Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Θα χρειαστεί να φτιάξεις δικός σου layout, καλύτερα βασιζόμενος σε ένα από τα υπάρχοντα για τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θέλω να αγοράσω ένα ακουστικό bluetooth και έχω μια δυο ερωτησούλες..

γίνεται να ακούω και μουσική απο το bluetooth; Θέλει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

και επίσης καθώς τα έψαχνα είδα οτι μερικά λένε handsfree και headset Profiles. τι διαφορά έχουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω ένα ακουστικό bluetooth και έχω μια δυο ερωτησούλες..

γίνεται να ακούω και μουσική απο το bluetooth; Θέλει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

και επίσης καθώς τα έψαχνα είδα οτι μερικά λένε handsfree και headset Profiles. τι διαφορά έχουν αυτά;

Θα βρεις οποιοδηποτε μοντελο της αρεσκιας σου παρεχει στερεο ακουστικα

hansfree προφιλ ειναι μονο για κλησεις(μονοφωνικο ακουστικο--μικροφωνο)

headset προφιλ ειναι για κλησεις κ για αναπαραγωγη μουσικης(στερεοφωνικα ακουστικα--μικροφωνο)

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Kalo Apogeuma se olous....

 

Sas parakolou8w edw kai kairo kai apofasisa na parw to Xperia....

Xreiazomai omws epeigontws boi8eia giati molis to anoixa kai den feugei apo tin o8oni Align Screen oso kai an to prospa8isa me to daxtylo í me to penaki!

 

8a mporouse kapoios na me boi8isei????

 

Euxaristw poly!!!

Link to comment
Share on other sites

Kalo Apogeuma se olous....

 

Sas parakolou8w edw kai kairo kai apofasisa na parw to Xperia....

Xreiazomai omws epeigontws boi8eia giati molis to anoixa kai den feugei apo tin o8oni Align Screen oso kai an to prospa8isa me to daxtylo í me to penaki!

 

8a mporouse kapoios na me boi8isei????

 

Euxaristw poly!!!

 

Με το πενάκι πατάς και κρατάς πατημένο στο κέντρο του σταυρού που σου δείχνει, μέχρι να αποθηκεύσει το σημείο και να πάει το σταυρό στο επόμενο σημείο. Αν το κάνεις με επιτυχία στα 5 σημεία που θα σου δείξει, προχωράει. Αν πατάς αλλού και δεν μπορείς να κεντράρεις στο σταυρό (πχ προσπαθείς να το πετύχεις με το δάχτυλο και όχι με το στυλό) θα προσπαθείς για πολλές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την Ελληνικη ROM

Πως ενεργοποιω τα ελληνικα στο συρομενο πληκτρολογιο?

 

δεν μπορω να το βρω με τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα από φανατική και αποκλειστική χρήση nokia και symbian έπεσε στα χέρια μου ένα Χ1 και παλεύω να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα. Συγχωρείστε την αφέλεια των ερωτήσεων ενδεχομένως, αλλά έχω πάθει jetlang!!!

Εχω στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου κάποιες εφαρμογές μεταξύ των οποίων το destinator... πως μπορώ να τα ανοίγω από το αρχικό μενού ή μέσα από τα programs του mydevice(στα οποία δεν εμφανίζονται)??να βάλω δηλαδή κάποιο shortcut ώστε να μην αναγκάζομαι να τα ανοίγω πηγαίνοντας από το file explorer..

Αυτό για αρχή και sorry αν είναι κάτι πολύ εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

@airdread Πήγαινε στον φάκελο που έχεις το destinator.exe και κάνε το copy, μετά πήγαινε στον φάκελο Windows\Start Menu\Programs της κύριας μνήμης του κινητού και κάνε paste shortcut.

 

Πιθανών να χρειαστείς το resco file explorer για να το κάνεις.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μετα από φανατική και αποκλειστική χρήση nokia και symbian έπεσε στα χέρια μου ένα Χ1 και παλεύω να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα. Συγχωρείστε την αφέλεια των ερωτήσεων ενδεχομένως, αλλά έχω πάθει jetlang!!!

