Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Tελος του έτους μην ψάχνετε για "προσφορές".

 

Οι τράπεζες για να κλείσουν οικονομικά το έτος όπως τις βολεύει, βάζουν κάποιες προυποθέσεις παραπάνω σε κάθε προώθηση προιόντος τους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μου λυσετε μια απορια πηγα σημερα στο ΑΤΜ γι ανα δω τι υπολοιπο χρηματον εχω στην καρτ αμου και η αποδηξη μου εβγαλε Λογιστηκο υπολοιπο και διαθεσιμο υπολοιπο. Το λογιστηκο υπολοιπο τι ακριβος ειναι:confused:???
Link to comment
Share on other sites

Αν ας πούμε κάνεις μία κατάθεση 300 ευρώ σε Α.Τ.Μ. σε φάκελο, και είχες στον λογαριασμό σου 500 ευρώ, θα σου λέει λογιστικό υπόλοιπο 800 ευρώ . Διαθέσιμο 500 ευρώ.

Αυτό συμβαίνει διότι τα 300 ευρώ δεν έχουν μετρηθεί ακόμα και άρα δεν είναι διαθέσιμα για ανάληψη .Μόνο 500 ευρώ μπορείς να κάνεις ανάληψη

Link to comment
Share on other sites

Αν ας πούμε κάνεις μία κατάθεση 300 ευρώ σε Α.Τ.Μ. σε φάκελο, και είχες στον λογαριασμό σου 500 ευρώ, θα σου λέει λογιστικό υπόλοιπο 800 ευρώ . Διαθέσιμο 500 ευρώ.

Αυτό συμβαίνει διότι τα 300 ευρώ δεν έχουν μετρηθεί ακόμα και άρα δεν είναι διαθέσιμα για ανάληψη .Μόνο 500 ευρώ μπορείς να κάνεις ανάληψη

Α οκ καταλαβα αρα εμενα που ελεγε π.χ λογηστηκο υπολοιπο 90ε αυτα τα 90ε σε 2-3 μερεσ θα ειναι διαθεσημα για αναληψη?
Link to comment
Share on other sites

Την δευτέρα το μεσημέρι θα γίνουν διαθέσιμα, κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

προς τους κατοχους φοιτητικων πιστωτικων θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο σας εκανε για να εκδοθει???

 

10 με 15 μερες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι φοιτητής και σκέφτομαι να βγάλω μια πιστωτική student visa..Τη θέλω κυρίως για αγορές μέσω internet...

1. Από ποια τράπεζα μου προτείνετε να βγάλω? σκέφτομαι για αυτή της eurobank http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=303&mid=693&lang=gr

2. Τι χρεώσεις παίζουν? θα πληρώνω μόνο ότι αγορές κάνω και θα μου έρχεται μετά στον μηνιαίο λογαριασμό ή θα πληρώνω κάτι παραπάνω σε συνδρομές κ.α? Άμα πχ δεν κάνω καμία αγορά δεν θα μου έρθει καν λογαριασμός?

Link to comment
Share on other sites

To Τιμολόγιο της συγκεκριμένης κάρτας που ζητάς περιγράφεται στην σελίδα

http://www.eurobank.gr/OnlineCard/popConditions.aspx?ProductID=SV&CategoryCode=prosymvatikh

θα έχεις μηνιαίως 1 ευρώ έξοδα αν ο λογαριασμός σου περνά τα 14,67 ευρώ.

Το επιτόκιο είναι ανέρχεται σήμερα σε 15,95%, για συναλλαγές με επιχειρήσεις και σε 18,45% για αναλήψεις μετρητών λόγω πίστωσης, το οποίο προσαυξάνεται με την εισφορά του Ν. 128/75 (σήμερα 0,6%),

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φαίνεται καλή περίπτωση αν κατάλαβα καλά την περίοδο που δεν θα τη χρησιμοποιώ δεν θα πληρώνω τίποτα...και την περίοδο που την χρησιμοποιώ θα μου έρχεται ο μηνιαίος λογαριασμός με 1 ευρώ επιβάρυνση απο την συνδρομή(κάπου διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να μου αφαιρέσουν τη συνδρομή)...τώρα τα επιτόκια δεν με ενδιαφέρουν και πολύ αφου θα πληρώνω όλο το ποσό άμεσα και δεν έχω σκοπό να κάνω αναλήψεις
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φαίνεται καλή περίπτωση αν κατάλαβα καλά την περίοδο που δεν θα τη χρησιμοποιώ δεν θα πληρώνω τίποτα...και την περίοδο που την χρησιμοποιώ θα μου έρχεται ο μηνιαίος λογαριασμός με 1 ευρώ επιβάρυνση απο την συνδρομή(κάπου διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να μου αφαιρέσουν τη συνδρομή)...τώρα τα επιτόκια δεν με ενδιαφέρουν και πολύ αφου θα πληρώνω όλο το ποσό άμεσα και δεν έχω σκοπό να κάνω αναλήψεις

