Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω αντιμετωπιζω το εξης προβλημα (?) οταν παταω το πλαινο κουμπι της καμερας δεν μου την ανοιγει και πρεπει να πηγαινω μεσα απο τα προγραμματα για να την ανοιξω. Γιατι?? Μηπως γινεται με καποια ρυθμιση απο που θελω να ανοιγει η καμερα??

 

 

Πατάς το κουμπί σταθερά και μέχρι κάτω; :X

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3, Motorola Razr 40 Ultra και τώρα OnePlus Open   :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν μπορω να αφησω αυτην την οθονη Κωστη του hd τελικα....

 

το παλεψα αλλα δεν γινεται...αυτες οι τεραστιες οθονες πλεον ειναι το μελλον....:O

 

υστερει σε καποια θεματα το hd μπροστα στο xperia αλλα η οθονη απο μονη της κανει ολη την διαφορα τελικα...

 

καπου θα συμβιβαστω αλλα με την οθονη και μονο ερχονται τα πραγματα στα ισα...

 

ειναι η 1η φορα που ενα τηλ touch κερδιζει την προτιμηση μου απο ενα με εξωτερικο πληκτρολογιο ...

 

 

Τελικα ειναι το τι θες απο μια συσκευη, ετσι απλα.

Εγω παλι δοκιμαζοντας ενα HD προ ημερων, για δευτερη φορα, δεν καταφερα να συμβιωσω μαζι του για πανω απο ενα 24ωρο. Βλεποντας την τεραστια γραμματοσειρα/εικονιδια σε ολα τα μενου απογοητευτηκα. Κι επειδη δεν προκειται να κανω εκτεταμενη χρηση των multimedia χαρακτηριστικων του (π.χ ταινια πιθανοτατα δε θα δω ποτε - ακομα ακομα και για πλοηγηση στο διαδικτυο θα βασιστω στο εξαιρετικο ΗΡ 2133 (netbook)), οποτε θελω την καλυτερη δυνατη αναλυση σε μια αποδεκτου μεγεθους συσκευη, κι αυτη ειναι το Χ1.

Link to comment
Share on other sites

Επαιξα λίγο με το xperia και μου φάνηκε ότι το πληκτρολόγιο του είναι πολύ δύσχρηστο με μικρά πλήκτρα.Και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο η htc και η samsung δεν έβαλαν το κλασσικό joystick στα HD και omnia αντίστοιχα.Πράγμα που κατά την γνώμη μου,δυσκολεύει την χρήση τους.
Link to comment
Share on other sites

Πατάς το κουμπί σταθερά και μέχρι κάτω; :X

 

Χμμμ... εχει δυο "θεσεις" αυτο το κουμπι πηγαινε και πιο κατω λοιπον!!! :lol::lol:

 

Ευχαριστω!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο η htc και η samsung δεν έβαλαν το κλασσικό joystick στα HD και omnia αντίστοιχα.Πράγμα που κατά την γνώμη μου,δυσκολεύει την χρήση τους.

 

πες τα χρυσοστομε....:(

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο η htc και η samsung δεν έβαλαν το κλασσικό joystick στα HD και omnia αντίστοιχα.Πράγμα που κατά την γνώμη μου,δυσκολεύει την χρήση τους.

 

Εγω πιστευω οτι τα windows mobile ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ετοιμα ακομα για καταργηση του joystick ακομα και των hardware buttons κατω απο την οθονη!!

 

Οσο εχουν εκει ψηλα στις γωνιες το start και το x αντε να τα δουλεψεις σε εξωτερικη χρηση και χωρις hard buttons να τα κανεις asign ειδικα αν εχουν το μεγεθος του HD θες χερια κουπια!!:lol:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να αφησω αυτην την οθονη Κωστη του hd τελικα....

 

το παλεψα αλλα δεν γινεται...αυτες οι τεραστιες οθονες πλεον ειναι το μελλον....:O

 

υστερει σε καποια θεματα το hd μπροστα στο xperia αλλα η οθονη απο μονη της κανει ολη την διαφορα τελικα...

