Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω πιστωτική της Πειραιώς και ο λογαριασμός λήγει στις 7/1/2019. Ακολουθούν ερωτήσεις άσχετου, καθώς είναι ο πρώτος που πληρώνω:

 

1. Αν πληρώσω νωρίτερα π.χ. σήμερα, θα έχω διαθέσιμο όλο το πιστωτικό όριο μέσα στις επόμενες ημέρες (και πριν την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού)?

 

2. Αν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη εξόφληση του λογαριασμού (ολόκληρο το ποσό) και πληρώσω εγώ νωρίτερα (βλέπε 1), ακυρώνεται η αυτόματη πληρωμή ή συνεχίζει να ισχύει για τους επόμενους λογαριασμούς?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις :-)

1. Ναι

2. Εφόσον έχει εκδοθεί ο λογαριασμός και τον πληρώσεις νωρίτερα, την καταλυτική ημερομηνία πληρωμής του λογαριασμού το σύστημα βλέπει ότι έχεις τακτοποίηση το λογαριασμό και δεν τραβάει λεφτά.

Αν θες να ακυρώσεις την αυτόματη πληρωμή μπορείς να το κάνεις μέσα από την ιστοσελίδα της τράπεζας.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που αφορά τα ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας. Μέχρι πριν 2 μήνες αν θυμάμαι σωστά, υπήρχαν δύο επιλογές για τον κάτοχο πιστωτικής κάρτας. Η πρώτη επιλογή σου έδειχνε την τρέχουσα οφειλή και το ποσό των μελλοντικών δόσεων και η δεύτερη επιλογή σου έδειχνε τις τελευταίες συναλλαγές. Τώρα έχουν καταργήσει την επιλογή τρέχουσας οφειλής και μελλοντικών δόσεων και σου δείχνει μόνο το διαθέσιμο υπόλοιπο. Η επιλογή των τελευταίων κινήσεων παραμένει ως έχει.

Θα ήθελα να μάθω ποιος πραγματικά σκέφτηκε κάτι τέτοιο και για ποιο λόγο. Σε άλλες τράπεζες νομίζω ότι έχεις πλήρη ενημέρωση μέσω ΑΤΜ των κινήσεων της.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

δεν το είδα να αναφέρεται, αλλά πλέον τα lidl δέχονται american express καρτες

 

πολύ ενδιαφέρον. επίσης κάτι άλλο δίνει η χρεωστική alpha bonus περισσότερους πόντους από τις καινούργιες χρεωστικες μπόνους? master card και visa? . κάπου είχα διαβασει για διπλάσιουσ πόντους αλλά οι καινούργιες κάρτες τις δέχονται παντού οπότε βολεύουν περισσότερο! .

 

 

κάτι άλλο που το έχω απορία εάν συνδέσεις την χρεωστική σου κάρτα πχ με 3 λογαριασμούς υπάρχει περίπτωση σε pos να μπορείς να διαλέξεις κάποιον άλλον λογαριασμό έκτος του κυρίου? γενικά σε όλες τις τράπεζες θα ήθελα να ξέρω. πάντως θυμάμαι ότι όταν πάω να πληρώσω με εθνική κάρτα χρεωστική πάντα με ρωτάνε για τρεχούμενος η ταμιευτηριο για αυτό και ρωτάω.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

1.Αν πληρώσεις νωρίτερα αυξάνεται το υπόλοιπο, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άμεσα.

2.Στη περίπτωση πάγιας πληρωμής ,η πληρωμή θα εκτελεστεί κανονικά τον επόμενο μήνα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1. Ναι

2. Εφόσον έχει εκδοθεί ο λογαριασμός και τον πληρώσεις νωρίτερα, την καταλυτική ημερομηνία πληρωμής του λογαριασμού το σύστημα βλέπει ότι έχεις τακτοποίηση το λογαριασμό και δεν τραβάει λεφτά.

Αν θες να ακυρώσεις την αυτόματη πληρωμή μπορείς να το κάνεις μέσα από την ιστοσελίδα της τράπεζας.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή ήταν αρκετά τα έξοδα αυτές τις ημέρες θα κάνω νωρίτερα εξόφληση του λογαριασμού για να έχω υπόλοιπο για άλλες αγορές.

