Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποτε είχε δωθεί από το ΣΙΝΕΜΑ σε VHS, αλλά σε DVD δε θυμάμαι ούτε εγώ...

 

Καλά, σε DVD εννοώ (φυσικά), για VHS πια ούτε λόγος! Το θυμάμαι που είχε δοθεί σε βιντεοκασέτα αλλά αναρωτιέμαι γιατί δεν τα επαναλαμβάνουν σε κάτι πιο ψηφιακό ρεεεε! Και το Dracula είχαν δώσει έτσι τότε. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Το Κουρδιστό Πορτοκάλι (Μάλκομ Μακ Ντάουελ)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Έρωτας Δίχως Παρόν (Κιάνου Ριβς, Σάντρα Μπούλοκ)

Νέα (Σάββατο) – Κόμικ Disney (Toy Story 2)

Νέα (Σάββατο) – Εικόνες του χθες και του σήμερα (Λεύκωμα με φωτογραφίες)

Βήμα (Κυριακή) – The Producers (Μάθιου Μπρόντερικ, Ούμα Θέρμαν)

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Once Upon A Time Walt Disney (Η συναρπαστική ιστορία του μεγαλύτερου παραμυθά όλων των εποχών)

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Εκείνο το Καλοκαίρι (Έλενα Ναθανήλ, Λάκης Κομνηνός)

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – Τριστάνος & Ιζόλδη (Τζέιμς Φράνκο, Ρούφους Σιούελ)

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – Αλ Τσαντίρι Νιουζ (το 5ο από 23 DVD)

Καθημερινή (Σάββατο) – Ημερολόγιο αιλουροειδών Νο 3 (το 2ο από 6)

Καθημερινή (Κυριακή) – ‘Οι 56 ημέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο’ (ντοκιμαντέρ, 8ο από 11 DVD)

Καθημερινή (Κυριακή) – Ο Jamie Oliver μαγειρεύει στο σπίτι (μέρος 5ο)

Ελευθεροτυπία (Σάββατο) – Στην Ευρώπη με ΙΧ (ταξιδιωτικός οδηγός 180 σελ.)

Ελευθεροτυπία (Κυριακή) – Η Αδελφότητα των Λύκων (Βενσάν Κασέλ, Μαρκ Ντακάσκος, Μόνικα Μπελούτσι)

Έθνος (Σάββατο) – End Game (Τζέιμς Γουντς, Κούμπα Κούντινγκ Τζούνιορ)

Έθνος (Κυριακή) – Alien 3 (Σιγκούρνι Γουΐβερ)

Έθνος (Κυριακή) – Φαντομάς (Λουΐ Ντε Φινές)

Εφημερίδα

Από αυτό το Σάββατο και κάθε μήνα, το Έθνος θα προσφέρει στους αναγνώστες του το περιοδικό για το αυτοκίνητο και τη μοτοσυκλέτα, ‘Wheels + Motors’. Στο πρώτο τεύχος που θα έχει 245 σελ. περιέχεται και συνέντευξη του Αλέξη Τσίπρα ο οποίος δηλώνει ‘Είναι εκνευριστικό να βλέπεις τζιπ στο Κολωνάκι’…

Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν είχαμε κανένα μήνυμα ακόμη;

 

Θέμα και Βήμα για μένα... Demis, αυτή τη βδομάδα ξεκινάει ο Φιλελεύθερος τα Alien;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου

 

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Το Κουρδιστό Πορτοκάλι (Μάλκομ Μακ Ντάουελ) + Έρωτας Δίχως Παρόν (Κιάνου Ριβς, Σάντρα Μπούλοκ).

Καθημερινή (Κυριακή) – ʽΟι 56 ημέρες που συγκλόνισαν τον κόσμοʼ (ντοκιμαντέρ, 8ο από 11 DVD)

Ελευθεροτυπία (Κυριακή) – Η Αδελφότητα των Λύκων (Βενσάν Κασέλ, Μαρκ Ντακάσκος, Μόνικα Μπελούτσι)

 

Αυτά για μένα :happy:.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο Θέμα δίνει Ταινιάρα αλλά την έχω δει.

