Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πηρα τα Νεα του Σαββατου με ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο :blink: H Δικη της Χουντας .
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλή ποιότητα εικόνας το sliding doors με τετράγωνο κάδρο και 2.0 στέρεο ήχο
Link to comment
Share on other sites

καλή ποιότητα εικόνας το sliding doors με τετράγωνο κάδρο και 2.0 στέρεο ήχο

 

Ευχαριστώ man! Καλά πιστεύω αναπίτρεπτη version, αν συνυπολογήσουμε την τιμή και ότι πρόκειται για φύλλο Σαββάτου. Ποντάρουν στην έλλειψη μεγάλου ανταγωνισμού άραγε;:X

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρε κανείς το Έθνος Σαββάτου να μας πει τι παίζει με το Sliding Doors;

Foreigner εσύ μήπως; :D

 

Φυσικά και το πήρα, με τη μόνη διαφορά ότι δεν είμαι πορωμένη με την έννοια home cinema, ένα απλό DVD player έχω σε υπολογιστή και ένα στην τηλεόραση και μου αρκεί να παίζει το αγαπημένο μου έργο χωρίς "κολλήματα".

Οπότε το μόνο που μπορώ να σου επιβεβαιώσω είναι ότι το πήρα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επομενο M. Σαββατο...

Θεμα: Friends επεισοδια 7-12

Βημα: Spartacus http://imdb.com/title/tt0054331/ και cd Δομνας Σαμιου.......

Ε. Τυπος: Λαζοπουλος, Πασχαλινες σκανταλιες (κινουμενα σχεδια)και cd Πασχαλινο γλεντι....

Foreinger: ρεπο

Link to comment
Share on other sites

Επομενο M. Σαββατο...

Θεμα: Friends επεισοδια 7-12

Βημα: Spartacus http://imdb.com/title/tt0054331/ και cd Δομνας Σαμιου.......

Ε. Τυπος: Λαζοπουλος, Πασχαλινες σκανταλιες (κινουμενα σχεδια)και cd Πασχαλινο γλεντι....

Foreinger: ρεπο

 

Το Θέμα εκτόs από τουs 'friends' ποια ταινία θα δώσει το Μ.Σάββατο;

Link to comment
Share on other sites

Το Θέμα εκτόs από τουs 'friends' ποια ταινία θα δώσει το Μ.Σάββατο;

Οσες φιλοτιμες προσπαθειες και αν εκανα δεν βρηκα καμια αλλη προσφορα εκτος απο εναν διαδρομο γυμναστικης σε συνεργασια με τον Μαρινοπουλο με 2 κουπονια και 699 ευρω... :rolleyes:

Πολυ φτωχο ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Bήμα,

 

The Last Temptation of Christ: Δισκάκι 7.11GB,16:9 Widescreen 1.85:1, Dolby Digital 2.0, no extras

Les Invasions Barbares: 4.13GB, 16:9 Widescreen 2.35:1, Dolby Digital 5.1, extras (trailer+photos) (το οriginal της AV πρέπει να είναι, για το πρώτo επιφυλάσσομαι να πω).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Bήμα,

 

The Last Temptation of Christ: Δισκάκι 7.11GB,16:9 Widescreen 1.85:1, Dolby Digital 2.0, no extras

Les Invasions Barbares: 4.13GB, 16:9 Widescreen 2.35:1, Dolby Digital 5.1, extras (trailer+photos) (το οriginal της AV πρέπει να είναι, για το πρώτo επιφυλάσσομαι να πω).

 

Μια χαρά το βρίσκω το Βήμα! Θα χτυπηθεί..:D

 

Κάποιος που να πήρε Έθνος ή Ελεύθερο Τύπο;:)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήταν μια χαρά!

 

Για τον ΕΤ έχω να πω ότι το Passion of Christ ήταν σε κανονική θήκη (όχι slim) αλλά σε τρία περίπτερα που πήγα, ήταν σπασμένα, ΟΛΑ όμως. λολ

 

Τεσπα, αν κάποιος καταλάβει αν και το Last Temptation είναι εμπορίου ας μας πει, αν και δεν νομίζω ότι είναι το δικάκι της Videosonic καθώς εκείνο είχε 5.1 ήχο συν trailer, αν δεν κάνω λάθος φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, αν κάποιος καταλάβει αν και το Last Temptation είναι εμπορίου ας μας πει, αν και δεν νομίζω ότι είναι το δικάκι της Videosonic καθώς εκείνο είχε 5.1 ήχο συν trailer, αν δεν κάνω λάθος φυσικά.

