Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως όταν μια υπογραφή αναφέρεται σε ηλίθιους, φανερώνει το σχετικό κόμπλεξ του υπογράφοντος. Η άρνηση δεν είναι λύση. Η αποδοχή είναι το πρώτο βήμα στο μοναχικό αυτό μονοπάτι της λύτρωσης... Περαστικά ΣΟΥ.

Ευχαριστώ, αλλα το ξέρω οτι είμαι κομπλεξικός.Πολύ σε πείραξε η υπογραφή ομως, μήπως μου έστειλες κανένα ΠΜ και δεν το είδα?

 

Βγαίνουμε offtopic ομως. Στέιλε μου ΠΜ:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρετε!

Τη συγκεκριμένη συσκευή την κατασκευάζει η HTC.

 

Περαστικά σας :)

 

μας ταπωσες πω πω ρε φιλε εισαι και ο πρωτος !!!:X

το βουλωσα ειδη, συγνωμη δεν θα ξαναπω τιποτα για το xperia :cry:

φοβαμαι....

Link to comment
Share on other sites

"[..]We also learned that the X1's navigation is covered by an A-GPS unit, not a full blown stand-alone GPS module.[..]"

http://www.mobileburn.com/gallery.jsp?Id=4213&source=HOME

 

Δηλαδή, αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι πως το A-GPS unit του από ότι φαίνεται τριγωνίζει μόνο με βάση τις κεραίες των σταθμών βάσης του επίγειου δικτύου GSM/UMTS.

 

Αυτό ναι μεν προσφέρει μεγαλύτερη ακρίβεια (εκεί που πάσχει το κλασσικό GPS από δορυφόρους) αλλά από την άλλη πλευρά η λειτουργία του Α-GPS εξαρτάται πλήρως από την ύπαρξη επίγειου δικτύου.

 

Η καλύτερη υλοποίηση GPS είναι η A-GPS όταν το μεν GPS λειτουργεί με δορυφόρους και βελτιστοποιεί την ακριβή θέση του χρήστη με την επικουρία των GSM/UMTS σταθμών (όταν υπάρχουν βέβαια), πράγμα που το X1 κάνει κατά το ήμισυ (GPS μόνο με σταθμούς βάσης - οπότε αν είσαι κάπου που δεν υπάρχει ικανή κάλυψη επίγειου δικτύου GSM/UMTS, τότε GPS τέλος).

 

Εκτός από αυτό - τα υπόλοιπα σχόλια του κειμένου και η γενικότερη αξιολόγηση της συσκευής (ποιότητα κατασκευής κτλ.) είναι πολύ θετικά!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω... GPS δεν θα εχει? Δλδ αν του βαλουμε μεσα το destinator οπως στα HTC δεν θα παιξει? Νο GPS? Only A-GPS για τις κεραιες?

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω, από εκεί και πέρα, αν τα στοιχεία που επιστρέφει το A-GPS σύστημα είναι συμβατής μορφής με το API που υποστηρίζει ο Destinator για να "μιλά" με το GPS hardware, προφανώς θα δουλεύει - αν όχι, δεν θα δουλεύει. Εξαρτάται συνεπώς πως θα το υλοποιήσουν σε επίπεδο API programming πια η SE(HTC)/Microsoft (hardware abstraction), πάντως αν θέλουν (και αν μπορούν) να το καταστήσουν συμβατό, απλά τα επιστρεφόμενα στοιχεία που θα λαμβάνουν οι εφαρμογές GPS, θα βασίζονται στις θέσεις των βάσεων μετάδοσης GSM/UMTS και όχι στους GPS δορυφόρους, οπότε για το χρήστη και τα GPS προγράμματα θα είναι το ίδιο περίπου πράγμα, διαφορετικά θα πρέπει να αναμένουμε νέες συμβατές εκδόσεις για A-GPS only συσκευές (απλά πράγματα).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ καλο/τελειο κινητο απο την Se αλλα θα κανει το λαθος να το φέρει πολυ αργα...θα αφήσει περιθώρια να βγάλουν ανταγωνιστές απαντήσεις (htc...nokia?)

 

 

Επίσης νομίζω το καλοκαίρι θα ανακοινωθεί και wm7 (multitouch?)

