Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν εχουν ολες οι καρτες visa την ιδια ημερομηνια εκδοσης λογαριασμου.

Aλλη ημερα βγαινει ο λογαριασμος της visa Πειραιως,αλλη της visa Atebank κτλ

Αν ο λογαριασμος της καρτας βγαινει στις 22 και 22 δεν ειναι εργασιμη (π.χ.Κυριακη),θα βγει νωριτερα (Παρασκευη).

 

καλό και αυτό.. νόμιζα οι ημερομηνίες καθορίζονται από τη visa... ξέρει κανείς πότε εκδίδεται και πότε λήγει ο λογαριασμός στην περίπτωση της eurobank? στο συμβόλαιο πάντως δεν το λέει

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω δύο Κάρτες Eurobank Visa ( την απλή και την cosmote ) η κάθε μία έχει την δική της ημερομηνία

α) Eurobank Visa Classic 19-21 κάθε μηνός ενδεικτικά 21/06/2010 19/01/2011 Ανάλογα τα σαββατοκύριακα

b) Eurobank Cosmote Visa 8 του μήνα π.χ 8/12 , 8/01 αυτήν την έχω μόνο 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

καλό και αυτό.. νόμιζα οι ημερομηνίες καθορίζονται από τη visa... ξέρει κανείς πότε εκδίδεται και πότε λήγει ο λογαριασμός στην περίπτωση της eurobank? στο συμβόλαιο πάντως δεν το λέει

 

O λογαριασμος της δικης μου απλης Eurobank Visa Classic εκδιδεται στις 22 καθε μηνα (εκτος αν δεν ειναι εργασιμη οποτε θα βγει νωριτερα)

Εχω τη συγκεκριμενη καρτα εδω και 5 χρονια και ο τελευταιος λογαριασμος εκδοθηκε στις 21/01/2011

Edited by vagpan
-
Link to comment
Share on other sites

ωραίαααα.. σύμφωνα λοιπόν με τους Vasileios και vagpan έπρεπε να είχε βγει ο λογαριασμός μου... έλα μου όμως που δεν βγήκε... υπάρχει περίπτωση επειδή η κάρτα εκδόθηκε στις 10 Γενάρη να πάρω σε έναν λογαριασμό όλες τις κινήσεις μέχρι και της 21-22 Φλεβάρη;

αλλιώς δεν βγάζει νόημα...

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν γνωστο που εχει τη καρτα euroline της eurobank και ο λογαριασμος της εκδιδεται στις 20 καθε μηνα ενω της δικης μου euroline εκδιδεται καθε 6 του μηνος αρα μαλλον εκδιδονται λογαριασμοι σε διαφορετικες ημερομηνιες αναλογα με την ημερομηνια εκδοσης της καρτας
-
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ PIN. Καλύτερα κιόλας, ειδικά σε πολυκαταστήματα, είναι πολύ σπαστικό να πρέπει να πληκτρολογήσω το PIN.

 

 

Για να απαιτηθεί pin πρέπει να χρησιμοποιηθεί το τσιπακι της κάρτας. Αν το μηχάνημα επιτρέπει η κάρτα να χρησιμοποιηθει μέσω της μαγνητικής ταινίας τότε δεν θα ζητηθεί pin.

Κάποια στιγμή όλες οι κάρτες θα έχουν τσιπ (σαν της τηλεκάρτας) και όλες οι συναλλαγές θα γίνονται μόνο μέσω αυτού.... Μέχρι να έρθει το NFC σε πλήρη αποδοχή... Βλέπε nexus s, galaxy 2, iphone 5...

Swyped from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για να αποκτησεις αυτην την καρτα, ακολουθησες μια διαδικασια. και προσκομισες σε καποιο καταστημα καποια δικαιολογητικα. ειναι δυνατον να μην ξερεις για ποιο λογο μαζεψες αυτα τα δικαιολογητικα?ειναι δυνατον να μην ξερεις τι χαρτια υπεγραψες? ειναι δυνατον να μην ξερεις τι κρατας στα χερια σου? και αν η απαντηση και στα τρια ερωτηματα ειναι , ναι ειναι δυνατον πως μπορει να μην σιγουρευτηκες για το τι κρατας στα χερια απο την στιγμη που δινεις ενα λινκ στο οποιο γραφει ξεκαθαρα οτι ειναι φοιτητικη πιστωτικη?

