Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

o! δεν ήξερα οτι κάποιος παρακολουθεί το μπλογκάκι μου, πόσο μάλλον οτι το προτείνει κιόλας! ευχαριστώ για την αναφορά, και πιστεύω να βοηθάει λιγάκι. :O

 

 

Πάντως για το post μου εκεί, το μόνο που θα θελα να τονίσω είναι οτι τα προγραμματάκια είναι απο τότε που γράφτηκε το ποστ, οπότε πιθανόν να κυκλοφορούν νεότερα.

 

Όσο για τις φθορές, το έχω απο Νοέμβρη το τηλέφωνο, χωρίς ζελατίνες, θήκες κτλ, και μια ζωή το έχω στην κωλότσεπη ή το πετάω/σέρνω σε γραφεία. το πίσω μέρος είναι αγρατζούνιστο στο σώμα του κινητού, αλλά το καπάκι της μπαταρίας έχει αρκετές γρατσουνίτσες

 

Νταξ... Δεν του κανω τετοια.. Αλλα το προσεχω λιγο αλλα ουτε εγω εχω δει γρατζουνιες. καθολου! Καμια!! Ουτε στο καπακι, ουτε στο μαυρο απο πισω, ουτε στην καμερα στο τζαμακι... πουθενα!!!

Εν αντιθέσει με το iPhone και την «τρομερη» ποιοτητα κατασκευης του πισω μερους που ειχε ΓΕΜΙΣΕΙ γρατζουνιες εχοντας ΙΔΙΑ ακριβως αντιμετωπισει.

 

 

Και θα σου τονισω εδω κατι mpampir. Προσεχε το στην κωλοτσεπη... Μην κατσεις καταλαθος πανω του γιατι θα διαλυθει! Ετσι ειχα χαλασει ενα Samsung.. Εσπασε η οθονη και ταπουλα 90€! Καλυτερα σε μπροστινες.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και θα σου τονισω εδω κατι mpampir. Προσεχε το στην κωλοτσεπη... Μην κατσεις καταλαθος πανω του γιατι θα διαλυθει! Ετσι ειχα χαλασει ενα Samsung.. Εσπασε η οθονη και ταπουλα 90€! Καλυτερα σε μπροστινες.......

 

χεχε, όχι οτι εγώ δεν έχω κάτσει ποτέ πάνω του, αλλά αντέχει (μάλλον θα τον έχω αφράτο! :ΡΡΡ). Το χειρότερο με την κωλότσεπη του τζιν όταν ξεχνιέμαι και το βαζω με την οθόνη προς τα έξω, είναι στο βγάλε, που πιάνονται τα πλήκτρα στο δίπλωμα της τσέπης. αλλά και πάλι εν μου χει κάνει προβλήματα...

 

Γενικότερα πάντως απο κατασκευή μου έχει βγει καλό. δεν μπορώ να το συγκρίνω με το Iphone (ακόμα, άμα ανακοινωθεί το καινούριο αύριο και είναι όπως το λένε, πήγα και πήρα 2) αλλά σε σχέση με πολλά άλλα που είχα, είναι πιο αντοχής/.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο με την κωλότσεπη του τζιν όταν ξεχνιέμαι και το βαζω με την οθόνη προς τα έξω, είναι στο βγάλε, που πιάνονται τα πλήκτρα στο δίπλωμα της τσέπης. αλλά και πάλι εν μου χει κάνει προβλήματα...

 

:blink::blink::blink: Το Xperia σου έχει κότσια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το χειρότερο με την κωλότσεπη του τζιν όταν ξεχνιέμαι και το βαζω με την οθόνη προς τα έξω, είναι στο βγάλε, που πιάνονται τα πλήκτρα στο δίπλωμα της τσέπης. αλλά και πάλι εν μου χει κάνει προβλήματα...

 

Θέμα χρόνου είναι να έχεις προβλήματα. Δεν είναι για τέτοια χρήση αυτές οι συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέμα χρόνου είναι να έχεις προβλήματα. Δεν είναι για τέτοια χρήση αυτές οι συσκευές.

 

κινητό = χρήση όπως την θες. άμα θες μπιμπελό το παίρνεις για το σαλόνι :) όλα τα κινητά μου Ρ800 - Ρ990ι - Κ700 - κ.α. , πάντα χρησιμοποιούνταν "σκληρά" αλλά πάντα αντέχανε πολύ πολύ περισσότερο απο ότι σε άλλους που τα είχαν μη στάξει και μη βρέξει.

