Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Για να λειτουργεί κάποιο πρόγραμμα GPS πρέπει να είμαι εκτός σπιτιού... δηλαδή να έχω προσβάσιμο ουρανό?

Ευχαριστώ...

 

για το τρίτο χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι θα πρέπει να δεις την ένδειξη 3g για να δουλέψει..

 

Θα λειτουργούν και εντός σπιτιού απλά δεν κλειδώνουν θέση γιατί δεν θα βλέπουν δορυφόρο. Κοντά σε παράθυρο μπορεί και να έχεις κλείδωμα θέσης. Η ένδειξη 3G δεν έχει σχέση με το GPS.

 

Φίλε μου για το 3ο που ρωτάει δεν έχει σχέση η ένδειξη 3G

 

no data!!!!!!!

 

Τι εννοείς;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, μια ερωτηση που φανταζομαι θα ειναι απλη για καποιους εδω μεσα. Θελω να κανω backup τα contacts μου στο οutlook. Επειδη την ειχα πατησει στο παρελθον και δε θυμαμαι, πρεπει να ειναι "αδειες" οι επαφες στο outlook ωστε να τα περασει απο το κινητο στο pc, ή πρεπει να εχει εστω μια για να μην αδειασουν τελειως οι επαφες στο κινητο? δε ξερω αν γινομαι κατανοητος, απλα στο παρελθον το backup που πηγα να κανω(σε αλλο κινητο) αντι να περαστουν τα contacts, ουσιαστικα σβηστηκαν. Μπορει να εχει και καποι επιλογη στο synch ου απλα δεν ειδα..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μια ερωτηση που φανταζομαι θα ειναι απλη για καποιους εδω μεσα. Θελω να κανω backup τα contacts μου στο οutlook. Επειδη την ειχα πατησει στο παρελθον και δε θυμαμαι, πρεπει να ειναι "αδειες" οι επαφες στο outlook ωστε να τα περασει απο το κινητο στο pc, ή πρεπει να εχει εστω μια για να μην αδειασουν τελειως οι επαφες στο κινητο? δε ξερω αν γινομαι κατανοητος, απλα στο παρελθον το backup που πηγα να κανω(σε αλλο κινητο) αντι να περαστουν τα contacts, ουσιαστικα σβηστηκαν. Μπορει να εχει και καποι επιλογη στο synch ου απλα δεν ειδα..

Στις ρυθμίσεις του συγχρονισμού πρέπει να επιλέξεις πιο να προηγήται σε αλλαγές, το κινητό ή το pc; Γίνεται μέσα από το πρόγραμμα των windows ;)

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του συγχρονισμού πρέπει να επιλέξεις πιο να προηγήται σε αλλαγές, το κινητό ή το pc; Γίνεται μέσα από το πρόγραμμα των windows ;)

Σώστά, διαλέγεις, από τις επιλογές του συγχρονισμού σε διενέξεις ποιο έχει προτεραιότητα, αν και νομίζω ότι αν ενημερώσεις κάποια επαφή πχ στο κινητό σε σχέση με το pc και κάνεις συγχρονισμό, ακόμα και αν η επιλογή σου είναι να διατηρείται στο pc και να γίνεται αντικατάσταση στο κινητό, δεν θα ισχύσει, αλλά θα ενημερωθεί το pc..!!!

Πάντως με έχει ξενίσει λίγο ο συγχρονισμός γιατί πχ στο p990i (pc suite) ήταν χειροκίνητος, και είχε αναλυτικό μενού με την επίλυση τον διενέξεων..!!

 

και ένα update σχετικά με το % της μπαταρίας, επειδή δεν τη πάλευα άλλο το βράδυ, είχε πάει 4 και ήθελα να κοιμηθώ, πέρασα βιαστηκά ένα άλλο skin για να δω αν θα φαίνεται το taskbar κανονικά και όχι μονίμως full!!! και όντως έτσι γίνεται..! άρα για κάποιο λόγο!?! το default απλά δεν υπακούει!!

και μια ερώτηση στο μενού του συχρονισμού στο κινητό, όσοι έχετε vista έχετε απανεργοποιημένο το κουτάκι που λέει "enable advanced network functionality" στα μεν xp το αναγνωρίζουν με τικαρισμένο, στα δε vista μόνο αν δεν έχει tick!

