Jump to content

Vector Master 590 (PNA)


killer_instinct
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα! Είμαι νέο μέλος καθότι μόλις προχτές αγόρασα το Vector Master 590 και για τα λεφτά του (129ευρώ από τα carrefour) ομολογώ οτι είναι η καλλύτερη πρότση της αγοράς για αυτά που διαθέτει. Μπήκα στο site της dis και έκανα την αναβάθμιση στον τελευταίο χάρτη. Το πρόβλημα είναι οτι θέλω να αγοράσω και ένα φορτιστή σπιτιού αλλά δεν είναι πολύ ακριβός από την dis. Ξέρετε πού μπορώ να βρώ αντίστοιχο φτηνότερο?

 

Όταν το δοκιμάσω θα γράψω και εντυπώσεις...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 457
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ την παρέα! Είμαι νέο μέλος καθότι μόλις προχτές αγόρασα το Vector Master 590 και για τα λεφτά του (129ευρώ από τα carrefour) ομολογώ οτι είναι η καλλύτερη πρότση της αγοράς για αυτά που διαθέτει. Μπήκα στο site της dis και έκανα την αναβάθμιση στον τελευταίο χάρτη. Το πρόβλημα είναι οτι θέλω να αγοράσω και ένα φορτιστή σπιτιού αλλά δεν είναι πολύ ακριβός από την dis. Ξέρετε πού μπορώ να βρώ αντίστοιχο φτηνότερο?

 

Όταν το δοκιμάσω θα γράψω και εντυπώσεις...

 

Ευχαριστώ

Απλά η φτηνότερη λύση (5 - 8 ευρώ) είναι να πάρεις αντάπτορα σπιτιού μέσα στον οποίο θα κουμπώνει το φορτιστής αυτοκινήτου (το πουλάνε σε όλα τα ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογικά μαγαζιά).

Αν ανατρέξεις στο forum θα διαβάσεις πολλά περισσότερα για το συγκεκριμένο θέμα.

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Είμαι νέο μέλος καθότι μόλις προχτές αγόρασα το Vector Master 590 και για τα λεφτά του (129ευρώ από τα carrefour) ομολογώ οτι είναι η καλλύτερη πρότση της αγοράς για αυτά που διαθέτει. Μπήκα στο site της dis και έκανα την αναβάθμιση στον τελευταίο χάρτη. Το πρόβλημα είναι οτι θέλω να αγοράσω και ένα φορτιστή σπιτιού αλλά δεν είναι πολύ ακριβός από την dis. Ξέρετε πού μπορώ να βρώ αντίστοιχο φτηνότερο?

 

Όταν το δοκιμάσω θα γράψω και εντυπώσεις...

 

Ευχαριστώ

 

Απλά η φτηνότερη λύση (5 - 8 ευρώ) είναι να πάρεις αντάπτορα σπιτιού μέσα στον οποίο θα κουμπώνει το φορτιστής αυτοκινήτου (το πουλάνε σε όλα τα ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογικά μαγαζιά).

Αν ανατρέξεις στο forum θα διαβάσεις πολλά περισσότερα για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Mε αφορμή το post του Kou_giannis μια συμβουλή. Αγοράζουμε συχνά συσκευές με φορτιστή( απο ξυριστική μηχανή, επαναφορτιζόμενα σκουπάκια, κινητά, ασύρματα τηλέφωνα κλπ κλπ). Όταν χαλάσει η συσκευή και την πετάμε, ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχει χαλάσρει και ο φορτιστής. Κρατώντας τους μπορεί να κάνουμε την δουλειά μας σε άλλη συσκευή. Έχω φορτίσει κινητό alcatel S853 με φορτιστή απο bluetooth motorola. Εχω φορτίσει τηλέφωνο Νοκια ν81 με φορτιστή απο το bluetooth Nokia. Και τώρα χρησιμοπειώ έναν φορτιστή απο alacatel 751 για να φορτίζω σπίτι ένα nonamgps που πήρα. Αρκεί η έξοδος σε mA/V να ταιριάζει, αλλά και το βύσμα. Και όσο πάει τελευταία οι περισσότερες συσκευές που βγαίνουν στην αγορά παίζουν γύρω στα 5-6 V έξοδο.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την λύση. Βρήκα φορτιστή με λίγα χρήματα τελικά.

