Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@UNIQUE:

Μπορείς να αναθέσεις σε κάποιο από τα διαθέσιμα buttons της συσκευή σου την <Περιστροφή>.

 

Εγω το εχω βαλει συντομευση σ ενα διαθεσιμο button, αλλα απο καποια στιγμη κι επειτα, περιστρεφεται στην αναποδη φορα (προς τα δεξια δηλάδη) κι οχι σ αυτη που περιστρεφεται ανοιγωντας το πληκτρολογιο, ξερει κανεις κατι? (οχι οτι μ ενοχλει κ ιδιαιτερα βεβαια :-)

 

Επισης, δοκιμασα καποια "builds" του Opera 9.5 (το 1938 και 2392) ως upgrade και τωρα εχω ενα bug με το hardware πληκτρολογιο, οταν το ανοιγω πληκτρολογω 1-2 γραμματα και μπαινει αυτοματα σε fullscreen to Οpera... Τωρα εχω κατεβασει ολα τα προηγουμενα builds 1522,1660,1780 ...θα μου πει καποιος ποιο ειναι αυτο που "φοραει" αρχικα το Χ1, το οποιο και λειτουργουσε καλυτερα απ ολα ή αν υπαρχει καποιο νεωτερο build χωρις αυτο το bug??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Μετα από ποσους κυκλους φορτισης? Οταν λεμε "κυκλους" εννοουμε "σεζον" να υποθεσω! Γιατι το κινητο το εχω απο 5/3...:worry:

 

Από 5/3 που το έχεις θα έπρεπε ήδη να έχεις δει βελτίωση. :worry:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετα από ποσους κυκλους φορτισης? Οταν λεμε "κυκλους" εννοουμε "σεζον" να υποθεσω! Γιατι το κινητο το εχω απο 5/3...:worry:

 

Δεν έχει να κάνει φυσικά με αυτό αφού το έχεις πάρει από αρχές Μαρτίου. Ο λόγος που νομίζεις ότι δεν σου κρατά πολύ η μπαταρία έχει ονομασία και λέγεται Core Player. Μία με μιάμιση ώρα αναπαραγωγής βίντεο όπως λες είναι αρκετή να ¨ξεζουμίσει¨ την μπαταρία σε οποιαδήποτε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Από 5/3 που το έχεις θα έπρεπε ήδη να έχεις δει βελτίωση. :worry:

 

Μπορει να φανει πατατα αλλα εγω το κινητο το εχω απο 02/4 και δεν ειχα δει σημαντικη βελτιωση στην μπαταρια παρα μονο οταν καπου μεσα στο φορουμ διαβασα για φορτιση με απενεργοποιημενη συσκευη.Πριν απο αυτο κραταγε το πολυ 1.5 μερα και μετα απο 5 φορτισεις οταν ειναι απενεργοποιημενο εχει μπει στην τριτη μερα σημερα και ειναι στο 50% και χρηση πανω κατω ιδια με αρκετο σκαλισμα

Link to comment
Share on other sites

viel τι ειναι αλλο προγραμματακι?θα το δοκιμασο και αυτο θενξ!!

 

το αλλο προγραμματακι ειναι cursor και αυτο αλλα freeware!

Link to comment
Share on other sites

Από 5/3 που το έχεις θα έπρεπε ήδη να έχεις δει βελτίωση. :worry:

 

Ακριβως...:worry:

 

Δεν έχει να κάνει φυσικά με αυτό αφού το έχεις πάρει από αρχές Μαρτίου. Ο λόγος που νομίζεις ότι δεν σου κρατά πολύ η μπαταρία έχει ονομασία και λέγεται Core Player. Μία με μιάμιση ώρα αναπαραγωγής βίντεο όπως λες είναι αρκετή να ¨ξεζουμίσει¨ την μπαταρία σε οποιαδήποτε συσκευή.

 

Για τον CorePlayer το φοβομουν...:(

 

Μπορει να φανει πατατα αλλα εγω το κινητο το εχω απο 02/4 και δεν ειχα δει σημαντικη βελτιωση στην μπαταρια παρα μονο οταν καπου μεσα στο φορουμ διαβασα για φορτιση με απενεργοποιημενη συσκευη.Πριν απο αυτο κραταγε το πολυ 1.5 μερα και μετα απο 5 φορτισεις οταν ειναι απενεργοποιημενο εχει μπει στην τριτη μερα σημερα και ειναι στο 50% και χρηση πανω κατω ιδια με αρκετο σκαλισμα

 

Σε ευχαριστω, θα το δοκιμασω! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τις επαφες πως τις βλεπω στον η/υ και πως τις κανω back up?

 

συχρονισε με το ουτλοοκ και εισαι OK

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καθόλου πρόβλημα με το Bluetooth ;

Εγω αντιμετωπίζω το εξης…

Ενώ συνδέετε με αλλα κινητά δε μπορώ να το συνδέσω με το hands free.