Link to comment
Share on other sites

MaIdeN εχω παθει κι εγω κολλημα με το εξπιρια με ενα προγραμμα μονο που τα σκατωσε ολα και να φανταστεις ενα πληκτρολογιο ηταν τπτ αλλο! Και χρειαστηκε hard reset. Μην ψαρωνεις παντως...Windows ειναι, κολλαει μια στο τοσο!

 

Εχω να αναφερω απο το μετωπο της (official) Greek Generic R3Α007 ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! Η ρομ πεταει! Ειμαι υπερευχαριστημενη!

 

καλησπερα, εγω εχω ελληνικη rom και r3a007 και πραγματικα το κινητο παει σφεντονα,δεν προλαβαινω να πατησω τα πληκτρα.ειναι super

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω κατι απλό υπάρχει χρονόμετρο στο xperia και εαν ναι που βρίσκεται το καταραμένο:devil:δεν μπορώ να το βρώ πουθενά

εαν δεν έχει τι κάμνωμεν:confused: μου είναι απαρίτητο

 

ΥΓ:mille merci για τον soom

Χρονόμετρο εγώ έβαλα το Gclock. Πολύ καλό, με split κτλ.;)

 

Καλησπέρα σας, μια ερωτηση που φανταζομαι θα ειναι απλη για καποιους εδω μεσα. Θελω να κανω backup τα contacts μου στο οutlook. Επειδη την ειχα πατησει στο παρελθον και δε θυμαμαι, πρεπει να ειναι "αδειες" οι επαφες στο outlook ωστε να τα περασει απο το κινητο στο pc, ή πρεπει να εχει εστω μια για να μην αδειασουν τελειως οι επαφες στο κινητο? δε ξερω αν γινομαι κατανοητος, απλα στο παρελθον το backup που πηγα να κανω(σε αλλο κινητο) αντι να περαστουν τα contacts, ουσιαστικα σβηστηκαν. Μπορει να εχει και καποι επιλογη στο synch ου απλα δεν ειδα..

 

Κατέβασε εντελώς τζάμπα το PIMBACKUP και ξέχνα το outlook και τα άλλα χαζά! Κάνεις backup στην κάρτα μνήμης ότι θες ταχύτατα και είσαι ΟΚ!! Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε πμ να σου πω!;)

 

Σχετικά με το δικό μου και ενός φίλου μου που σας έλεγα, τελικά το HANDS FREE δούλεψε μόνο μια φορά και ξανά.....ΓΙΟΚ!!! Επανέφερα την ρομ σε εργοστασιακή μορφή, έκανα αναβάθμιση και στα 2, το καθένα όπως είπα ξανά με διαφορετικό τρόπο και πάλι τίποτε!! Οπότε τα έστειλα πακέτο στην SONY και άι σιχτίρ που λένε και οι γείτονές μας οι Τούρκοι!!!:mad:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Χρονόμετρο εγώ έβαλα το Gclock. Πολύ καλό, με split κτλ.;)

 

 

 

Κατέβασε εντελώς τζάμπα το PIMBACKUP και ξέχνα το outlook και τα άλλα χαζά! Κάνεις backup στην κάρτα μνήμης ότι θες ταχύτατα και είσαι ΟΚ!! Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε πμ να σου πω!;)

 

Σχετικά με το δικό μου και ενός φίλου μου που σας έλεγα, τελικά το HANDS FREE δούλεψε μόνο μια φορά και ξανά.....ΓΙΟΚ!!! Επανέφερα την ρομ σε εργοστασιακή μορφή, έκανα αναβάθμιση και στα 2, το καθένα όπως είπα ξανά με διαφορετικό τρόπο και πάλι τίποτε!! Οπότε τα έστειλα πακέτο στην SONY και άι σιχτίρ που λένε και οι γείτονές μας οι Τούρκοι!!!:mad:

 

Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση, το εχω το PIMBACKUP, απλα το χρειαζομαι σε αλλη μορφη το backup για αλλο λογο.. οποτε αν ξερει καποιος θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