Link to comment
Share on other sites

Ean einai A-GPS opos eixe kai to HP6515(pou kai auto eixe a-gps) einai MIA XARA!

....kai douleuei kanonika to Destinator kai opoio allo programma thelete

EDO ena review stetika me to A-GPS tou 6515

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι, καθώς είναι μια πολύ όμορφη συσκευή, το καλύτερο σχετικά με το GPS της, δηλαδή να πρόκειται για ένα πλήρες A-GPS (όπως το 6515, GPS κύκλωμα για δορυφορική λήψη θέσης + βελτιστοποίησης του με την βοήθεια του GSM/UMTS δικτύου "A-") και όχι ένα A-"GPS" με βάση μόνο επίγεια σήματα GSM/UMTS -όπως εννοεί ο συντάκτης του mobileburn αλλά και σε αυτή την περίπτωση τουλάχιστον στην πόλη που έχει πυκνό δίκτυο καλό θα είναι -άσε ότι θα καίει και λιγότερη μπαταρία από έναν πλήρη GPS δέκτη..

 

Ελπίζω κάποιο preview/review να ξεκαθαρίσει σύντομα την κατάσταση..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ καλο/τελειο κινητο απο την Se αλλα θα κανει το λαθος να το φέρει πολυ αργα...θα αφήσει περιθώρια να βγάλουν ανταγωνιστές απαντήσεις (htc...nokia?)

 

 

Επίσης νομίζω το καλοκαίρι θα ανακοινωθεί και wm7 (multitouch?)

 

γιατί πολύ αργά ρε παιδιά?τι παίζει πότε θα το φέρει???θα κάνει πάνω από 6μήνες?http://www.laymark.biz/i/m/m153.gif:worry:http://www.laymark.biz/i/m/m035.gif

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

gia to a-gps dn prepei na anyshxeite!ola mia xara tha paizoun!afou kai to n-95(:lol:) exei a-gps

w800i,w960i,t290i,t65,r380s,t18s,t29s,GA628,A1628s kai otan bgei kai to xperia

 

H nokia kanei to megalo vhma sthn agora!agoraste kinhta N series k 8a exete k hlektrokinhto jet ski:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα νέο (ελπίζω) videακι με το XPERIA X1 εν δράση ...

http://www.amobil.no/artikler/sony_ericsson_xperia_x1i/48636

:D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανένα κακό, δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλα δεν το είπα γι αυτο αλλα για τους απο πάνω που κοροιδεύαν την HTC και θα αγοράσουν τηλέφωνο της HTC.

 

Noμίζω παρεξήγησες λίγο τα πράγματα. Το γεγονός οτι τη συσκευή την κατασκευάζει η HTC δε λέει απολύτως τίποτα. Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που κατασκευάζει συσκευές και για άλλους κατασκευαστές.

Ωστόσο η SE θέτει τις προδιαγραφές και προσδιορίζει τα χαρακτηριστικά του κινητού και όπως βλέπουμε με την είσοδό της στο χώρο ανέβασε τον πύχη ψηλά.

Όσο για τα "περαστικά" γνωρίζω από την πρώτη μέρα οτι κατασκευάζεται από την HTC και αυτό ίσως είναι ενθαρρυντικό λόγω της εμπειρίας της στο χώρο.

Όπως και να το δούμε πάντως είναι μια ενδιαφέρουσα συνεργασία η οποία εμάς δε χρειάζεται να μας απασχολεί αν το προϊόν είναι αυτό που υπόσχεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Χ1 μου άρεσε από την αρχή και το σκέφτομαι σοβαρά.

 

Αλλά ζήσε Μάη μου.... (για την άφιξη του κινητού εννοώ). Ετσι περίμενα και το P990 μέχρι που ξενέρωσα και πήρα άλλο και πάμε παρακάτω.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αλλά ζήσε Μάη μου.... (για την άφιξη του κινητού εννοώ). Ετσι περίμενα και το P990 μέχρι που ξενέρωσα και πήρα άλλο και πάμε παρακάτω.

 

Πιστεύω να μην γίνει και εδώ το ίδιο :rolleyes:!! Ίδωμεν ;).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να μην γίνει και εδώ το ίδιο :rolleyes:!! Ίδωμεν ;).