 

Μπορεί να είναι και θέμα τύχης... :)

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε νέο σπίτι όπου με το ζόρι έχω μία γραμμή σήμα και πάντα σε κάθε κλήση πέφτει η γραμμή κάποια στιγμή. Λέω θα φταίει η wind. Σήμερα τυχαία έβαλα δίπλα ένα sonyericsson Κ510 με wind και αυτό και έχει full σήμα... Να σημειώσω ότι στο xperia έχω απενεργοποιήσει 3g HSDUPA/HSUPA.

Έχω περασμένη την αγγλική R2AA010. Γιατί τέτοια διαφορά;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα είμαι υπόχρεος αν μπορεί να βάλει κανείς ολοκληρωμένα το FingerKeyb2.0 ή κάποια νεώτερη έκδοση αν υπάρχει βέβαια, γιατί παιδεύομαι ΩΡΕΣ από διάφορα site όπου μου βγάζει αφού το εγκαταστήσω και πάω να το ενεργοποιήσω από το πληκτρολόγιο, μήνυμα για skin error και ότι δεν ταιριάζει το μέγεθος της οθόνης του κινητού;;:cool:

 

Κατά τα άλλα η μπαταρία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ στο δικό μου κινητό τουλάχιστον. Με απενεργοποιημένο 3G και ελάχιστη έως μηδενική χρήση έχει κλείσει 15 ώρες λειτουργίας και είναι στην μέση!!! Δεν ξέρω αν φταίει η ROM. Έχω την 1.02.931.3 παλιά από ότι βλέπω, radio version 1.06.25.29 και protocol version 52.43.25.24u. Aύριο μάλλον θα το πάω να περάσω την Ελληνική ROM, αν και το σκέφτομαι!:worry:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Opera Mobile 9.7 is out!

Και ναι, επιτέλους δουλεύει μαζί με το AEKMap και πλέον μπορούμε να γράφουμε και Ελληνικά.

 

Με τον Iris Browser που εχει μεσα τη TouchX v7.0 και η v6.2, v10.0 τον εχουν, μπορεις να γραψεις ελληνικα. Το εχω κανει δηλαδη! Και ειπα μερικες σελιδες πριν, αλλαξα απο Opera σε Iris... Μου αρεσε πολυ περισσοτερο. Και κανει και μια δουλεια που ηθελα να κανω και δεν ειχα βρει κανεναν να το κανει....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια... Γινεται τοσος ντορος γυρω απο την μπαταρια...

 

Ναι, ειναι 1500mah και η μεγαλυτερη στην κατηγορια των ppc, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εχει και τα νουμερα που λενε τα μαγιαζια και η SE...

 

Πηραμε ενα «τηλεφωνο» που τα κανει ολα. Μπαινει στο ιντερνετ, στελνει μαιλ, πλοηγειται συμφωνα με τη γεωγραφικη του θεση, μπορεις να γραψεις ολοκληρο βιβλιο αν δεν βαριεσαι! Ειναι στην ουσια ενα λαπτοπ τσεπης. Εχει 480x800pixel=384.000 Pixel να τροφοδοτησει με ρευμα. Οσο λιγο και να το χρησιμοποιουμε, παντα υπαρχει κατι στο background που θα τρεχει. Ακομα και μια ρομ που να διαχειριζεται καλα την ενεργεια, μην περιμενετε πανω απο 36-48 ωρες διαρκεια. Αν θελατε παραπανω διαρκεια ζωης, τοτε να μην περνατε Xperia.. Αλλα ουτε HD, iPhone και λοιπα ppc...

 

ΓΙα αυτο λοιπον φροντιζουμε να εχουμε ενα καλωδιο USB-miniUSB να ειναι παντα κοντα μας. Παντου. Οπου και να παω μπορω να φορτισω το κινητο. Ειτε στον σταθερο μου με ενα καλωδιο ενος εξωτερικου σκληρου(ιδιο ειναι εξαλλου). Ειτε με το καλωδιο του φορτιστη που εχω παντα στην τσαντα του λαπτοπ, ειτε στο αυτοκινητο με φορτιστη.