Το Βήμα θα με δελέαζε με τους Παραγωγούς αλλά επειδή είναι ΜΑΠΑ εφημερίδα θα πάρω Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία να διαβάσω τίποτα της προκοπής,όπως και άυριο για τον ταξιδιωτικό οδηγό.

 

Το Vmen αυτή τη Κυριακή θα βγεί ή την άλλη;:worry:

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο Θέμα δίνει Ταινιάρα αλλά την έχω δει.

Το Βήμα θα με δελέαζε με τους Παραγωγούς αλλά επειδή είναι ΜΑΠΑ εφημερίδα θα πάρω Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία να διαβάσω τίποτα της προκοπής,όπως και άυριο για τον ταξιδιωτικό οδηγό.

 

Το Vmen αυτή τη Κυριακή θα βγεί ή την άλλη;:worry:

 

Με κάποια επιφύλαξη, νομίζω βγαίνει κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν είχαμε κανένα μήνυμα ακόμη;

 

Θέμα και Βήμα για μένα... Demis, αυτή τη βδομάδα ξεκινάει ο Φιλελεύθερος τα Alien;

 

ναι αύριο!

Link to comment
Share on other sites

ναι αύριο!

 

Μάλιστα. Άρα Φιλελέυθερος από next week...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο Θέμα δίνει Ταινιάρα αλλά την έχω δει.

Το Βήμα θα με δελέαζε με τους Παραγωγούς αλλά επειδή είναι ΜΑΠΑ εφημερίδα θα πάρω Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία να διαβάσω τίποτα της προκοπής,όπως και άυριο για τον ταξιδιωτικό οδηγό.

 

Το Vmen αυτή τη Κυριακή θα βγεί ή την άλλη;:worry:

 

Το V-MEN θα βγει αυτή τη βδομάδα.

 

Αν θες να τεκμηριώσεις γιατί είναι ΜΑΠΑ εφημερίδα...

(προσωπικά πιστεύω ανήκει στις σοβαρές)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε με "αγωνία" τα πρώτα στοιχεία (exit polls :p) για Κουρδιστό Πορτοκάλι και Αδελφότητα Των Λύκων :)

 

Καί για Φαντομά :rolleyes:

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τεκμηριώσεις γιατί είναι ΜΑΠΑ εφημερίδα...

(προσωπικά πιστεύω ανήκει στις σοβαρές)

 

Ενοείται ότι ανήκει στις σοβαρές.

Μάπα ενοώ , τα θέμα τα της,έχει λίγη ποικιλία,δεν έχει τόσο καλά διεθνή,δε μου ταιριάζει με λίγα λόγια.Δε μπορώ να σου πω τίποτα άλλο ;)

(μιλάω για τη Κυριακάτικη.Δε ξέρω για καθημερινές)

 

Αντίθετα τα V-men και Βημαgazino τα βρίσκω πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάζεται να πω ποια θα πάρω και γιατί; :lol: :drool:

 

Τον Ελεύθερο Τύπο μήπως; :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

χεχε! Ελπίζω να μη περιμένεις τέλεια εικόνα και 5.1 ήχο από γαλλική ταινία του 1964 :D

 

Ρε guys, γιατί μου φάνηκε απόψε πώς είδα στην TV ότι το Φαντομά τον δίνει η ESPRESSO και όχι το ΕΘΝΟΣ ??? :worry::worry:

 

Η πλάκα είναι πως ζήτησα να μου κρατήσουν το ΕΘΝΟΣ ειδικά για τη συγκεκριμένη ταινία (τα alien τα έχω ήδη original)... :p

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys, γιατί μου φάνηκε απόψε πώς είδα στην TV ότι το Φαντομά τον δίνει η ESPRESSO και όχι το ΕΘΝΟΣ ??? :worry::worry:

