Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλαράκια

Τον πρώτο κύκλο της σειράς Friends θα αρχίσει να προσφέρει σε τρεις εβδομάδες το Πρώτο Θέμα. Θα ακολουθήσουν και οι άλλοι.

 

πηγη sport.24/media

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η "Αδελφότητα των Λύκων" στην Ελευθεροτυπία ήταν σε δίσκο 4,36 GB, εικόνα 16:9 (letterbox), ήχο 5:1, χωρίς extras, έκδοση πιθανότατα όχι του εμπορίου.
Link to comment
Share on other sites

bill το δισκάκι όπως είπες και εσύ είναι 16:9 όπως το ήθελε ο σκηνοθέτης.

οι 4 πιο γνωστές ταινίες του σκηνοθέτη που έχουν δωθεί από το ΘΕΜΑ έχουν κυκλοφορήσει φέτος σε widescreen anamorphic. αλλά κανένας δεν έμεινε ευχαριστημένος αφού ναι μεν είναι widescreen αλλά έχουν ψαλιδίσει μέρος της εικόνας.

το είχαμε αναλύσει πιο παλιά με τον Χασιώτη αν ψάξεις λίγο την εβδομάδα που δώθηκε το EYES WIDE SHUT και είχαμε βάλει και screenshots

 

Demis, είπα ότι το δισκάκι είναι letterbox 16:9 (και όχι δυστυχώς αναμορφικό) όπως μάλλον ΔΕΝ το ήθελε ο σκηνοθέτης.

 

Το EYES WIDE SHUT το έχω αγοράσει εμπορικό, είναι 4:3 και έχει και σημείωση στην αρχή της ταινίας ότι έτσι το προτιμούσε ο σκηνοθέτης.

To THE SHINING που πήρα από το Πρώτο Θέμα είναι και αυτό 4:3 με πολύ καλή εικόνα και μία από τις καλύτερες ταινίες που έχω πάρει από το Θέμα.

Το 2001: A SPACE ODYSSEY που έχω αγοράσει εμπορικό (μία από τις πρώτες ταινίες που αγόρασα από τις αρχές των DVDs) είναι αναμορφικό 16:9 και νομίζω ότι είναι το αυθεντικό κάδρο μιας και δεν θα μπορούσε αυτή η ταινία να ήταν αλλιώς...

Το αυθεντικό κάδρο του A CLOCKWORK ORANGE τελικά είναι 4:3 ή 16:9;;; (δεν ζει και ο Kubrick, να τον ρωτάγαμε με κανά mail...:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Το αυθεντικό κάδρο του A CLOCKWORK ORANGE τελικά είναι 4:3 ή 16:9;;; (δεν ζει και ο Kubrick, να τον ρωτάγαμε με κανά mail...:rolleyes:)

 

Το original aspect ratio του clockwork orange είναι 1.37:1 το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι 4:3.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη Κυριακη:

 

ΘΕΜΑ : American History X & Artificial Intelligence (AI)

BHMA : Φανή και Αλέξανδρος (Ι.Βergman)

 

:w00t:

 

Πολύ καλές ταινίες και οι δύο. Δεν χάνεται με τίποτα το Θέμα την επόμενη βδομάδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

To THE SHINING που πήρα από το Πρώτο Θέμα είναι και αυτό 4:3 με πολύ καλή εικόνα και μία από τις καλύτερες ταινίες που έχω πάρει από το Θέμα.

 

Πράγματι καταπληκτική εικόνα για τόσο παλιά ταινία και φοβερός remastered ήχος :)

 

Το original aspect ratio του clockwork orange είναι 1.37:1 το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι 4:3.

 

Βασικά 1.33 κ 1.37 είναι το "ίδιο" πράγμα και απέχουν πολύ από το 16:9. Πάντως λένε ότι το γύρισε με 4:3 στο μυαλό του, αλλά παρόλα αυτά στα cinema της εποχής προβλήθηκε σε 16:9.

 

 

Και μια ερώτηση από εμένα...

Τα 2 δισκάκια του Θέματος είναι dual layer σήμερα;

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

 

Και μια ερώτηση από εμένα...

Τα 2 δισκάκια του Θέματος είναι dual layer σήμερα;

 

To LAKE HOUSE 4,23 GB

 

To CLOCKWORK ORANGE 6,33 GB

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Τον Ελεύθερο Τύπο μήπως; :p

 

Πώς το κατάλαβες; :lol:

 

Πήγα περίπτερο το πρωί (σε άλλη περιοχή, μη γίνω ρεζίλι με τέτοια χαρά που είχα στο πρόσωπο, γιατί κανείς θα νόμιζε ότι κέρδισα το λαχείο), ψάχνω εναγωνίως το Θέμα και μόλις εντοπίζω το Lake House (my prrrecious) χαζεύω και μόνο στο εξώφυλλο! Κρίμα που δεν είχε φινλανδικούς υπότιτλους (ό,τι θυμάμαι χαίρομαι).

