Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kwstas76 αναφερουν στο Βημα(την ΤΡΙΤΗ οπως σωστα λες) οτι δεν γνωριζουν ποτε θα παραλαβουν το δευτερο μερος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου


  •  
  • Ελευθεροτυπία (Σάββατο) – Jimi Hendrix (DVD για τη ζωή τους και CD με μουσική τους)
     
  • Ελευθεροτυπία (Κυριακή)Αμελί (Οντρί Τοτού)
     
  • Έθνος (Σάββατο) – Λούφα και Παραλλαγή (το 8ο επεισόδιο της σειράς)
     
  • Έθνος (Σάββατο)Ο Κόσμος Ανάποδα (Τζέφρι Ρας, Τζούντι Ντέιβις)
     
  • Έθνος (Κυριακή)Ο Άνθρωπος της Βροχής (Τομ Κρουζ, Ντάστιν Χόφμαν)
     
  • Πρώτο Θέμα (Κυριακή)Το Ταξίδι του Αυτοκράτορα (απίθανο ντοκιμαντέρ με πιγκουΐνους)
     
  • Πρώτο Θέμα (Κυριακή)Frantic (Χάρισον Φορντ)
     
  • Βήμα (Κυριακή)Η Mάσκα του Ζορό (Αντόνιο Μπαντέρας, Άντονι Χόπκινς, Κάθριν Ζέτα Τζόουνς)
     
  • Καθημερινή (Σάββατο) – Το ημερολόγιο των αιλουροειδών, μέρος 2ο (2ο από 6)
     
  • Καθημερινή (Κυριακή) – 'Οι 56 ημέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο' (ντοκιμαντέρ, 1ο από 11 DVD)
     
  • Νέα (Σάββατο) – Κόμικ Disney (Ο Αλαντίν και το Λυχνάρι)
     
  • Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Δύο παραστάσεις με τον Καραγκιόζη
     
  • Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή)Godsend (Γκρεγκ Κίνεαρ, Ρόμπερτ Ντε Νίρο, Ρεμπέκα Ρόμιν)
     
  • Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) - Μέγας Αλέξανδρος, βιβλίο του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι (1ο μέρος από 6)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

[καμπαμαρού] edit: καταραμένε !!!! [/καμπαμαρού]

 

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου

 

Έθνος (Κυριακή) – Ο Άνθρωπος της Βροχής (Τομ Κρουζ, Ντάστιν Χόφμαν)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Το Ταξίδι του Αυτοκράτορα (απίθανο ντοκιμαντέρ με πιγκουΐνους)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Frantic (Χάρισον Φορντ)

Βήμα (Κυριακή) – Η Mάσκα του Ζορό (Αντόνιο Μπαντέρας, Άντονι Χόπκινς, Κάθριν Ζέτα Τζόουνς)

Καθημερινή (Κυριακή) – 'Οι 56 ημέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο' (ντοκιμαντέρ, 1ο από 11 DVD)

 

αυτααα

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μονάχα Ελευθεροτυπία Κυριακής...

 

Demis, too late :devil: :shifty: :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το 2ο μέρος του Λώρενς θα δώσει και την ταινία "Ο Σημαδεμένος"

 

 

Το Σημαδεμένο; Μακάρι!... Το 1ο ή το 2ο μέρος του; :lol:

 

Το Αμελί μια φορά που είχε δωθεί παλιά (σε χαρτονάκι, από το Βήμα αν θυμάμαι καλά), είχε γίνει άφαντο και είχα φάει τον κόσμο για να το βρω (άλλες εποχές τότε). Πάντως ήταν καλή έκδοση (καθαρή wide εικόνα, 5.1, 5.5GB)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Για μένα.. Ελευθεροτυπία για την Αμελί και Καθημερινή για τις 56 ημέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο.
Link to comment
Share on other sites

αυτααα

 

Βρε συ Demi και μερικοί άλλοι... έχω μια απορία! Έχεις μια μεγάλη συλλογή με πολυτελή DVD και έχεις και ένα High Tech συστηματάκι Home Theater ! Βάλε και την έλευση των Blue ray , την μείωση τιμών ίντερνετ υψηλών ταχυτήτων, αλλά και την άφθονη γκάμα τζαμπέ HD έργων στο Web κτλ κτλ ... ΑΚΟΜΑ παίρνεις ταινιούλες από εφημερίδες? Έλεος δηλαδή...