 

Και εκει τελειωνει η ιστορια. Δεν το πηραμε για να ξεχασουμε να το φορτιζουμε. Οσο το καταλαβουμε πιο γρηγορα, τοσο το καλυτερο. Εγω το πηρα αποφαση. Το σκαλιζω ολη μερα, καθε μερα. Και δεν μου βγαζει τη μερα. Αλλα δεν με ενδιαφερει πλεον. Εχω ανα πασα στιγμη ρευμα.

 

Φιλε topet αν ψαξεις στο topic Windows Mobile Software εδω μεσα στο myphone, θα βρεις ενα θρεντ ολοκληρο για το Finger Keyboard...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελατε παραπανω διαρκεια ζωης, τοτε να μην περνατε Xperia.. Αλλα ουτε HD, iPhone και λοιπα ppc...

 

 

Και εκει τελειωνει η ιστορια. Δεν το πηραμε για να ξεχασουμε να το φορτιζουμε. Οσο το καταλαβουμε πιο γρηγορα, τοσο το καλυτερο. Εγω το πηρα αποφαση. Το σκαλιζω ολη μερα, καθε μερα. Και δεν μου βγαζει τη μερα. Αλλα δεν με ενδιαφερει πλεον. Εχω ανα πασα στιγμη ρευμα.

 

 

Ετσι οπως τα λες ειναι φιλε μου ;)

Ενεργοβορες λειτουργειες , βλεπε wifi ,gps κλπ ,ρουφανε την μπαταρια

στο πι και φι ,ανεξαρτητου συσκευης.

 

Επιπλεον , να προσθεσουμε οτι εχουμε να κανουμε με "ολα σε ενα" συσκευες ...

οποτε λιγο να παιξεις με το ενα ,λιγο με το αλλο ,αυτο ηταν ...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Με τον Iris Browser που εχει μεσα τη TouchX v7.0 και η v6.2, v10.0 τον εχουν, μπορεις να γραψεις ελληνικα.

 

Το ξέρω αλλά όπως και να το κάνουμε ο Opera είναι πολύ καλύτερος και πιο γρήγορος από τον Iris. Είναι βέβαια και πιο βαρύς αλλά γενικότερα κάνω πολύ ευκολότερα/γρηγορότερα τη δουλειά μου με Opera.

 

Ρε παιδια... Γινεται τοσος ντορος γυρω απο την μπαταρια...

 

Ναι, ειναι 1500mah και η μεγαλυτερη στην κατηγορια των ppc, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εχει και τα νουμερα που λενε τα μαγιαζια και η SE...

 

Εμένα πάντως το προσωπικό μου ρεκόρ είναι 5 μέρες (μετρημένο με πρόγραμμα). Βέβαια αυτές τις 5 μέρες δεν το πείραξα σχεδόν καθόλου και ούτε καν πολλά τηλεφωνήματα έκανα. Συνήθως αν δεν παίζω "πολύ" μαζί του κρατάει 3+ μέρες αλλιώς 2 μέρες ή και 1 αν το λιώσω στο wifi.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε νέο σπίτι όπου με το ζόρι έχω μία γραμμή σήμα και πάντα σε κάθε κλήση πέφτει η γραμμή κάποια στιγμή. Λέω θα φταίει η wind. Σήμερα τυχαία έβαλα δίπλα ένα sonyericsson Κ510 με wind και αυτό και έχει full σήμα... Να σημειώσω ότι στο xperia έχω απενεργοποιήσει 3g HSDUPA/HSUPA.

Έχω περασμένη την αγγλική R2AA010. Γιατί τέτοια διαφορά;

 