Εχω ένα tech που το εχω δοκιμάσει σε αλλα δυο κινητά αλλα το experia αδυνατεί να το βρει όταν κάνω ανίχνευση Bluetooth συσκευών…

Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως είναι κλειδωμένο σε κάποια συσκευή και χρειάζεται κάποιο reset το hands-free σου για να μπορεί να το δει άλλη συσκευή; Δες το manual του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

έχω κάνει install το spb mobile shell v3.0 και κατά την διάρκεια της εγκατάστασης μου έκανε remove την προηγούμενη έκδοση...

και τώρα αντί να μου το δείχνει σαν πάνελ το δείχνει στην today screen..

υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξαναβάλω σαν πάνελ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κλειδωμένο σε κάποια συσκευή και χρειάζεται κάποιο reset το hands-free σου για να μπορεί να το δει άλλη συσκευή; Δες το manual του.

Το συγκεκριμένο δέχεται εως τρία κινητά ( τρεις γραμμες)

Δεν ξερω θα το κοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου για αυτό γιατί έχω τις αμφιβολίες μου... :rolleyes:

 

Για το αν συνεργάζεται συγχρόνως με τρια κινητα;;;

Για το δυο το εχω τσεκάρει δουλευει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

έχω κάνει install το spb mobile shell v3.0 και κατά την διάρκεια της εγκατάστασης μου έκανε remove την προηγούμενη έκδοση...

και τώρα αντί να μου το δείχνει σαν πάνελ το δείχνει στην today screen..

υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξαναβάλω σαν πάνελ;

ναι αλλα θα μπει παλι η παλια εκδοση του spb

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κλειδωμένο σε κάποια συσκευή και χρειάζεται κάποιο reset το hands-free σου για να μπορεί να το δει άλλη συσκευή; Δες το manual του.

 

Τελικα μαλλον reset ηθελε...

Τωρα ειναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ελειπα και εφτασε η ωρα της αναβαθμισης 2-3 πραγματακια που σιγουρα εχουν απαντηθει αλλα ειναι πολλες οι σελιδες για να τις ξαναδιαβασω!

1--ελληνικα με την νεα εκδοση official λιγισμικου απο την se εχουμε ?θελω αγγλικα windows με ελληνικα regional settings και να μπορω να γραφω 160 χαρακτηρες sms στο hardware πληκτρολογιο

2--οι αναβαθμισεις γινονται μεσω της σουιτας τηε se μεσω ιντερνετ η πρεπει να παω σε καταστημα?

3-- γινεται να μην υπαρχει κανενα πανελ και απλα να βλεπω την αρχικη today screen των wm?

 

ευχαριστω!

καποιος να μου απαντησει γιατι αυριο ισως παω να το παραγγειλω σε καταστημα της wind!
Link to comment
Share on other sites

καποιος να μου απαντησει γιατι αυριο ισως παω να το παραγγειλω σε καταστημα της wind!

παιδια επειδη ελειπα και εφτασε η ωρα της αναβαθμισης 2-3 πραγματακια που σιγουρα εχουν απαντηθει αλλα ειναι πολλες οι σελιδες για να τις ξαναδιαβασω!

1--ελληνικα με την νεα εκδοση official λιγισμικου απο την se εχουμε ?θελω αγγλικα windows με ελληνικα regional settings και να μπορω να γραφω 160 χαρακτηρες sms στο hardware πληκτρολογιο

2--οι αναβαθμισεις γινονται μεσω της σουιτας τηε se μεσω ιντερνετ η πρεπει να παω σε καταστημα?

3-- γινεται να μην υπαρχει κανενα πανελ και απλα να βλεπω την αρχικη today screen των wm?

 

1. Στο MS Keyboard on-screen έχεις ελληνικά αλλά το πληκτρολόγιο γράφει αγγλικά. Με το on-screen γράφει sms 60 χαρακτήρων. Ακόμα και στην ελληνική rom δε μπορείς να γράφεις ελληνικά sms εκτός αν εγκαταστήσεις το δωρεάν πρόγραμμα AEKMap. Με το AEKMap μπορείς να γράφεις ελληνικά sms 160 χαρακτήρων χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο του xperia. (είτε σε ελληνική rom, είτε σε αγγλική).

2. Μέσω ιντερνετ με ξεχωριστό πρόγραμμα και χωρίς να απαιτείται η εγκατάσταση σουίτας τύπου Nokia Phone Suite. Επίσης δωρεάν στα service centers της SE αυθημερών.

3. Τα πάνελς δεν σ'ενοχλούν γιατί το 1ο panel είναι το κλασσικό των windows αλλά αν το θέλεις πολύ... Κάνεις hard-reset (ας πούμε format δηλαδή) και όταν ξεκινάει για πρώτη φορά η συσκευή και αρχίσει να εγκαθιστά όλα τα προγράμματα, πανελς, παιχνίδια κλπ, πατάς άκυρο, ή σβήνεις τη συσκευή πριν εγκαταστήσει τίποτα. Έτσι έχεις το κινητό σκέτο με τα windows και χωρίς τίποτα άλλο. Πολύ ελαφρύ και πολύ γρήγορο. Μετά εγκαθιστάς χειροκίνητα την κάμερα, το opera και ότι άλλο θέλεις.

