Jump to content

Το Κουτί της Πανδώρας (Alpha)


SATSOKS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραιοι και βολικοι οι αφορισμοι για τις επιλογες των ιθυνοντων της τηλεορασης,αλλα καποια στιγμη πρεπει κι εμεις οι τηλεθεατες να κοιταξουμε καταματα τις ευθυνες μας.Το οτι κοβεται μια εκπομπη δυστυχως σημαινει οτι δεν την προτιμαει ο κοσμος συνεπως δεν αποφερει τα αναμενομενα κερδη.Αν εμεις προτιμαμε το "Λακη το γλυκουλη" ή την "Πολυκατοικια" ή οτιδηποτε παιζει απεναντι απο το Κουτι της Πανδωρας δε μας φταιει η "μυστικη συνομωσια που προωθει τα προιοντα της τηλεοπτικης υποκουλτουρας" (αλλη μια καραμελα που διαβαζω συχνα)

 

με βρισκουν απολυτως συμφωνο αυτα που λες!

Ειδικα με κατι γλυκουληδες(μπλιαχ:wacko:)!

Η εκπομπη βεβαιως εννοειτε οτι ηταν διαμαντι,αλλα καποιες φορες θα πρεπει να αναλογιστουμε και εμεις τι ευθεινες εχουμε απεναντι στα τηλεοπτικα προιοντα που μας σερβιρουν!

Την ιδια αποψη εχω και για την "Μηχανη του χρονου",αλλα οταν βλεπεις απεναντι η σαβουρα Β.(Χ)λοη στο αλτερ να κανει μεγαλυτερα νουμερα τι περιμενεις και απο τον Γερμανο?

Αντε και εις κατωτερα...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ακούσει πρίν λίγο καιρό .Από όλες τις εκπομπές που θα πρέπει να σταματήσουν διάλεξαν' ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ' και όχι κάτι άλλες μεσημεριανές που έχουμε γεμίσει από αυτές .:mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ακούσει πρίν λίγο καιρό .Από όλες τις εκπομπές που θα πρέπει να σταματήσουν διάλεξαν' ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ' και όχι κάτι άλλες μεσημεριανές που έχουμε γεμίσει από αυτές .:mad::mad:

 

Τα είπαμε, το κανάλι θέλει να κάνει στροφή σε ένα πιο ψυχαγωγικό προφίλ, το οποίο θα φέρνει και περισσότερα έσοδα από διαφημίσεις.

 

Πάντως δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας, καθώς δύσκολα η εκπομή δεν θα βρει στέγη σε κάποιο άλλο κανάλι (με πιθανότερο τα κρατικά).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ας μην ξεχναμε πως οι τηλεοπτικες συχνοτητες ειναι δημοσιο αγαθο και παραχωρουνται με συμβαση στους τηλεοπτικου σταθμους με την υποχρεωση να ενημερωνουν κιολας το κοινο.Οχι μονο φτηνη διασκεδαση...

 

Επισης τι ιστορια ειναι αυτη που οσοι τρωνε ποδι απο τον Alpha θα βρισκουνε στεγη στα κρατικα καναλια?Εμεις θα τους πληρωσουμε ολους αυτους?:mad:

Εχουμε κι ενα Ρουβα να χρηματοδοτησουμε,που να παρει!Μετα τι θα περισσεψει γι αυτον?:p

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ας μην ξεχναμε πως οι τηλεοπτικες συχνοτητες ειναι δημοσιο αγαθο και παραχωρουνται με συμβαση στους τηλεοπτικου σταθμους με την υποχρεωση να ενημερωνουν κιολας το κοινο.Οχι μονο φτηνη διασκεδαση...

 

Θα αστειεύεσαι βέβαια...

