Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να πάρω το κινητό, και μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το Πλαίσιο το έβγαλε από τον κατάλογό του στο ιντερνετ. Δεν ξέρω αν το έκανε μόνο στο ιντερνετ ή και στα καταστήματα (θα πάω να ρωτήσω κάποια στιγμή, ή θα το πάρω (αν το πάρω) και από αλλού).

Για ποιό λόγο να έχει κάνει κάτι τέτοιο άραγε? Το κινητό δεν είναι δα και τόσο παλαιό. Νομίζω Μαίο δεν ήρθε στην Ελλάδα? Μήπως συνδέεται με την άφιξη του Ν79? Και πάλι, όμως, είναι 100 ευρώ ακριβότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να μην εχει αποθέματα γιαυτό και το έβγαλε.Ετσι κάνει το eshop.Οταν δεν έχει το βγάζει από παντού.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, επειδή είμαι σε φάση αλλαγής κινητού (έχω το P1i τώρα), από την έρευνα αγοράς που έχω κάνει, δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο κινητό με τα ίδια ή περισσότερα χαρακτηριστικά σε αυτή την τιμή (<290 ευρώ).

 

ΥΓ: Ο λόγος που το αλλάζω και σκέφτομαι να πάρω το Ν78 είναι για το ενσωμάτωμένο GPS, το οποίο απ'ότι έχω διαβάσει έχει πολύ καλή λειτουργία...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω!!

 

νεος κατοχος.

 

υπαρχει το εξης περιεργο.

ενω εχω συνδεθει μονο μεσω wifi στο μητρωο παρατηρησα οτι εχεις "μετρησει" δεδομενα.σε εισαγωγικα γιατι λεει 0KB και κανα 2sec διαρκεια..

καμμια ιδεα γιατι να γινεται αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται.. μπορεί απλά να συνδέθηκε για λίγο και να μην έγινε μεταφορά δεδομένων.. και σε μένα στο Ν81 έτσι είναι.
Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνω format στο Ν78? Αν αφαιρέσω πριν την κάρτα μνήμης, τι χάνω? (εκτός από ρυθμίσεις/προφίλ/εφαρμογές στη μνήμη της συσκευής). Τα απαραίτητα extras που εγκαθίστανται (πχ VoiP client), πάνε όπου και η αντίστοιχη εφαρμογή? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

η ποιότητα κατασκευης είναι άθλια ρε παιδιά.Το έχω έξι μέρες και όλη η δεξιά πάνω γωνία τρίζει.μιλάμε για πολύ τρίξιμο.Το πήρα από τον Γερμανό,αν το πάω πίσω θα μου το αντικαταστίσουν με καινούρια συσκεύη ή θα μου το στείλουν για service?ηΑπό εσάς που το πήρατε από τους πρώτους και το έχεται μερικούς μήνες,πως είναι το πληκτρολόγιο;Χειροτέρεψαι κι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

ενω εχω συνδεθει μονο μεσω wifi στο μητρωο παρατηρησα οτι εχεις "μετρησει" δεδομενα.σε εισαγωγικα γιατι λεει 0KB και κανα 2sec διαρκεια..

καμμια ιδεα γιατι να γινεται αυτο;;

Πήγαινε στο μενού Δεδομένα GPS και δες αν στο ρυθμίσεις εντοπισμού θέσεις έχεις πειλεγμένο το Υποβοηθούμενο GPS.

Πώς κάνω format στο Ν78? Αν αφαιρέσω πριν την κάρτα μνήμης, τι χάνω? (εκτός από ρυθμίσεις/προφίλ/εφαρμογές στη μνήμη της συσκευής). Τα απαραίτητα extras που εγκαθίστανται (πχ VoiP client), πάνε όπου και η αντίστοιχη εφαρμογή? Ευχαριστώ!

Πως κάνω format στο κινητό;

 

Τα έξτρα που εγκαθιστάς στην συσκευή, χάνονται εντελώς. Όσα έχεις εγκαταστήσει στην κάτα, μερικά θα δουλεύουν και μερικά όχι καθώς πολλές εφαρμογές εγκαθιστούν πολλά ρχειάκια στο τηλέφωνο και χρησιμοποιούν αυτά όταν τις τρέχεις.

