Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό αλλά δικαίωμα ανάληψης μετρητών θα έχεις σε μία από τις δύο τράπεζες...επιλέγεις εσύ...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο, και σαφώς δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λεει ο φιλος

 

Δηλαδη τι ισχυει σου κλειδωνουν τα χρηματα που καποιος σου καταθέτει στην δευτερη τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λεει ο φιλος
Αυτό που λέτε το έχετε δοκιμάσει ή μιλάτε θεωρητικά? Γιατί εγώ έχω λογαριασμό σε δύο τράπεζες ο ένας ανοίχτηκε μέσα στα cc και βγάζω λεφτά και από τους 2 κανονικότατα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνεται παράλογο αυτό. Τεσπα επειδή θα πρέπει να το δω τώρα αυτές τις μέρες έτσι και αλλιώς θα σας πω.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Για απόλυτη σιγουρια τελικά κάλεσα και στις δυο τράπεζες και στις δυο χρειάστηκε να δηλώσω ημερομηνίες και χώρα ταξιδιού καθώς κ ενα τηλ επικοινωνίας σε περίπτωση "περιεργης συναλλαγής".

 

Προμήθεια συναλλαγής στο περίπου 2% (το ακριβές ποσοστό εξαρτάται από την ισοτιμία) και προμήθεια ανάληψης έχει ελάχιστο 4 περίπου ευρώ (εδώ δε συγκράτησα λεπτομέρειες).

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα το παρακάτω μηνυμα απο την Πειραιώς (Winbank)

Μεταβολή στην Τιμολόγηση των Χρεωστικών Καρτών

​Σας ενημερώνουμε ότι από 20/03/2018, τροποποιείται η προμήθεια για τη μετατροπή συναλλάγματος στις συναλλαγές POS, ATM και e-POS σε ξένο νόμισμα.

Η χρέωση διαμορφώνεται ως εξής:

ελάχιστη €1 και μέγιστη €30 αντίστοιχα.

Ερωτηση: Αν αγοράσω κατι απο το ebay αξιας 0,50$ , και κανει την μετατροπή η τράπεζα, θα χρεωθω +1,00€ ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ελαβα το παρακάτω μηνυμα απο την Πειραιώς (Winbank)

 

Ερωτηση: Αν αγοράσω κατι απο το ebay αξιας 0,50$ , και κανει την μετατροπή η τράπεζα, θα χρεωθω +1,00€ ?

 

Το ebay δεν κάνει μόνο του την μετατροπή? Το amazon.co.uk το κάνει πχ. για αυτό ρωτάω.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ebay δεν κάνει μόνο του την μετατροπή? Το amazon.co.uk το κάνει πχ. για αυτό ρωτάω.

 

Το ebay δεν την κανει μονο του. Κατά την πληρωμή με paypal γινεται η μετατροπη. Στο Paypal εχεις δυο επιλογές

  • Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.
  • Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

μέχρι τωρα ειχαμε μονιμα την δευτερη επιλογη γιατι οι περισσοτερες καρτες εδιναν καλύτερη ισοτιμια απο το paypal.

Αν τωρα μπαινει καπέλο 1€ στις μετατροπες που κανει η καρτα της Πειραιώς δεν συμφαιρει η χρηση της , τουλαχιστον για αγορές μικρης αξιας

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Επειδή η συγκεκριμένη Τράπεζα έχει ...σπουδαίες οδηγίες για την ενεργοποίηση, γράφω τα παρακάτω για όποιον ενδιαφέρεται με την ελπίδα πως θυμάμαι καλά τη σειρά των βημάτων.

 

Βασικό: Η νέα κάρτα δεν ενεργοποιείται με το προηγούμενο PIN. Η προηγούμενη, ενεργή κάρτα σας με το ΡΙΝ της θα σας εκδώσουν απόδειξη, στην οποία θα γράφονται 4 θέσεις. Αυτές οι θέσεις αντιστοιχούν σε 4 ψηφία. Θα τα βρείτε στη συνοδευτική επιστολή. Αυτά θα είναι το νέο σας ΡΙΝ για τη νέα κάρτα σας. Μετά την ολοκλήρωση της ενεργοποίησης, επιλέξτε «Συγχρονισμός ΡΙΝ», ώστε να χρησιμοποιείτε τη νέα κάρτα σας και για πληρωμές στα καταστήματα.

