Jump to content

Vector Master 590 (PNA)


killer_instinct
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να σε ρωτησω κατι?μαζι με το δικο μου ειχα αγορασει και ακομη ενα για ενα φιλο μου.μπορω να κανω κατι απο το αλλο?να αντιγραψω κατι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 457
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως γνωρίζει κανείς αν το VM 590 μπορεί να μας δείξει τις συντεταγμένες ενός τόπου (και κυρίως το υψόμετρό του) και πώς;

Αν αυτό δεν γίνεται, γνωρίζετε κάποιο άλλο φθηνό GPS γι'αυτή τη δουλειά; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα προγράμματος.Το gps σαν hardware μπορεί να λάβει αυτές τις πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

bbbb : Είναι θέμα προγράμματος.Το gps σαν hardware μπορεί να λάβει αυτές τις πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Γνωρίζετε αυτό το πρόγραμμα για το VM 590:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο πρόγραμμα μιλάς;Tις πληροφορίες για τις συντεταγμένες και το υψόμετρο που βρίσκεσαι τη δεδομένη στιγμή μπορείς να τις δεις μέσα από το πρόγραμμα πλοήγησης.Destinator,igo8,garmin κτλ σου παρέχουν ανά πάσα στιγμή τις πληροφορίες αυτές.Υπάρχουν και άλλα προγράμματα όπως τα noni gps plot,gps speedsentry.Bέβαια για να έχεις ακρίβεια χιλιοστού στις μετρήσεις σου,θα χρειαστείς γεωδαιτικό gps http://www.treecomp.gr/index.asp-C=3&S=9.htm
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο πρόγραμμα μιλάς;Tις πληροφορίες για τις συντεταγμένες και το υψόμετρο που βρίσκεσαι τη δεδομένη στιγμή μπορείς να τις δεις μέσα από το πρόγραμμα πλοήγησης.Destinator,igo8,garmin κτλ σου παρέχουν ανά πάσα στιγμή τις πληροφορίες αυτές.Υπάρχουν και άλλα προγράμματα όπως τα noni gps plot,gps speedsentry.Bέβαια για να έχεις ακρίβεια χιλιοστού στις μετρήσεις σου,θα χρειαστείς γεωδαιτικό gps http://www.treecomp.gr/index.asp-C=3&S=9.htm

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δηλαδή αν κάποτε καταφέρω να φορτώσω το destinator 7 στο VM 590 ,θα έχω τις πληροφορίες που θέλω.

Όσο για το link, μάλλον οδηγεί σε επαγγελματική (και ακριβή λύση) .

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια! στο vector 590 έβαλα destinator αλλά δεν βρίσκει δορυφόρους, μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί αν το βάζω com 1 ή 2 και 4800 ?? nmea ?

 

και επίσης πώς μέσα απο τα windows τρέχω το software για το handsfree

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια! στο vector 590 έβαλα destinator αλλά δεν βρίσκει δορυφόρους, μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί αν το βάζω com 1 ή 2 και 4800 ?? nmea ?

 

και επίσης πώς μέσα απο τα windows τρέχω το software για το handsfree

 

Οι σωστές ρυθμίσεις είναι port=COM1, baud rate=38400, nmea. Όσο για το handsfree οταν το τρέχεις από τα windows δεν λειτουργεί και πολύ σωστά (τουλάχιστον σε μένα). Μάλλον χρειάζεται ολόκληρο το shell να τρέχει. Πάντως το αρχείο που θες είναι στο \myflashdisk\Shell και λέγεται BThandsferee.exe νομίζω ‘η κάπως έτσι...

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ! στο 7 βρήκε. στο 8 τώρα μάλλον πρέπει να πειράξω το ini. μάλλον θα βάλω το μενού του xtoupista αλλά χωρίς autorun για να μπορώ να το κλείνω και να το φτιάξω όπως θέλω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση που λογικα θα ξερει καποιος απ την παρεα (ισως και off topic). Υπαρχει καποια σελιδα που να μπορουμε να βλεπουμε τις τρεχουσες εκδοσεις των χαρτων της Ευρωπης?

 

Επισης, ξερετε ενας χαρτης ενοποιημενου τυπου του dest, οπως οι major roads east ή major roads west ή ακομα και η ενωση αυτων major roads east and west ποσο κοντα μπορει να μας παει σε εναν προορισμο μας? Δηλαδη σε μια διαδρομη που περναει απο 2-3 χωρες με προορισμο μια οδο σε μεγαλη ευρωπαικη πολη που θα πρεπει ν αλλαξουμε χαρτη και πως θα ειδοποιηθουμε γι αυτο? Ευχαριστω και σορυ αν ειναι ασχετο.πιστευω θα το χουν και αλλοι απορια.

