Jump to content

Με χρεωσαν στον λογαριασμο 090


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα τρελαθω! Στο σπιτι οπου κατοικω μενω μονος μου. Τηλεφωνα αστικα/υπεραστικα/κινητα/διεθνη/090 κλπ. δεν κανω. Γι'αυτες τις κλησεις χρησιμοποιω αποκλειστικα το κινητο μου. Τωρα πιο φθηνη ή πιο ακριβη λυση αυτο ειναι αλλο θεμα. Τον ΟΤΕ τον εχω μονο και μονο για να μπαινω στο Ιντερνετ με την ΟτεΝετ.

 

Προχθες μου ηρθε ο λογ/μος και ειδα οτι με χρεωσαν 3 κλησεις προ 090 και το ποσο των 38.96€ :eek:

 

Εννοειται πως δεν τις εχω κανει αυτες τις κλησεις 100%. Το θεμα ειναι οτι πως μπορω να μην πληρωσω εγω αυτο το νταβατζιλικι του ΟΤΕ?

Γιατι δηλαδη να μου καρφωνουν με το ετσι θελω 38.96€?

Βεβαια ειναι πολυ αργα αλλα σημερα εβαλα και φραγη εξερχ.κλησεων προς ολους τους προορισμους εκτος ΕΠΑΚ, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να μου ερθει κανενα καπελο 1000€, σαν την κυρια που εκανε καταγγελια στον Αλτερ.

 

Παιδια βρειτε μου μια λυση. Πειτε μου τι να κανω. Εαν ζητησω αναλυτικο με 8,80€ το θεμα ειναι οτι θα μου βγαλουν τα νουμερα την ωρα και την ημερομηνια. Αυτο ομως εμενα δεν μου λεει τιποτα.

 

HELP!! Τα φωτα σας.. :blink:

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτον, έπρεπε να είχες ζητήσει αναλυτικό πολύ καιρό τώρα, μιας και με απόφαση της ΕΕΤΤ είναι υποχρεωτική η ΔΩΡΕΑΝ παροχή του από τον ΟΤΕ.

Δεύτερον, είναι σίγουρο ότι δεν χρησιμοποίησε κάποιος τρίτος το τηλέφωνό σου χωρίς να το ξέρεις;

Τρίτον, μην περιμένεις να σου τα χαρίσουν, δυστυχώς. Το ποσόν είναι μικρό για να είναι αμφισβητήσιμο ή να γίνει διακανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (13 Ιαν. 2004 , 00:13)

Δεύτερον, είναι σίγουρο ότι δεν χρησιμοποίησε κάποιος τρίτος το τηλέφωνό σου χωρίς να το ξέρεις;

 

Ενημερωτικά, στο 90 τοις εκατό των σχετικών περιπτώσεων που έγινε έρευνα από αυτόν που κλήθηκε να πληρώσει τα σπασμένα, αποδείχτηκε ότι τα τηλεφωνήμτα έγιναν και μάλιστα από άτομα υπεράνω πάσης υποψίας... :whistle: Για το υπόλοιπο 10%.... ποτέ δεν μάθαμε... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stixima (12 Ιαν. 2004 , 23:45)

 

Τον ΟΤΕ τον εχω μονο και μονο για να μπαινω στο Ιντερνετ με την ΟτεΝετ...

 

Εννοειται πως δεν τις εχω κανει αυτες τις κλησεις 100%.

 

Καλησπερα,

 

Γιατι δεν σκεφτεσαι τοτε το πιο λογικο, να εχεις κολησει καποιον dialer στο pc με η χωρις την θεληση σου, και την στιγμη που νομιζες οτι ησουν στο internet και κατεβαζες το x mp3 η χρησιμοποιουσες την x υπηρεσια να ειχε διακοπει η συνδεση σου με τον ΕΠΑΚ και να ειχες συνδεθει σε νουμερο 90... Στις περισσοτερες περιπτωσεις καπως ετσι γινεται , οποτε λιγο προσοχη στο τι παταμε στο interneti :p xexe