 

καπου θα συμβιβαστω αλλα με την οθονη και μονο ερχονται τα πραγματα στα ισα...

 

ειναι η 1η φορα που ενα τηλ touch κερδιζει την προτιμηση μου απο ενα με εξωτερικο πληκτρολογιο ...

 

Ού γαρ έρχεται μόνον... :D

 

Εμένα Δημήτρη δεν μου την έχει πολυπέσει (όπως θα κατάλαβες στην πρεσβυωπία αναφέρομαι) ακόμα, κι ας είμαι στα 42...

Οπότε, δεν χρειάζομαι το HD. :D

 

Σοβαρά τώρα, (αστειεύομαι ανωτέρω, με όλο το σεβασμό), είχα πάρει 2 HD (1 αγγλικό-1 ελληνικό) και όσο και να έκανα προσπάθεια δεν τα άντεξα. Αδιαφορώ σχεδόν για το μέγεθος της οθόνης, όσο με ενδιαφέρει η λειτουργικότητα-μέγεθος-βάρος. Γούστα είν' αυτά. Λυπάμαι μόνο που δεν θα σε βλέπουμε συχνά εδώ...

 

Παρεπιπτόντως, αναφέρω οτι πήγα να περάσω το τελευταίο radio, φλάσαρα, κόλλησε στο 99% και μου έβγαλε error, ξαναφλάσαρα (βγάζοντας μπαταρία κλπ) και.... έκανε hard reset....! και ότι το είχα ξαναστήσει το άτιμο, και δεν είχα και backup..... και έτσι τώρα επ' ευκαιρία έβαλα την τελευταία stock rom να δω πως πάει.

Γι' αυτό ας προσέχει όποιος δεν το κατέχει πολύ το άθλημα, ΠΑΝΤΑ backup πριν κάνουμε οτιδήποτε τέτοιο. Μάθημα που το έχουμε δει πολλές φορές, αλλά δεν το μαθαίνουμε. :D

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ού γαρ έρχεται μόνον... :D

 

Εμένα Δημήτρη δεν μου την έχει πολυπέσει (όπως θα κατάλαβες στην πρεσβυωπία αναφέρομαι) ακόμα, κι ας είμαι στα 42...

Οπότε, δεν χρειάζομαι το HD. :D

 

Σοβαρά τώρα, (αστειεύομαι ανωτέρω, με όλο το σεβασμό), είχα πάρει 2 HD (1 αγγλικό-1 ελληνικό) και όσο και να έκανα προσπάθεια δεν τα άντεξα. Αδιαφορώ σχεδόν για το μέγεθος της οθόνης, όσο με ενδιαφέρει η λειτουργικότητα-μέγεθος-βάρος. Γούστα είν' αυτά. Λυπάμαι μόνο που δεν θα σε βλέπουμε συχνά εδώ...

 

Παρεπιπτόντως, αναφέρω οτι πήγα να περάσω το τελευταίο radio, φλάσαρα, κόλλησε στο 99% και μου έβγαλε error, ξαναφλάσαρα (βγάζοντας μπαταρία κλπ) και.... έκανε hard reset....! και ότι το είχα ξαναστήσει το άτιμο, και δεν είχα και backup..... και έτσι τώρα επ' ευκαιρία έβαλα την τελευταία stock rom να δω πως πάει.

Γι' αυτό ας προσέχει όποιος δεν το κατέχει πολύ το άθλημα, ΠΑΝΤΑ backup πριν κάνουμε οτιδήποτε τέτοιο. Μάθημα που το έχουμε δει πολλές φορές, αλλά δεν το μαθαίνουμε. :D

 

για την πρεσβυωπια δεν εχεις και πολυ αδικο :lol:

 

παντως στεναχωρηθηκα που σου ετυχε στραβη :(

δεν σου εβγαλε να κανεις recovery mode??