 

Η πλάκα είναι πως ζήτησα να μου κρατήσουν το ΕΘΝΟΣ ειδικά για τη συγκεκριμένη ταινία (τα alien τα έχω ήδη original)... :p

Καλα ειδες..και η espresso δινει Λουι ντε φινες.το ειδα κι'εγω πριν :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειδες..και η espresso δινει Λουι ντε φινες.το ειδα κι'εγω πριν :)

 

Τελικά άκυρο το πορηγούμενο σχόλιό μου όσον αφορά το Φαντομά. Η ESPRESSO δίνει Φινές, αλλά άλλη ταινία... Το "Ανθρωπος Ορχήστρα".

 

Και το ΕΘΝΟΣ έδωσε κανονικά FANTOMAS !!! Ελπίζω να τις δώσει όλες της σειράς... :D

 

[ΕDIT]

 

Σχόλια από ΕΘΝΟΣ και ΘΕΜΑ

 

Το ΕΘΝΟΣ έδωσε Φαντομά custom (κρατώντας όμως το original animated menu του) χωρίς καθόλου extras. Ήχος Dolby Stereo 2.0

 

To Αλιεν 3 τα γνωστά του. Μόνο audio commentary στη theatrical release και ήχος 5.1. Το δισκάκι πρωτότυπο εμπορίου.

 

Το ΘΕΜΑ έδωσε Lake House custom (χωρίς καθόλου extras) με ήχο 5.1.

 

Το Κουρδιστό Πορτοκάλι, πρωτότυπο εμπορίου με trailer και κείμενο με awards (βασικά και αυτό μηδέν extras σ' αυτήν την έκδοση). Ηχος όμως 5.1

 

--------------------------------------------------------------

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ στα custom και των δύο εφημερίδων...

 

Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΑ από πλευράς ποιότητας δίσκου !!!!!

 

Για να ελαχιστοποιήσουν το κόστος παραγωγής (το ενάμισυ χιλιάρικο όμως ενάμισυ χιλιάρικο) πήραν δισκάκια LOS FOLAS, τα οποία... έτσι και τα βάλεις στο player σχεδόν δεν ακούς ήχο από τη βαβούρα που κάνουν ΣΥΝΕΧΩΣ κατά την περιστροφή....

 

Το LAKE HOUSE ακούγεται σαν απογείωση τζάμπο, ο δε ΦΑΝΤΟΜΑΣ ακούγεται σαν black n decker στη μεγάλη σκάλα (κυριολεκτώ και για τα δύο) !!!! :mad::mad::mad::mad::mad:

 

ΑΙΣΧΟΣ ΡΕ ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΔΕΣ ΡΕΖΙΛΗΔΕΣ :down: :down:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Το LAKE HOUSE ακούγεται σαν απογείωση τζάμπο, ο δε ΦΑΝΤΟΜΑΣ ακούγεται σαν black n decker στη μεγάλη σκάλα (κυριολεκτώ και για τα δύο) !!!! :mad::mad::mad::mad::mad:

 

Από την μία πάντως τα "χώνεις" στό Έθνος και από την άλλη λές "Ελπίζω να τις δώσει όλες της σειράς... " :wacko:

 

Δηλ. δέν αξίζει το DVD του Φαντομά ? :worry:

 

2.35 :1 έχει εικόνα και άν μπορείς να πείς άν είναι 4,3 GB το DVD ή μεγαλύτερο ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη Κυριακη:

 

ΘΕΜΑ : American History X & Artificial Intelligence (AI)

BHMA : Φανή και Αλέξανδρος (Ι.Βergman)

Link to comment
Share on other sites

Από την μία πάντως τα "χώνεις" στό Έθνος και από την άλλη λές "Ελπίζω να τις δώσει όλες της σειράς... " :wacko:

 

Δηλ. δέν αξίζει το DVD του Φαντομά ? :worry:

 

2.35 :1 έχει εικόνα και άν μπορείς να πείς άν είναι 4,3 GB το DVD ή μεγαλύτερο ?