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ακούω συνέχεια αυτό το θέμα, υπάρχει περίπτωση να ανακαλύψουμε ότι έχει εγκατασταθεί κάποιος dialer ή ότι βρίσκεται σε λειτουργία. Λογικά δεν θα φαίνεται στο dialup networking, αλλά είναι δυνατόν να είναι σε λειτουργία όταν έχουμε ένδειξη ότι η σύνδεση με τον ΕΠΑΚ είναι ενεργή (εννοώ το εικονίδιο ΄σύνδεσης στο κατω δεξί μέρος της οθόνης);
Link to comment
Share on other sites

H λυση ειναι να κατεβασεις απο εδω

Eιναι το Spybot ειναι freeware και εντοπιζει τα παντα και τα DIALERS!

Eχουν γινει επιδημια βλεπω...ΠΡΟΣΟΧΗ guyz!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά ο ΟΤΕ κάνει πολλές Π*****ΕΣ με τις χρέωσης. Εγώ για όλες τις κλήσεις εκτός ΕΠΑΚ χρησιμοποιώ την Forthnet, Στον αναλυτικό είδα 4 κλήσεις μαζεμένες αξίας 3 € σε τηλεφωνώ που άρχιζε με 211 ανήκει. Το πρόθεμα 211 απο ότι ξέρω ανήκει στην Forthnet, δεν ξέρω αν φταίει ο OTE ή η Forthnet παντός οι κλήσεις αυτές δεν έγιναν από κανένα στον σπίτι. :mad:

Και σε έναν φίλο μου είχα δει την ίδια ώρα που ήταν στο Internet χρεωμένες αστικές κλήσεις που δεν είχε κάνει σε γραμμή PSTN. Αυτό τώρα πως έγινε, :blink: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Oxi 100% den exei parei kapoios ksenos tilefono kai episis den eixa dialers pote sto pc moy. Sigoura pragmata.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stixima (13 Ιαν. 2004 , 14:37)

 

Oxi 100% den exei parei kapoios ksenos tilefono kai episis den eixa dialers pote sto pc moy. Sigoura pragmata.

 

 

Μα έτσι και αλλιώς τα Dialers δεν παίρνουν τηλέφωνο σε 090 αλλά στο εξωτερικό, οπός επίσης δεν μπορούν να πάρουν με ISDN modem από ότι ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις κλήσεις προς Forthnet 211 το είδα και γω στο λογαριασμό μου...Ένας θεός ξέρει τι είναι. . .
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Το 211 δεν είναι μόνο Forthnet, είναι και άλλοι εναλλακτικοί... Μήπως μπαίνατε με Tellas free internet; ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (13 Ιαν. 2004 , 16:04)

 

Το 211 δεν είναι μόνο Forthnet, είναι και άλλοι εναλλακτικοί... Μήπως μπαίνατε με Tellas free internet; ;)

 

Είχα χρησιμοποίηση tellas free ιντερνετ για να συνδεθώ με ISDN 128 αλλά δεν θυμάμαι να είχα πάρει αριθμό 211 και πρέπει να ήταν ποιο παλιά όχι τώρα κοντά για να έρθει στον τελευταίο λογαριασμό, τέλος πάντων αυτό πες ότι είναι έτσι, για το άλο τι έχεις να πεις.

Σε σύνδεση PSTN δείχνει π.χ. στις 22:00 κλήση ιντερνετ με διάρκεια 60 λεπτά και στις 22:10, 22:15,22:30 κλήση σε σταθερό και αν θυμάμαι καλά στον ίδιο αριθμό. :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tpelek (13 Ιαν. 2004 , 18:18)

 

Σε σύνδεση PSTN δείχνει π.χ. στις 22:00 κλήση ιντερνετ με διάρκεια 60 λεπτά και στις 22:10, 22:15,22:30 κλήση σε σταθερό και αν θυμάμαι καλά στον ίδιο αριθμό. :!: :!: :!:

 

Είμαι λίγο δύσπιστος. Μπορούμε να τα δούμε σε screenshots αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tpelek (13 Ιαν. 2004 , 15:34)

 

Μα έτσι και αλλιώς τα Dialers δεν παίρνουν τηλέφωνο σε 090 αλλά στο εξωτερικό, οπός επίσης δεν μπορούν να πάρουν με ISDN modem από ότι ξέρω

 

 

Opa ισχυει αυτο?????