 

Τη λέξη «ενημέρωση», ο κάθε καναλάρχης μπορείς να την ερμηνεύσει κατά το δοκούν. Ειδήσεις έχει και το Star, ειδήσεις και η ΝΕΤ, ειδήσεις και το BBC. Οπότε τι σημαίνει έχουν υποχρέωση να ενημερώνουν το κοινό; Και δελτίο ειδήσεων και θα έχουν και όλα τα σχετικά. Δεν τους υποχρεώνει κανένας να έχουν συγκεκριμένες εκπομπές στο πρόγραμμα τους.

 

Οπότε οι ιδιοκτήτες του Alpha και του κάθε Alpha, λειτουργούν με γνώμονα το συμφέρον τους. Εκπομπές οι οποίες δεν έφερναν έσοδα στον σταθμό, κόβονται. Τόσο απλά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κρίμα ηταν απο τις αγαπημένες μου εκπομπές....
Link to comment
Share on other sites

Θα αστειεύεσαι βέβαια...

 

Οχι,βεβαια...Αν αστειευομουν θα ειμασταν ολοι πεσμενοι στο πατωμα κρατωντας τις κοιλιες μας απο τα γελια

 

Τη λέξη «ενημέρωση», ο κάθε καναλάρχης μπορείς να την ερμηνεύσει κατά το δοκούν. Ειδήσεις έχει και το Star, ειδήσεις και η ΝΕΤ, ειδήσεις και το BBC. Οπότε τι σημαίνει έχουν υποχρέωση να ενημερώνουν το κοινό; Και δελτίο ειδήσεων και θα έχουν και όλα τα σχετικά. Δεν τους υποχρεώνει κανένας να έχουν συγκεκριμένες εκπομπές στο πρόγραμμα τους.

 

Περα απο την ασαφη & αυθαιρετη ερμηνεια που επιδεχεται ο ορος ενημερωση υπαρχουν και σαφεις κατευθυντηριες γραμμες απο θεσμικα οργανα οπως η ΕΣΗΕΑ, το ΕΣΡ κτλ.Εντολες για συγκεκριμενες εκπομπες μπορει αν μην υπαρχουν,υπαρχουν ομως πλαισια μεσα στα οποια τα καναλια υποχρεωνονται να αφιερωνουν συγκεκριμενο ελαχιστο χρονο ομοιομορφης και ισοποσης καλυψης σε ζητηματα κοινωνικα,πολιτικα,πολιτισμου κτλ.Κατι που δεν εφαρμοζεται καθως στην πραξη εχουμε μονοπλευρη καλυψη π.χ 99% Ρουβας και 1% κλασσικη μουσικη.

 

Οπότε οι ιδιοκτήτες του Alpha και του κάθε Alpha, λειτουργούν με γνώμονα το συμφέρον τους. Εκπομπές οι οποίες δεν έφερναν έσοδα στον σταθμό, κόβονται. Τόσο απλά.

 

Αυτονοητο,ομως εγω δεν εστιαζω σε οσους πωλουν ενα προιον αλλα σε οσους το αγοραζουν.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Περα απο την ασαφη & αυθαιρετη ερμηνεια που επιδεχεται ο ορος ενημερωση υπαρχουν και σαφεις κατευθυντηριες γραμμες απο θεσμικα οργανα οπως η ΕΣΗΕΑ, το ΕΣΡ κτλ.Εντολες για συγκεκριμενες εκπομπες μπορει αν μην υπαρχουν,υπαρχουν ομως πλαισια μεσα στα οποια τα καναλια υποχρεωνονται να αφιερωνουν συγκεκριμενο ελαχιστο χρονο ομοιομορφης και ισοποσης καλυψης σε ζητηματα κοινωνικα,πολιτικα,πολιτισμου κτλ.Κατι που δεν εφαρμοζεται καθως στην πραξη εχουμε μονοπλευρη καλυψη π.χ 99% Ρουβας και 1% κλασσικη μουσικη.