 

Το 590 τελικά είναι πολύ καλό. Το έχω δουλέψει αρκετά και είναι πολύ αξιόπιστο. Μου έχει κάνει εντύπωση το λογισμικό. Είναι τρομερά γρήγορο και ειδικά στον υπολογισμό της διαδρομής. Η φωνή λίγο δεν μου αρέσει γιατί είναι ''αυταρχική'' Δηλαδή λέει <στρίψτε αριστερά τώρα> Από την άλλη όμως το <τώρα> ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Το μενού του είναι λίγο δύσχρηστο αλλά αν ασχοληθείς λίγο μετά σου φαίνεται πολύ απλό. Οι χάρτες του, για Αθήνα που το έχω δοκιμάσει, είναι επίσης πολύ καλοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Αγόρασα χθες ένα Vector 590 από Μultirama, στα λεπτά που λειτούργησε πριν τελειώσει η μπαταρία του παρατήρησα τα εξής:

Δεν ανέφερε πουθενά κάτι για τη λειτουργία Bluetooth στο μενού του.

Το έβγαλα στο μπαλκόνι, το έβαλα να αλλάξει την αρχική τοποθεσία και το άφησα να συνδεθεί με κανένα δορυφόρο...Μετά από ένα μισάωρο(!!!) το τσέκαρα, ακόμη έψαχνε (έκανε κύκλους μια κουκκίδα στην οθόνη), κανένα πεντάλεπτο μετά έκλεισε.

Σε 35 λεπτά είναι φυσιολογικό στο μπαλκόνι να μην έχει βρει σήμα;

Έχω πειραματιστεί με Garmin και Destinator σε κινητά σε συνδυασμό με μικρό δέκτη κι όλα πήγαν μια χαρά την πρώτη φορά στο ίδιο μπαλκόνι!!!

Το Σάββατο θα αγοράσω τον αντάπτορα για το φορτιστή αυτοκινήτου για να το βάλω να φορτίσει σωστά.

Μήπως κάτι δεν πάει καλά;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, bluetooh υπάρχει, φορτιστή δε βρήκα παρότι πήγα σε 3 καταστήματα ηλεκτρονικών (τρομάρα τους) και στο Γερμανό, εδώ στην Αλεξάνδρεια.

Το έχω και κάθομαι και το κοιτάω...

Καλά, γιατί δε φορτίζει από την USB; Έχω φορτιστή που ταιριάζει και σε Volt κι Α, αλλά δε γίνεται τίποτε...Η έστω να φόρτιζε από τον υπολογιστή...

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γεια σου και χρόνια πολλά!

Υπάρχει ένας φορτιστής που εγώ χρησιμοποιώ και δουλεύει άψογα!

Η μαρκα είναι: Camplus Model: MW2006GS

PRI: 100V-240V-60/50Hz 350mA

SEC:3/3.3/5V--- 2500mA

6/6.5/7V---2100mA

8.4V--- 1500mA

Είναι για digital camera αλλά δουλεύει καλά!!

Θα το βρείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών.

Επλίζω να σε βοήθησα...:):)

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι φορτιστής, είναι ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ.

Και βρήκα και κατάστημα που να το πουλάει στο Skroutz.

Χάρη, χίλια ευχαριστώ,

ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς αν το Garmin μπορει να φορτωθεί στο "πολυμηχάνημά" μας Vector Master 590?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νέο πρόβλημα!

 

Έκανα τις απαραίτητες ενέργειες για να περάσω το μενού του φίλου μας Xrupista. Έκανα και άλλαγές στο φόντο, στις γραμματοσειρές...

"Βρήκα" και Destinator από ένα φίλο. Έκανα αντιγραφή στην κάρτα μνήμης, μέσα από το File explorer το destinator ξεκινά, αλλά δε βρίσκει κανένα δορυφόρο.

Έκανα τις αλλαγές στο Baudrate που προτείνονται παραπάνω, αλλά δεν έγινε τίποτε...