 

Ο σωστός τρόπος είναι να κάνεις φορματ σε τηλέφωνο και κάρτα και ξανά εγκατάσταση όλα απο την αρχή.

Από εσάς που το πήρατε από τους πρώτους και το έχεται μερικούς μήνες,πως είναι το πληκτρολόγιο;Χειροτέρεψε κι άλλο;

Όχι, αντιθέτως το πληκτρολόγιό του είναι πάρα πολύ βολικό και ασύγκριτα καλύτερο απο τις νεότερες συσκευές Ν96, Ν85 και Ν79 των οποίων τα ειδικά πλήκτρα δεν βοηθούν.

 

Η συσκευή όντως είναι χάλια ποιοτικά, απο τον πρώτο καιρό που το έχει, τρίζει ολόκληρο και στην αριστερή μεριά φαίνεται ο φωτισμός απο το πληκτρολόγιο. Όμως, ευτυχώς, η κατάσταση δεν έχει χειροτερέψει. Αν την προσέξεις την συσκευή, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα θέσει ένα σχόλιο αν μπορουμε να δούμε τηλεόραση μέσω WI-FI free spot [άρα χωρίς χρέωση] στο Ν78.Πράγματι μπορούμε και χρειάζεται να εγκαταστήσουμε τον browser SKYFIRE

που θα τον βρείτε εδώ http://rapidshare.com/files/180113043/Skyfire_Symbian_8084-S60.rar και μετά θα βάλετε στα bookmarks αυτή την διέυθυνση http://www.fomny.com/greece-tv.php όπου μπορείτε να βρείτε μερικά ελληνικά κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή όντως είναι χάλια ποιοτικά, απο τον πρώτο καιρό που το έχει, τρίζει ολόκληρο και στην αριστερή μεριά φαίνεται ο φωτισμός απο το πληκτρολόγιο. Όμως, ευτυχώς, η κατάσταση δεν έχει χειροτερέψει. Αν την προσέξεις την συσκευή, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Τί? Δηλαδή υπάρχει γενικό πρόβλημα με την ποιότητα κατασκευής στο κινητό?

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ οτι η ποιότητα κατασκευής του είναι κακή. Αλλά, χρησιμοποιώντας το εδώ και 6+ μήνες, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος που αν μου πάθαινε κάτι, πάλι αυτό ή το Ν79 θα έπαιρνα.

 

Σου προτείνω να πας σε ένα κατάστημα που το έχει λειτουργικό να το δεις, να το χρησιμοποιήσεις και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ οτι η ποιότητα κατασκευής του είναι κακή. Αλλά, χρησιμοποιώντας το εδώ και 6+ μήνες, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος που αν μου πάθαινε κάτι, πάλι αυτό ή το Ν79 θα έπαιρνα.

 

Θα συμφωνήσω. Παρόλο που δεν παίρνει βραβείο ποιότητας, στο 6μηνο που το έχω και εγώ δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Ούτε ξέβαψε, ούτε έτριξε περισσότερο, ούτε χαλάρωσε κανά καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Είχα θέσει ένα σχόλιο αν μπορουμε να δούμε τηλεόραση μέσω WI-FI free spot [άρα χωρίς χρέωση] στο Ν78.Πράγματι μπορούμε και χρειάζεται να εγκαταστήσουμε τον browser SKYFIRE

που θα τον βρείτε εδώ http://rapidshare.com/files/180113043/Skyfire_Symbian_8084-S60.rar και μετά θα βάλετε στα bookmarks αυτή την διέυθυνση http://www.fomny.com/greece-tv.php όπου μπορείτε να βρείτε μερικά ελληνικά κανάλια.

 

Φαντάζομαι οτι το συγκεκριμένο παίζει σε διάφορες συσκευές οπότε είμαστε off topic.. Ας μεταφερθούν τα μηνύματά μας στο αντίστοιχο topic. :rolleyes:

 

Με τον browser του κινητού δοκίμασα και δεν τα παίζει.

Αλλά και με το skyfire που δοκίμασα δεν κάνει κάτι.. Θέλει κάποια ρύθμιση? Μου ανοίγει την σελίδα αλλά όταν πατάω σε κάποιο κανάλι δεν κάνει κάτι. Έχω το Ν81 αλλά εφόσον έχω κάνει εγκατάσταση το skyfire δε νομίζω πως ευθύνεται η συσκευή! :confused:

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εχω το κινητο 2 βδομαδες τωρα και παροτι μ'αρεσει πολυ εχω καποια παραπονα.