η δεύτερη ερώτηση ήταν απόσπασμα από αυτό που γράφει στο post στο xda-developers και έλεγα μήπως είναι ενσωματωμένο ούτως ή άλλος στην r3 πχ την ελληνική που έχεις εσύ..γιατί λέει ότι προέρχεται από "new Korean R3BA015 Rom"

τελικά χρειάζεται όντως hardspl? για να μπει? γιατί εγώ συνεχίζω να παίρνω errors.. :(

 

Οχι ρε ****το! Ξεχασα να κανω hard reset μετα το φλασαρισμα. Μου εβγαλε κι εμενα ενα ερρορ οτι ειναι κατεστραμενο το shell32.dll αλλά περα απο αυτο το τηλ δουλευει οπως πριν.

 

καλησπερα, εγω εχω ελληνικη rom και r3a007 και πραγματικα το κινητο παει σφεντονα,δεν προλαβαινω να πατησω τα πληκτρα.ειναι super

 

Πραγματικα εχεις δικιο! Το κινητο ειναι πολυ γρηγορο. Τωρα θα την πω την καφριλα μου...ΕΦΑΜΙΛΛΟ ΤΗΣ TOUCH X ULTIMATE 10! :X

 

@webtrust15

Το ΡΙΜ εκανε τετοια καφριλα και σβηστηκαν οι επαφες σου?! Δοκιμασε και το Sprite...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποιο προγραμμα καιρου εχει αυτο το today screen??http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=248030
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest Dream1976chaser

Το Σάββατο "αναβαθμίστηκα" με τη σειρά μου σε κάτοχο ενός Xperia X1.

 

Δεν πιστεύω πως θα γράψω κάτι που δεν έχει ήδη γραφεί εδώ μέσα: Η συσκευή από την πρώτη στιγμή μου δίνει την αίσθηση αν μη τι άλλο πως είναι ιδιαίτερα στιβαρή (ίσως είχα "κακομάθει" από τα τραγικά πλαστικά του Ν78 που μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα).

 

Περισσότερα προσεχώς.

 

Για την ώρα ξεκινάω δουλειά με το πέρασμα ελληνικών χαρακτήρων / GPS προγράμματος (είμαι μεταξύ Garmin XT και Destinator 7) που είναι τα κυριότερα που για την ώρα με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε ****το! Ξεχασα να κανω hard reset μετα το φλασαρισμα. Μου εβγαλε κι εμενα ενα ερρορ οτι ειναι κατεστραμενο το shell32.dll αλλά περα απο αυτο το τηλ δουλευει οπως πριν.

 

 

 

Πραγματικα εχεις δικιο! Το κινητο ειναι πολυ γρηγορο. Τωρα θα την πω την καφριλα μου...ΕΦΑΜΙΛΛΟ ΤΗΣ TOUCH X ULTIMATE 10! :X

 

@webtrust15

Το ΡΙΜ εκανε τετοια καφριλα και σβηστηκαν οι επαφες σου?! Δοκιμασε και το Sprite...

 

Oχι..το outlook..κι ευτυχως που ειχα σχετικα κοντινο backup και η ζημια δεν ηταν μεγαλη..αλλα το χρειαζομαι και τωρα σε αυτη τη μορφη..

Link to comment
Share on other sites

Guest Dream1976chaser
Ορίστε!

Πρώτα εγκαθιστάς το Touch-IT Blackstone keyboard και μετά το Greek.

 

Με μεγάλη καθυστέρηση, αναφορικά με το τα παραπάνω cab αρχεία, θα δουλεύει και το QWERTY πληκτρολόγιο με ελληνικούς χαρακτήρες ή μόνο εκείνο της touchscreen? Thanx εκ των πρωτέρων.

 

Επειδή το παραπάνω post είναι αρκετά παλιό, υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος για ελληνικούς χαρακτήρες στο QWERTY?

 

Το ΑΕΚmap τι περισσότερο κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη καθυστέρηση, αναφορικά με το τα παραπάνω cab αρχεία, θα δουλεύει και το QWERTY πληκτρολόγιο με ελληνικούς χαρακτήρες ή μόνο εκείνο της touchscreen? Thanx εκ των πρωτέρων.

 

Επειδή το παραπάνω post είναι αρκετά παλιό, υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος για ελληνικούς χαρακτήρες στο QWERTY?