 

Μην είσαι και τόσο σίγουρος πως υπάρχουν αυτά τα πλαίσια. Ειδικά αυτό το «ισόποση κάλυψη» και να υπάρχει, καταργήται σιωπηρά. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση για τα ιδιωτικά κανάλια, νομίζω μπορείς να το αντιληφθείς αυτό. Απλά ρίξε μια ματιά σε κάτι κανάλια τύπου Extra 3, Τηλεφώς και δεν ξέρω και γω τι.

 

Αυτονοητο,ομως εγω δεν εστιαζω σε οσους πωλουν ενα προιον αλλα σε οσους το αγοραζουν.

 

Αυτοί που το αγοράζουν είναι που κανονίζουν πως θα ενεργούν αυτοί που πωλούν. Εάν η τηλεθέαση ήταν μεγαλύτερη, μεγαλύτερα θα ήταν και τα έσοδα από τις διαφημίσεις και άρα δεν θα κοβόταν η εκπομπή. Αλλά μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι και τόσο σίγουρος πως υπάρχουν αυτά τα πλαίσια. Ειδικά αυτό το «ισόποση κάλυψη» και να υπάρχει, καταργήται σιωπηρά. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση για τα ιδιωτικά κανάλια, νομίζω μπορείς να το αντιληφθείς αυτό. Απλά ρίξε μια ματιά σε κάτι κανάλια τύπου Extra 3, Τηλεφώς και δεν ξέρω και γω τι.

 

Με μια συντομη σχετικα ερευνα ο καθενας μπορει να βρει τι προβλεπεται απο τις συνβασεις παραχωρησης των συχνοτητων.Το τι εφαρμοζεται βεβαια ειναι αλλη υποθεση.Οπως λες κι εσυ:σιωπηρη καταργηση.Για τα Τηλεφωτα και Extra τυρογαριδακια που λεει κι ο Μητσι δεν ξερω τι καθεστως ισχυει αλλα στη Θεσσαλονικη που μενω υπαρχουν πολυ χειροτερα τσοντοκαναλα,καναλια τηλεπωλησης κτλ που λειτουργουν εξω απο καθε κανονα και πλαισιο.

 

 

Αυτοί που το αγοράζουν είναι που κανονίζουν πως θα ενεργούν αυτοί που πωλούν. Εάν η τηλεθέαση ήταν μεγαλύτερη, μεγαλύτερα θα ήταν και τα έσοδα από τις διαφημίσεις και άρα δεν θα κοβόταν η εκπομπή. Αλλά μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια.

 

Αυτο εγραψα κι εγω απο την πρωτη στιγμη.Εμεις φταιμε στην ουσια που κοβεται η εκπομπη.Τα καναλια ειναι επιχειρησεις και λειτουργουν με σκοπο την κερδοφορια και δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους.

 

Αν φταει καποιος τοτε μαλλον ειναι το κρατος που βαζει τους κανονες του παιχνιδιου και πρεπει να επιβλεπει την τηρηση τους,και οι τηλεθεατες/καταναλωτες που με τις επιλογες τους διαμορφωνουν το τηλεοπτικο τοπιο.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η άλλη εκπομπή του σταθμού που κόπηκε, βρήκε στέγη.

«Μηχανή του χρόνου» στη ΝΕΤ

 

 

Στη ΝΕΤ «προσγειώνεται» τελικά ο Χρίστος Βασιλόπουλος (φωτ.) για να ξαναβάλει μπροστά τη «Μηχανή του χρόνου». Η επιτυχημένη εκπομπή, που κόπηκε με συνοπτικές διαδικασίες από τον Alpha, βρήκε νέα στέγη και είναι πολύ πιθανόν να κάνει νέα πρεμιέρα στις αρχές Μαΐου. Σε περίπτωση που αυτό δεν μπορέσει να γίνει, τότε «Η μηχανή του χρόνου» θα ξαναβάλει μπροστά με την έναρξη της νέας τηλεοπτικής περιόδου. Ο Χρίστος Βασιλόπουλος συμφώνησε με τη διοίκηση της δημόσιας τηλεόρασης, η οποία έδειξε άμεσα ενδιαφέρον να αποκτήσει μια ενημερωτική εκπομπή καλοδουλεμένη, με έρευνα, ρεπορτάζ, ενδιαφέροντα θέματα και πάντα πλούσιο και τεκμηριωμένο υλικό.