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

για την πρεσβυωπια δεν εχεις και πολυ αδικο :lol:

 

παντως στεναχωρηθηκα που σου ετυχε στραβη :(

δεν σου εβγαλε να κανεις recovery mode??

 

Νά' σαι καλά!

Μου έβγαλε recovery mode, ξεκίνησα τη διαδικασία, και στο 3ο next μου κλείνει με error και ο Explorer! και μένει στη μέση, διάβασα σε οδηγίες οτι μπορούσα, αλλά η λύση ήταν να ξανακάνω φλασάρισμα, αν και είδα οτι έγραφε το νέο ράδιο στις πληροφορίες της συσκευής αλλά θεώρησα οτι αφού είχε κολλήσει, δεν θα το είχε πάρει καλά (άμα σου πάει στραβά... :p ). Οπότε προφανώς γι' αυτό το λόγο έκανε hard reset.

Δεν βαριέσαι, ευκαιρία για δοκιμές... :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το Resco Contact Manager(BETA) 095 εχει και ελληνικα στην πλαινη μπαρα !!! , παντως αν το βαλετε τοσο αυτο οσο και το icondacts ποιο ειναι το προβλημα με την γραμματοσειρα, στις κλασικες επαφες ναι ειναι μικρη με την χρηση ομως αυτων των προγραμματων δεν θελει και ιδιαιτερη προσπαθεια για να τα δεις :D

Anyway ο καθες ο,τι γουσταρει κανει παντως θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο παραπανω

1.- κριμα που ο δημητρης εφυγε απο την ομαδα μας :rolleyes: ποτε δεν ξερεις βεβαια

2.- με το hd αυτο ακριβως το προβλημα ειχα και εγω τα παντα μου φαινοταν "γουμαρνα" τεραστια οπως λεμε και εμεις οι βλαχοι :D ενω στο χ1 ολα φαινονται τελεια και λεπτομερεστατα σε αυτην την οθονη

 

Ακομη μια φωτο , για μενα μια χαρα ειναι και επιμενω οι καλλιτερη καμερα για ppc αν θελει καποιος ας ανοιξει ενα τομεα στους διαξιφισμους να ποσταρουμε φωτογραφιες απο ppc μονο , για να δουμε

 

http://www.imageshack.gr/files/z7d1ectdgcq3xdxbxoos_thumb.jpg' alt='z7d1ectdgcq3xdxbxoos_thumb.jpg'>[/img]

 

οι Ασπρες κουκιδες που φαινονται στο μαυρο φοντο ειναι ΧΙΟΝΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ

 

Επίσης πολυ ωραια εικονιδια της πανω μπαρας !!

http://www.imageshack.gr/files/5cowz2kr68bpu5jjwjif.png' alt='5cowz2kr68bpu5jjwjif.png'>

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=482479

 

1α περαστε αυτο το αρχειακι sdkcerts.cab που βρισκεται μεσα στον συμπιεσμενο φακελο και μετα τα εικονιδια

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Το iphone ειναι μια εξαιρετικη multimedia συσκευη και ο,τι καλυτερο για πλοηγηση στο διαδικτυο. Μεχρι εκει ομως. Αν εχεις το χρονο/διαθεση/λοξα να παιξεις με φλασαρισματα κ.λ.π εδω ειναι το λιμανι σου... :)

 

+1 Γιατί και εγώ απο iPhone (2G) έρχομαι...

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας παρακαλώ, επειδή είμαι λίγο άσχετος.

 

Μπορεί κάποιος, αν δεν είναι κόπος, να βάλει βήμα βήμα το πως εγκαθιστούμε τα ελληνικά και στο εικονικό και στο κανονικό πληκτρολόγιο? Γιατί και στα άλλα φόρουμ που μπήκα δεν τα κατάλαβα, είναι μπερδεμένα από εδώ και από εκεί. Ποιά αρχεία χρειάζομαι και που βρίσκονται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και σόρρυ αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Το iphone ειναι μια εξαιρετικη multimedia συσκευη και ο,τι καλυτερο για πλοηγηση στο διαδικτυο. Μεχρι εκει ομως. Αν εχεις το χρονο/διαθεση/λοξα να παιξεις με φλασαρισματα κ.λ.π εδω ειναι το λιμανι σου...