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιος και εγω με ενα vector master 590 στα χερια μου. Διαβαζω τις αναφορες σας σχετικα με διαφορα προγραμματα πλοηγησης και ζαλιστικα. Απο την χρηση που εκανα δεν μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τον χαρτη που εχει εγκατεστημενο, αν και περασα την τελευταια αναβαθμιση. Θελω απλα να μου πειτε αν αξιζει να αλλαξω το προγραμμα που εχει το μηχανημα και αν ναι ποιο να επιλεξω. destinator , igo, mn7 ή κατι αλλο? θετικα λογια ακουσα για το το mn7 .
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΤΟ 590 ΑΠΟ ΤΗΝ USB.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ PSP TON ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ CASIO ΦΩΤΟΜΗΧΑΝΗ ΕΠΙΣΗΣ,

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ

ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙ ΣΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ.

Link to comment
Share on other sites

Aναφέρω τις ρυθμίσεις gps που πρέπει να βάλετε στο destinator.ini:

380/390

port=2

baudrate=4800

protocol=2

590

port=1

baudrate=38400

protocol=2

290

port=1

baudrate=38400

protocol=2

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΤΟ 590 ΑΠΟ ΤΗΝ USB.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ PSP TON ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ CASIO ΦΩΤΟΜΗΧΑΝΗ ΕΠΙΣΗΣ,

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ

ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙ ΣΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ.

 

Εμεις δηλαδη που δεν εχουμε τιποτε απο αυτα δεν μπορουμε να ξερουμε ??? Ασε που δυσκολευομαι να το πιστεψω! Μια συσκευη ειτε εχει κυκλωμα φορτισης που επιτρεπει τη φορτιση απο USB ειτε οχι. Το Vector 590 δεν εχει τετοιο πραγμα. Εκτος αν εννοεις οτι πρεπει να κατσαβιδιαστει κιολας.

 

Αν μπορουσες να δωσεις καποια πληροφορια παραπανω θα σε ευγνωμονουσα!

Link to comment
Share on other sites

επισης οποιος θελει να παρει sto desktop ολα τα exe. για οποια εντολη χρειαζεται,και απο ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΠΟΙΟΣ φιλος θελει προγραμματα,παιγνιδια ,χαρτες κλπ για το 590 ας στειλει μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

Mπορω να περασω κανονικα το προγραμμα Garmin στο Vector μου με το νγωστό μενου;

 

Το εχω ρωτησει κι εγω μερικα Posts πιο πισω αλλα δεν μου απαντησε κανεις. Εγω παντως μετα απο 2 ημερες προσπαθειων παραιτηθηκα απο το Garmin για το vector master 590! Εχω καταφερει να δοκιμασω 9 διαφορετικα προγραμματα πλοηγησης στο vector master 590, αλλα αυτο το ατιμο το Garmin δεν μπορεσα με τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Το garmin ανάλογα τη συσκευή,θέλει και τον ανάλογο συνδυασμό dll αρχείων για να δουλέψει.Στο 590 δεν το έχω δοκιμάσει.Πάντως από το μενού που έχει δοθεί,μπορεί κάποιος να τρέξει όλα τα προγράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσες να δωσεις καποια πληροφορια παραπανω θα σε ευγνωμονουσα!

 

Φιλε αν δεν καταλαβαινεις κατι ρωτησε ,αλλα μην μπερδευεις και τους αλλους.

εγω εγραψα εδω γιατι καποιοι θελουν να φορτιζουν απο USB.. κι επειδη ειμαι σιγουρος για οτι προτεινω χωρις να παιρνω στο λαιμο μου κατοχους και τις συσκευες τους ματαλεω σε απλα Ελληνικα-

το καλωδιο αξεσουαρ[logic 3] π.χ. που παιρνουν ρευμα τα game boy PSP, ΦΩΤΟΜΗΧΑΝΕΣ CASIO ,KAI ADAPTORS για EMERGENCYφορτιση κινητων απο το PC , δινουν το ρευμα -το βυσμα-και την πολικοτητα που θελουμε για το 590,,πισω γραφει το pna 590 input 5v-2 A OK?

ΑΝΤΕ Μ ΕΚΑΝΕΣ ΚΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΙ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΗΜΕΡΑ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ,χωρις κατσαβιδιασματα

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩ κ προσοχη η τρουπα φορτισης στο GPS δεν αλλαζει

μιλαμε για την usb του PC η οποια στελνει ρευμα εκει που στελνει και ο φορτιστης του αυτοκινητου ,διοτι η usb στο 590 απο κατω ειναι- μονο για δεδομενα..ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Mobile Newbie

 

 

 

 

Μηνύματα: 2 γνωρίζει κανείς αν υπάρχει Ecxel για το 590 (όχι viewer);

-------------:cry:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΕ αλλα δεν στο συνιστω

Click on the EXCEL symbol for “PNA v12-5”. This will take you to the APPLICATION

page. (Your CD may have more than 1 ‘PNA’ program on it, so make sure you open the correct

one. The latest version is the highest number). Wait for the “hour glass” symbol to disappear.

