Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως είναι κάτι αντίστοιχο με την λειτουργία νάρκης που είχε το Ν80?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε τα best call recorder, ultimate voice recorder και call recorder pro. Δεν τα έχω δοκιμάσει στο Ν78 για να δω αν όντως ηχογραφούν χωρίς το σπαστικό μπιπ.

 

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα αλλα σε όλα ακούγεται το μπιπ.

Αν γνωρίζει κάποιος κανένα τροπο ας τον πει

thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :)

 

Αρχικά θα ήθελα να ενημερώσω οτι το κινητό το αγόρασα απο την Microland 299 ευρώ. Το έχει σε 2 παραλλαγές. Με άσπρο και καφέ καπάκι. Εγώ το πήρα σε άσπρο, πολύ ωραίο.

 

http://www.microland.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=15700&ct=90

http://www.microland.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=15699&ct=90

 

Αργότερα θα γράψω τις εντυπώσεις μου για το κινητό.

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!! Κάτοχος και'γω του N78 απο χθές!!! Εχω όμως ένα προβληματάκι... :OΕπειδή έχω συνηθίσει στο μενού των sony ericsson μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να οργανώσω φωτογραφίες βίντεο και μουσική (αν γίνεται) ωστε να μου τα εμφανίζει σε φακέλους;;;; Εννοώ να μην είναι χύμα όλα μαζί. αλλά να τα κάνω ανα θέμα.... Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στην παρεα.. :)

 

Για τις εικονες κατεβασε απο τα γνωστα μαγαζακια την εφαρμογη Resco Photo Viewer τα Video μπορεις να τα οργανωσεις μεσα απο το εικονιδιο Κεντρο βιντεο η με ενα διαχ. αρχειων.

 

Για οτι αφορα τις εφαρμογες υπαρχει το επισημο θεμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για την μουσική θα μπαίνεις μέσω του μενού μουσική και υπάρχουν όλα κατηγοριοποιημένα.

 

Για φωτο θα βάλεις το resco photo viewer. Είναι οτι καλύτερο για την οράνωση και διαχείριση φωτογραφιών.

 

Με προλαβες Γιάννη. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικό GPS έχει.

Το A-GPS από μόνο του δεν έχει νόημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όλα τα Nokia που έχουν δέκτη ενσωματωμένο, έχουν και την δυνατότητα του Assisted GPS. Οπότε όποιο απο τα 2 χαρακτηριστικά και αν δεις να αναφέρουν, πάει να πει οτι έχει και τα 2.

 

Το A-GPS απο μόνο του είναι μόνο για να κοροιδεύεις τους χρήστες και να τους κάνεις να πιστεύουν οτι μια συσκευή χωρίς δέκτη μπορεί να εξυπηρετήσει για πλοήγηση. Ονόματα δε λέμε. :rolleyes: Ευτυχώς η Nokia δεν το έκανε ποτέ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.

 

Εξακολουθώ να είμαι ικανοποιημένος από τη συσκευή, αλλά:

1) Το ρολόι που εμφανίζεται πάνω δεξιά όταν είσαι μέσα στο μενού πάει ΠΑΝΤΑ λάθος, και συνήθως 6-7 λεπτά πίσω. Απαράδεκτο.

2) Καμένο πίξελ ή σκόνη; Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά πάνω δεξιά η οθόνη κάτι έχει, που φαίνεται όμως μόνο στο μαύρο φόντο όταν πρωτοανοίγει το τηλέφωνο.

3) Κατέβασα το ελληνικό πακέτο Text To Speech (το οποίο θα έπρεπε να ήταν προεγκατεστημένο στην ελληνική έκδοση του τηλεφώνου, αλλά έστω) και ανακάλυψα ότι κάνει το εξής ποντιακό: Χαρακτήρες όπως P, Y, B, κλπ αντί να τους διαβάζει στα ελληνικά, τους διαβάζει σαν να ήταν λατινικοί! Το πρόβλημα φυσικά υφίσταται μόνο όταν διαβάζει τα 7-bit μηνύματα (περιορισμένη υποστήριξη χαρακτήρων). Όταν διαβάζει τα Unicode, όλα μια χαρά.