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stixima (12 Ιαν. 2004 , 23:45)

 

Θα τρελαθω! Στο σπιτι οπου κατοικω μενω μονος μου. Τηλεφωνα αστικα/υπεραστικα/κινητα/διεθνη/090 κλπ. δεν κανω. Γι'αυτες τις κλησεις χρησιμοποιω αποκλειστικα το κινητο μου. Τωρα πιο φθηνη ή πιο ακριβη λυση αυτο ειναι αλλο θεμα. Τον ΟΤΕ τον εχω μονο και μονο για να μπαινω στο Ιντερνετ με την ΟτεΝετ.

 

Προχθες μου ηρθε ο λογ/μος και ειδα οτι με χρεωσαν 3 κλησεις προ 090 και το ποσο των 38.96€ :eek:

 

Εννοειται πως δεν τις εχω κανει αυτες τις κλησεις 100%. Το θεμα ειναι οτι πως μπορω να μην πληρωσω εγω αυτο το νταβατζιλικι του ΟΤΕ?

Γιατι δηλαδη να μου καρφωνουν με το ετσι θελω 38.96€?

Βεβαια ειναι πολυ αργα αλλα σημερα εβαλα και φραγη εξερχ.κλησεων προς ολους τους προορισμους εκτος ΕΠΑΚ, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να μου ερθει κανενα καπελο 1000€, σαν την κυρια που εκανε καταγγελια στον Αλτερ.

 

Παιδια βρειτε μου μια λυση. Πειτε μου τι να κανω. Εαν ζητησω αναλυτικο με 8,80€ το θεμα ειναι οτι θα μου βγαλουν τα νουμερα την ωρα και την ημερομηνια. Αυτο ομως εμενα δεν μου λεει τιποτα.

 

HELP!! Τα φωτα σας.. :blink:

 

 

Φίλε και εγώ το ίδιο έπαθα σήμερα που είδα το λογαριασμό :mad:

Είχε μία κλήση προς 090, 8 ευρώ και κατί!!! :wacko: Και εγώ μόνος μένω και ΔΕΝ έχω πάρει ποτε σε 090... :mad: Δεν ξέρω τί μπορεί να συμβαίνει.Αλλα τώρα για 8 ευρώ δεν γίνεται να κανω κατι.Θα κοιτάξω εαν συνεχιστεί το φαινομενο και μετα βλέπουμε, τι να πω.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε στο σπίτι καμιά ασύρματη συσκευή τηλεφώνου, ιδίως παλαιάς τεχνολογίας. Παίζει να κάνει κλήσεις καποιος γενικότερα και θελημένα ή άθελα να τις χρεώνεται ο άλλος που έχει ανάλογο τηλέφωνο. Τα DECT είναι αρκετά ασφαλή και δε νομίζω να τίθεται θέμα. Πάντως και ΄κάποιος γνωστός μου πήρε λογαριασμό με 6 κλήσεις σε 090 και δεν έβγαλε άκρη ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (13 Ιαν. 2004 , 19:41)

 

Opa ισχυει αυτο?????

 

 

Μια φορά που μου είχε φορτωθεί ένα τέτοιο προγραμματάκη με το έτσι θέλω στον υπολογιστή μου και προσπάθησε να πάρει τηλέφωνο, δεν με έκοψε από την ISDN σύνδεση και προσπάθησε να πάρει από το PSTN MODEM το οποίο ώμος το έχω αποσυνδεμένο από την γραμμή και το συνδέω μόνο όταν θέλω να στείλω FAX.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (13 Ιαν. 2004 , 19:21)

 

Είμαι λίγο δύσπιστος. Μπορούμε να τα δούμε σε screenshots αυτά;

 

 

Δεν είναι δικός μου ο λογαριασμός αλλά ενός φίλου και το είδα με τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Oxi asyrmato den exo. Ayrio pao na ton pliroso ton logariasmo :(

Toulaxiston ebala tora fragi kai ksero toulaxiston mellontika oti den tha ksanasymbei.. (elpizo).