 

 

 

Δικιο εχεις ..δεν ειναι σπαστικο να πρεπει να κανεις ολοκληρη φασαρια για να κανεις κατι στο iphone που σε αλλα κινητα θεωρειτε δεδομενο? (για παραδειγμα να βαλεις ενα mp3 για ringtone) ..επεισης τα bluetooth και 1002 αλλα πραγματα που στα στερει το iphone...γι αυτο λοιπον σκεφτηκα να το αλλαξω αλλα δεν θελω να ξαναπεσω στην ιδια παγιδα της προπαγανδας..θελω ενα κινητο με πολλες δυνατοτητες , ευκολο και αξιοπιστο..νομιζω οτι αυτο θα ειναι οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

όντος αν μπορείτε να κάνετε έναν οδηγό για εμάς τους νέους χρήστες των win mobiles για τα εικονίδια θα ήταν super:D:D
Σίμος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

 

Αυτά λοιπόν εγκατέστησα, όλα καλά μέχρι....(εδώ θέλω και την βοήθειά σας)

 

1. 'Ολα οκ, αλλά όταν bootάρει, το ΑΕΚmap βγάζει ένα popup με τα info του, και "ακυρώνει" την εισαγωγή PIN. Eτσι, σε αναγκάζει να κλικάρεις την ενδειξη σήματος/κεραίας στην οθόνη->settings για να βάλεις τελικά το ΡΙΝ.

Στο ίδιο, θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα μπορούσα να βάλω password όταν ανοίγει η συσκευή, γιατί με το παραπάνω, όλα τα προγράμματα και τα αρχεία ειναι προσβάσιμα. (στο 1st boot/setup, δεν είχα βάλει όταν με ρωτησε και είπα να το κάνω μετά, αλλα τώρα δεν το βρίσκω)

και σε εμενα κάνει το ίδιο, δεν έχω βρεί λύση, σκέφτομαι την αφαίρεσή του και χρήση RESCO αλλα αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι μόνο softkeys...

6. hTorch... δεν δουλεύει... θέλει λέει update to .NET μου, ενώ η MS λέει οτι είμαι fully updated.

ναι το update service της M$ νομίζω είναι διακοσμητικό... Βάλε το 3.5 και δουλεύει άψογα (άσε που θα το χρειαστείς και για άλλες εφαρμογές αργότερα)

 

7. MyMobileR..super, αλλά γιατί σέρνεται τόσο πολύ?? (στο pc)

όπως το είδα με φόβισε και το άφησα στην άκρη, αρκετά μπερδεμένο.

 

Θα πρότεινα επίσης να πετάξεις το bati (έχουν γραφτεί πολλά παράπονα για μνήμη και μπαταρία) και να δοκιμάσεις το vistahide battery. Άσε που τα χρώματα του bati είναι επιεικώς άθλια

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα κάνει το ίδιο, δεν έχω βρεί λύση, σκέφτομαι την αφαίρεσή του και χρήση RESCO αλλα αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι μόνο softkeys...

 

 

Β.

Ξετσέκαρε από τα aekmap settings το run on startup.Για να το φορτώσεις το πρόγραμμα μετά την εκκίνηση της συσκευής,τρέχεις το αρχείο aekmap που βρίσκεται στο program files\aekmap

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έτσι δουλεύει (αν και δεν είναι πολύ κομψό να τρέχεις εκ των υστέρων το πρόγραμμα...). Βέβαια θα μπορούσαμε να βάλουμε ένα link στο windows\startup, το ίδιο δεν θα κάνει, θα το δοκιμάσω αργότερα.