 

Ακριβώς έτσι είναι απλά make sure ότι δεν θα σου βάλουν κάνα χαράτσι "ετήσιας" συνδρομής. Το 1 ευρώ ανά μηνιαίο λογαριασμό αν το ποσό είναι > 14.67 ευρώ δεν το γλιτώνεις. Αλλά την ετήσια συνδρομή μπορείς να ΜΗΝ την πληρώσεις, αν το ζητήσεις στη eurobank (με το σωστό τρόπο δηλαδή απειλή).

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αφού το 1 ευρώ το μήνα αν το ποσό είναι μεγαλύτερο από 14.67 ευρώ είναι από τη συνδρομή άμα μου βγάλουν τη συνδρομή γιατί να πληρώνω το 1 ευρώ?

''Συνδρομή κάρτας:

Ανώτατο ποσό €12 ετησίως, τα οποία καταβάλλονται τμηματικά σε 12 ισόποσες μηνιαίες δόσεις, υπό την προϋπόθεση ότι το μηνιαίο χρεωστικό υπόλοιπο υπερβαίνει το ποσό των €14,67. Σε αντίθετη περίπτωση ο πελάτης δεν επιβαρύνεται με το ποσό της συνδρομής που αντιστοιχεί στο μήνα αυτό.''

Επειδή τώρα έκανα αίτηση της κάρτας όταν μου έρθει με το καλό, να τους εκβιάσω κατευθείαν για να μου βγάλουν τη συνδρομή ή να το επιχειρήσω πιο μετά? Και τι ακριβώς να τους πω για να πετύχει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι ΑΛΛΟ πράγμα το 1 ευρώ ανά μήνα και άλλο πράγμα η ΕΤΗΣΙΑ συνδρομή. Εγώ δεν πληρώνω ετήσια συνδρομή για την student eurobank visa μου αλλά πληρώνω ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 1 ευρώ κάθε μήνα αν το υπόλοιπο της κάρτας μου είναι πάνω από 14,67 ευρώ (πάντα δηλαδή). Υπάρχει κανένας που να μην πληρώνει ούτε αυτό το 1 ευρώ το μήνα??!?!?!?!? Πείτε παίδες!!! Ευχαριστώ και χρόνια πολλά!
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

rodriguez αυτό είναι η συνδρομή, αυτό που πληρώνεις. το 1 ευρώ.

 

Δηλαδή υπάρχουν άτομα που έχουν καταφέρει να ΜΗΝ πληρώνουν αυτό το 1 ευρώ το μήνα (ακόμα κι αν το υπόλοιπό τους είναι > 14,67 ευρώ ανά λογαριασμό); Πείτε μου ναι, και θα πάω να τους βρίσω στην eurobank. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οταν δεν προκειται για εφαπαξ συνδρομη (ετησια) δεν υπαρχει περιπτωση να το γλυτωσεις.
-
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οταν δεν προκειται για εφαπαξ συνδρομη (ετησια) δεν υπαρχει περιπτωση να το γλυτωσεις.

 

μα αυτό είναι τρελό. Δηλαδή αν σου επιβάλουν το χαράτσι σε μηνιαία βάση (χαράτσι σε 12 άτοκες δόσεις) είσαι αναγκασμένος να το υπομείνεις και να το απολαύσεις ενώ αν σε χρεώνουν την ετήσια συνδρομή εφάπαξ, μπορείς να τη γλιτώσεις 100% και να μην πληρώνεις το 1 ευρώ το μήνα;

 

Ποιος το αποφασίζει αν η συνδρομή της κάρτας θα πληρώνεται ανά μήνα ή σε ετήσια βάση; Εννοώ είναι κάτι που το είχα επιλέξει εγώ ή το κάνει η τράπεζα αυθαίρετα;

