην τράπεζα) και άλλα 600 ευρώ οι κληρονόμοι (συν τους τόκους του υπολοίπου για 2 μήνες)
Link to comment
Share on other sites

Οπως το καταλαβαίνω θα πάρει 600 ευρώ η τράπεζα (για να αποπληρωθεί ότι χρωστάς στην τράπεζα) και άλλα 600 ευρώ οι κληρονόμοι (συν τους τόκους του υπολοίπου για 2 μήνες)

 

κι εγω ετσι το καταλαβαινω, αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αλλαγή των καρτών AMEX της Alpha (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη αλλά δεν το είδα), βλέπω εδώ (https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/metaptosi-karton-amex) οτι οι καινούριες κάρτες είναι για χρεωστική η Alpha Bank Enter Bonus Mastercard και για πιστωτικές οι Χρυσή Alpha Bank Bonus Mastercard, Alpha Bank Bonus Mastercard και η Diners Club. Τώρα δεν ξέρω αν η εικόνα ειναι τυχαία ή αν ξέρουν κάτι ήδη αλλά θα μάθουμε στο μέλλον.
Για να τις έβαλαν στην ανακοίνωση, σημαίνει ότι οι AMEX θα αντικατασταθούν με τις συγκεκριμένες Mastercard/Diners, απλώς δεν γνωρίζουμε ακόμα με ποια ακριβώς Mastercard/Diners θα αντιστοιχηθεί η κάθε AMEX (εκτός της Enter που είναι προφανές). Μένει να το δούμε το επόμενο χρονικό διάστημα... Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha bank αναφερει για το ασφαλιστικο προγραμμα Credit Protection

<<<<<<<<<<<<<<<<<<Με το Alpha Credit Protection εξασφαλίζετε προστασία για την αποπληρωμή της πιστωτικής σας κάρτας, σε περίπτωση ατυχήματος, απώλειας ζωής, ασθένειας ή ακούσιας ανεργίας.

 

Το ασφαλιστικό πρόγραμμα απευθύνεται σε εσάς, τους Πελάτες της Alpha Bank, ηλικίας έως 60 ετών και σας καλύπτει έως το 65ο έτος της ηλικίας σας.

 

Οι καλύψεις του ασφαλιστικού προγράμματος “Alpha Credit Protection”, σε περίπτωση:

απώλειας ζωής: καταβάλλεται εφάπαξ α) στην Τράπεζα και β) στους νόμιμους κληρονόμους του ασφαλισμένου το 100% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας και επιπλέον τους χρεωστικούς τόκους που αναλογούν για διάστημα δύο (2) μηνών μετά την ημερομηνία απώλειας ζωής του ασφαλισμένου. Το ανώτατο όριο καλύψεως για αυτές τις παροχές σωρευτικά είναι Ευρώ 60.000.

μόνιμης ολικής ανικανότητας από ατύχημα ή ασθένεια: καταβάλλεται εφάπαξ α) στην Τράπεζα και β) στον Πελάτη το 100% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας, όπως αυτό εμφανίζεται στον τελευταίο λογαριασμό που έχει εκδοθεί πριν την ημερομηνία ενάρξεως της ανικανότητας. Το ανώτατο όριο καλύψεως για αυτές τις παροχές σωρευτικά είναι Ευρώ 60.000.

πρόσκαιρης ολικής ανικανότητας από ατύχημα ή ασθένεια: προστασία 12 μηνών με καταβολή στην Τράπεζα του 10% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας (ανώτατο όριο καλύψεως Ευρώ 3.000)

σοβαρής ασθένειας: καταβάλλεται εφάπαξ το 100% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας στην Τράπεζα, χωρίς να μεταβιβάζεται έτσι στους νόμιμους κληρονόμους (ανώτατο όριο καλύψεως Ευρώ 30.000).

Το Alpha Credit Protection Plus, εκτός από τις παραπάνω καλύψεις, σας διευκολύνει και στην περίπτωση

ακούσιας ανεργίας:

παρέχεται προστασία 12 μηνών με καταβολή στην Τράπεζα του 5% του χρεωστικού υπολοίπου της πιστωτικής κάρτας (ανώτατο όριο καλύψεως Ευρώ 12.000).

Μικτά μηνιαία ασφάλιστρα του προγράμματος

Χωρίς κάλυψη της ακούσιας ανεργίας (Alpha Credit Protection): Ευρώ 0,30 για κάθε Ευρώ 100 του χρεωστικού υπολοίπου του μηνιαίου λογαριασμού του Πελάτη

Με κάλυψη της ακούσιας ανεργίας (Alpha Credit Protection Plus): Ευρώ 0,70 για κάθε Ευρώ 100 του χρεωστικού υπολοίπου του μηνιαίου λογαριασμού του Πελάτη.