 

Original είναι και αυτό.. φαίνεται από τα logos και από το ότι είναι dual layer ;)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βρίσκω το Βήμα! Θα χτυπηθεί..:D

 

Κάποιος που να πήρε Έθνος ή Ελεύθερο Τύπο;:)

Τυπος: 4.1 gb, 5.1, 16:9, no extras

Link to comment
Share on other sites

Original είναι και αυτό.. φαίνεται από τα logos και από το ότι είναι dual layer ;)

 

Δεν ξέρω αν είναι αυθεντικό (εγώ θα έλεγα όχι κατά τη γνώμη μου) αλλά η εικόνα είναι κάκιστη. Δεν μπορώ να καταλάβω πως σε διπλής στρώσης με στερεοφωνικό ήχο και χωρίς καθόλου extras (ούτε καν επιλογή για αλλαγή υποτίτλων) δηλαδή με όλο τον χώρο 7,5GB καθαρά για την ταινία (2,5 ώρες περίπου) καταφέρνουν να παράγουν τόσο ΚΑΚΗ εικόνα. Ο κόκκος συναγωνίζεται επάξια βιντεοκασέτα!!!

 

Η "ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ" παρότι σε μονής στρώσης DVD έχει αποδεκτή εικόνα, επιλογή στερεοφωνικού ή 5.1 ήχου, κάποια extras και μάλλον είναι το αυθεντικό δισκάκι.

 

Δεν πρόσεξα αν το ανέφερε κανείς, αλλά "ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ" είναι σε διπλής ΟΨΗΣ DVD (3+3 επεισόδια) μάλλον αυθεντικό, αλλά με χαμηλής ποιότητα εικόνα. Όμως είναι αποδεκτό γιατί είναι παραγωγή για τηλεόραση και όχι κινηματογράφου (όχι όμως πως δεν θα μπορούσαν να κάνουν καλύτερη δουλειά). Ο ήχος είναι φυσικά στερεοφωνικός, έχουν extra ένα βιντεοκλίπ του τραγουδιού της σειράς αλλά κάθε πλευρά καταλαμβάνει περίπου 2,5GB χώρο.

 

Τέλος το {proof} είναι κλασσική παραγωγή ΘΕΜΑΤΟΣ. Μονή στρώση, χωρίς extras αλλά με 5.1 ήχο και αναμορφική εικόνα (εντάξει της νέας εποχής ΘΕΜΑΤΟΣ).

 

Τέλος για την ιστορία να πω ότι Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ μου κολλάει περίπου στη μέση της ταινίας (άντε να τρέχω στο Βήμα για αλλαγή...) πράγμα μου ενισχύει την άποψη ότι δεν είναι αυθεντικό DVD. Ποτέ κανένα από τα περίπου 1000 αυθεντικά DVD που έχω δεν μου έχει κολλήσει όπως μου έχει συμβεί περίπου 10-15 φορές με DVD από προσφορές εφημερίδων (με τις μισές και περισσότερες να είναι από DVD του "παλιού" ΘΕΜΑΤΟΣ).

Link to comment
Share on other sites

Επομενο M. Σαββατο...

Foreinger: ρεπο

 

Λες;

Έχω ακόμα ελπίδες για Έθνος Σαββάτου + Κυριακής :lol:

Αν και απ' ό,τι φαίνεται το'χουν "σίγουρο" ότι οι "πελάτες" θα λείπουν και βάζουν μέτρια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το Έθνος σήμερα είχε τις ταινίες Blue Velvet (εμπορική έκδοση) και Keeping Mum (παραγωγής Έθνους).

Το Blue Velvet είχε ένα σωρό έξτρα και όχι μόνο το theatrical trailer που γράφει η θήκη.

Το Keeping Mum ήταν σκέτη η ταινία.