 

Το ΑΕΚmap τι περισσότερο κάνει;

 

To aekmap να βαλεις.. Ειναι ταχυτατο, αμεσο ευκολο και απλο. Και γραφεις ελληνικα με 160 χαρακτηρες με το εξωτερικο πληκτρολογιο. Αν θελεις μπορεις να γραφεις με μικρα και τονους αλλα μολις 70 χαρακτηρων. Αυτο χρησιμοποιουμε για το εξωτερικο πληκτρολογιο για να εχουμε ελληνικα...;)

 

@Γκρινιαρη: Δυστυχως δεν ξερω... Δεν θυμαμαι κιολας ποια και ποια κυκλοφορουν για τον καιρο. Οσο ειχα official Μου ειχαν σπασει τα νευρα και δεν ασχοληθηκα περαιτέρω με το προγραμμα καιρου....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αντιμετωπισα κι εγω προβλημα με την R3 και το shell32.exe... Εβγαλε σφαλμα και κολλησε, εκανα 3 soft reset και βγαζει το σφαλμα πρωτο με το που ανοιγω τη συσκευη και μετα κολλαει...Hard reset επιβαλλεται...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αντιμετωπισα κι εγω προβλημα με την R3 και το shell32.exe... Εβγαλε σφαλμα και κολλησε, εκανα 3 soft reset και βγαζει το σφαλμα πρωτο με το που ανοιγω τη συσκευη και μετα κολλαει...Hard reset επιβαλλεται...

 

Βαλατε μηπως τιποτα περιεργα προγραμματακια μεσα? γιατι ετσι η R3?:blink::worry::confused:

 

Αλλα η αληθεια να λεγεται, απο ταχυτητα ειναι μπροστα.. Σχεδον απο ολες οσες εχω δοκιμασει...:X

 

Ενα απο τα θεματα που ειχα δωσει απο την Valkryrie εχεις προσπαθησει να το βαλεις? Σου δουλευει? εμενα οχι ρε γμτ...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Βαλατε μηπως τιποτα περιεργα προγραμματακια μεσα? γιατι ετσι η R3?:blink::worry::confused:

 

Αλλα η αληθεια να λεγεται, απο ταχυτητα ειναι μπροστα.. Σχεδον απο ολες οσες εχω δοκιμασει...:X

 

Εγω το τελευταιο που εβαλα και οταν πηγα να το ρυθμισω κολλησε ηταν αυτο:

http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=235876&highlight=htc+home (μονο το πρωτο).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα δουλεύει και το QWERTY πληκτρολόγιο με ελληνικούς χαρακτήρες ή μόνο εκείνο της touchscreen?

 

Μόνο touchscreen, ουσιαστικά είναι τα virtual keyboards της HTC.

Link to comment
Share on other sites

Oχι..το outlook..κι ευτυχως που ειχα σχετικα κοντινο backup και η ζημια δεν ηταν μεγαλη..αλλα το χρειαζομαι και τωρα σε αυτη τη μορφη..

Όπως και να έχει το PIM BACKUP θα το εκτιμήσεις ιδιαίτερα! Πίστεψέ με και συγχρόνως αν σου κάτσει μια στραβή με το OUTLOOK όπως μου έτυχε και εμένα, το διορθώνεις άμεσα με το PIM!! Όσο για το OUTLOOK, έχει ρυθμίσεις όπου ορίζεις τι θα έχει προτεραιότητα, δηλαδή το κινητό ή ο υπολογιστής. Γενικά δουλεύει εντάξει, αλλά δεν μπορείς να επαναφέρεις τους τυχόν ήχους επαφών που έχεις βάλει και ίσως και τις φωτογραφίες τους! Στο PIM όμως δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΕ!! Με λίγα λόγια εγώ κάνω συγχρονισμό και με το OUTLOOK, αλλά και με το PIM για διπλή ασφάλεια! Κάντο και χαμένος όπως σου είπα δεν θα βγεις!;)

 

Παιδιά, επειδή πήρα κάποια πράγματα από το netimes και ανάμεσα σε αυτά και μια έξτρα μπαταρία στα 1200 mAh στην εξωφρενική τιμή των 5,77 ευρώ, να την δοκιμάσω λέτε ή................