Το πρόγραμμα Alpha Credit Protection έχει δημιουργηθεί από την Alpha Bank σε συνεργασία με την ΑΧΑ Ασφαλιστική Α.Ε., Εταιρία του Ομίλου ΑΧΑ, κορυφαίου Ασφαλιστικού Ομίλου παγκοσμίως, αποκλειστικά για τους Πελάτες της Τραπέζης.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

Επειδη δυσκολευομαι να το καταλαβω, εχω μια ερωτηση

Εστω οτι καποιος ειναιασφαλισμενος με μια πιστωτικη καρτα. Εκδιδεται ο λογαριασμός και εχει υπόλοιπο 600,00€ και ελαχιστη καταβολή 30,00€ . Τοτε ο ασφαλισμενος πεθαινει ή παθαινει μόνιμη ολικη ανικανότητα. Τι ποσό θα καταβληθει και σε ποιον ; Στην τραπεζα, ή στους κληρονομους ;

 

Η κλασσικη περιπτωση PPI που εχει βγει παρανομη στο ΗΒ. Εχει βουησει ο τοπος απο αυτο το σκανδαλο!

 

Οι Βρετανικες τραπεζες εχουν μεχρι σημερα δωσει καπου 40 δις λιρες σε αποζημιωσεις για αυτα τα προγραμματα που βγηκαν παρανομα (τα παλαιοτερα ιδιως).

 

Ο βασικοτερος λογος ηταν οτι τα μικρα γραμματα απεκλειαν περιπτωση καλυψης!

 

Το προιον αυτο ειναι πλεον αρκετα regulated κανοντας το πλεον ασυμφορο για τις τραπεζες. Ετσι οι περισσοτερες ουτε καν το προσφερουν

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Η κλασσικη περιπτωση PPI που εχει βγει παρανομη στο ΗΒ. Εχει βουησει ο τοπος απο αυτο το σκανδαλο!

 

Οι Βρετανικες τραπεζες εχουν μεχρι σημερα δωσει καπου 10 δις λιρες για αυτα τα προγραμματα που βγηκαν παρανομα.

 

Ο βασικοτερος λογος ηταν οτι τα μικρα γραμματα απεκλειαν περιπτωση καλυψης!

 

Για πες μας περισσοτερα, γιατι λες "εχει βουηξει ο κοσμος" αλλα πρεπει να μαθουμε κι εμεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

[/color]Βασικα στη θεωρια ειναι ενας καλος τροπος ασφαλισης της οποιας πιστωσης (στεγαστικο, καταναλωτικο, πιστωτικη κ.λπ.) και για τους δυο )τραπεζα, καταναλωτης).

 

Η εισαγωγη του ομως ανεβαζε το κοστος της πιστωσης στο τελος, ειτε λογω αυξημενου επιτοκιου (ιδιως οταν ο καταναλωτης δεν ηταν τοσο αξιοπιστος) ειτε λογω προμηθειων κ.λπ. Στο τελος ο καταναλωτης πληρωνε την ασφαλεια αυτη, αλλα τις περισσοτερες φορες ο μονος που καλυπτοταν ηταν η τραπεζα και οχι ο καταναλωτης! Η τραπεζα συνεχιζε να κυνηγα τον καταναλωτη παρολο που εκεινη ηταν ασφαλισμενη και ειχε παρει ηδη τα λεφτα της!

 

Σπανιως ο καταναλωτης λοιπον καλυπτοταν. Το PPI εσκασε ιδιως μεσα στην εποχη της κρισης οπου πολλοι εμειναν ξεκρεμαστοι. Τελικα ομως αν μια χωρα εχει πραγματικη δικαιοσυνη τοτε μπορει να βρει το δικιο του. Οι δικαστες πηραν το scalp απο τις τραπεζες (σε βαθμο που εκεινες κινδυνευσαν να καταρρευσουν), απαιτωντας αποζημιωσεις. Το τελικο κοστος πιθανολογειται καπου στα 40 δις αλλα μεχρι και 08-2019 τιποτα δεν ειναι τετελεσμενο.

Α και στο ΗΒ δεν χρειαζεσαι δικηγορο. Με μια αιτηση προς την τραπεζα παιρνεις τα λεφτα πισω. Αν δεν συμφωνεις πας στον ombudsman και εκεινος αποφασιζει. Ομως μονο που θα πας εκει σημαινει +350 λιρες κοστος για την τραπεζα, οποτε δε συμφερει την τραπεζα να διαφωνησει για μικροδιαφορες!

 

Ετσι σημερα το προιον κατεληξε να ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ regulated και πλεον ειναι ασυμφορο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ για την τραπεζα. Αυτο βεβαια σε κρατη με δικαιοσυνη.