 

(όσο για τις "προσφορές" που είναι πολλά dvd , όπως αυτό της Καθημερινής ... αν σκεφτείς το ολικό κόστος , ίσως θα έπαιρνες 2 του εμπορίου ~ άσε που θα μπορούσαν να τα χωρέσουν όλα σε 1-2 Blue ray )

Anyway , πιστεύω είναι ώρα να προσπεράσουμε σιγά σιγά το κεφάλαιο DVD και φυσικά να μην δίνουμε και τόσο αέρα στις εφημερίδες , που βλέπεται ότι μήνα μήνα βάζουν και 1 ευρώ παραπάνω!

Θέλει πολύ συζήτηση το θέμα ... :rolleyes:

 

*και κάτι σχετικό με τα dvd , έτυχε και μου έκαναν δώρο το Zodiac σε dvd (ΜΑΠΑ εικόνα και ένα μισάωρο extra με ποιότητα βίντεο κινητού) - Είδα προχθές σε HD το directors cut που το "αγόρασα" από web και έμεινα με την εικόνα! Μην πω για τα έξτρα ... μέχρι και συνέντευξη με τον δολοφόνο είχε :p

Link to comment
Share on other sites

*και κάτι σχετικό με τα dvd , έτυχε και μου έκαναν δώρο το Zodiac σε dvd (ΜΑΠΑ εικόνα και ένα μισάωρο extra με ποιότητα βίντεο κινητού) - Είδα προχθές σε HD το directors cut που το "αγόρασα" από web και έμεινα με την εικόνα! Μην πω για τα έξτρα ... μέχρι και συνέντευξη με τον δολοφόνο είχε :p

 

 

Ελπίζω να μη μας διαβάζει αυτός που σου έκανε το δώρο...:lol:

 

Άσχετο... πόσο με εκνεύρίζουν τα αρθράκια σε εφημερίδες που γράφονται (μεταγλωτίζονται για την ακρίβεια) από άσχετους... (κάτι που μας επαναφέρει στην "χρησιμότητα" της εφημερίδας...

 

- Πολιτική/Κόσμος (κατευθυνόμενα από τα κόμματα)

- Αθλητικά (κατευθυνόμενα από τις ομάδες)

- Ταξίδια (κατευθυνόμενα από ταξιδιωτικά γραφεία)

- Cinema (κατευθυνόμενα από εταιρίες διανομής)

- TV (κατευθυνόμενα από κανάλια)

- Τεχνολογία (μεταφρασμένα αρθράκια από άσχετους) )

 

Θαυμάστε εδώ το Έθνος: Blu-Ray Vs HD-DVD...

 

Αποσπάσματα για γέλιο...

 

"Εχοντας εξασφαλίσει την υποστήριξη περίπου των μισών μεγάλων στούντιο του Χόλιγουντ (Walt Disney, 20th Century Fox, Metro-Goldwyn Mayer και φυσικά της Sony Pictures Entertainment) η Sony πέτυχε μεγάλες κινηματογραφικές επιτυχίες, όπως η τρίτη συνέχεια του Σπάιντερμαν και των Πειρατών της Καραϊβικής ή ο Ρατατούης, να γυριστούν στο δικό της ψηφιακό format, το Blu-Ray".

 

"Αντίθετα, η Toshiba, η οποία είχε την υποστήριξη των Paramount, Universal και Dreamworks, δεν εκμεταλλεύτηκε στον ίδιο βαθμό τα δικά της «μυστικά» όπλα. Το γύρισμα σε format HD-DVD της τρίτης συνέχειας του Σρεκ δεν κατόρθωσε να κάνει τη διαφορά στο στρατόπεδο της ιαπωνικής εταιρείας".

 

Κάποιοι πληρώνονται για αυτά τα άρθρα... :wacko:

 

Να τους χαίρεστε...:p

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναρωτιέμαι:

Γιατι δε συνάπτει και η Ελευθεροτυπία συμβόλαιο με κανένα από τα μεγάλα στούντιο?

Απαράδεκτο να βάζει επαναλήψεις και μάλιστα στα 4 Ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναρωτιέμαι:

Γιατι δε συνάπτει και η Ελευθεροτυπία συμβόλαιο με κανένα από τα μεγάλα στούντιο?

Απαράδεκτο να βάζει επαναλήψεις και μάλιστα στα 4 Ευρώ...

 

Καλύτερα... δεν έχουμε άλλα λεφτά...:)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία θα δώσει την ταινία "Amelie"

 

να ρωτήσω κάτι άσχετο?

και sorry που ποστάρω εδώ,αλλά νομίζω ότι εσείς

θα ξέρετε..

το τραγούδι που παίζει στη διαφήμιση για το Amelie

ξέπετε μήπως ποιο είναι?

χίλια συγνώμη και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άσχετο?