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε ****το! Ξεχασα να κανω hard reset μετα το φλασαρισμα. Μου εβγαλε κι εμενα ενα ερρορ οτι ειναι κατεστραμενο το shell32.dll αλλά περα απο αυτο το τηλ δουλευει οπως πριν.

μπερδέυτικα τώρα..έκανες stockspl και πέρασες την original έκδοση? και αν ναι, τώρα δε μπορείς να κάνεις hardspl εκ των υστέρων? ή μετά το hardspl θα πρέπει να ξαναφλασάρεις νέα rom??

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες σελίδες του forum πολλοί λένε ότι έβαλαν official ελληνική Rom. Ρε παιδιά την κατεβάσατε απο το SEUS ή από κανένα Site το οποίο έφτιαξε κάποια rom που είναι υποτίθεται official?
Link to comment
Share on other sites

μπερδέυτικα τώρα..έκανες stockspl και πέρασες την original έκδοση? και αν ναι, τώρα δε μπορείς να κάνεις hardspl εκ των υστέρων? ή μετά το hardspl θα πρέπει να ξαναφλασάρεις νέα rom??

 

Stock-SPL dεν κάνεις παρά μόνο αν χρειαζεται να το πας σε επισημο σερβις της SE!

Οπότε όχι δε χρειαζεται να κάνεις Stock-SPL για να φλασάρεις μια επίσημη ΡΟΜ.

 

Στις τελευταίες σελίδες του forum πολλοί λένε ότι έβαλαν official ελληνική Rom. Ρε παιδιά την κατεβάσατε απο το SEUS ή από κανένα Site το οποίο έφτιαξε κάποια rom που είναι υποτίθεται official?

 

Είναι όντως official και μπορείς να την κατεβάσεις απο τους xda-developers και πιο συγκεκριμένα από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=475482

Μπες να ρίξεις μια ματιά :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψει και ελληνικά και αγγλικά? (δηλαδή το πληκτρολόγιο?)

 

Με την ελληνικη ΡΟΜ? Ναι, ελληνικά μόνο το software πληκτρολόγιο, όχι το συρόμενο.

Και μη φανταστείς οτι δινουν κανενα σουπερ layout στο πληκτρολόγιο...Αυτη την εργοστασιακη μινιατουρα πληκτρολογιου βαζουν απλως...εξελληνισμενη.

Για να πληκτρολογησεις χωρίς γραφίδα πρεπει να εισαι μυρμηγκι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Stock-SPL dεν κάνεις παρά μόνο αν χρειαζεται να το πας σε επισημο σερβις της SE!

Οπότε όχι δε χρειαζεται να κάνεις Stock-SPL για να φλασάρεις μια επίσημη ΡΟΜ.

Ωραία :) και στην άλλη ερώτηση μου, αν έχεις μια official rom μέσα, και κάνεις hardspl, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξαναπεράσεις κάποια rom official ή μη? ή το αν θα κάνεις ή όχι hardspl δεν επιρρεάζει την ήδη υπάρχουσα rom? (δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός) :D

 

Για να πληκτρολογησεις χωρίς γραφίδα πρεπει να εισαι μυρμηγκι...

Αν όμως δεν είσαι μυρμήγκι, βάζεις το fingerkeyboard :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραία :) και στην άλλη ερώτηση μου, αν έχεις μια official rom μέσα, και κάνεις hardspl, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξαναπεράσεις κάποια rom official ή μη? ή το αν θα κάνεις ή όχι hardspl δεν επιρρεάζει την ήδη υπάρχουσα rom? (δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός) :D

 

Δεν εκανα hard-SPL...εν μέσω ΡΟΜ, παρά μόνο πριν περάσω Custom ROM. Πάντως το Hard-SPL το μόνο που κάνει ειναι οτι σου δινει τη δυνατοτητα να περασεις Custom ROM. Λογικα δεν επηρεαζει την υπαρχουσα. Και εγω τωρα την Official την περασα εχοντας Hard-SPL.

 

Αν όμως δεν είσαι μυρμήγκι, βάζεις το fingerkeyboard :P

 

Ή τα πληκτρολογια της HTC :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...