Οδηγίες βήμα-βήμα

1. Για την ενεργοποίηση της νέας σας χρεωστικής κάρτας σε ΑΤΜ της τράπεζας, έχετε μαζί σας τη συνοδευτική επιστολή, τη νέα σας κάρτα καθώς και μια άλλη ενεργή κάρτα (π.χ. αυτή που θα ακυρωθεί).

2. Εισάγετε την ενεργή κάρτα της τράπεζας. Επιλέξτε: ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ → ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΡΤΑΣ/ΡΙΝ. Πληκτρολογήστε το PIN. Εμφανίζεται ένας αριθμός με μήνυμα: ΕΠΙΛΕΞΤΕ. Είναι ο αριθμός της νέας κάρτας, που πρόκειται να ενεργοποιήσετε. Πιέστε τον. Θα σας ζητήσει κωδικό. Πληκτρολογήστε τον 8ψήφιο ΟΤΡ, που αναφέρεται στην επιστολή. Θα εκδοθεί απόδειξη με τις θέσεις του νέου ΡΙΝ. Βγάλτε από το ATM την παλιά σας κάρτα.

3. Βρείτε το νέο σας ΡΙΝ έτσι: Στην επιστολή γράφονται 16 θέσεις με 16 ψηφία αντίστοιχα (16ψήφιος κωδικός). Δείτε τις 4 θέσεις, που γράφονται στην απόδειξη, που προαναφέρθηκε. Τα ψηφία που βρίσκονται σε αυτές τις 4 θέσεις είναι το νέο σας ΡΙΝ. Εισάγετε τη νέα σας κάρτα και χρησιμοποιήστε το νέο σας ΡΙΝ. Εκτελέστε δοκιμαστικά μια ενέργεια, π.χ. ερώτηση υπολοίπου. Εξάγετε την κάρτα σας.

 

Επανεισάγετε την κάρτα και από τις ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ επιλέξτε «ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΡΙΝ», ώστε να χρησιμοποιείτε τη νέα κάρτα σας και για πληρωμές στα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα το παρακάτω μηνυμα απο την Πειραιώς (Winbank)

Μεταβολή στην Τιμολόγηση των Χρεωστικών Καρτών

​Σας ενημερώνουμε ότι από 20/03/2018, τροποποιείται η προμήθεια για τη μετατροπή συναλλάγματος στις συναλλαγές POS, ATM και e-POS σε ξένο νόμισμα.

Η χρέωση διαμορφώνεται ως εξής:

ελάχιστη €1 και μέγιστη €30 αντίστοιχα.

Ερωτηση: Αν αγοράσω κατι απο το ebay αξιας 0,50$ , και κανει την μετατροπή η τράπεζα, θα χρεωθω +1,00€ ?

 

Οι συναλλαγές του paypal δεν περνάνε από pos ATM ή e-pos.

 

Να σημειώσω με την ευκαιρεία και την ακόλουθη αλλαγή για προπληρωμένες κάρτες τράπεζας Πειραιώς.

 

Από 20/03/2018, η ανώτατη χρέωση επαναφόρτισης διαμορφώνεται σε €5 (ισχύει για Prepaid Visa & Mastercard, winbank WEBUY), ενώ στα έξοδα συναλλαγών σε ξένο νόμισμα εφαρμόζεται ελάχιστη και ανώτατη χρέωση €1 και €15 αντίστοιχα (ισχύει για Prepaid Mastercard και winbank WEBUY).

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ωραία έχει ο ανταγωνισμός! Εξαιρετική κίνηση από την Πειραιώς!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Όταν φτιάξω λογαριασμό στην N26 και θέλω να στείλω χρήματα σε αυτούς, απ ότι είδα γίνεται με έμβασμα όπως παντού, μήπως κάποιος μπορεί να μου πει πόσα θα μου κρατήσουν για το έμβασμα από την EUROBANK που έχω το λογαριασμό μου;

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ωραία έχει ο ανταγωνισμός! Εξαιρετική κίνηση από την Πειραιώς!