"Δε βρέθηκε GPS" είναι το μήνυμα...

Επίσης. έκανα τις αλλαγές στις διαδρομές των φακέλων, αλλά το Destinator μέσα από το μενού ΔΕΝ τρέχει.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...Λέτε να έγινε τίποτε και να χάλασε κάτι στο 590;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδες

Εχω και εγώ πλέον το 590 και εχω 2-3 ερωτήσεις για τους ειδικούς (bbb & xroupista) τους οποιους ευχαριστώ :thanks: :thanks: :thanks:

βαθύτατα για την βοήθεια και το χρόνο που έχουν αφιερώσει να απαντάνε σε κατι 'βλάκες' σαν και εμένα. :D

Λοιποοοον αν θέλετε παιδια να μου πείτε κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη σχετικά με το άν μπορώ με το λογισμικό του vector να δώ καμερες etc ή χρειάζομαι destinator.

Αλλη μια απορία : έβαλα το προγραματάκι του xroupista όλα καλα but το vector σαν λογισμικό δεν δουλευει πάντα και αναγκάζομαι να πηγαινω myflashdisk\mobilenavigator\mobilenavigator.exe για να τρέξει why is that?

κατι δεν έκανα καλά??:lost: :dash:

Carpe diem......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα σε ολους! Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα περιφημα ForLinks αρχεια που συνοδευουν τους χαρτες των dest. Ποια ειναι η σημασια τους και η χρησιμοτητα τους στο χαρτη? Κανω την ερωτηση αυτη ορμωμενος απο ενα ποστ του φιλου xrupista αν δεν κανω λαθος οπου ανεφερε οτι καθε χαρτης εχει τα ForLinks του αλλα απο τον αριθμο εκδοσεων ας πουμε του χαρτη Ελλαδος που εχουμε στην SD μας και ειναι προς επιλογη μεσα απο το dest, μιας μονο εκδοσης το συγκεκριμενο αρχειο μπορουμε να εχουμε στο φακελο.Αυτο το γεγονος κανει μη χρηστικες τις υπολοιπες εκδοσεις που κουβαλαμε μαζι μας,με αλλα λογια χωρις ForLinks χαρτη δεν εχει? Προσπαθωντας να απαντησω και μονος μου σ αυτο το ερωτημα εκανα το παρακατω πειραμα. Εβαλα τις νεοτερες εκδοσεις των χαρτων στην SD παρεα με τις παλαιοτερες και στο userData/ForLinks εβαλα παρεα με τα αρχεια των προηγουμενων εκδοσεων τα νεα περιμενοντας να δω ενα απ τα 2 σετ χαρτων να παιζουν ωστε να επιβεβαιωθει το ποστ του xrupista. Αυτο δε συναιβει,ολα παιξαν κανονικα,οποτε κατι αλλο εννοουσε ο φιλος. Βεβαια εχω διαβασει και αλλες φορες οτι απουσια ForLinks σημαινει οχι αποφυγες, αλλα τι περιλαμβανει ο ορος αποφυγες? Ειναι και αυτη μια απορια μου. Στη συνεχεια του πειραματος εκανα μια αλλη δοκιμη αφαιρωντας το Forlinks των νεων χαρτων απ το userdata του dest6 και αφηνοντας τα στο 7 αλλα οι διαδρομες που εκανα δε με διαφωτισαν για το τι παρεχουν αυτα τ αρχεια.Το συγκεκριμενο θεμα με τα αρχεια αυτα μου χει γεννησει αρκετες αποριες,παρακλαδια αυτων ουσιαστικα αλλα δεν βαραινω το ποστ γιατι θα χαθουμε.Ελπιζω να ξεδιαλυνω αυτα με τη βοηθεια σας και να περασουμε και στα επομενα εφοσον επιμεινουν...

 

Υ.Γ.: Να πω και κατι που παρατηρησα στο μενου των xrupista-bbbb σε περιπτωση που σας βοηθησει να το κανετε οσο καλυτερο εσεις επιθυμειτε.Αν το τελευταιο προγραμμα που χρησιμοποιησω πριν κλεισω το 590 ειναι αυτο της vector την επομενη φορα που θα το ανοιξω αφου γινει η αντιστροφη μετρηση και φανει το interface για 1-2 δευτερολεπτα τοτε το vector navigation software εκκινει μονο του..

