Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αυτό είναι διαφορετικό και σε αυτό υπάρχουν ακόμα καλύτερες λύσεις όπως η εναλλαγή portrait/landscape με το παρατεταμένο πάτημα ενός πλήκτρου για παράδειγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από 'μένα...

Σήμερα αγόρασα το Xperia X1, αλλά προς "έκπληξή" μου ήταν στην Αγγλική Γλώσσα. Θα ήθελα να το μετατρέψω στα Ελληνικά, για να μπορώ να το χειρίζομαι πιο εύκολα. Επειδή το topic είναι πραγματικά μεγάλο και κάπου χάθηκα στην μέση, θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν μπορείτε.

 

Για ελληνικά SMS βρήκα έναν τρόπο και θα τον εφαρμόσω από "εδώ". (Εύχομαι να δουλεύει)

 

Για ελληνικό Windows όμως, κατάλαβα ότι πρέπει να κατεβάσω ένα rom. Κατέβασα στον υπολογιστή μου "αυτό", από την σελίδα του xda developers. Από 'κει και πέρα δε ξέρω τι να κάνω;

 

Το κάνω extract στο pc και μετά το κάνω copy paste που; Ή μήπως κάνω κάτι άλλο; Πείτε αν μπορείτε αναλυτικά ένα ένα τα βήματα, γιατί και άλλοι έχουν απορίες και τους παρέπεμψα εδώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το προηγούμενο post θεωρείστε το άκυρο μιας και βρήκα ένα αναλυτικό topic. Μια αλλη ερωτηση. Αν βάλω τα ελληνικα στο Χ1, και μετα κατεβασω και περασω αυτο, θα μπορω να το αλλαξω στα ελληνικα;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Cold Was My Soul, Untold Was The Pain -I Faced When You Left Me- A Rose In The Rain
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το προηγούμενο post θεωρείστε το άκυρο μιας και βρήκα ένα αναλυτικό topic. Μια αλλη ερωτηση. Αν βάλω τα ελληνικα στο Χ1, και μετα κατεβασω και περασω αυτο, θα μπορω να το αλλαξω στα ελληνικα;

 

Το Spb Mobile Shell υποστηρίζει κανονικά την ελληνική γλώσσα.

 

Για τα υπόλοιπα, σωστά απευθύνθηκες στο σχετικό thread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το Spb Mobile Shell ρώτησα για τον εξής λόγο:

Επειδή θα το κατεβάσω free από την original σελίδα της SE, μήπως και έχω πρόβλημα στην εγκατάστασή του επειδή την μετατροπή από τα Αγγλικά στα Ελληνικά δεν την έκανα σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα της SE, αλλά μόνος μου. Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το παραπάνω, μήπως υπάρχει και ένα κατάλληλο topic σχετικά με το πως κάνω setup το Spb Mobile Shell ή οποιοδήποτε άλλο πάνελ;

 

ΥΓ: Sorry για την ασχετοσύνη, αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τα Mobile Phones.

Cold Was My Soul, Untold Was The Pain -I Faced When You Left Me- A Rose In The Rain
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν γνωρίζω ποια έκδοση του Spb Mobile Shell έχουν στο site της SE αλλά η εμπορική έκδοση 3.5.3 που κυκλοφορεί τα περιλαμβάνει. Έχεις αλλάξει τα regional settings της συσκευής σου σε Greek;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη, γιατί το κινητό δε το έχω μαζί μου. Αύριο θα τα κάνω όλα, οπότε θέλω να 'μαι προετοιμασμένος. Τα regional settings θα αλλάξουν αυτόματα, όταν θα εγκαταστήσω το Greek Rom (έτσι δεν είναι; ).
Cold Was My Soul, Untold Was The Pain -I Faced When You Left Me- A Rose In The Rain
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα regional settings θα αλλάξουν αυτόματα, όταν θα εγκαταστήσω το Greek Rom (έτσι δεν είναι; ).

 

Λογικά ναι αλλά δεν είναι κακό να το σιγουρέψεις και εσύ ρίχνοντας μια ματιά στις ρυθμίσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ποια έκδοση του Spb Mobile Shell έχουν στο site της SE αλλά η εμπορική έκδοση 3.5.3 που κυκλοφορεί τα περιλαμβάνει. Έχεις αλλάξει τα regional settings της συσκευής σου σε Greek;

 

ειναι μια εκδωση πισω για το X1...δεν εχει ουτε το ωραιο "carousel" μενου ουτε την οθονη με το φοντο το 960χ748 (δεν εχω αλλο τροπο να την περιγραψω...)

 

παρολαυτα ο christian που φτιαχνει τις roms εχει κανει και την εκδoση 3.5.3 σε πανελ και μπορεις να το βρεις στο xda...