η εκφραση ειναι δυνατον, για σενα ειναι ειρωνια? 25 χρονων εισαι δεν εισαι 12. καποια πραγματα ειναι αυτονοητα, δεν χρειαζονται περαιτερω επεξηγηση,

 

δεν διαφωνω με αυτα που γραφεις αλλα για το λογο που τα γραφεις.....Δεν ειμαστε εδω να κρινουμε κανεναν αλλα για να δινουμε πληροφοριες και να βοηθαμε με τις γνωσεις μας.

Ειχα μια απορια και απλως ηθελα να την σιγουρεψω με κατοχους της ιδιας καρτας.Σε μηνυματα προηγουμενων σελιδων εγιναν ερωτησεις τυπου πως "Εχω μια electron,ειναι πιστωτικη αυτη? " ή "Πως ξεχωριζω μια χρεωστικη απο μια πιστωτικη?" .Οι απαντησεις που δωθηκαν ηταν "Ολες οι electron και οι μαεστρο ειναι χρεωστικες" κτλ κτλ...Ακομα και η πωλητρια που της εδωσα την καρτα πριν την σκαναρει μου λεει αυτη ειναι ελεκτρον δεν ειναι πιστωτικη και της εξηγησα....Αυτα απο ενα 12 χρονο.Μην το συνεχισεις δεν προσφερει κατι

 

Μια απορια τωρα....Αν το πιστωτικο οριο της καρτας ειναι 1000 ευρω.Τα εξαντλω ολα σε μια αγορα των 10 δοσεων των 100 ευρω....Τον επομενο μηνα μου ερχεται να πληρωσω τα πρωτα 100 ευρω.Μπορω να πληρωσω και τα 1000 ευρω αντι για τα 100?Και αν γινεται,τοτε το πιστωτικο οριο επανερχεται παλι στα 1000?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην απορία σου είναι ότι ναι 1000 ευρώ θα είναι το όριο της κάρτας. Μπορείς να πληρώσεις ότι ποσό θέλεις, ακόμα και 100.000 αν θέλεις να πληρώσεις, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

12χρονα δεν θα έπρεπε να γράφουν εδώ μέσα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ PIN. Καλύτερα κιόλας, ειδικά σε πολυκαταστήματα, είναι πολύ σπαστικό να πρέπει να πληκτρολογήσω το PIN.

 

Καθολου σπαστικο δεν ειναι για μενα. Ζω στην Αγγλια οπου όλες οι καρτες ειναι με τσιπακι και ολα τα τερματικα το υποστηριζουν. Το γεγονος οτι η ελληνικη μου καρτα δε ζηταει Pin θετει θεμα ασφαλειας για μενα καθως πρεπει να υπογραψω και εδω ποτε δε σου ζητανε ταυτοτητα καθως ολα γινονται με το Pin. Ετσι κ τη χασω δηλαδη θα εχω προβλημα.

 

Για να απαιτηθεί pin πρέπει να χρησιμοποιηθεί το τσιπακι της κάρτας. Αν το μηχάνημα επιτρέπει η κάρτα να χρησιμοποιηθει μέσω της μαγνητικής ταινίας τότε δεν θα ζητηθεί pin.

Κάποια στιγμή όλες οι κάρτες θα έχουν τσιπ (σαν της τηλεκάρτας) και όλες οι συναλλαγές θα γίνονται μόνο μέσω αυτού.... Μέχρι να έρθει το NFC σε πλήρη αποδοχή... Βλέπε nexus s, galaxy 2, iphone 5...