Now click on the “EasyApp” button. You should now be able to do the ‘data entry’ for your client

 

Τρέχει word-excel-pdf-powerpoint viewer,πασιέντζα,tetris,pac-man,αφύπνιση και πολλά άλλα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσες να δωσεις καποια πληροφορια παραπανω θα σε ευγνωμονουσα!

 

Φιλε αν δεν καταλαβαινεις κατι ρωτησε ,αλλα μην μπερδευεις και τους αλλους.

εγω εγραψα εδω γιατι καποιοι θελουν να φορτιζουν απο USB.. κι επειδη ειμαι σιγουρος για οτι προτεινω χωρις να παιρνω στο λαιμο μου κατοχους και τις συσκευες τους ματαλεω σε απλα Ελληνικα-

το καλωδιο αξεσουαρ[logic 3] π.χ. που παιρνουν ρευμα τα game boy PSP, ΦΩΤΟΜΗΧΑΝΕΣ CASIO ,KAI ADAPTORS για EMERGENCYφορτιση κινητων απο το PC , δινουν το ρευμα -το βυσμα-και την πολικοτητα που θελουμε για το 590,,πισω γραφει το pna 590 input 5v-2 A OK?

ΑΝΤΕ Μ ΕΚΑΝΕΣ ΚΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΙ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΗΜΕΡΑ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ,χωρις κατσαβιδιασματα

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩ κ προσοχη η τρουπα φορτισης στο GPS δεν αλλαζει

μιλαμε για την usb του PC η οποια στελνει ρευμα εκει που στελνει και ο φορτιστης του αυτοκινητου ,διοτι η usb στο 590 απο κατω ειναι- μονο για δεδομενα..ΤΕΛΟΣ

 

Φίλε gatzetidi ζητάω συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα οτι εννοούσες για φόρτιση από θύρα USB από PC! Ήταν μια απλή παρεξήγηση και με μπέρδεψε το ότι μίλησες για συγκεκριμένες συσκευές, ενώ ΟΛΕΣ οι συσκευές που θέλουν 5V μπορούν να φορτιστούν από μια τέτοια θύρα με αυτό το εξάρτημα. Ελπίζω να μην μπέρδεψα πολλούς εδώ μέσα.

 

Μια όμως που θίχτηκε το θέμα «φόρτιση vector 590 από υπολογιστή μέσω θύρας USB» επέτρεψε μου να προσθέσω κάτι στην αρχική σου απάντηση.

 

Όταν πήρα το vector 590 μου, έφτιαξα ένα φορτιστή σπιτιού και αμπερομέτρησα το ρεύμα που χρειάζεται κατά τη φόρτιση. Με βεβαιότητα λοιπόν λέω ότι ένα vector 590 με ανοιχτή οθόνη και χωρίς να επικοινωνεί με κάποιο δορυφόρο (εννοώ να μην έχει κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης ανοιχτό) τραβάει περίπου 870 mA κατά τη φόρτιση! (Βεβαία όσο περνά η ώρα και «γεμίζει» η μπαταρία, τραβάει λιγότερο.)

 

Όταν όμως είναι κλειστή η οθόνη του δεν ξεκινάει να φορτίζει από τόσο ψηλά. Αν θυμάμαι καλά ξεκινάει από 360 mA.

 

Είναι γνωστό ότι σχεδόν οι θύρες USB μπορούν να δώσουν μέχρι 500 mA.

 

Το συμπέρασμα είναι, για όσους φορτίζουν το 590, από υπολογιστή μέσω της θύρας USB, να μην το δουλεύουν ταυτόχρονα το μηχάνημα αλλά να το έχουν σε standby (οθόνη σβηστή), διαφορετικά στην καλύτερη περίπτωση θα καθυστερήσει πολύ η φόρτιση και στη χειρότερη θα «κάψουν» τη θύρα USB.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να φορτώνει κατευθείαν το destinator όταν ανοίγει το μηχάνημα και να κλείνει και από το κουμπάκι πάνω. Μετά από δοκιμές πολλών προγραμμάτων, έχω καταλήξει ότι για μένα το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης είναι το destinator 7. Και επειδή αγόρασα και άλλο ένα μηχανάκι σήμερα από το πλαίσιο (95 €) ήθελα να το βάλω να παίζει μόνο destinator. Μπορεί και να έχει απαντηθεί η ερώτησή μου αλλά δε βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...