Πρωτον, το καπακι δεν κλεινει καλα. Mirror ξερω τι θα μου πεις αλλα οτι και να εχω προσπαθησει δεν κλεινει η πανω μερια. Μενει ενα κενο. Δευτερον εδω και 3-4 μερες φορτιζω το κινητο και η μπαταρια μεσα σε 20 ωρες το πολυ εχει αδειασει εντελως. ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ παρακαλω. Ουτε garmin ουτε τηλεφωνα ουτε τπτ. Φροντιζω μαλιστα αν ανοιξω κατι να το κλεινω μεσω του τασκμαν. Ακομα και processes κλεινω. Εχω ηδη καλεσει την Voda και θα το στειλω πισω να το ελεγξουν. Επισης εχω το εξης προβλημα. Αγορασα ενα καινουριο bluetooth ακουστικο (Orbit) (μιας και το Itech που ειχα το εχασα), το οποιο μπορει να συνδεθει ταυτοχρονα σε 2 κινητα. Για λιγες μερες λοιπον δουλεψε με το Ν78 παραλληλα με το 6680 που ειναι το αλλο κινητο μου και τωρα πλεον συνδεεται για λιγο αποσυνδεεται αμεσως σχεδον κανει 3-4 προσπαθειες ακομα συνδεσης αποσυνδεσης και σταματαει εντελως να προσπαθει και παραμενει αποσυνδεδεμενο. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Δεν εχω ενεργο κανενα αλλο bluetooth. Για την ακριβεια εχω απενεργοποιησει εντελως το bluetooth GPS οποτε δε φταιει αυτο. Καμια ιδεα?

Τελος δεν εχω καταφερει ουτε μια φορα να συνδεθω στους δορυφορους. Εχω καταφερει να συνδεθω μεχρι με εναν δορυφορο. Ποτε παραπανω. Οποτε φυσικα ποτε δεν εχει βρει τη θεση μου. Και ναι εχω ενεργοποιημενο το υποβοηθουμενο GPS και ναι εχω WIND internet profile που το υποστηριζει. Πειτε καμια ιδεα ρε παιδια. Φταιει το OS version που εχω? 13.052 ειναι και το προσαρμοσμενο (απο την Βοδα) 13.052.254.4. Υπαρχει καποιος τροπος να κανω downgrade του OS?

Sorry για το μεγαλο ποστ και τη ζαλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την τελευταία αναβάθμιση και, λογικά, δεν θα έπρεπε να σου παρουσιάζει τίποτα απο αυτά. Εγώ έχω με το ΒΤ ορισμένα κολληματάκια αλλά ποτέ πρόβλημα σταθερότητας (έχω την 12.046 και δεν πρόκειαι να το αναβαθμίσω ποτέ στην 13 - downgrade δεν γίνεται). Το έχω όλο το 24ωρο συνδεμένο με το BH-902 και δεν ξεσυνδέεται ποτέ.

 

Πριν το πας για να το δούνε, κάνε το εξής. Κράτα back up μέσω του pc suite των δεδομένων σου (μόνο των δεδομένων σου και όχι των ρυθμίσεων) και κάνε φορμάτ σε ετηλέφωνο και κάρτα (και στην κάρτα μη σώσεις τους φακέλους private, sys, system και resource αλλά όλους τους υπόλοιπους.

 