4) Σπαστικό: όταν σβήσει η οθόνη και τα πλήκτρα είναι ξεκλείδωτα, το πρώτο κουμπί που θα πατηθεί δεν θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει, αλλά απλά θα ανάψει το φως της οθόνης.

 

Αυτά. Αναμένω βελτιώσεις με επόμενες εκδόσεις λογισμικού...

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο είναι το πιο σπαστικό απ'όλα γαιτί το συναντάς εκατοντάδες φορές καθημερινά μπροστά σου. Αυτό μάλλον το έκαναν για λόγους εξοικονόμισης ενέργειας αλλά είναι απίστευτα σπαστικο. Εκεί που είχα χαρεί που το lag αυτό εξαφανίστηκε στα FP1, επανήλθε στα FP2; Ή μήπως πρόκειται απλά για ένα χαρακτηριστικό που συναντάται μόνο στο Ν78;

 

Όταν χρησιμοποίησα πριν λίγο καιρό το Ν96, ξέχασα να το τσεκάρω. Άλλωστε, δεν άφησα ούτε μια φορά να σβήσει η οθόνη του όση ώρα το είχα στα χέρια μου. :) :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έπιασα στα χέρια μου ένα Ν78 και το κινητό το βρίσκω άθλιο! ποιος ο λόγος για κάποιον να πάρει το Ν78 απο το Ν82??

Η κάμερα είναι χειρότερη κ απο Ν73, καμία σχέση, απλησίαστη η ποιότητα του Ν82!

Τα πλήκτρα, αν και το κινητό ήταν μερικών ημερών έτριζαν, το navi wheal το βρηκα παντελώς άχρηστο!

Γρήγορο μενού πάντως, όμορφο εξωτερικά καλός και ο fm transmiter αλλά το κοστολογώ το πολύ 200 ευρώ. στα 300+ που κάνει θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το Ν82.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απογοητευτεί από την ποιότητα των φωτογραφιών. Το παλιό μου SE K750 έβγαζε καλύτερες :(. Ενώ στην οθόνη του κινητού φαίνονται πολύ φωτεινές και ζωντανές, στο pc είναι έντονα τα pixel, σα να είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης, τα χρώματα πολύ ψυχρά, και συχνά είναι off focus. :mad:

Από την άλλη τα βίντεο είναι ικανοποιητικά για κινητό μεν, αλλά με κάποια κολληματάκια στην διάρκεια της εγγραφής, χάνονται κάποια καρέ.

Επίσης ψάχνω τρόπο να απενεργοποιήσω το φωτάκι στις φώτο, (στο σκοτάδι σε στραβώνει πάντοτε και βγαίνεις με κλειστά μάτια), αλλά και στην εγγραφη βίντεο.

Κατά τα άλλα, μπορεί κάποιος να γράψει συγκεντρωμένα κάποιες χρήσιμες εφαρμογές για το συγκεκριμένο κινητό; Προσωπικά έχω χαθεί στα θέματα S60 3rd ed Κλπ. ποιές χρησιμοποιούνται και ποιές αξίζουν για το Ν78. Θα βοηθούσε πολύ όσους είμαστε καινούριοι στα Symbianνα είναι κάπου συγκεντρωμένες με μια μικρή περίληψη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου άρεσε αρκετά η κάμερα του η οποία δεν έχει αυτο το watercolor effect που έχουν τα ν82,ν95 στις φωτογραφιες και είναι όλες πολύ καθαρές(πέρα απο αυτό δε τραβάω σχεσόν ποτέ φωτος με όσα κινητά είχα ούτε με το ν82)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ψάχνω τρόπο να απενεργοποιήσω το φωτάκι στις φώτο, (στο σκοτάδι σε στραβώνει πάντοτε και βγαίνεις με κλειστά μάτια), αλλά και στην εγγραφη βίντεο.

Δεν γίνεται να το απενεργοποιήσεις.

Πρώτον βοηθάει ώστε να εστιάσει η κάμερα και δεύτερον ώστε να γνωρίζουν αυτοί που τους τραβάει η κάμερα πως όντως βιντεοσκοπούνται.

