Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω βγάλει την πιστωτική student visa της eurobank...μπορώ να ανοίξω λογαριασμό στο internet banking για να βλέπω απο εκεί τις κινήσεις της κάρτας χωρίς να έχω λογαριασμό στη eurobank? Αν ναι χρειάζεται τίποτα χαρτιά ή τον ανοίγω αμέσως από το internet?
Μπορείς να εγγραφείς στο e-banking εδώ. Η εγγραφή είναι εύκολη και γρήγορη και δεν απαιτούνται χαρτιά...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πάρα πολλές 400 σελίδες και δεν έχω τόσο χρόνο για να τις διαβάσω μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει ποια είναι η καλύτερη πιστωτική αυτό το καιρό? Δεν με νοιάζει το επιτόκιο γιατί πληρώνω αμέσως τους λογαριασμούς. Με νοιάζει να μην έχει συνδρομή και κυρίως με νοιάζουν τα μπόνους όπως επιστροφή χρημάτων, δωροεπιταγές, εκπτώσεις κτλ. Κάνω πολλές αγορές μέσω ίντερνετ από Ελλάδα και από εξωτερικό και γενικά τη χρησιμοποιώ αρκετά και όχι μόνο στο ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πάρα πολλές 400 σελίδες και δεν έχω τόσο χρόνο για να τις διαβάσω μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει ποια είναι η καλύτερη πιστωτική αυτό το καιρό? Δεν με νοιάζει το επιτόκιο γιατί πληρώνω αμέσως τους λογαριασμούς. Με νοιάζει να μην έχει συνδρομή και κυρίως με νοιάζουν τα μπόνους όπως επιστροφή χρημάτων, δωροεπιταγές, εκπτώσεις κτλ. Κάνω πολλές αγορές μέσω ίντερνετ από Ελλάδα και από εξωτερικό και γενικά τη χρησιμοποιώ αρκετά και όχι μόνο στο ίντερνετ.

 

Μπονους βιζα η ακομα καλυτερα μπονους αμερικαν εξπρες. Της αλφα μπανκ και οι δυο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα εκει στην eurobank δεν την παλευουν καθολου εκεανα αιτηση για πιστωτικη και μου ζητησαν μηχανογραφημενη βεβαιωση μισθοδωσιας. επειδη ειμαι φοιτητης και δεν εργαζομαι τους εστειλα αντιγραφο της αιτησιας βεβαιωσης αποδοχων απο ενα πειδομα που παιρνω απο τον ΟΑΕΕ μονο που ηταν του 2009 γιατι του 10 δεν εχει εκδοθει ακομα και δεν την δεχονται! θελουν του 10 ωραια τους λεω τον Μαρτιο θα μου ερθει ομυ λενε μεχρι τονη Μαρτιο θα εχει ακυρωθει η αιτηση σας ωραια λεω ακυρωστε την τους εστειλα και το τελευταιο εκκαθαριστικο αλλα αυτη τιποτα στην alpha bank δεν μου ζητησαν βεβαιωση μισθοδοσιας αρκεστηκαν με το εκκαθαριστικο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

καλα εκει στην eurobank δεν την παλευουν καθολου εκεανα αιτηση για πιστωτικη και μου ζητησαν μηχανογραφημενη βεβαιωση μισθοδωσιας. επειδη ειμαι φοιτητης και δεν εργαζομαι τους εστειλα αντιγραφο της αιτησιας βεβαιωσης αποδοχων απο ενα πειδομα που παιρνω απο τον ΟΑΕΕ μονο που ηταν του 2009 γιατι του 10 δεν εχει εκδοθει ακομα και δεν την δεχονται! θελουν του 10 ωραια τους λεω τον Μαρτιο θα μου ερθει ομυ λενε μεχρι τονη Μαρτιο θα εχει ακυρωθει η αιτηση σας ωραια λεω ακυρωστε την τους εστειλα και το τελευταιο εκκαθαριστικο αλλα αυτη τιποτα στην alpha bank δεν μου ζητησαν βεβαιωση μισθοδοσιας αρκεστηκαν με το εκκαθαριστικο

 

Αφού είσαι φοιτητής γιατί δεν έκανες αίτηση για την student visa της eurobank? Μόνο φοιτητικό πάσο και αστυνομική ταυτότητα ζητάνε:)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι φοιτητής γιατί δεν έκανες αίτηση για την student visa της eurobank? Μόνο φοιτητικό πάσο και αστυνομική ταυτότητα ζητάνε:)

 

κατα πασα πιθανοτητα για μεγαλυτερο πιστωτικο οριο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα για μεγαλυτερο πιστωτικο οριο
για αυτον ακριβως τον λογο:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγγραφείς στο e-banking εδώ. Η εγγραφή είναι εύκολη και γρήγορη και δεν απαιτούνται χαρτιά...