 

(εγω τοχω...!!!πολυ μαρεσει!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mήπως μπορείς να δώσεις κατευθείαν το link για το 3.5.3, επειδή δε το βρίσκω στο xda;
Cold Was My Soul, Untold Was The Pain -I Faced When You Left Me- A Rose In The Rain
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα για αρχάριο με τα WM.

Όταν βάζω ξυπνητήρι και κλείνω το τηλέφωνο, δεν χτυπάει. Καμιά ιδέα;

Και επίσης, θέλω να βάλω ένα panel σαν default. Πως το κάνω; Δηλαδή βάζω ένα πάνελ οταν εχω ανοιχτο το τηλεφνο, αλλα μετα οταν το κλεινω και το ανοιγω παλι, εμφανιζεται αλλο πανελ.

Edited by Archathanas
Cold Was My Soul, Untold Was The Pain -I Faced When You Left Me- A Rose In The Rain
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον Archathanas μπορει να με βοηθησε καποιος?Υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτα?Επισης δυσκολευτηκα να βαλω δικο μου ηχο κλησης αλλα τελικα επρεπε να στειλω τους ηχους που ηθελα στον φακελο ''κουδουνισματα'' για να μπορεσω να τον αλλαξω.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν βάζω ξυπνητήρι και κλείνω το τηλέφωνο, δεν χτυπάει. Καμιά ιδέα;

 

Σε κανένα windows mobile δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν έχεις τη συσκευή τελείως κλειστή (με μοναδική εξαίρεση το Samsung omnia II).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα πανελ δεν νομιζω να υπαρχει τροπος να αλλαζεις το προκαθορισμενο...

μπορεις αν εχεις το panel manager του x2 βεβαια...

αλλα δεν ειναι και κανενα τρελο προβλημα αυτο ρε παιδια σιγα...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσο για τα πανελ δεν νομιζω να υπαρχει τροπος να αλλαζεις το προκαθορισμενο...

μπορεις αν εχεις το panel manager του x2 βεβαια...

αλλα δεν ειναι και κανενα τρελο προβλημα αυτο ρε παιδια σιγα...!

Γίνεται να τo αλλάξεις με το Xperia Tweak

Link to comment
Share on other sites

για τα πάνελ να ανοιγει σε αυτό που έκλεισε το κάνει στου Cristian εχει και το Panel Manager. Εγώ δεν προσπάθησα να την μεταφράσω γιατί σε μια προηγούμενη συζήτηση που είδα οδηγίες, το έκανα αλα κολόυσε, μισομετέφραζε κλπ κλπ.

 

Με λίγο Αγγλικούλι ολα καλά, και το SPB πανελ άπαιχτο.. καμια σχέση με Μανιλα...

Το φέρνεις στα μέτρα σου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτύπησε και τη δική μου "πόρτα" η περίφημη ιστορία με τα ραγίσματα.. Οπότε θέλω 2 στοιχεία, αφενός αν η εγγύηση είναι διετής ή όχι και αφετέρου αν όσοι το έχουν αντιμετωπίσει, έχουν απευθυνθεί σε συγκεκριμένο κατάστημα που είναι πιο δεκτικό στο συγκεκριμένο πρόβλημα και δε θα φέρει πολλές αντιρρήσεις..!!
Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει στην σελίδα 519 και δεν είχα παρακολουθήσει τις επόμενες, στις οποίες όμως δεν βρήκα κάτι. Θυμάμαι για παιδιά που βρήκαν άκρη, αλλά δεν θυμάμαι αν είχαν αναφέρει σε ποιο κατάστημα βρήκαν άκρη..εγώ το έχω πάει μια φορά στη procordia αλλά δε μου φάνηκαν ιδιαίτερα πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν αναφορικά με θέματα εγγύησης..Οπότε αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Η εγγύηση λογικά πρέπει να είναι 2 χρόνια νομίζω, ε?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Γιάννη, οπότε περιμένω αν κάποιος απ'τους φίλους που αντιμετώπισε το πρόβλημα και βρήκε λύση, μπορεί να μου υποδείξει σε ποιο service να απευθυνθώ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επαφές σε άλλο κινητό (πχ nokia απλό μοντέλο ) πως μπορώ να μεταφέρω ;

Ευχαριστώ

 

Πέρασε τες στο Outlook της σουίτας Microsoft Office μέσω ActiveSync και μετά από εκεί με το Nokia PC Suite στην άλλη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, αλλαγη στο χρωμα των γραμματατων και γενικα της γραμματοσειρας στο Today Screen αλλαζει? Και αν ναι απο που?

 

Αλλαζοντας θεμα κραταει τα ασπρα γραμματα, οπως και να εχει. Θελω να βαλω μια ασπρομαυρη παλια φωτο ως background αλλα με ασπρα γραμματα ειναι δυσαναγνωστο το μενου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...