 

Να τα δώσει όλα γιατί δεν τα'χω :p

 

Αλλά χρειάζεται ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να δωθεί η δέουσα προσοχή ρε γμτ !!!!

 

Τί να πω... Ακόμη και σε idle κατάσταση ακούγεται σαν... γεννήτρια !!! Εγώ το πήρα (και ίσως συνεχίσω, γιατί, όπως είπα, δεν τα'χω).

 

Δίσκος μονής στρώσης (3,93 GB) εικόνα όμως δεν ξέρω (έχει παντως τις μαύρες μπάρες πάνω κάτω, δεν είναι full screen).

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Το LAKE HOUSE ακούγεται σαν απογείωση τζάμπο, ο δε ΦΑΝΤΟΜΑΣ ακούγεται σαν black n decker στη μεγάλη σκάλα (κυριολεκτώ και για τα δύο) !!!! :mad::mad::mad::mad::mad:

 

Εγώ δεν παρατήρησα τέτοιο πρόβλημα στο drive του υπολογιστή μου για το THE LAKE HOUSE. Τουλάχιστον η εικόνα είναι αναμορφική 16:9 και ο ήχος 5.1. Μεγάλη πρόοδος από την παλιά εποχή του Θέματος. Θα το προτιμούσα βέβαια σε DVD εμπορίου... αλλά μάλλον θα ήμουν υπερβολικός... παρόλο το 1500 χιλιάρικο.

 

Αυτό που με πείραξε όμως περισσότερο ήταν στο εμπορικό DVD του Πρώτου Θέματος. Η εικόνα του A CLOCKWORK ORANGE είναι letterbox 16:9. Αναρωτιέμαι μάλιστα αν έχουν ψαλιδίσει την εικόνα πάνω κάτω για να την κάνουν 16:9... Και αυτό επειδή οι τίτλοι αρχής και τέλους είναι ουσιαστικά 4:3 με μαύρες μπάρες δεξιά και αριστερά. Και αφού ο Κιούμπρικ προτιμούσε το 4:3 κάδρο, μήπως...

Την έχει άραγε κανείς σε άλλο κάδρο για να επιβεβαιώσει;

Ακόμα η εκτύπωση στο δισκάκι έιναι λίγο χάλια οπότε αναρωτιέμαι και πόσο "εμπορίου" είναι.

 

Επίσης αγόρασα και Βήμα με εξαιρετικό διασκάκι εμπορίου (THE PRODUCERS) με όλα τα extras, αναμορφική 16:9, ήχο 5.1, διπλής στρώσης και πολύ καλή ποιότητα εικόνας. Μετά την πατάτα με το ΚAZINO, το Βήμα δεν έχει κάνει άλλο "παραστράτημα".

Link to comment
Share on other sites

bill το δισκάκι όπως είπες και εσύ είναι 16:9 όπως το ήθελε ο σκηνοθέτης.

οι 4 πιο γνωστές ταινίες του σκηνοθέτη που έχουν δωθεί από το ΘΕΜΑ έχουν κυκλοφορήσει φέτος σε widescreen anamorphic. αλλά κανένας δεν έμεινε ευχαριστημένος αφού ναι μεν είναι widescreen αλλά έχουν ψαλιδίσει μέρος της εικόνας.

το είχαμε αναλύσει πιο παλιά με τον Χασιώτη αν ψάξεις λίγο την εβδομάδα που δώθηκε το EYES WIDE SHUT και είχαμε βάλει και screenshots

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πατάτα με το ΚAZINO, το Βήμα δεν έχει κάνει άλλο "παραστράτημα".

 

Εκεί ακριβώς εγώ σταμάτησα να παίρνω ΒΗΜΑ... :shifty:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς εγώ σταμάτησα να παίρνω ΒΗΜΑ... :shifty:

 

more 4 us :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...