Εχω στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου κάποιες εφαρμογές μεταξύ των οποίων το destinator... πως μπορώ να τα ανοίγω από το αρχικό μενού ή μέσα από τα programs του mydevice(στα οποία δεν εμφανίζονται)??να βάλω δηλαδή κάποιο shortcut ώστε να μην αναγκάζομαι να τα ανοίγω πηγαίνοντας από το file explorer..

Αυτό για αρχή και sorry αν είναι κάτι πολύ εύκολο...

Υπάρχουν 2 τρόποι..."Ένα" για κάθε εφαρμογή θα πρέπει να το κάνεις ξεχωριστά...Θα πρέπει να κάνεις αντιγραφεί το αρχείο .exe της κάθε εφαρμογής και μετά να ανοιίγεις WINDOWS-->START MENU--> PROGRAMS και να κάνεις εκεί copy shortcut..."Δύο" να εγκαταστήσεις το πιο κάτω προγραμματάκι και μετά να πηγαίνεις στο κάθε αρχείο .exe της κάθε εφαρμογής και να επιλέγεις send copy to programs...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και με τον default explorer της συσκευής. ;)

 

Α δεν είναι τόσο για τον ... δηλαδή. Έχουμε ξεχάσει βλέπεις τις δυνατότητες του.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Αυτό ακριβώς που είπατε είχα κάνει,αλλά ενώ το εικονίδιο του destinator μου εμφανίζεται στο start menu ή στα programs ανάλογα που το έκανα copy ,ωστόσο δεν εκκινεί το πρόγραμμα. Τεσπα θα το επιχειρήσω αρκετές φορές μέχρι να γίνει κάτι αφού μου επιβεβαιώσατε οτι αυτή είναι η σωστή διαδικάσία.

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε ρομ εννοουμε την γλωσσα των wm?αλλο ειναι τα regional settings?ρωταω γιατι εγω θελω ΑΓΓΛΙΚΑ wm αλλα ΕΛΛΗΝΙΚΑ regional settings στο xperia οταν το παρω.πειτε μου ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει πλιζ!!!γινεται αυτος ο συνδυασμος με την τελευταια ρομ ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

ROM είναι το λειτουργικό με ότι χρειάζεται για να δουλεύει η συσκευή σου. Αυτό περιλαμβάνει και το μενού που μπορεί να είναι σε ελληνική, αγγλική ή όποια άλλη γλώσσα (μία πάντα).

 

Το Regional Settings δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Είναι απλά μια ρύθμιση μέσα στο μενού των ρυθμίσεων της συσκευής και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Για να βλέπεις κανονικά ελληνικές γραμματοσειρές και τα σχετικά πρέπει να το έχεις σε greek. Εν τέλει... αυτό που ζητάς γίνεται φυσικά.

 

Το Regional Settings υπάρχει από τότε που υπάρχουν και τα WM πάντως. Και το P3600 του avatar σου έχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω ένα ακουστικό bluetooth και έχω μια δυο ερωτησούλες..

γίνεται να ακούω και μουσική απο το bluetooth; Θέλει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

και επίσης καθώς τα έψαχνα είδα οτι μερικά λένε handsfree και headset Profiles. τι διαφορά έχουν αυτά;

 

πολυ καλο ειναι το clip d radio της TECH ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,δεν εχωδοκιμασει να ακουσω μουσικη απο το κινητο mp3.ραδιο παιζει αυτονομα(οχι απο το κινητο)

Link to comment
Share on other sites

ROM είναι το λειτουργικό με ότι χρειάζεται για να δουλεύει η συσκευή σου. Αυτό περιλαμβάνει και το μενού που μπορεί να είναι σε ελληνική, αγγλική ή όποια άλλη γλώσσα (μία πάντα).