Α, μήπως παρακολουθούν τι γράφουμε εδώ; Πριν ελάχιστο καιρό παραπονέθηκα ότι δεν το έβαλαν και το'δωσαν σήμερα, μήπως ν' ανοίξουμε και κάνα topic DVD requests να'ξέρουν τι ζητά το κοινό τους; :p

Καλού-κακού, ρε παιδιά δώστε κάνα Dracula και κάνα Seven, έχουν περάσει πολλά χρόνια από την κυκλοφορία τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Ελεύθερος Τύπος την επόμενη Κυριακή προσφέρει το 1ο μέρος του Αλέξανδρου αλλά της έκδοσης .... "Alexander Revisited - The final cut"

 

http://www.e-tipos.com/content/staticfiles/issues/2008/03/30/300308%2068.pdf

Link to comment
Share on other sites

το ΘΕΜΑ λέτε να δώσει αυθεντικά δισκάκια για τους Friends?
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη Κυριακή ο Ελεύθερος Τύπος θα δώσει την ταινία "ALEXANDER REVISITED «The Final Cut Edition»".

 

edit: Με πρόλαβες FoReIgNeR :), επάνω που ανέβαζα και το διαφημιστικό σκαν από την εφημερίδας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ελεύθερος Τύπος την επόμενη Κυριακή προσφέρει το 1ο μέρος του Αλέξανδρου αλλά της έκδοσης .... "Alexander Revisited - The final cut"

 

http://www.e-tipos.com/content/staticfiles/issues/2008/03/30/300308%2068.pdf

 

Την επόμενη Κυριακή ο Ελεύθερος Τύπος θα δώσει την ταινία "ALEXANDER REVISITED «The Final Cut Edition»".

 

τί λέτε αρχίζουμε? :shifty::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι καταπληκτική εικόνα για τόσο παλιά ταινία και φοβερός remastered ήχος :)

 

 

 

Βασικά 1.33 κ 1.37 είναι το "ίδιο" πράγμα και απέχουν πολύ από το 16:9. Πάντως λένε ότι το γύρισε με 4:3 στο μυαλό του, αλλά παρόλα αυτά στα cinema της εποχής προβλήθηκε σε 16:9.

 

 

Ευχαριστώ b0yracer και termi21 για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, την επόμενη εβδομάδα θα χάσουμε τα αβγά και τα πασχάλια... Θέμα, Βήμα, Ελεύθερος Τύπος και Φιλελεύθερο για τα Alien...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα πίσω το Θέμα ... η εικόνα του CLOCKWORK ORANGE δεν μου άρεσε καθόλου! ήταν του εμπορίου το δισκάκι , αλλά πολύ χάλι!

Ήδη το ξεκίνησα σε HD - κυκλοφορούν πολλές εκδόσεις με τέλεια ποιότητα (είδα μερικά samples)!

Πήρα το Βήμα , το " The producers " , πολύ καλό δισκάκι ... 8 GB φουλαριστό !

Θα γίνει χαμός με τον Ελεύθερο τύπο την άλλη week .. αν και έχω την εντύπωση πως ήδη κυκλοφορεί το συγκεκριμένο 2πλό dvd στα 7-8 ευρώ! Θα δω και θα σας πω...

Είμαι περίεργος πιο από τα 2 έργα που θα δώσει την άλλη week το Θέμα , θα είναι custom .. (το American historyΧ κόβω...)

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει χαμός με τον Ελεύθερο τύπο την άλλη week .. αν και έχω την εντύπωση πως ήδη κυκλοφορεί το συγκεκριμένο 2πλό dvd στα 7-8 ευρώ! Θα δω και θα σας πω...

Είμαι περίεργος πιο από τα 2 έργα που θα δώσει την άλλη week το Θέμα , θα είναι custom .. (το American historyΧ κόβω...)

 

Πράγματι κυκλοφορεί, άντε να κάνει =<10 ευρώ...

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα είναι το American History X...

 

Υ.Γ.

Τέλεια! :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πόσο κάνει στην αγορά η 2-disc έκδοση του A.I. ??

 

6,30 ευρώ από το βρεττανικό Amazon.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Αν έκανε και εδώ τόσο λίγα, καλά θα'τανε. (με υπότιτλους το θέλω:))

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Αν έκανε και εδώ τόσο λίγα, καλά θα'τανε. (με υπότιτλους το θέλω:))

 

Σίγουρα θα έχει από Αμαζόνιο.

 

Πάντως συνήθως τις ταινίες που βάζουν οι εφημερίδες, τις έχουν τα γνωστά καταστήματα (Virgin, fnac, Metropolis, MediaMarkt κλπ.) σε προσφορές και χαμηλές τιμές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει από Αμαζόνιο.

 

Πάντως συνήθως τις ταινίες που βάζουν οι εφημερίδες, τις έχουν τα γνωστά καταστήματα (Virgin, fnac, Metropolis, MediaMarkt κλπ.) σε προσφορές και χαμηλές τιμές.

 

Έλα που δεν έχει...

 

Θα το κοιτάξω για τα γνωστά καταστήματα.

 

Το Θέμα πιστεύω θα βάλει το πρώτο DVD του εμπορίου για το A.I.

Το American History X είναι επανάληψη από το Βήμα πριν 1 χρόνο και πιθανότατα να είναι το custom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...