Swyped from my LG-P500 using Tapatalk

 

και γω ετσι πιστευα αλλα δυστυχως οπως λεω κ πιο πανω ακομα κ με το τσιπακι να την περασω παλι βγαζει να υπογραψω. Πηρα την citibank και ρωτησα αν γινεται να ενεργοποιησουν την ερωτηση pin στις συναλλαγες μου αλλα ο τυπος μου ελεγε οτι ναναι για τα τερματικα. Απ'οτι καταλαβα το εχουν γενικα απενεργοποιημένο εως ότου αποκτήσουν ολοι νεα τερματικα στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

12χρονα δεν θα έπρεπε να γράφουν εδώ μέσα

 

Εξ όσων θυμάμαι δεν υποχρέωσε κανένας κάποιον να απαντήσει. Οπότε εάν δεν θέλετε να βοηθήσετε, απλά μην το κάνετε. Προσωπικοί χαρακτηρισμοί δέον όπως αποφεύγονται.

 

Το ίδιο ισχύει και εδώ:

η εκφραση ειναι δυνατον, για σενα ειναι ειρωνια? 25 χρονων εισαι δεν εισαι 12. καποια πραγματα ειναι αυτονοητα, δεν χρειαζονται περαιτερω επεξηγηση,

Επαναλαμβάνω, εάν δεν θέλετε να βοηθήσετε, δεν σας υποχρεώνει κανένας. Εάν θα το κάνετε όμως, μπορείτε και δίχως προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

 

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε στο θέμα μας.

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς πως απενεργοποιούμε τα sms alerts από winbank Πειραιώς;

 

Να σε ρωτησω μιας και το ανάφερες, το πληρωνεις το ςμς που σου στελνει η τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είδα τώρα γιαυτό θέλω να το απενεργοποιήσω.Γράφει ότι η αποστολή sms έχει χρέωση 0.12/sms!

Γίνεται απενεργοποίηση από το winbank ή πρέπει σε κατάστημα να το δηλώσω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε τι κουλο μου ετυχε εκανα αιτηση για πιστωτικη Alpha Bonus Visa. Σαν εσοδο εχω ενα επιδομα απο τον ΟΑΕΕ που ομως επειδη ημουν ανηλικος μεχρι φετος το επαιρνε ο πατερας με αποτελεσμα εγω να μην φαινονμαι στην φορολογικη δηλωση. τελικα το δεχτηκαν και μου εξεδωσαν την καρτα. τωρα που εκανα αιτηση για mastercard bonus μου την ακυρωσαν επειδη δεν φαινομουν στο εκκθαριστικο:lol:
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε τι κουλο μου ετυχε εκανα αιτηση για πιστωτικη Alpha Bonus Visa. Σαν εσοδο εχω ενα επιδομα απο τον ΟΑΕΕ που ομως επειδη ημουν ανηλικος μεχρι φετος το επαιρνε ο πατερας με αποτελεσμα εγω να μην φαινονμαι στην φορολογικη δηλωση. τελικα το δεχτηκαν και μου εξεδωσαν την καρτα. τωρα που εκανα αιτηση για mastercard bonus μου την ακυρωσαν επειδη δεν φαινομουν στο εκκθαριστικο:lol:

 

και μετα σου λεει οτι οι αιτησεις για πιστωτικες καρτες περνανε απο κοσκινο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι δωρεαν μεχρι 30/6

Ειναι σιγουρο οτι εχει χρεωση?

 

Όταν έχεις επιλέξει να στέλνεται σμσ στο κινητό έχει χρέωση.

 

Όταν έχει επιλεγεί επιλεγεί η ενημέρωση μέσω email είναι δωρεάν.

 

Μέχρι 30/6 είναι δωρεάν μόνο η ενημέρωση με σμσ για συναλλαγές στο εξωτερικό και μέσω ίντερνετ. Μέχρι στιγμής έχει πάρει παράταση 2 φορές αυτή η «προσφορά».

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και μετα σου λεει οτι οι αιτησεις για πιστωτικες καρτες περνανε απο κοσκινο
εγω τι να κανω να περιεμνω την βεβαιωση αποδοχων στο ονομα μου η να παρω και να τους πω να μου εγκρινουν και την Mastercard?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν , μου φένετε εντελώς κουφό , που σου ανακοίνωσαν τον λόγο της απόριψης .