 

Τί το εξαιρετικό έχει? Η ελάχιστη χρέωση για συναλλαγή σε ξένο νόμισμα είναι πολύ προβληματική για μικρά ποσά, ενώ οι προπληρωμένες κάρτες έχουν αμφίβολη χρησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τί το εξαιρετικό έχει? Η ελάχιστη χρέωση για συναλλαγή σε ξένο νόμισμα είναι πολύ προβληματική για μικρά ποσά, ενώ οι προπληρωμένες κάρτες έχουν αμφίβολη χρησιμότητα.

 

Φαντάζομαι ειρωνικά το είπε ο φίλος, οι τράπεζες πλέον έχουν μείνει μόνο οι 4 συστημικές οπότε δεν έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους, οπότε θα δούμε και πολύ χειρότερα στο άμεσο μέλλον...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσα τα στοιχεία της ταυτότητας μου αλλά στο τελευταίο βήμα μου ζητάει ημερομηνία λήξης της ταυτότητας, κάτι που δεν υπάρχει και έβαλα στην τύχη μετά από είκοσι χρόνια γιατί αλλιώς δεν με προχωρούσε. θα είναι οκ λέτε; το έχει κάνει κάποιος να μου πει;

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι Ο.Κ. αλλά να ξέρεις ότι οι Ελληνικές ταυτότητες λήγουν δια νόμου 15 χρόνια μετά την έκδοση τους.
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι Ο.Κ. αλλά να ξέρεις ότι οι Ελληνικές ταυτότητες λήγουν δια νόμου 15 χρόνια μετά την έκδοση τους.
οκ σ ευχαριστώ ήδη με δέχτηκαν μου ήρθε email και τα σχετικά. μπήκα μέσα στο app όμως και δεν μου έχει πουθενά πως να φορτώσω την κάρτα με χρήμα. να υποθέσω αυτό δεν το έχει επειδή δεν έχω λάβει την κάρτα ακόμη για να την ενεργοποιήσω σωστά; τώρα με αφήνει μόνο να στείλω χρήματα σε φίλους η να ζητήσω.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτιάξω λογαριασμό στην N26 και θέλω να στείλω χρήματα σε αυτούς, απ ότι είδα γίνεται με έμβασμα όπως παντού, μήπως κάποιος μπορεί να μου πει πόσα θα μου κρατήσουν για το έμβασμα από την EUROBANK που έχω το λογαριασμό μου;

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν το στείλεις μεσω ebanking η χρεωση ειναι 1€.

Επειδη γραφεις "εμβασμα οπως παντου", παιρνω αφορμη και γραφω εδω οτι και η rebolut και η N26 και η leupost γεμιζουν με εμβασμα. Η leupost ομως φορτιζεται ΑΜΕΣΑ και απο (ορισμενες) ελληνικές πιστωτικες και χρεωστικες καρτες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ είναι η χρέωση μέσω ιντερνέτ μπανκινκ αρκεί να βάλεις να χρεωθείς ΜΟΝΟ για τα έξοδα της Eurobank . Αν βάλεις να χρεώσει και τα έξοδα της ξένης τράπεζας τότε θα χρεωθείς ΠΟΛΥ περισσότερο.το ίδιο ισχύει και για εμβάσματα από τις υπόλοιπες ελληνικές τράπεζες.
Link to comment
Share on other sites

Είναι νόμιμο ένα κατάστημα να έχει διαφορετικές τιμές αν η πληρωμή γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας;
Link to comment
Share on other sites

Είναι νόμιμο ένα κατάστημα να έχει διαφορετικές τιμές αν η πληρωμή γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας;

 

Όχι βεβαια ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα νόμιμο στην περίπτωση που σου κάνει έκπτωση για χρήση κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα νόμιμο στην περίπτωση που σου κάνει έκπτωση για χρήση κάρτας.

 

Έχω δει να επιβάλλουν και μικρή χρέωση για χρήση κάρτας, αλλά στο εξωτερικό. Δεν ξέρω εάν υπάρχει πρόβλεψη που το απαγορεύει στην Ελληνική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα νόμιμο στην περίπτωση που σου κάνει έκπτωση για χρήση κάρτας.
Προφανώς για να το ρωτάω η τιμή θα είναι μεγαλύτερη αν χρησιμοποιηθεί κάρτα. Το κατάστημα είναι κομμωτήριο και στο site έχει τον τιμοκατάλογο και τις προσφορές που κάνει και πιο κάτω γράφει ότι οι τιμές δεν ισχύουν για πληρωμή με κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...