 

Μερικά panels είναι εφαρμογές. Πχ το radio panel είναι ο μόνος τρόπος να μπεις στο ραδιόφωνο. (Ή ψάχνεις αντίστοιχη εφαρμογή από HTC τηλέφωνο που να είναι συμβατή με το xperia).

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα παρουσιαστηκε: Για καποιον εξαιρετικα βλακωδη λογο, οταν βαζω την καρτα μνημης του Xperia στον υπολογιστη στο Card Reader, κολλαει.

 

Καλημερα:)

Δεν εχω ασχοληθει ουτε με card readers ουτε αν υποστηριζουν sdhc

Μεσα απο start--settings--connections--usb to pc, επιλεγω οταν συνδεω το τηλεφωνο με usb να το βλεπει σαν disk drive.Ετσι εχω εχω εναν κοινο εξωτερικο σκληρο δισκο

στην διαθεση μου.Το γυριζω με τον ιδιο τροπο σε active synch μονο οταν προκειται

για update η για καποιες εφαρμογες.

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1. Στο MS Keyboard on-screen έχεις ελληνικά αλλά το πληκτρολόγιο γράφει αγγλικά. Με το on-screen γράφει sms 60 χαρακτήρων. Ακόμα και στην ελληνική rom δε μπορείς να γράφεις ελληνικά sms εκτός αν εγκαταστήσεις το δωρεάν πρόγραμμα AEKMap. Με το AEKMap μπορείς να γράφεις ελληνικά sms 160 χαρακτήρων χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο του xperia. (είτε σε ελληνική rom, είτε σε αγγλική).

2. Μέσω ιντερνετ με ξεχωριστό πρόγραμμα και χωρίς να απαιτείται η εγκατάσταση σουίτας τύπου Nokia Phone Suite. Επίσης δωρεάν στα service centers της SE αυθημερών.

3. Τα πάνελς δεν σ'ενοχλούν γιατί το 1ο panel είναι το κλασσικό των windows αλλά αν το θέλεις πολύ... Κάνεις hard-reset (ας πούμε format δηλαδή) και όταν ξεκινάει για πρώτη φορά η συσκευή και αρχίσει να εγκαθιστά όλα τα προγράμματα, πανελς, παιχνίδια κλπ, πατάς άκυρο, ή σβήνεις τη συσκευή πριν εγκαταστήσει τίποτα. Έτσι έχεις το κινητό σκέτο με τα windows και χωρίς τίποτα άλλο. Πολύ ελαφρύ και πολύ γρήγορο. Μετά εγκαθιστάς χειροκίνητα την κάμερα, το opera και ότι άλλο θέλεις.

 

Μερικά panels είναι εφαρμογές. Πχ το radio panel είναι ο μόνος τρόπος να μπεις στο ραδιόφωνο. (Ή ψάχνεις αντίστοιχη εφαρμογή από HTC τηλέφωνο που να είναι συμβατή με το xperia).

σε ευχαριστω τα πληκτρα φανταζομαι δεν εχουν ελληνικους χαρακτηρες.με το αεκ map μπορω να βαλω σε οποιο πληκτρο θελω τα ελληνικα γραμματα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
με το αεκ map μπορω να βαλω σε οποιο πληκτρο θελω τα ελληνικα γραμματα?

 

Εάν μιλάς για την εναλλαγή από αγγλικό σε ελληνικό, τότε ναι... μπορείς να αναθέσεις σε όποιο πλήκτρο (ή συνδυασμό πλήκτρων) θέλεις την εναλλαγή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Να ρωτησω, χρησιμοποιει κανεις το Garmin? Γιατι εβαλα στην επιλογη "Οικια" μια διευθυνση και θελω να την αλλαξω τωρα, αλλα εχω φαει τον κοσμο και δεν το βρισκω!

 

Εκανα και ερωτηση στο σχετικο θεμα των συστηματων πλοηγησης για WM PPC αλλα δεν εχω παρει ακομα απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Να ρωτησω, χρησιμοποιει κανεις το Garmin? Γιατι εβαλα στην επιλογη "Οικια" μια διευθυνση και θελω να την αλλαξω τωρα, αλλα εχω φαει τον κοσμο και δεν το βρισκω!

 

Εκανα και ερωτηση στο σχετικο θεμα των συστηματων πλοηγησης για WM PPC αλλα δεν εχω παρει ακομα απαντηση...

Εχω την εντυπωση οτι ειναι:

Εργαλεια--Διαχ/ση δεδομ.--οι τοποθεσιες--αρχικο σημειο

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάς για την εναλλαγή από αγγλικό σε ελληνικό, τότε ναι... μπορείς να αναθέσεις σε όποιο πλήκτρο (ή συνδυασμό πλήκτρων) θέλεις την εναλλαγή.

 

οχι λεω εαν πχ το τελικο ς αλλα και αλλα ελληνικα γραμματα μπορω να τα βαλω σε δικη μου θεση οχι στο w που ειναι ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...