 

μακάρι να μη γίνει γιατί είναι πρώτο τηλεφωνάκι!

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Χ1 μου άρεσε από την αρχή και το σκέφτομαι σοβαρά.

 

Αλλά ζήσε Μάη μου.... (για την άφιξη του κινητού εννοώ). Ετσι περίμενα και το P990 μέχρι που ξενέρωσα και πήρα άλλο και πάμε παρακάτω.

 

Εγώ πάντως ελπίζω ότι αυτή τη φορά θα αξίζει η αναμονή, καθώς ήθελα ένα τηλέφωνο που να συνδυάζει ΚΑΙ auto focus κάμερα, ΚΑΙ Windows Mobile λειτουργικό, ΚΑΙ GPS, ΚΑΙ να είναι και κάποιας από τις δύο πιο καταξιωμένες εταιρείες του χώρου, κατά προτίμηση SE. Όπερ και τελικά εγένετο, οπότε αξίζει η αναμονή που θα κάνω.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ελπίζω ότι αυτή τη φορά θα αξίζει η αναμονή, καθώς ήθελα ένα τηλέφωνο που να συνδυάζει ΚΑΙ auto focus κάμερα, ΚΑΙ Windows Mobile λειτουργικό, ΚΑΙ GPS, ΚΑΙ να είναι και κάποιας από τις δύο πιο καταξιωμένες εταιρείες του χώρου, κατά προτίμηση SE. Όπερ και τελικά εγένετο, οπότε αξίζει η αναμονή που θα κάνω.

 

το κακό όμως είναι ότι η se και η nokia είναι καταξιωμένη εταιρεία στο χώρο της κινητής τηλεφωνίας και όχι στα ppc. άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

το κακό όμως είναι ότι η se και η nokia είναι καταξιωμένη εταιρεία στο χώρο της κινητής τηλεφωνίας και όχι στα ppc. άντε να δούμε...

 

Δεν είναι δικό της το software το δανείστηκε και είναι δοκιμασμένο,το θέμα είναι αν έχει την τεχνογνωσία για το βήμα που κάνει...

 

Ειδώμεν όπως έχουμε ξαναπεί...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

το κακό όμως είναι ότι η se και η nokia είναι καταξιωμένη εταιρεία στο χώρο της κινητής τηλεφωνίας και όχι στα ppc. άντε να δούμε...

 

Μπορεί να μην έχει εμπειρία στων χώρο των PPC η SE, αλλά η HTC η οποία συνεργάζεται

για να φτιαχτεί το Xperia έχει άφθονη εμπειρία στων συγκεκριμένο τομέα ;).

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ το xperia αλλα ακομα δεν εχω δει ουτε 1 βιντεο που να δειχνει πως κανουμε search ta contacts πως παιρνουμε τηλεφωνο, etc. Αν ειναι να ανοιγω συνεχεια το keyboard για να παρω τηλεφωνο τοτε δε το βρισκω και πολυ πρακτικο
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ το xperia αλλα ακομα δεν εχω δει ουτε 1 βιντεο που να δειχνει πως κανουμε search ta contacts πως παιρνουμε τηλεφωνο, etc. Αν ειναι να ανοιγω συνεχεια το keyboard για να παρω τηλεφωνο τοτε δε το βρισκω και πολυ πρακτικο

Γιατί να ανοίξεις το keybord?

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, όπως δεν είναι και στα υπόλοιπα pda-phones

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ανοίξεις το keybord?

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, όπως δεν είναι και στα υπόλοιπα pda-phones

 

Σίγουρα θα έχει εικονικό πληκτρολόγιο στην οθώνη....

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει εικονικό πληκτρολόγιο στην οθώνη....

 

...Όπως κάθε PPC ;).

Link to comment
Share on other sites

Lately there have been some rumours about the release date of X1. It was said that it supposedly won't see the light of the day till some time in February 2009. I've told many people otherwise and I have now fetched an official statement regarding the X1 and its release.

 

- I can confirm that we will be launching the X1 product in 2nd Half of 2008, as per our announcement of 10th February that we made in Barcelona, said Aldo Liguori, who is the Corporate Vice President of the Global Communications and PR department at Sony Ericsson.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...