Και βεβαια οχι μονο Ελλαδα αλλα και Ιρλανδια

The Central Bank of Ireland in April 2014 was described as having "arbitrarily excluded the majority of consumers" from getting compensation for mis-sold Payment Protection Insurance, by setting a cutoff date of 2007 when it introduced its Consumer Protection Code. UK banks provided over £22bn for PPI misselling costs – which, if scaled on a pro-rata basis, is many multiples of the compensation the Irish banks were asked to repay. The offending banks were also not fined which was in sharp contrast to the regime imposed on UK banks.[10] Lawyers were appalled at the "reckless" advice the Irish Central Bank gave consumers who were missold PPI policies, which "will play into the hands of the financial institution."[11]

 

Το wiki εχει πιο αναλυτικα δεδομενα https://en.wikipedia.org/wiki/Payment_protection_insurance

 

Να πω την προσωπικη μου αποψη δε νομιζω οτι αξιζει. Ιδιως για Ελλαδα η τραπεζα καπου θα πατησει για να τη σκαπουλαρει, οταν εσυ θα βρισκεσαι σε πολυ δυσκολη θεση. Αν βεβαια η τραπεζα σου "προτεινει" την ασφαλεια αυτη για να παρεις δανειο (ή καποιο ευνοικο επιτοκιο) τοτε θα το θεωρουσα ως εκβιασμο εκ μερους της και καλο θα ηταν να το μαθει καμια επιτροπη ανταγωνισμου, αλλα δε νομιζω οτι θα βγει ακρη.

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το νέο "bonus" app της Alpha bank και έχει κωδικό σύστασης; Έχουν βγάλει νέο app (για Android τουλάχιστον) και δεν έκαναν update στο υφιστάμενο! :angry:

______________________________________________

Ξερει κάποιος μετά από πόσο διάστημα λήγουν οι πόντοι της Εθνικής go4more;

 

Οι πόντοι του Προγράμματος έχουν διάρκεια ένα έτος από την ημερομηνία συλλογής τους. Μετά την πάροδο του ενός έτους, και εφόσον δεν τους έχεις εξαργυρώσει, αφαιρούνται από το λογαριασμό σου.

https://www.nbg.gr/go4more/#/collect-points/%CE%A0%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%B9

 

4. Εξαργύρωση Πόντων

4.2. Πόντοι που έχουν συλλεχθεί από τις υπαγόμενες συναλλαγές ή δραστηριότητες και δεν έχουν εξαργυρωθεί μετά την πάροδο

ενός (1) έτους από την ημερομηνία πίστωσής τους στο Λογαριασμό Πόντων του Μέλους, διαγράφονται αυτόματα. Ειδικά για

τους πόντους που έχουν συλλεχθεί μέχρι και 31.12.2017, η προβλεπόμενη διάρκεια στο προηγούμενο εδάφιο ορίζεται σε δύο (2)

έτη.

https://www.nbg.gr/greek/go4more/Documents/ΟΡΟΙ_%20ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ_GO4MORE.pdf

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω βαλει, αν εχει καποιος την καλοσυνη και θελει ο κωδικος ειναι 00D56

Ωραιο ειναι το app αλλα θελει βελτιωσεις ακομα

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω βαλει, αν εχει καποιος την καλοσυνη και θελει ο κωδικος ειναι 00D56

Ωραιο ειναι το app αλλα θελει βελτιωσεις ακομα

 

Πρέπει να πήρες 1.000 πόντους από εμένα! :)

Κι εγώ 2.000 bonus πόντους! :happy:

 

Όποιος επιθυμεί ο δικός μου κωδικός είναι: 017QI

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha Bank/Crystal Cut, έχει βαρέσει "διάλυση" τον τελευταίο καιρό και εξετάζει τις νέες αιτήσεις πιστωτικών καρτών με ρυθμούς χελώνας; 'Η μήπως φταίει το ότι τους έπεσε βαρύς ο φόρτος αντικατάστασης των καρτών American Express και τρέχουν και δεν φτάνουν; Τι να πω... Εδώ και μία ολόκληρη εβδομάδα η κατάσταση της αίτησής μου για πιστωτική κάρτα είναι "Προεγκεκριμένη σε αναμονή" και ούτε ένα τηλέφωνο από την πλευρά τους, ώστε να κανονιστεί το ραντεβού με τον courier για την υπογραφή της αίτησης. Από την Εξυπηρέτηση Πελατών, μου είπαν απλώς να περιμένω. Και απ' ό,τι βλέπω στο site της Alpha Bank, αρκετές (προεγκεκριμένες) αιτήσεις είναι "παγωμένες", οι όποιες μάλιστα είχαν καταχωρηθεί από τα μέσα Ιανουαρίου!
Δεν έχει σχέση η cc με αυτό που αναφέρεις.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...