 

Το Regional Settings δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Είναι απλά μια ρύθμιση μέσα στο μενού των ρυθμίσεων της συσκευής και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Για να βλέπεις κανονικά ελληνικές γραμματοσειρές και τα σχετικά πρέπει να το έχεις σε greek. Εν τέλει... αυτό που ζητάς γίνεται φυσικά.

 

Το Regional Settings υπάρχει από τότε που υπάρχουν και τα WM πάντως. Και το P3600 του avatar σου έχει.

αρα η αρχικη ρομ του xperia-αυτη που δεν ειχε ελληνικα?-δεν εχει greek regional settings?η τελευταια-ελληνικη?- official ρομ εχει ΚΑΙ επιλογη αγγλικων -ελληνικων στο μενου και στην συνταξη μηνυματων?αλλα οχι στο hardware πληκτρολογιο?ουφ αυτο το xperia με εχει κουρασει να καταλαβω τι προσφερει η ερικσον για να το παρω η οχι:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τώρα να είμαι ειλικρινής... σε έχασα!

 

Τα πράγματα είναι απλά... υπάρχει και αγγλική και ελληνική επίσημη ROM. Του περνάς αυτή που θέλεις και ησυχάζεις. Τα Regional settings σε greek τα βάζεις σε όλες.

 

Βάζεις και ένα ελληνικό πληκτρολόγιο και είσαι έτοιμος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αρα η αρχικη ρομ του xperia-αυτη που δεν ειχε ελληνικα?-δεν εχει greek regional settings?η τελευταια-ελληνικη?- official ρομ εχει ΚΑΙ επιλογη αγγλικων -ελληνικων στο μενου και στην συνταξη μηνυματων?αλλα οχι στο hardware πληκτρολογιο?ουφ αυτο το xperia με εχει κουρασει να καταλαβω τι προσφερει η ερικσον για να το παρω η οχι:)

 

Η rom είναι σαν να λέμε τα windows της συσκευής, τα regional settings είναι τα regional settings έχει να κάνει με την κωδικοποίηση αυτών που βλέπεις και άλλα όπως νόμισμα, ώρα, μορφή ώρας και ημερομηνίας κλπ. Αν πας στον υπολογιστή σου στον πίνακα ελέγχου θα τα δεις σαν "τοπικές ρυθμίσεις" στα ελληνικά. Για το hardware keyboard και γι' αυτό της οθόνης για να γράφεις ελληνικά πρέπει να εγκαταστήσεις άλλο πρόγρμμα με αγγλικά "windows/rom" στα ελληνικά "windows/rom" θα σου πουν οι χρήστες τι υποστηρίζει.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλάξω τον ηχο από το ξυπνητήρι αλλά δεν βρίσκω σε ποιο φάκελο πρεπει να βάλω το mp3 ( χαλαρωτικής αφύπνισης) που εχω φτιάξει…

Σε ποιον φάκελο θα πρέπει να το βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Και με τα αγγλικά windows και με τα ελληνικά windows πρέπει να εγκαταστήσεις δικά σου keyboards για να είσαι εντάξει. Στο θέμα των keyboards προς το παρόν το Omnia και τα HTC είναι καλύτερα. Αλλά επειδή το software το αλλάζεις όποτε θέλεις και προσθέτεις πληκτρολόγια και άλλες εφαρμογές, αν θες να κρίνεις αν πρέπει να το αγοράσεις, δες τι σου προσφέρει σε θέμα hardware και service. Γιατί αν εσύ θέλεις accelerometer ή να κάνεις μόνος σου τα updates στο σπίτι σου χωρίς να χάνεις εγγύηση, τότε αυτό είναι ένα θέμα που δεν μπορεί να αλλάξει με έξτρα λογισμικό και είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.

 

Η Sony-Ericsson λοιπόν προσφέρει τα εξής:

Εγγύηση 2 ετών. Δωρεάν αναβάθμιση rom σε service αλλά και από το pc σου.