 

Eurobank e-banking

Το έκανα κι εγώ!

Δεν το πίστευα ότι θα είναι τόσο εύκολο! :D

Έτσι για πλάκα το ξεκίνησα και σε 3 λεπτά ήμουν μέσα και τσεκάριζα κάρτες και λογαριασμούς! Δεν δοκίμασα να κάνω κάποια πράξη, αλλά για έλεγχο υπολοίπων που ήθελα ήταν τέλειο!

Όσο θυμάμαι πόσο ταλαιπωρήθηκα με την Πειραιώς: να πρέπει να πάω εργάσιμη ώρα (μεγάλο πρόβλημα για μένα που είμαι "κουκουβάγια" και ξυπνάω πολύ αργά) να πάρω κωδικούς από το κατάστημα, συν τα 5€ που έδωσα, συν τη βλακεία μου που ξέχασα το πιν και έπρεπε να ξαναπάω στο κατάστημα :wacko:. -eντάξει, δεν φταίει η Πειραιώς που ξέχασα το πιν μου, αλλά να με τρέχουν πάλι στο κατάστημα;

Προς το παρόν, eurobank :up: δαγκωτό.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα ενεργοποιησει εγω το e banking,η τραπεζα ειχε σαν δελεαρ την πιστωση 5 ευρω σε καποια πιστωτικη με χρεωστικο υπολοιπο.παλιες καλες εποχες.τωρα δεν δινει καμια προσφορα για ενεργοποιησεις απο οτι βλεπω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται μόνο σε αναλήψεις μετρητών ή σε κινήσεις που θεωρούνται αναλήψεις μετρήτων επειδή αλλιώς θα ήταν παράνομη αγορά (online στοίχημα).

 

Θεωρείται παράνομη αγορά το online στοίχημα; Παίζω εδώ και χρόνια και μάλιστα πολλά χρήματα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται παράνομη αγορά το online στοίχημα; Παίζω εδώ και χρόνια και μάλιστα πολλά χρήματα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

ο ηλεκτρονικος τζογος ειναι παρανομος στην ελλαδα,ομως το κρατος ειναι διαλυμενο και οι τραπεζες ειναι συμμετοχες στην παρανομια μιας και κερδιζουν πολλα χρηματα απο τις συναλλαγες μεσω πιστωτικων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Electron είναι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...μολις σημερα ενεργοποιησα αυτη την πιστωτικη http://www.piraeusbank.gr/students/ecPortal.asp?id=286347&nt=19&m=1

 

και βλεπω οτι ειναι electron και δεν εχει αναγλυφα γραμματα.....πιστωτικη δεν ειναι ομως?οχι χρεωστικη.Δεν παιζει ρολο?Ρωταω γιατι θελω να κατεβω αθηνα να ψωνισω στα αττικα,μη φαω κανα φιασκο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...μολις σημερα ενεργοποιησα αυτη την πιστωτικη http://www.piraeusbank.gr/students/ecPortal.asp?id=286347&nt=19&m=1

ο λινκ που εδωσες. φοιτητικη πιστωτικη

και βλεπω οτι ειναι electron και δεν εχει αναγλυφα γραμματα.....πιστωτικη δεν ειναι ομως?οχι χρεωστικη.Δεν παιζει ρολο?Ρωταω γιατι θελω να κατεβω αθηνα να ψωνισω στα αττικα,μη φαω κανα φιασκο....

 

δεν ξερεις τι αιτηθηκες?το λεει ξεκαθαρα και στο λινκ που εδωσες. φοιτητικη πιστωτικη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερεις τι αιτηθηκες?το λεει ξεκαθαρα και στο λινκ που εδωσες. φοιτητικη πιστωτικη

 

ρε φιλε μου απαντας προσπαθωντας να ειρωνευτεις?Απαντα απλως οτι ειναι πιστωτικη.Εισαι παλιο μελος και οφειλεις να εχεις πιο ομορφη συμπεριφορα ειδικα σε μελη που εχουν βοηθησει κοσμο σε αυτο το φορουμ

 

Απλως το εγραψα γιατι υπαρχει η φημολογια οτι οι πιστωτικες ειναι visa και οχι electron και εχουν αναγλυφα γραμματα!!!Ευχαριστως παντως για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε μου απαντας προσπαθωντας να ειρωνευτεις?Απαντα απλως οτι ειναι πιστωτικη.Εισαι παλιο μελος και οφειλεις να εχεις πιο ομορφη συμπεριφορα ειδικα σε μελη που εχουν βοηθησει κοσμο σε αυτο το φορουμ