 

Στο μεταξύ πήγα να πληρώσω χθες τον ΕΝΦΙΑ με την πιστωτική (μέσα από την επιλογή του Taxisnet) και η συναλλαγή απορρίφθηκε με το μήνυμα "Μη αποδεκτή κάρτα" ή κάτι τέτοιο. Τελικά πλήρωσα κανονικά τον ΕΝΦΙΑ με την ίδια κάρτα (όπως και τα τέλη κυκλοφορίας), μέσα από το Winbank :-)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή ήταν αρκετά τα έξοδα αυτές τις ημέρες θα κάνω νωρίτερα εξόφληση του λογαριασμού για να έχω υπόλοιπο για άλλες αγορές.

 

Στο μεταξύ πήγα να πληρώσω χθες τον ΕΝΦΙΑ με την πιστωτική (μέσα από την επιλογή του Taxisnet) και η συναλλαγή απορρίφθηκε με το μήνυμα "Μη αποδεκτή κάρτα" ή κάτι τέτοιο. Τελικά πλήρωσα κανονικά τον ΕΝΦΙΑ με την ίδια κάρτα (όπως και τα τέλη κυκλοφορίας), μέσα από το Winbank :-)

 

Μην το παίρνεις προσωπικά όταν δουλεύει η πληρωμή μέσω taxis είναι είδηση!! :lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντα δουλεύει η πληρωμή μέσω taxis. Και το προτιμώ να σου πω για πιο άμεσο. Το ΦΠΑ (μέρος αυτού) από εκεί το πλήρωσα πρόσφατα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ,από ότι εχω καταλάβει,τουλάχιστον τις πιστωτικές της Πειραιώς δεν τις δέχεται,αλλά δέχεται σίγουρα τις χρεωστικές της!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντα δουλεύει η πληρωμή μέσω taxis. Και το προτιμώ να σου πω για πιο άμεσο. Το ΦΠΑ (μέρος αυτού) από εκεί το πλήρωσα πρόσφατα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

βολευει η πληρωμη με καρτα κατευθειαν απο το taxisnet , με χρεωστικη πειραιως και με alpha bank αλλα και εθνικη που εχω δοκιμασει δεν ειχα κανενα προβλημα αμεση πληρωμη χωρις εξτρα πιν στο κινητο.

εως 27/2/2019 θα μπορουσες να πληρωσεις με πιστωτικη καρτα πειραιως και μεσω easypay.gr μετα απο 28/2/2019 καταργειται το easypay.gr και μετα μονο μεσω winbank.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Πότε δεν κατάφερα να κάνω πληρωμή μέσω Taxis με κάρτες Alphabank Πειραιώς και Eurobank. Από τα αντίστοιχα ebanking με τις ίδιες κάρτες πλήρωνα κανονικωτατα
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πότε δεν κατάφερα να κάνω πληρωμή μέσω Taxis με κάρτες Alphabank Πειραιώς και Eurobank. Από τα αντίστοιχα ebanking με τις ίδιες κάρτες πλήρωνα κανονικωτατα

 

μιλας για πιστωτικες καρτες προφανως.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που γίνεται διαχωρισμός μεταξύ χρεωστικών και πιστωτικών καρτών. Τι τους ενδιαφέρει με τι είδους κάρτα πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που γίνεται διαχωρισμός μεταξύ χρεωστικών και πιστωτικών καρτών. Τι τους ενδιαφέρει με τι είδους κάρτα πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας;

 

στην πιστωτικη επρεπε να εχει και την δυνατοτητα δοσεων ; για αυτο; και να μην το παιρνει;.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

στην πιστωτικη επρεπε να εχει και την δυνατοτητα δοσεων ; για αυτο; και να μην το παιρνει;.

 

Εγώ π.χ. θέλω να κάνω εφάπαξ πληρωμή απλά μέσω πιστωτικής, γιατί να μην γίνεται; Δεν υπάρχει λογική εξήγηση, περί πατάτας πρόκειται.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μιλας για πιστωτικες καρτες προφανως.

Ναι. Δεν σκέφτηκα να δοκιμάσω με χρεωστική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ π.χ. θέλω να κάνω εφάπαξ πληρωμή απλά μέσω πιστωτικής, γιατί να μην γίνεται; Δεν υπάρχει λογική εξήγηση, περί πατάτας πρόκειται.

 

Φυσικά.......