Τα χαρακτηριστικά και των δύο: anamorphic 2,35:1, sound 5.1 με υπέροχα μενού.

 

Την επόμενη βδομάδα:

"Η χορωδία του Χαρίτωνα" και "Ληστεύοντας τη Μαφία".

Link to comment
Share on other sites

Λες;

Έχω ακόμα ελπίδες για Έθνος Σαββάτου + Κυριακής

 

Την επόμενη βδομάδα:

"Η χορωδία του Χαρίτωνα" και "Ληστεύοντας τη Μαφία".

 

 

StandArd μηπως εχεις τους αγγλικους τιτλους μηπως και σωσουμε τις ετοιμοθανατες ελπιδες?

 

edit

Χαριτωνας

http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=3046

 

Μαφια

http://imdb.com/title/tt0400525/

 

google is still my friend

:grin:

Link to comment
Share on other sites

Ενίσταμαι ρε παιδιά!

Βάζουν τις κωμωδίες και τις πιο "ελαφρές" με άλλες που μας (μου) είναι αδιάφορες. Ήθελα το "Keeping Mum" και θέλω το "Ice Harvest" αλλά τα κάνουν με κάτι συνδυασμούς ...... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στο ΘΕΜΑ είχαν βάλει original DVD για τα "FRIENDS" ?? :worry: :worry:

 

ναι τα double-sided είναι τα originals

 

Ποιά είναι η νέα προσφορά της Καθημερινής ?

 

δεν υπήρχε διαφ'ημιση για νέα συλλογή..

Link to comment
Share on other sites

Το περιοδικό "MAX" (έχει και γενέθλια ~ 18 χρόνια) έχει το dvd :

Classic Albums: Queen - The Making of 'A Night at the Opera' (2006) IMDB rate: 8.4/10

http://991.com/newGallery/Queen-The-Making-Of-A-N-351742.jpg

6.5 GB DVD 9

# Actors: Anthony DeCurtis, Rosie Horide, Nicky Horne, Brian May (II), Roy Thomas Baker

# Directors: Matthew Longfellow

# Format: Color, DVD-Video

# Language: English , Greek subtitles

# Region: Region 2

# Aspect Ratio: 1.33:1 (16:9)

# Number of discs: 1

# Studio: Eagle Rock Ent

# DVD Release Date: March 21, 2006

# Run Time: 100 minutes

 

• BRAND NEW INTERVIEWS with guitarist Brian May and drummer Roger Taylor.

• COMMENTARY by original producer Roy Thomas Baker.

• ARCHIVAL PERFORMANCE and INTERVIEW FOOTAGE with late lead singer Freddie Mercury.

• INTERVIEWS and GUEST COMMENTARY by guitarists Joe Perry (Aerosmith), Nuno Bettencourt (Extreme), Ian Hunter (Mott The Hoople) and many more.

• NEW ACOUSTIC PERFORMANCES of ’39 and Love Of My Life by Brian May.

• DRUM and ACOUSTIC DEMONSTRATIONS of I ’m In Love With My Car from Roger Taylor.

• ANALYSIS OF THE RECORDING PROCESS of all 12 tracks on the album.

 

*τιμή περιοδικού : 4.40e

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν είναι πολύ μεγάλη δέσμευση να πρέπει για 40 σερί εβδομάδες να αγοράζεις την ίδια εφημερίδα; Ειδικά για εμάς που έχουμε συνηθήσει να πηγαίνουμε "από εδώ κι από εκεί", όσον αφορά στα κυριακάτικα αναγνώσματά μας... Δεν ξέρω, αλλά έχω την αίσθηση, ότι δύσκολα θα πιάσει... Παρ'όλα αυτά τη θεωρώ πολύ καλή προσφορά!