Στο θεμα του σηματος δινω μεγαλη βαση λογο της δουλειας μου και μονο.Οταν το πηρα στην αρχη το σημα στο σπιτι ηταν χαλια γενικα η vodafone σε αυτο το σημειο ειναι χαλια βαζοντας την R2AA010 εφτιαξε το πραγμα προς το καλυτερο και απο δυο γραμμες σημα πηγα τρεις την αλλα βαζοντας την UK R3AA010 εχω φουλ σημα στο σπιτι και γενικα στην περιοχη σημα που δεν εχει ουτε το κ850ι που τα εβαλα διπλα.Το παραξενο ειναι οτι το καλυτερο σημα το ειδα μονο με την UK R3AA010 και το λεο αυτο γιατι δοκιμασα και την GR R3AA007 καθως και την touch x ultimate v10 που εχουν ολες radio 1.14.25.55 οπου με αυτες ειχα 2-3 γραμμες σημα ενω με την ukR3AA010 φουλ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα είμαι υπόχρεος αν μπορεί να βάλει κανείς ολοκληρωμένα το FingerKeyb2.0 ή κάποια νεώτερη έκδοση αν υπάρχει βέβαια, γιατί παιδεύομαι ΩΡΕΣ από διάφορα site όπου μου βγάζει αφού το εγκαταστήσω και πάω να το ενεργοποιήσω από το πληκτρολόγιο, μήνυμα για skin error και ότι δεν ταιριάζει το μέγεθος της οθόνης του κινητού;;:cool:

 

 

Σε 5-6 σελίδες πίσω...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=509443

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Παλι εβγαλε αλλη αυτος???

 

Touch X ULTIMATE X-TREME 10.1 -GET IT HERE

 

 

ΒΕΤΑ ΤΕΣΤΕΡ!!! ΣΠΕΥΣΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ! ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩΩ! :lol::lol::lol::p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Παλι εβγαλε αλλη αυτος???

 

Touch X ULTIMATE X-TREME 10.1 -GET IT HERE

 

 

ΒΕΤΑ ΤΕΣΤΕΡ!!! ΣΠΕΥΣΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ! ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩΩ! :lol::p

 

ο τυπος δεν εχει γκομενα και καθεται και φτιαχνει ρομ??? :X:X

 

ΥΓ: ΒΕΤΑ ΤΕΣΤΕΡ :lol: (φανταζεσαι να με λεγανε Βέτα? :lol:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο τυπος δεν εχει γκομενα και καθεται και φτιαχνει ρομ??? :X:X

 

Ευτυχως που δεν εχει και βαζουμε κατι καλό στο κιν! αν ειχε δεν θα ειχαμε αυτες τις rom! οποτε αστον ετσι οπως ειναι ΚΑΛΑ ειναι! :p

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που δεν εχει και βαζουμε κατι καλό στο κιν! αν ειχε δεν θα ειχαμε αυτες τις rom! οποτε αστον ετσι οπως ειναι ΚΑΛΑ ειναι! :p

 

Νομιζω οτι μεχρι την Touch X 6.1 είχε...μετά χώρισε και το έριξε στο μαγείρεμα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΛΕς να τον παρατησε επιδη εφτιαχνε rom? τον καημενο! Φαντασου να εχει και φαντασειωσεις με τις rom! τελευταιο comment γιατι βγαινουμε απο το forum! :cry:
Link to comment
Share on other sites

ΛΕς να τον παρατησε επιδη εφτιαχνε rom? τον καημενο! Φαντασου να εχει και φαντασειωσεις με τις rom! τελευταιο comment γιατι βγαινουμε απο το forum! :cry:

 

:lol::lol::lol: Σιγα...εδω εχω κανει προταση γαμου και δε με πεταξανε!!!

ΥΓ: Μου αρεσει η θεωρια σου...και ειναι πολυ πιθανο!

ΥΓ2: Περιμενουμε λοιπον και Touch X 20 - faster than lightning :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Σιγα...εδω εχω κανει προταση γαμου και δε με πεταξανε!!!

ΥΓ: Μου αρεσει η θεωρια σου...και ειναι πολυ πιθανο!

ΥΓ2: Περιμενουμε λοιπον και Touch X 20 - faster than lightning :D

με πεισατε να αφησω την touch it και να βαλω την Χ...για να δουμε....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βέτα-beta τεστερ δοκίμασες? δεν προλαβαινω παλι σημερα... Παμε για αυριο παλι! Γ**ω την εξεταστικη μου μεσα δεν με αφηνει να φλασαρω! Οχι τιποτα αλλο, αλλα δεν θα προλαβω να ξαναστησω την συσκευη μετα, για αυτο δεν φλασαρω.. Αλλα απο Δευτερα χαλαρωνω και θα κατσω μια μερα ολοκληρη να ασχοληθω με ρομς, να βαλω τη νεα εκδοση iGo8, να περασω νεους χαρτες, ΡΟΙ, να κοιταξω για βαση στηριξης αυτοκινητου...