και sorry που ποστάρω εδώ,αλλά νομίζω ότι εσείς

θα ξέρετε..

το τραγούδι που παίζει στη διαφήμιση για το Amelie

ξέπετε μήπως ποιο είναι?

χίλια συγνώμη και πάλι..

 

Είναι πολλά τα τραγούδια και τα περισσότερα είναι πολύ καλά!

Βρες από το cd AMELIE FROM MONTMARTRE - OST ... κάποιο από τα 20 θα είναι! :-)

, και γενικά δες τα όλα εδώ!

Good luck...:)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΑΝ Κ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ.ΑΥΤΟ ΤΟ Σ/Κ ΓΙΑ ΜΕΝΑ:

Πρώτο θέμα και Έθνοs.Ισωs και το Βήμα(εξαρτάται απο τν ποιότητα του dvd).

ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εγώ έλεγα να πάρω το έθνος την κυριακή αλλά:rolleyes:

κοιτάξτε εδώ:lol::lol:

 

ναι και;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Demi και μερικοί άλλοι... έχω μια απορία! Έχεις μια μεγάλη συλλογή με πολυτελή DVD και έχεις και ένα High Tech συστηματάκι Home Theater ! Βάλε και την έλευση των Blue ray , την μείωση τιμών ίντερνετ υψηλών ταχυτήτων, αλλά και την άφθονη γκάμα τζαμπέ HD έργων στο Web κτλ κτλ ... ΑΚΟΜΑ παίρνεις ταινιούλες από εφημερίδες? Έλεος δηλαδή...

 

(όσο για τις "προσφορές" που είναι πολλά dvd , όπως αυτό της Καθημερινής ... αν σκεφτείς το ολικό κόστος , ίσως θα έπαιρνες 2 του εμπορίου ~ άσε που θα μπορούσαν να τα χωρέσουν όλα σε 1-2 Blue ray )

Anyway , πιστεύω είναι ώρα να προσπεράσουμε σιγά σιγά το κεφάλαιο DVD και φυσικά να μην δίνουμε και τόσο αέρα στις εφημερίδες , που βλέπεται ότι μήνα μήνα βάζουν και 1 ευρώ παραπάνω!

Θέλει πολύ συζήτηση το θέμα ... :rolleyes:

 

*και κάτι σχετικό με τα dvd , έτυχε και μου έκαναν δώρο το Zodiac σε dvd (ΜΑΠΑ εικόνα και ένα μισάωρο extra με ποιότητα βίντεο κινητού) - Είδα προχθές σε HD το directors cut που το "αγόρασα" από web και έμεινα με την εικόνα! Μην πω για τα έξτρα ... μέχρι και συνέντευξη με τον δολοφόνο είχε :p

 

τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορες

 

anyway οι ταινίες/σειρές που θέλω να δώ δεν έχουν βγεί σε blu-ray (μερικές μπορεί να μη βγούν ποτέ αφού Universal/Paramount είναι HDDVD exclusive) αυτές που έχουν βγεί σε HDDVD και θέλω να τις δώ τις παιρνω απο τον θείο σε mkv.

 

μη ξεχνάς ότι δεν έχουν ΟΛΟΙ HD setup σπίτι τους.. αμέτρητες είναι οι φορές που πάω σε άλλο σπίτι με το βαλιτσάκι και διαλέγουμε dvd να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

ναι και;;

Απλά μου έκανε εντύπωση η σύμπτωση;

Προσωπικά χάρηκα γιατί αντι να δώσω 4 ευρώ για την εφημερίδα,θα δώσω 0,50 ευρώ για ενα άδειο dvd και θα το γράψω.Απο αυτά που διαβάζω δεν νομίζω να χάσω και πολλά σε ποιότητα.Αυτά:)

Link to comment
Share on other sites

τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορες

 

anyway οι ταινίες/σειρές που θέλω να δώ δεν έχουν βγεί σε blu-ray (μερικές μπορεί να μη βγούν ποτέ αφού Universal/Paramount είναι HDDVD exclusive) αυτές που έχουν βγεί σε HDDVD και θέλω να τις δώ τις παιρνω απο τον θείο σε mkv.

 

μη ξεχνάς ότι δεν έχουν ΟΛΟΙ HD setup σπίτι τους.. αμέτρητες είναι οι φορές που πάω σε άλλο σπίτι με το βαλιτσάκι και διαλέγουμε dvd να δούμε...