Αν δεις οτι παραμένει πρόβλημα αυτονομίας, λοκαρίσματος και σταθερότητας του ΒΤ, τότε πήγαινέ το. Εγώ, το έχω 6,5 μήνες και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αυτονομια εννοεις την μπαταρια? Μα απο την στιγμη που δεν τρεχει τπτ αλλο απολυτως και το τσεκαρω συνεχως να δω μηπως ειναι κατι ανοιχτο δε θα παιξει ρολο φανταζομαι το αν θα τα σβησω ολα. Αλλωστε μην ξεχνας οτι μιλαμε για 20 ωρες διαρκεια με σχεδον μηδενικη χρηση. Δεν ειναι να πεις οτι μου κραταει αντι για 72, 65 οποτε ναι κατι μπορει να τρεχει κλπ... Οταν εχουμε φτασει στο σημειο να μην κραταει ουτε 24ωρο ε τοτε καποιο προβλημα εχει. Η πλακα ειναι οτι η πρωτη γραμμη της μπαταριας πεφτει μετα απο αρκετες ωρες. Μολις ομως πεσει η πρωτη γραμμη οι επομενες πεφτουν μεσα σε 2-3 ωρες το πολυ. Τις πρωτες φορες μαλιστα που συνεβη αυτο δλδ πριν απο 4-5 μερες το φορτιζα το μεσημερακι και ενω επεφτα για υπνο με παρα μια γραμμη γεματη την μπαταρια το πρωι που ξυπνουσα ειχε ηδη αρχισει να φωναζει οτι ηθελε φορτισμα. Συνεβη αλλες 2 φορες συνεχομενες αυτο. Ειχα αρχισει να πιστευω οτι οι καλικαντζαροι υπαρχουν (λογω και τω ημερων) και ερχονταν την ωρα που κοιμομουν και επαιζαν με το κινητο μου και αδειαζε η μπαταρια :-p
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο μενού Δεδομένα GPS και δες αν στο ρυθμίσεις εντοπισμού θέσεις έχεις πειλεγμένο το Υποβοηθούμενο GPS.

 

 

 

Ο σωστός τρόπος είναι να κάνεις φορματ σε τηλέφωνο και κάρτα και ξανά εγκατάσταση όλα απο την αρχή.

 

done.ηταν επιλεγμενο.θα δω αν θα μου ξαναμετρησει δεδομενα απο τον παροχο.

 

οταν κανουμε format πρεπει ξεχωριστα να του ζητησω να κανει format και στην καρτα κ αν ναι πως;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Το hard format της συσκευής δεν επηρεάζει τη κάρτα μνήμης.

Για να μορφοποιήσεις τη κάρτα μνήμης πας στη "Διαχείριση αρχείων", μπαίνεις μέσα στη κάρτα και πατάς Επιλογές > Επιλογές κάρτας μνήμης > Μορφοποίηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποιο ειναι το πραγματικα περιεργο που ξεχασα να αναφερω? οταν το συνδεω το κινητο με απλη bluetooth συσκευη οπως το headunit στο αυτοκινητο μου μενει κανονικα συνδεδεμενο χωρις προβληματα. Οταν παω να το συνδεσω σε bluetooth που συνδεεται σε 2 κινητα ταυτοχρονα ειναι που τα παιζει. Μπορει κανεις να φανταστει ενα λογο που μπορει να συμβαινει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoav σε καταλαβαίνω απολύτως! Πήρα κι εγώ το τηλέφωνο πριν 2 εβδομάδες και είχα προβλήματα, τα οποία δεν λύθηκαν ούτε με νέο firmware ούτε με format. Στην alphacopy έκαναν ως συνήθως τα κορόιδα. Τώρα το έδωσα στη wind μπας και μου το αντικαταστήσουν..
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω λεω να το στειλω στην Βοδα να τελειωνω με το θεμα. Η μπαταρια οσο παει και χειροτερευει... Πλεον ουτε 15 ωρες δεν κραταει. Και δεν ξερω και γιατι ρε γμτ.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ολική επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πλέον αντιγράφοντας πάλι τις εικόνες που είχα τραβήξει δεν τις βγάζει πλέον στις δημιουργίες; Πως θα γίνει να τις ξαναβγάλει;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ολική επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πλέον αντιγράφοντας πάλι τις εικόνες που είχα τραβήξει δεν τις βγάζει πλέον στις δημιουργίες; Πως θα γίνει να τις ξαναβγάλει;

Νομίζω πως δεν γίνεται...

 

---------------------------------------

 

παιδια ξερει κανεις που θα βρω το live messenger γισ τον ν78?sorry για το off topic:wacko:

Υπάρχει μέσω της υπηρεσίας "Λήψη" της Nokia.

Πήγαινε στο ομώνυμο εικονίδιο και κατέβασέ το.

Αλλιώς κάνε μια αναζήτηση στο θέμα των εφαρμογών, έχει δοθεί πολλές φορές απάντηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...