 

 

ΑΑΑ! Τσακαλια! Σας εχω ερωτηση γιατι εχω ενα προβληματακι.

Ξεκιναω περιγραφη:

 

Οταν οδηγω μονος μου, και δεν εχω δηλαδη αλλους μεσα στο αυτοκινητο, βαριεμαι.

Οπως μπορει και ο XavierGr να σας πει, στο Ηρακλειο, ωρες ωρες εχει ενα μποτιλιαρισμα σε σημεια αλλο πραγμα..! Τι Κηφισιας σε ωρες αιχμης....

 

Και μιλαω στο τηλεφωνο. Για να ειναι πιο ασφαλης η οδηγηση αγορα ενα bluetooth ακουστικο.

Ειναι το Nokia Bh-101 νομιζω και το πηρα απο τον γερμανο στην εξωφρενικη τιμη των 15€!

Λοιποοον, πηγα μια μερα να το συνδεσω και δεν ζητησε κωδικο για να συνδεθει! Αλλα παρολαυτα ακουω κανονικα τον αλλο, και με ακουνε μια χαρα! Χωρις να εχω βαλει κωδικο οπως σε ολα τα bluetooth που ξερω!

Το θεμα ειναι οτι οταν μιλαω με το bluetooth ο συνομιλητης μου ακουει ξανα την φωνη του. Σαν αντίλαλος ενα πραγμα. Αλλα μονο οταν μιλαω απο το bluetooth. Εχω κανει και τεστ την ωρα που μιλαω να κλεισω το bluetooth και να μιλησω απο την συσκευη και να ειναι ολα τελεια. Γιατι συμβαινει αυτο?:blink:

 

Αφου απαντησετε και λυθει θα κανω αλλη μια ερωτηση για βαση αυτοκινητου σε περιπτωση που ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

thanx soom !!! για το TF3D που λες το κάμπ δεν έχω πρόβλημα με αυτο κατι αλλο θα φταίει ισα ισα παίζει άψογα.Το προβλημα πάντως εξακολουθη με το last call να μου το πετάει καθε φορά που μπένω μετα απο το πίν που βάζω.Που θα πάει θα δοκιμάσω καμια ρομ μαγειρεμένη οταν το προσπαθήσω και έχω απορίες θα σε πω!! θα δω και τα βιντεάκια.Προς το παρών καλα ειμαι και ετσι ;)

 

σχετικά για τη βάση που αυτοκινήτου δες στο πλαισιο εχει κατι ορεες με βεντουζα η μπορεις να το έχεις στους αερογωγους!!εχει αν θελεις να κοιτάξεις και η σονυ δικια τις βάση!

 

ορεε mpampir εσυ εισαι φίλε??ορεα φάση πάντως το σκηνικο με το πάνελ!!:) τυχέα σε βρήκα στο γούγλη :p

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα της βασης με φωτογραφικο υλικο για λεπτομεριες και βοηθεια...

 

Επισης, αν ξερεις κανεις κατι για αυτο που σας ειπα με το bluetooth...

 

Και επισης παλι νεα ρομ απο τον φιλο μας...

 

Δεν τον προλαβαινω πια!

 

Αντε να τελειωσω να τις βαλω ολες γιατι δεν αντεχω να βγαινουν και να μην τις βαζω.........

 

Τροποποιηση:Το αυτοκινητο εχει αυτους τους αεραγωγους. Λετε να βρω βαση για αυτους? θα με βολευε γιατι περιστρεφονται 360° οποτε θα μπορω να το εχω και σε landscape και σε portrait και θα δροσιζεται και απο το AirCondition τις ΚΑΥΤΕΣ μερες στο ηρακλειο...!:lol::happy:

Link to comment
Share on other sites

με πεισατε να αφησω την touch it και να βαλω την Χ...για να δουμε....

 

Επιτέλους αλλαξοπίστησες! Περιμένουμε εντυπώσεις :happy:

 

Και επισης παλι νεα ρομ απο τον φιλο μας...

 

Δεν τον προλαβαινω πια!

 

Αντε να τελειωσω να τις βαλω ολες γιατι δεν αντεχω να βγαινουν και να μην τις βαζω.........

 

Τι εννοεις εβγαλε κι αλλη??? :blink: "Touch X 11" aka "my girlfriend dumped me and I'm cooking ROMs all day long"?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...