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδες

 

Λοιποοοον αν θέλετε παιδια να μου πείτε κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη σχετικά με το άν μπορώ με το λογισμικό του vector να δώ καμερες etc ή χρειάζομαι destinator.

Αλλη μια απορία : έβαλα το προγραματάκι του xroupista όλα καλα but το vector σαν λογισμικό δεν δουλευει πάντα και αναγκάζομαι να πηγαινω myflashdisk\mobilenavigator\mobilenavigator.exe για να τρέξει why is that?

κατι δεν έκανα καλά??:lost: :dash:

καλοδουλευτο φιλε το 590 και σιδερενιο

κανένας δεν είναι βλάκας και κανένας δεν είναι έξυπνος εδώ

όλοι νέοι είμαστε και κάθε μέρα μαθαίνουμε πράγματα καινούρια (και εγώ σαν πέρσι ξεκινησα)

στο θέμα μας τώρα !!!το vectornavigatorsoftware έχει και αυτό κάμερες κτλ

αυτό θα στο πούνε σίγουρα αυτοί που το χρησιμοποιούν στης μεγαλουπόλεις γιατί στα μερη μου δεν έχει ούτε τους δρόμους που χουν γίνει επί χούντας...

οπότε καταλαβαίνεις ...

το dest είναι κατά 1000αδες φορές πιο ενημερωμένο και στα poi και σε όλα του (τουλάχιστον εδώ πάνω!!!

στην δευτερη ερωτηση σου δεν ξερω τι ναπω..

Αν και έχω καιρό να το δουλέψω το 590 επίτηδες το δοκίμασα τώρα και όσες φορές και να πάτησα το εικονίδιο το έτρεξε κανονικά...στο έχει παρουσιάσει και σε άλλο πρόγραμμα αυτό???

σε ρωτώ γιατί να μην εκανες σωστα την διαδικασια και ίσως να μην ενεργοποιήθηκαν τα mscr αρχεία

 

 

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα σε ολους! Κανω την ερωτηση αυτη ορμωμενος απο ενα ποστ του φιλου xrupista αν δεν κανω λαθος οπου ανεφερε οτι καθε χαρτης εχει τα ForLinks του αλλα απο τον αριθμο εκδοσεων ας πουμε του χαρτη Ελλαδος που εχουμε στην SD μας και ειναι προς επιλογη μεσα απο το dest, μιας μονο εκδοσης το συγκεκριμενο αρχειο μπορουμε να εχουμε στο φακελο.

καλησπερα και χρονια πολλα φιλε μου

Μάλλον κάνεις λάθος ...δεν έχω αναφερθεί από ότι θυμάμαι ποτέ για τα ForLinks του dest

Αν βρεις κάποιο μήνυμα μου θα ήθελα να το ξαναποσταρεις εδώ μπας και κάνω και εγώ λάθος..

τα αρχεία αυτά είναι αρχεία αποφυγών και το συγκεκριμένο πείραμα το έκανα και εγώ παλιά και είδα οτι με παλιά forlink δούλευε ο χάρτης .

ίσως τα καινούργια να ήταν διορθωμένα στα σημεία οπότε να μην ήταν αντιληπτό από τον απλό χρήστη

τι να πω???

για περισσότερες πληροφορίες εδώ

Απαντήσεις σε συχνά ερωτήματα και τεχνική υποστήριξη μπορείτε να αναζητήσετε στο Navimania Forum http://www.navimania.gr

Για να μιλήσετε με το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης μπορείτε να επικοινωνείτε με την MLS.

 

Τηλ.: 210 9902570-1

Φαξ: 210 9642845

e-Mail: info@mls.gr

www: http://www.mls.gr

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

RE : xroupista

 

Οχι φιλαράκι δεν μου το κάνει σε άλο προγραμμα (το να μην ανοίγει )

ολα φαίνονται να δουλευουν κανονικά.