 

 

Κατά τα άλλα, μπορεί κάποιος να γράψει συγκεντρωμένα κάποιες χρήσιμες εφαρμογές για το συγκεκριμένο κινητό; Προσωπικά έχω χαθεί στα θέματα S60 3rd ed Κλπ. ποιές χρησιμοποιούνται και ποιές αξίζουν για το Ν78. Θα βοηθούσε πολύ όσους είμαστε καινούριοι στα Symbianνα είναι κάπου συγκεντρωμένες με μια μικρή περίληψη.

Εδώ μπορείς να βρεις μαζεμένες κάποιες εφαρμογές: Ποιες είναι κατά την γνώμη σας οι καλύτερες εφαρμογές;

Ό,τι ερώτηση θέλεις να κάνεις σχετικά με εφαρμογές και τυχών προβλήματα που προκύπτουν ρώτα εδώ: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2 - Μέρος ΙΙ

Τέλος εδώ μπορείς να βρεις έναν πλήρως ενημερωμένο κατάλογο με διαθέσιμες εφαρμογές για Series 60.

 

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να το απενεργοποιήσεις.

Πρώτον βοηθάει ώστε να εστιάσει η κάμερα και δεύτερον ώστε να γνωρίζουν αυτοί που τους τραβάει η κάμερα πως όντως βιντεοσκοπούνται.

Δυστυχώς δεν αποδίδει στην πράξη, διότι: στην εστίαση ΔΕΝ βοηθα-συχνά είναι off focus, και στην πράξη καταστρέφει τις φωτογραφίες, διότι βγαίνεις με κλειστά μάτια. Ακόμη και με απενεργοποιημένο το φλάς είναι αδύνατο να κρατήσει κάποιος τα μάτια ανοιχτά στην στιγμιαία αναλαμπή.

Όσο για το βίντεο προειδοποιεί μεν αλλά χάνεται η αυθόρμητη λήψη. Μα ακόμη και οι κανονικές βιντεοκάμερες, εχουν δυνατότητα να απενεργοποίησεις το κόκκινo φως, και δεν είναι πολύ μεγαλύτερες από κινητό πλέον, στο Ν78 πείραζε;

Εδώ μπορείς να βρεις μαζεμένες κάποιες εφαρμογές: Ποιες είναι κατά την γνώμη σας οι καλύτερες εφαρμογές;

Ό,τι ερώτηση θέλεις να κάνεις σχετικά με εφαρμογές και τυχών προβλήματα που προκύπτουν ρώτα εδώ: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2 - Μέρος ΙΙ

Τέλος εδώ μπορείς να βρεις έναν πλήρως ενημερωμένο κατάλογο με διαθέσιμες εφαρμογές για Series 60.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα τις ψάξω εκεί που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις σε τι εξυπηρετουν τα σιδερακια π συνδεονται με την πισω προσοψη του κινητου??:blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Ολα καλα με το κινητο αλλα οταν παο να κανω αναβάθμιση με ΟΤΑ γραφει οτι δεν βρεθηκε διακομιστης..τι μπορει να φταιει..?Το adsl kai to μοντεμ λειτουργουν κανονικα!

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Στο Διαχείριση Συσκευής- Ρυθμίσεις- Προεπιλ. προφίλ διακομιστή τι σου λέει; Εμένα Nokia και λειτουργεί κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια...

Δε μπορώ να δω το igoogle σε mobile έκδοση με το browser του κινητού.

Μου βγάζει την web έκδοση.

Έχω επιλέξει τι θέλω από τις ρυθμίσεις.

Κάποια άλλη start page που να αξίζει έχει να μου προτείνει κανείς ?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Nokia γραφει κανονικα!!τι συμβαινει?επισης υπαρχει μια εφαρμογη στο κινητο ποθ λεγετε (μεν.φορ.) και ειναι ενα μηδενικο αλλα το προβλημα ειναι οτι λεει αδυναμια διαγραφης.πως θα το διαγράψω?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς, είναι μέρος του λογισμικού του τηλεφώνου.

 

ΥΓ: Δεν είναι μηδενικό αλλά το αγγλικό γράμμα O από τη λέξη Operator.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...