 

Τα έχουμε ξαναπεί .. απλά πρέπει να τα λέμε και κάπου κάπου ..:lol:

 

Αυτό που λες με το mkv , το εφαρμόζω και γω... ! Όσο για το HD .. είναι ώρα να βάλουν και οι φίλοι σου!:happy:

Να πω και κάτι που πρόσεξα για το "Rain Man - o άνθρωπος της Βροχής" , αν δώσει όντως το δισκάκι που φαίνεται στην διαφήμιση τότε θα είναι και το original του εμπορίου με αναμορφικό κάδρο και ήχο σε νέα εξακάναλη επεξεργασία και Extras : Τρέιλερ, σχόλια από συντελεστές, παρασκήνιο, ντοκιμαντέρ, σκηνές που κόπηκαν!

Αν και υπάρχει και μια απλή έκδοση αν δεν κάνω λάθος που είναι με 2.0 ήχο και το ντοκιμαντέρ μόνο! Ας πει όποιος το πάρει σήμερα το βράδυ...

managerman , το έργο αξίζει να είναι στην συλλογή... και σίγουρα θα είναι σε 8GB δισκάκι! Πιστεύω αξίζει για 4 ευρώ , ειδικά αν κάνουν το θαύμα και δώσουν το special edition (λέμε τώρα)!

Link to comment
Share on other sites

managerman κάθε εβδομάδα η πλειοψηφία των "καλών" dvd που δίνονται τα παιζει κάποιο κανάλι πριν το weekend δεν είναι πρώτη φορά..
Link to comment
Share on other sites

managerman κάθε εβδομάδα η πλειοψηφία των "καλών" dvd που δίνονται τα παιζει κάποιο κανάλι πριν το weekend δεν είναι πρώτη φορά..

:O Δεν είχα ασχοληθεί με το "άθλημα" και δεν το γνώριζα:X

Link to comment
Share on other sites

:O Δεν είχα ασχοληθεί με το "άθλημα" και δεν το γνώριζα:X

 

 

Και όμως είναι αλήθεια :) ... και μη μου πεις ότι δεν έχεις ξαναπετύχει το Rain Man στην TV!

 

 

hasiotis cross your fingers! :p

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Τα 2 DVD του Θέματος "δείχνουν" αρχικά αυθεντικά.

 

Το FRANTIC είναι σε διπλής στρώσης DVD που όμως δεν εκμεταλεύεται όλο το χώρο (περίπου 5,5GB), χωρίς extra, αναμορφική εικόνα με πολύ κόκκο (λογικό μάλλον για την ηλικία της ταινίας) και Dolby Digital 2.0. Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι είναι παραγωγής Θέματος.

 

Το ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΤΑΤΟΡΑ είναι και πάλι διπλής στρώσης DVD (you've come a long way THEMA...) που εκμεταλεύεται σχεδόν όλο το χώρο του DVD (περίπου 8GB) με αρκετά extra, επιλογή σχολιασμού σε Ελληνικά DD 2.0 ή DD 5.1 ή ... DTS (!!!) και Γαλλικά DD 2.0, αναμορφική εικόνα (και πάλι με πολύ κόκκο - μάλλον ανεπίτρεπτο για την ηλικία της ταινίας εκτός αν είναι άποψη του... σκηνοθέτη).

Ενώ η ταινία δείχνει αυθεντική, όταν ξεκινάει το DVD εμφανίζεται το σήμα του ΘΕΜΑΤΟΣ!! Μάλλον λίγο το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 DVD του Θέματος "δείχνουν" αρχικά αυθεντικά.

 

Το FRANTIC είναι σε διπλής στρώσης DVD που όμως δεν εκμεταλεύεται όλο το χώρο (περίπου 5,5GB), χωρίς extra, αναμορφική εικόνα με πολύ κόκκο (λογικό μάλλον για την ηλικία της ταινίας) και Dolby Digital 2.0. Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι είναι παραγωγής Θέματος.

 

Το ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΤΑΤΟΡΑ είναι και πάλι διπλής στρώσης DVD (you've come a long way THEMA...) που εκμεταλεύεται σχεδόν όλο το χώρο του DVD (περίπου 8GB) με αρκετά extra, επιλογή σχολιασμού σε Ελληνικά DD 2.0 ή DD 5.1 ή ... DTS (!!!) και Γαλλικά DD 2.0, αναμορφική εικόνα (και πάλι με πολύ κόκκο - μάλλον ανεπίτρεπτο για την ηλικία της ταινίας εκτός αν είναι άποψη του... σκηνοθέτη).

Ενώ η ταινία δείχνει αυθεντική, όταν ξεκινάει το DVD εμφανίζεται το σήμα του ΘΕΜΑΤΟΣ!! Μάλλον λίγο το κακό.

 

Την άλλη εβδομάδα τι δίνει το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...