:rolleyes:

 

τωρα τι να φταει.....

anyway εσυ τι προτείνεις για λογισμικό?

dest ή κατι άλλο ?

απ'την άλλη βεβαια να αγοράσω λογισμικό δίνοντας περισσότερα απο την συσκευή??

Η συσκευή έιχε 99 το destinator εχει 149 :!: :confused:

αναμένω γνώμη.....

οπως και να έχει ευχαριστώ

Carpe diem......
Link to comment
Share on other sites

όποιος ψάχνει βρίσκει....

αν ψάξεις λίγο σε κάτι Ελληναδικα ...:X

θα βρεις ένα σωρό προγράμματα για pna συσκευές..

δοκιμάζεις ποιο σου αρέσει και το σωστό είναι μετά να το αγοράσεις για να έχεις και την σχετική υποστήριξη...;)

δυστυχώς το dest μάλλον πέθανε... αν διαβάσεις και σε άλλα φόρουμ :worry:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Xrou, καμμιά λύση για το δικό μου πρόβλημα;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2638792#post2638792

Υπόψη, το Destinator που "δανείστηκα" τρέχει ΚΑΝΟΝΙΚΑ σε ΝaviGT...

Ποια συσκευή χρησιμποιείς εσύ τώρα τελευταία και ποια προγράμματα μας προτείνεις να αποκτήσουμε;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω και ορκο οτι ηταν δικο σου το μυνημα φιλε xrupista αλλα σιγουρα εχει αναφερθει στην αλλη μας συζητητση για το 380 που τελικα κατεληξε να εχει λιγο απ ολα μεσα :lol: απλως ειναι παμπολλες οι σελ για να το βρω και να το ποσταρω...αν πεσω ομως πανω του ξανα θα το ποσταρω σιγουρα...
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό αυτό το gps; Κλειδώνει γρήγορα δορυφόρους; Θα αγοράσω κινητό τηλέφωνο με gps και προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει η αγορά και ενός αυτόνομου gps και συγκεκριμένα του Vector 590.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ,κανα αρχειο βιντεο τρεξατε ?εβαλα 3-4 με διαφορες υποστηριζομενες καταληξεις απ το total converter και με πεταει εξω...

καμμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Μπορούμε να βάλουμε περισσότερα εικονίδια στο desktop στο μενού του φίλου bbbb? Έχει τρία για dest6, dest7 και vector. Ποια είναι η διαδικασία να εμφανίσουμε και άλλα μια και βλέπω στο φάκελο skins ότι περιλαμβάνονται περισσότερα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό αυτό το gps; Κλειδώνει γρήγορα δορυφόρους; Θα αγοράσω κινητό τηλέφωνο με gps και προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει η αγορά και ενός αυτόνομου gps και συγκεκριμένα του Vector 590.

 

Στην τιμή που διατίθεται αυτή τη στιγμή είναι Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.

Πολλές δυνατότητες, αλλά επιεικώς μέτρια ποιότητα κατασκευής.

 

Λόγω οθόνης (λίγο δύσκολο να βγουν κινητά με οθόνη 4-4,3" ) πιστεύω ότι η λύση του PNA είναι καλή. Αν προστεθεί κι η δυνατότητα Bluetooth handsfree καλύτερη!

 

Πήγαινε σε ένα μαγαζί πρώτα και δες τη συσκευή που ενδιαφέρεσε να αγοράσεις.

Διάβασε και το τι μπορείς να καταφέρεις με τη βοήθεια των "δασκάλων" πλέον Xroupista και BbbB κι αποφάσισε.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή των εικονιδίων πιστεύω ότι τα παρακάτω θα βοηθήσουν πολύ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2353907#post2353907

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2360289#post2360289

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ,κανα αρχειο βιντεο τρεξατε ?εβαλα 3-4 με διαφορες υποστηριζομενες καταληξεις απ το total converter και με πεταει εξω...

καμμια ιδεα??

 

Φίλε μου γειά σου!

Για να σου παίξει αρχεία βίντεο πρέπει αυτά να έχουν κατάληξη (wmv) :)

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...