 

Είναι όντως μεγάλη δέσμευση. Γι'αυτό κι εγώ την άφησα την προσφορά και αναμένω τις προσφορές των καταστημάτων. Σίγουρα θα πέσουν κατακόρυφα οι τιμές. Δε θα εκπλαγώ αν βρω μια σεζόν λιγότερο από 15 ευρώ, στις χάρτινες κασετίνες και όχι σε 4 slim πλαστικές θήκες.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αυθεντικό (εγώ θα έλεγα όχι κατά τη γνώμη μου) αλλά η εικόνα είναι κάκιστη. Δεν μπορώ να καταλάβω πως σε διπλής στρώσης με στερεοφωνικό ήχο και χωρίς καθόλου extras (ούτε καν επιλογή για αλλαγή υποτίτλων) δηλαδή με όλο τον χώρο 7,5GB καθαρά για την ταινία (2,5 ώρες περίπου) καταφέρνουν να παράγουν τόσο ΚΑΚΗ εικόνα. Ο κόκκος συναγωνίζεται επάξια βιντεοκασέτα!!!

 

Εγώ θα επιμείνω ότι είναι αυθεντικό (:ninja: χαχα). Η εικόνα όντως είναι μέτρια, αλλά είναι καλύτερη ας πουμε του επίσης, original March Of The Penguins που δόθηκε πρόσφατα, το οποίο είναι και 20 χρόνια πιο καινούριο. Αν δε τα σκάσει το studio για picture remastering ή δεν είναι καλοδιατηρημένο το master, έτσι δείχνουν οι παλιές ταινίες. Σε καμμία περίπτωση δε συναγωνίζεται πάντως βιντεοκασσέτα, απλά έχει καιρό να δεις..:p Κάντο και θα αναρωτηθείς πώς έβλεπες ταινίες (κόκκος, scratches, ξεφτισμένα χρώματα, τρέμουλο, καθόλου λεπτομέρεια και φυσικά μετριότατος ήχος).

 

Εδώ έχει αρχίσει να μου φένεται κάπως "άσχημο" το DVD, μετά από μερικά HD, που σαφώς έχουν μεταξύ τους πολύ μικρότερο χάσμα ποιότητας από ότι το DVD με το VHS, και πρέπει να έχεις ακριβό εξοπλισμό και να κάθεσαι και σχετικά κοντά για να δεις εμφανή διαφορά.

 

PS. Αφού σου κολλάει κιόλας παίζει να έπεσες στην περίπτωση. Πολύ σπάνιο, αλλά μπορεί να συμβεί και σε αυθεντικό.

 

 

Είναι όντως μεγάλη δέσμευση. Γι'αυτό κι εγώ την άφησα την προσφορά και αναμένω τις προσφορές των καταστημάτων. Σίγουρα θα πέσουν κατακόρυφα οι τιμές. Δε θα εκπλαγώ αν βρω μια σεζόν λιγότερο από 15 ευρώ, στις χάρτινες κασετίνες και όχι σε 4 slim πλαστικές θήκες.

 

Τελικά πήρε κανείς Θέμα; :p Αν η προσφορά γινόταν πριν 2 χρόνια (και με τις τότε τιμές) θα ήταν η καλύτερη και μεγαλύτερη προσφορά DVD ever. Τώρα ο κόσμος πιστεύω ότι βαριέται να δεθεί τόσο καιρό με μια εφημερίδα για DVD. Προσωπικά δε πήρα ούτε τα James Bond από το Έθνος για τον ίδιο λόγο (ήταν και η πρώτοι που ανέβασαν στα 3.5Ε, για αυτό το λόγο αν θυμάμαι). Και ειδικά αν το Θέμα, έχει σκοπό να κόψει και τις ταινίες δε τους βλέπω καλά. Ελπίζω πάντως για όσους ξεκίνησαν τα Friends να μη τους κόψουν την προσφορά στη μέση (προτείνω επιθέσεις με μολότοφ μετά... χαχα)

 

 

[πολυλογία /off]

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

αν το καλοσκεφτείτε το ΘΕΜΑ δεν είπε ποτέ ότι θα δώσει ΟΛΕΣ τις σεζόν των Friends.. εγώ σας λέω ότι θα δώσουνε την πρώτη σεζόν και μετά πάπαλα
Link to comment
Share on other sites

αν το καλοσκεφτείτε το ΘΕΜΑ δεν είπε ποτέ ότι θα δώσει ΟΛΕΣ τις σεζόν των Friends.. εγώ σας λέω ότι θα δώσουνε την πρώτη σεζόν και μετά πάπαλα

 

Μπα, δε νομίζω να δώσει μόνο την πρώτη... 2-3 λέω εγώ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...