 

από http://www.enet.gr

 

Δεν ξέρω αν θα ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο και ο Βαξεβάνης, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλό να τον δούμε σε ΕΡΤ, MEGA ή ΣΚΑΪ.

Link to comment
Share on other sites

Με μια συντομη σχετικα ερευνα ο καθενας μπορει να βρει τι προβλεπεται απο τις συνβασεις παραχωρησης των συχνοτητων.Το τι εφαρμοζεται βεβαια ειναι αλλη υποθεση.Οπως λες κι εσυ:σιωπηρη καταργηση.Για τα Τηλεφωτα και Extra τυρογαριδακια που λεει κι ο Μητσι δεν ξερω τι καθεστως ισχυει αλλα στη Θεσσαλονικη που μενω υπαρχουν πολυ χειροτερα τσοντοκαναλα,καναλια τηλεπωλησης κτλ που λειτουργουν εξω απο καθε κανονα και πλαισιο.

 

Δεν αμφιβάλλω. Τα ίδια μάλλον υπάρχουν και στην Αττική. Συνήθως τέτοιου τύπου κανάλια, τρώνε πρόστιμο και αρχίζουν να εκπέμπουν ξανά από άλλη συχνότητα...

 

Αυτο εγραψα κι εγω απο την πρωτη στιγμη.Εμεις φταιμε στην ουσια που κοβεται η εκπομπη.Τα καναλια ειναι επιχειρησεις και λειτουργουν με σκοπο την κερδοφορια και δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους.

 

Ακριβώς. Ή καλύτερα «έχουμε την τηλεόραση που μας αξίζει».

 

Αν φταει καποιος τοτε μαλλον ειναι το κρατος που βαζει τους κανονες του παιχνιδιου και πρεπει να επιβλεπει την τηρηση τους,και οι τηλεθεατες/καταναλωτες που με τις επιλογες τους διαμορφωνουν το τηλεοπτικο τοπιο.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Που μπορούμε να βρούμε την τελευταία εκπομπή για τον πατριωτισμό;
Link to comment
Share on other sites

Απογοητευση η παρουσια του Βαξεβανη αποψε στο Θεμο :down:

 

Γενικα μεχρι τωρα μου εδινε την εντυπωση ενος σοβαρου & μετρημενου ατομου.Αλλα αποψε ειδα εναν ανθρωπο με φθηνο χιουμορ(φτηνοτερο κι απο του Θεμου:lol:) που αναζητουσε σκοτενους συνωμοτες και βυζαντινες δολοπλοκιες πισω απο τη διακοπη της εκπομπης του.Και φανταζομαι πως η "κλαψα" του θα συνεχιστει μεχρι να βρει νεα τηλεοπτικη στεγη.

 

Για το μονο που τον δικαιολογω ειναι που δεν τον ενημερωσαν εγκαιρα και κομψα(συμφωνα με τα λεγομενα του)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τον Βαξεβανη πρωσοπικα τον θεωρω εναν απο τους καλυτερους στο ειδος της δημοσιογραφιας που υπηρετει,αλλα το να βγαινει ο καθε Βαξεβανης και να "φτυνει" εκει που ετρωγε το θεωρο πιο κατινια και απο αυτες που κανουν ορισμενες εκπομπες το μεσημερι!

Πολυ απλα μας δειχνει το "ηθος"που διαθετει και αυτος αλλα και πολλοι αλλοι που ειναι ιδιοι μ'αυτον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...