 

Απλως το εγραψα γιατι υπαρχει η φημολογια οτι οι πιστωτικες ειναι visa και οχι electron και εχουν αναγλυφα γραμματα!!!Ευχαριστως παντως για την απαντηση

 

για να αποκτησεις αυτην την καρτα, ακολουθησες μια διαδικασια. και προσκομισες σε καποιο καταστημα καποια δικαιολογητικα. ειναι δυνατον να μην ξερεις για ποιο λογο μαζεψες αυτα τα δικαιολογητικα?ειναι δυνατον να μην ξερεις τι χαρτια υπεγραψες? ειναι δυνατον να μην ξερεις τι κρατας στα χερια σου? και αν η απαντηση και στα τρια ερωτηματα ειναι , ναι ειναι δυνατον πως μπορει να μην σιγουρευτηκες για το τι κρατας στα χερια απο την στιγμη που δινεις ενα λινκ στο οποιο γραφει ξεκαθαρα οτι ειναι φοιτητικη πιστωτικη?

η εκφραση ειναι δυνατον, για σενα ειναι ειρωνια? 25 χρονων εισαι δεν εισαι 12. καποια πραγματα ειναι αυτονοητα, δεν χρειαζονται περαιτερω επεξηγηση,

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν πιστωτικές χωρίς ανάγλυφα το όνομα και το νούμερο και αυτές δεν περνάνε από τα μηχανήματα που "αντιγράφους" αυτά τα στοιχεία πάνω σε καρμπόν.. περνάνε μόνο σε ηλεκτρονικά μηχανήματα..
μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια πιστωτική citibank με τσιπακι. Όσες φορες την εχω χρησιμοποιήσει για συναλλαγές δεν μου ζηταει Pin. Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία? Εσας σας ζητάει Pin κανονικά ή χρειάζεται υπογραφή?
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιστωτική κάρτα της τράπεζας Πειραιώς. Την έχει ο γυιός μου .

Κάνεις κανονικά Online συναλλαγές , και δεν αφαιρεί χρήματα από τον λογαριασμό σου αλλά από το πιστωτικό σου όριο .

Λόγω του ότι είσαι φοιτητής το Πιστωτικό σου όριο είναι μικρό, και δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε χειροκίνητα μηχανάκια , Αλλά δεν υπάρχουν σήμερα χειροκίνητα μηχανάκια σχεδόν πουθενά . Όλοι ηλεκτρονικά έχουνε.

Link to comment
Share on other sites

η ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού είναι ίδια για όλες τις κάρτες visa?

πήρα την visa classic από eurobank πριν 2 βδομάδες.. έχω μια χρέωση σε skype 15/1 και σήμερα την χρέωσα σε κάποιο σουπερ μαρκετ. θα περίμενα (επειδή είναι 22 του μήνα) να μπει σε επόμενο λογαριασμό η σημερινή χρέωση, αλλά μπήκε στον τρέχοντα μαζί με το σκαιπ..

στις κοπελιάς μου την πιστωτική που τσεκάραμε (πειραιώς) ο λογαριασμό βγαίνει πάντα το αργότερο 21 του μηνός, εκτός και αν είναι ΣΚ ή αργια, οπότε βγαίνει πιο νωρίς..

στην eurobank γιατί αυτή η διαφοροποίηση;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ολες οι καρτες visa την ιδια ημερομηνια εκδοσης λογαριασμου.

Aλλη ημερα βγαινει ο λογαριασμος της visa Πειραιως,αλλη της visa Atebank κτλ

Αν ο λογαριασμος της καρτας βγαινει στις 22 και 22 δεν ειναι εργασιμη (π.χ.Κυριακη),θα βγει νωριτερα (Παρασκευη).

-
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια πιστωτική citibank με τσιπακι. Όσες φορες την εχω χρησιμοποιήσει για συναλλαγές δεν μου ζηταει Pin. Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία? Εσας σας ζητάει Pin κανονικά ή χρειάζεται υπογραφή?
Και εμένα δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ PIN. Καλύτερα κιόλας, ειδικά σε πολυκαταστήματα, είναι πολύ σπαστικό να πρέπει να πληκτρολογήσω το PIN.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανένας στα σίγουρα αν η πιστωτική κάρτα είναι τεκμήριο για τη δήλωση του 2011. Έχω φοιτητική πιστωτική της Citibank.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανένας στα σίγουρα αν η πιστωτική κάρτα είναι τεκμήριο για τη δήλωση του 2011. Έχω φοιτητική πιστωτική της Citibank.

Όχι παρ' όλα αυτά που ακούγονται από πέρσι, ούτε φέτος θα αποτελέσουν τεκμήριο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...