Δεν μας έχουν συνηθίσει οι τράπεζες σε τέτια τακτική .

Σύνηθης πρακτική , ότι δεν μπορείς να ζητήσεις νέα κάρτα, πριν περάσουν 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

εγω τι να κανω να περιεμνω την βεβαιωση αποδοχων στο ονομα μου η να παρω και να τους πω να μου εγκρινουν και την Mastercard?

 

αυτο που σου λεει ο βασιλης ειναι πολυ σωστο. πολυ παραξενη συμπεριφορα. ειλικρινα δεν ξερω τι να σου πω. πολυ μπερδεμα αυτη η τραπεζα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικα με πηραν τηλεφωνο να με ρωτησουν γιατι δεν φαινομαι στο εκκαθαριστικο και εαν υπαρχει καποιο χαρτι που να αποδυκνειει οτι παιρνω αυτο το επιδομα το θεμα ειναι οτι η φετινη βεβαιωση που θα εχει το ονομα μου ερχεται τον φεβρουαριο. επισης η κοπελα με ρωτησε γιατι κανω κοινη δηλωση με τους γονεις μου. αν και δεν το θεωρησα απαραιτητο να απαντησω απαντησα και ειπα οτι λογω του οτι ειμαι ΑΜΕΑ ειμαι προστατευομενο μελος και εχουμε φοροαπαλλαγη
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Άσε να περάσει λίγος καιρός να έχεις καλό πιστωτικό ιστορικό , και μετά ξανακάνε αίτηση, αλλά αν μπορείς να βρείς ένα χαρτί στείλτο.
Link to comment
Share on other sites

Άσε να περάσει λίγος καιρός να έχεις καλό πιστωτικό ιστορικό , και μετά ξανακάνε αίτηση, αλλά αν μπορείς να βρείς ένα χαρτί στείλτο.
αυτο το χαρτι ερχεται μια φορα τον χρονο ειναι να ερθει τωρα τον φεβρουαριο θα το περιμενω και θα ξανακανω αιτηση προς το παρον θα βολευτω με την alpha bonus visa την οποια μου εκδοσανε κανονικα και το οριο της ειναι 2000 ευρω βεβαια χτυπησανε λαθος το επιθετο μου και τωρα εχω ζητησει επανεκδοση:lol: Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

.

 

Μέχρι 30/6 είναι δωρεάν μόνο η ενημέρωση με σμσ για συναλλαγές στο εξωτερικό και μέσω ίντερνετ. Μέχρι στιγμής έχει πάρει παράταση 2 φορές αυτή η «προσφορά».

 

Για αυτη τη ενημερωση μιλαω και εγω.

Αυτη ειναι που αξιζει πιο πολυ!!!

-
Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε τι κουλο μου ετυχε εκανα αιτηση για πιστωτικη Alpha Bonus Visa. Σαν εσοδο εχω ενα επιδομα απο τον ΟΑΕΕ που ομως επειδη ημουν ανηλικος μεχρι φετος το επαιρνε ο πατερας με αποτελεσμα εγω να μην φαινονμαι στην φορολογικη δηλωση. τελικα το δεχτηκαν και μου εξεδωσαν την καρτα. τωρα που εκανα αιτηση για mastercard bonus μου την ακυρωσαν επειδη δεν φαινομουν στο εκκθαριστικο:lol:

 

Δε νομιζω να απεριψαν την αιτηση,μαλλον δεν εγινε ουτε επεξεργασια της γιατι δεν φαινοσουν στο εκαθαριστικο.

Αρα δεν σου ανακοινωσαν λογο απορριψης αλλα λογο μη επεξεργασιας.

Εχει διαφορά!!!

Αν γινοταν η επεξεργασια και ειχαν περασει 6 μηνες απο την προηγουμενη αιτηση,ισως να την επαιρνες τωρα.

-
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...