Επίσης θα μπορούσε κάποιος να εξηγήσει γιατί δεν μου πιάνουν τα shortcuts για να αλλάξω keyboard? Υποθέτω ότι τα τέσσερα κουμπιά αντιστοιχούν ένα προς ένα σε κάθε configuration που έχεις βάλει. Εγώ βάζω δυο μόνο. Δεν μπορώ να έχω συνδυασμό 2 πλήκτρων για αλλαγή πληκτρολογίου? Αλλιώς το 1 που βάζω αυτομάτως χάνει τη κανονική του λειτουργία, έτσι δεν είναι? Τεσπα, κάποιου τύπου οδηγίες θα ήταν χρήσιμες!

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια σημαντική ερώτηση σε όσους έχουν τη συσκευή και γνωρίζουν από SE. H HTC έχει ένα handsfree, το οποίο μου έκανε τη ζωή πολύ καλύτερη, με τις εξής δυνατότητες:

 

1. Έναρξη/λήξη συνομιλίας (πράσινο/κόκκινο κουμπάκι).

2. Έλεγχος mp3player (play/pause/next/previous track)

3. Αυξομείωση ήχου (μουσικής/κλήσεων)

 

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ενσύρματο handsfree για χρήση στο XPERIA;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως βάζω εορτολόγιο να φαίνεται? Ποιό πρόγραμμα είναι?

 

Λοιπον υπαρχουν πολλα, εγω εβαλα αυτο http://www.turboirc.com/ppc/ και αν εχεις βαλει και γενεθλια στις επαφες σου τα φωρτωνει και αυτα !!! Εγκατασταση γινεται στο κινητο και οχι απο το pc, ευκολα και γρηγορα !!! :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν γνωρίζει κανείς:

1. το ραδιόφωνο μπαίνει μόνο απο το panel? (όπως το παίρνεις το κινητό,χωρίς να προσθέσεις τίποτα)

2. έχει πάνω απο 6 μνήμες και αν ναι που είναι οεο?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το resco contact manager.

Αν επιλέξεις handle incoming calls και το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο το notification του τηλεφώνου πέφτει πάνω στο notification του resco.

Υπάρχει τρόπος να γίνει disable του τηλεφώνου ή περιμένουμε καινούργια έκδοση του resco που θα το διορθώνει?

Επίσης θα ήθελα τον τρόπο που μπορώ να δώ τον αριθμό των επαφών μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί κάποιος, αν δεν είναι κόπος, να βάλει βήμα βήμα το πως εγκαθιστούμε τα ελληνικά και στο εικονικό και στο κανονικό πληκτρολόγιο? Γιατί και στα άλλα φόρουμ που μπήκα δεν τα κατάλαβα, είναι μπερδεμένα από εδώ και από εκεί. Ποιά αρχεία χρειάζομαι και που βρίσκονται?

 

Για on-screen πληκτρολόγιο υπάρχουν πολλές επιλογές. Πρέπει να το ψάξεις λίγο και να δεις ποιο ταιριάζει στις απαιτήσεις σου. Για παράδειγμα... Black Finger Keyboard, Pocket CM Keyboard, κ.α.

 

Για το hardware πληκτρολόγιο δεν έχεις πολλές επιλογές παρά το AEKMap. Αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης θα βρεις εδώ. Δεν είναι για τη δικιά σου συσκευή αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια. Φρόντισε να διαλέξεις το κατάλληλο layout για τη δικιά σου συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να έχω συνδυασμό 2 πλήκτρων για αλλαγή πληκτρολογίου? Αλλιώς το 1 που βάζω αυτομάτως χάνει τη κανονική του λειτουργία, έτσι δεν είναι?

 

Όταν πας να πατήσεις το κουμπί που θες να αλλάζει layout πάτα πρώτα το shift και μετά το κουμπί που θες. Έτσι ο συνδυασμός θα είναι "shift+το κουμπί που διάλεξες". Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο κουμπί συνδυασμού (εκτός του shift), αλλά νομίζω ότι είναι αρκετό για να κάνεις αυτό που θέλεις (αλλαγή layout με συνδυασμό 2 κουμπιών).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...