Καταπληκτική οθόνη 800χ480 (χάλια όταν χτυπάει ο ήλιος). Πολύ καλό A-GPS (παρμένο από HTC). Καλή μπαταρία. Όχι και τόσο καλό hardware keyboard σε σχέση με το Touch Pro. Μέτριο σήμα κινητής τηλεφωνίας. Μεταλική στιβαρή κατασκευή, γερή αλλά και βαριά. Όχι δερμάτινη θήκη, όχι βάση αυτοκινήτου, όχι φορτιστή αυτοκινήτου. Μεγάλη υποστήριξη από τρίτους και πολλές ανεπίσημες rom και πληκτρολόγια. Πολύ μικρή γκάμα συμβατών παιχνιδιών λόγω ανάλυσης της οθόνης. Πολύ χαζό ηχειάκι για τους ήχους συστήματος. Καλό ακουστικό τηλεφώνου. Άριστη απόδοση ήχου στα ακουστικά του handsfree. Αργή κάμερα.

 

Όλα τα υπόλοιπα (ελληνικά windows, panels, εφαρμογές, πληκτρολόγια) δεν έχουν σημασία γιατί τα αλλάζεις και κάνεις ότι θέλεις εσύ. Σύγκρινε και τις υπόλοιπες συσκευές που σ'ενδιαφέρουν και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Poly kalo kinito to xperia meta apo dokimi pou tou ekana sto plaisio alla...

Poly megali analysi gia toso megali othoni kai sou vgainoun ta matia gt ta grammata einai para poly mikra.

Epishs meta apo 4 meres pou ksanapiga plaisio ola ta alla smartphones doulevan roloi alla to xperia eixe kollisei :/

Meta apo prospatheia to ksekollisa alla meta symperiferotan perierga ki etrwge polla skalwmata.

An to epairna tha to epairna logw aytonomias mpatarias.

το οτι τα αλλα ηταν οκ δε σημαινει κατι.απλα μπορει να μην ειχαν ασχοληθει μαζι τους...τι περιμενεις να δεις ετσι?οπου κ αν εχω παει κ το χω δει του χουν βγαλει τα ματια..τρελο κολλημα ολα...το πιανει ο καθενας που δεν εχει ιδεα,..ειναι κ wm που τρωνε κολληματα ευκολα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Poly kalo kinito to xperia meta apo dokimi pou tou ekana sto plaisio alla...

Poly megali analysi gia toso megali othoni kai sou vgainoun ta matia gt ta grammata einai para poly mikra.

Epishs meta apo 4 meres pou ksanapiga plaisio ola ta alla smartphones doulevan roloi alla to xperia eixe kollisei :/

Meta apo prospatheia to ksekollisa alla meta symperiferotan perierga ki etrwge polla skalwmata.

An to epairna tha to epairna logw aytonomias mpatarias.

 

το οτι η συσκευη κολλησε δεν λεει κατι.στο πλαισιο πηγαινουν ατομα τα οπια πατανε οτι κουμπι βρουν στη συσκευη,και ολα ειναι πιθανα.το χ1 δεν παιζεται εχει μικροτερη οθονη απο αλα ppc αλλα ειναι ταχυτερο σε επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα καταλαβα παιδια!δηλαδη η ερικσον εβγαλε ελληνικα windows αλλα παρολα αυτα δεν υποστηριζει ελληνικα και στο εικονικο και στο hardware πληκτρολογιο?καλα καταλαβα?

 

για αναβαθμιση απο το σπιτι και η htc δεν εχει?τις νεες ρομ τις δινει στο σαιτ της,ετσι δεν ειναι?

 

παντως οντως ειναι πολυ μικρα τα γραμματα για την οθονη που εχει!

 

ειμαι μεταξυ htc hd και xperia!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ htc hd και xperia!

 

Ωραία επειδή αρκετοί είμασταν εκεί δες εδώ [ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ] Sony Ericsson Xperia X1 ή HTC Touch HD ίσως βοηθηθείς.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...