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καρτες στις οποιες οι τραπεζες χρεωνουν εφαπαξ ενα ποσο για ετησια συνδρομη (π.χ. 24 ευρω,35 ευρω κτλ αναλογα με τη καρτα και τη τραπεζα).Αυτο το ποσο μπορεις να το γλυτωσεις αν τους απειλησεις οτι αν δεν το αφαιρεσουν θα ακυρωσεις τη καρτα.Σε περιπτωσεις μηνιαιας συνδρομης δεν υπαρχει περιπτωση να σου την αφαιρεσουν.
-
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες το πρωι μια online αίτηση για την πιστωτική student της eurobank...κοιτάω σε ποιο στάδιο βρίσκεται και μου γράφει ''Σας ενημερώνουμε ότι η Online αίτηση που υποβάλατε για έκδοση κάρτας STUDENT VISA βρίσκεται σε εκκρεμότητα. Παρακαλείσθε να επικοινωνήσετε με το 2109555000 για περισσότερες πληροφορίες'' μου το στείλανε 2 φορές...Πήρα τηλέφωνο και βγήκε ένας ψιλοάσχετος και μου έλεγε ότι δεν μπορεί να βρει την αίτησή μου και κάτι τέτοιες βλακείες...Στο τέλος μου είπε ότι θα ήταν καλύτερα να κάνω την αίτηση από ένα κατάστημα και όχι μέσω internet γιατί οι πιθανότητες να εγκριθεί μέσω ίντερνετ είναι ελάχιστες...ισχύει κάτι τέτιο?:mad: Υπάρχει κανένας άλλος μου να έκανε αίτηση για την κάρτα μέσω internet να μου πει αν χρειάζεται να επικοινωνήσω μαζί τους στο συγκεκριμένοσ τάδιο της κάρτας ή απλά να περιμένω..?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Nα,μια πολυ καλη προσφορα της Τραπεζας Πειραιως

https://www.winbankdirect.gr/?gclid=CJSg3v7Dh6YCFUkhfAod8yX0rw

Άνοιξα το λογαριασμό αλλά δεν μου έδωσαν την κάρτα.

Κι εγώ με τη σειρά μου δεν έβαλα χρήματα στο λογαριασμό !!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου δίνουν την κάρτα αν δεν βάλεις πρώτα χρήματα στον λογαριασμό... Το λέει στους όρους.

 

 

 

Σημείωση: απαραίτητη προϋπόθεση για την παραλαβή του δώρου σας στη winbank WEBUY σας είναι πρώτα να τροφοδοτήσετε το λογαριασμό σας winbank Direct με χρήματα το μίνιμουμ ποσό €3.001 και στη συνέχεια να μπείτε στη winbank και να εκδώσετε την κάρτα σας

 

https://www.winbankdirect.gr/Views/Faq/faq.aspx#theme10

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου δίνουν την κάρτα αν δεν βάλεις πρώτα χρήματα στον λογαριασμό... Το λέει στους όρους.

 

 

 

Σημείωση: απαραίτητη προϋπόθεση για την παραλαβή του δώρου σας στη winbank WEBUY σας είναι πρώτα να τροφοδοτήσετε το λογαριασμό σας winbank Direct με χρήματα το μίνιμουμ ποσό €3.001 και στη συνέχεια να μπείτε στη winbank και να εκδώσετε την κάρτα σας

 

https://www.winbankdirect.gr/Views/Faq/faq.aspx#theme10

 

Μα μου είπαν ότι δεν θα πάρω την κάρτα που να χτυπιέμαι (με άλλα λόγια το είπαν) διότι το δώρο είναι μόνο για νέους πελάτες της Πειραιώς.

Πριν ανοίξω τον λογαριασμό ο μετρητής που μετράει τους πεντακόσιους ήταν στο 418 και στο 418 έμεινε αφού τον άνοιξα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ποιο είναι δηλαδή? Αφού το λέει στις FAQ ότι αφορά μόνο νέους πελάτες, και το αναφέραμε και εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439314#post3439314

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι χαρτιά ζήτησαν από την πειραιώς για το άνοιγμα του συγκεκριμένου λογαριασμού;
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, καλησπερα σας..Δυστηχως, παιδια εδω και αρκετο καιρο προσπαθω να βγαλω καποια φοιτιτικη πιστωτικη αλλα ''τρωω'' απορριψεις σχεδον απο ολες τις τραπεζες(Marfin,Citibank,Peiraiws..)Εφτασε και σε σημειο π.χ. στην millenium που πηγα να ρωτησω απλα μου λενε τσαμπα θα τη κανεις την αιτηση , μην μπαινεις στο κοπο..ειναι παρα πολυ δυσκολα τα πραγματα!Εχει κανεις αλλος φοιτιτης τετοιες απορριψεις?Να ξερω και εγω αλλιως να το ψαξω αλλου γιατι παλια ειχα μια μικρη ''εμπλοκη'' με την emporiki και φοβαμαι μηπως εχει γινει κατι απο εκει..Παραλληλα να σας ενημερωσω οτι εχω παρει και αυτην την υπεραναλυψη με τα 500 ευρω απο την εθνικη που τα επιστρεφεις στα 4 χρονια,αλλα το χρησιμοποιω 1 χρονο τωρα και απο οτι μου λενε οι περισσοτεροι μαλλον δεν ειναι αυτος ο λογος την απορριψης..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...