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Που βλεπω τι χρεωση εχω για την χρεωστικη μου καρτα οταν πληρωνω σε ξενο νομισμα οταν ειμαι στο εξωτερικο πχ. Σλοβακια;

https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Documents/Pricing_List_17-12-2018.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έκανα αγορά από Γερμανό με δόσεις και μου κράτησε μόνο την πρώτη δόση και όχι όλο το ποσό. Αυτό θα ισχύει σε όλα τα καταστήματα που θα βάζω δόσεις ή είναι αναλόγως το κατάστημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έκανα αγορά από Γερμανό με δόσεις και μου κράτησε μόνο την πρώτη δόση και όχι όλο το ποσό. Αυτό θα ισχύει σε όλα τα καταστήματα που θα βάζω δόσεις ή είναι αναλόγως το κατάστημα;

 

Αφού η αγορά ήταν με δόσεις, λογικό δεν είναι να σε χρεώσει μόνο την πρώτη δόση τώρα; Αν στα χρεώνει όλα δεν θα ήταν "αγορά με δόσεις"

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αφού η αγορά ήταν με δόσεις, λογικό δεν είναι να σε χρεώσει μόνο την πρώτη δόση τώρα; Αν στα χρεώνει όλα δεν θα ήταν "αγορά με δόσεις"

 

και τα υπολοιπα; ποτε; θα του ερχεται λογαριασμος της πιστωτικης στο σπιτι και θα τα πληρωνει ;

και θελει μεγαλη προσοχη για να μην τοκιζονται οι δοσεις να πληρωνεις ακριβως το ποσο αναλογα τις δοσεις που εβαλες και οχι το ελαχιστο ποσο δοσης που θα γραφει μεσα , διοτι ετσι τοκιζονται.

αμα το καταστημα που το εβαλες εχει ατοκες δοσεις αυτο μου εχουνε πει , ετσι παιρνεις ενα δανειο απο την τραπεζα ατοκο.

αυτο μου το ειχε πει η φυσικοθεραπευτρια της μητερας μου .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού η αγορά ήταν με δόσεις, λογικό δεν είναι να σε χρεώσει μόνο την πρώτη δόση τώρα; Αν στα χρεώνει όλα δεν θα ήταν "αγορά με δόσεις"

 

Θέλω να πω ότι δεν έχει δεσμεύσει όλο το ποσό. Μου έχει μόνο την πρώτη δόση 83 ευρώ. Η κάρτα έχει όριο 1500 θα μπορώ να κάνω αγορές 1417 ευρώ; Και όταν χρεωθεί η επόμενη δόση;

Link to comment
Share on other sites

Από ποια τράπεζα είναι η κάρτα σου ;

Σε κάποιες τράπεζες π.χ. Alpha μπορείς να ψωνίσεις 1417 ευρώ.

Μετά οι δόσεις σου, αν πληρώνεις με δόσεις θα είναι το 2-2,5% του υπολοίπου + όλο το ποσό της υπέρβασης του πιστωτικου ορίου.

Άλες τράπεζες όπως Eurobank θα σου επιβάλουν 5% πρόστιμο επί της υπέρβασης όποτε και αν σημειωθεί ακόμα και αν ο λογαριασμός εκδοθεί με ποσό κάτω από τα 1500.

Link to comment
Share on other sites

στην σελίδα 19

 

το 2,5% ? αυτο γραφει για πιστωτικη καρτα.

εγω ψαχνω για χρεωστικη.

Link to comment
Share on other sites

το 2,5% ? αυτο γραφει για πιστωτικη καρτα.

εγω ψαχνω για χρεωστικη.

 

Σελίδα 10.

Link to comment
Share on other sites

Από ποια τράπεζα είναι η κάρτα σου ;

Σε κάποιες τράπεζες π.χ. Alpha μπορείς να ψωνίσεις 1417 ευρώ.

Μετά οι δόσεις σου, αν πληρώνεις με δόσεις θα είναι το 2-2,5% του υπολοίπου + όλο το ποσό της υπέρβασης του πιστωτικου ορίου.

Άλες τράπεζες όπως Eurobank θα σου επιβάλουν 5% πρόστιμο επί της υπέρβασης όποτε και αν σημειωθεί ακόμα και αν ο λογαριασμός εκδοθεί με ποσό κάτω από τα 1500.

Από eurobank είναι

2-2.5% εννοείς ότι πρέπει να πληρωθεί σαν ελάχιστη καταβολή και το ποσό της υπέρβασης επίσης να πληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...