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πληρωνεις και για φραγη????

Ναι φιλε μου αξιζει γιατι μπορει να του ερθουν τα 90-11 100ευρω..200 ευρω..κτλ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tpelek (13 Ιαν. 2004 , 18:18)

 

Είχα χρησιμοποίηση tellas free ιντερνετ για να συνδεθώ με ISDN 128 αλλά δεν θυμάμαι να είχα πάρει αριθμό 211 και πρέπει να ήταν ποιο παλιά όχι τώρα κοντά για να έρθει στον τελευταίο λογαριασμό, τέλος πάντων αυτό πες ότι είναι έτσι, για το άλο τι έχεις να πεις.

Σε σύνδεση PSTN δείχνει π.χ. στις 22:00 κλήση ιντερνετ με διάρκεια 60 λεπτά και στις 22:10, 22:15,22:30 κλήση σε σταθερό και αν θυμάμαι καλά στον ίδιο αριθμό. :!: :!: :!:

 

 

Το 800 της Tellas για free internet καταλήγει σε γεωγραφικό αριθμό Tellas που ξεκινά από 211. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις σε ποιό πάροχο ανήκει ο αριθμός 211 και να καλέσεις το customer support ου παρόχου να μάθεις σε ποιόν ανήκει ο αριθμός. Κάπως έτσι θα λυθεί και το μυστήριο!!!

Πάντως να σε έχει χρεώσει πάροχος αποκλείεται διότι δε θα γινόταν αναφορά στον αναλυτικό λογαριασμό του ΟΤΕ.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tpelek (13 Ιαν. 2004 , 18:18)

 

Είχα χρησιμοποίηση tellas free ιντερνετ για να συνδεθώ με ISDN 128 αλλά δεν θυμάμαι να είχα πάρει αριθμό 211 και πρέπει να ήταν ποιο παλιά όχι τώρα κοντά για να έρθει στον τελευταίο λογαριασμό, τέλος πάντων αυτό πες ότι είναι έτσι, για το άλο τι έχεις να πεις.

Σε σύνδεση PSTN δείχνει π.χ. στις 22:00 κλήση ιντερνετ με διάρκεια 60 λεπτά και στις 22:10, 22:15,22:30 κλήση σε σταθερό και αν θυμάμαι καλά στον ίδιο αριθμό. :!: :!: :!:

 

 

ειναι πολυ λογικο αυτο. το netmod εχει 2 επιλογες για 128 συνδεση. η μια ειναι always on στα 128 δηλαδη σου ανοιγει δυο καναλια συνεχεια και μπαινεις με 128 και η δευτερη ειναι 64+64 on demand. δηλαδη μπαινεις με 64 και μετα οταν χρειαζεται ανεβαζει και το δευτερο καναλι. αυτο ομως δεν ειναι στανταρ αλλα τσεκαρει το netmod και ανεβαζει το καναλι το ριχνει κτλ. απλα μπες στο σιτε τις intracom στο helpdesk και θα βρεις τα string Που πρεπει να δοσεις για να εχεις συνεχεια 128. αν θυμαμαι καλα ειναι atb0, η κατι τετοιο. δεν εχω καπου προχειρα να σου τα δωσω format προσφατο βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitris74 (20 Ιαν. 2004 , 02:32)

 

ειναι πολυ λογικο αυτο. το netmod εχει 2 επιλογες για 128 συνδεση. η μια ειναι always on στα 128 δηλαδη σου ανοιγει δυο καναλια συνεχεια και μπαινεις με 128 και η δευτερη ειναι 64+64 on demand. δηλαδη μπαινεις με 64 και μετα οταν χρειαζεται ανεβαζει και το δευτερο καναλι. αυτο ομως δεν ειναι στανταρ αλλα τσεκαρει το netmod και ανεβαζει το καναλι το ριχνει κτλ. απλα μπες στο σιτε τις intracom στο helpdesk και θα βρεις τα string Που πρεπει να δοσεις για να εχεις συνεχεια 128. αν θυμαμαι καλα ειναι atb0, η κατι τετοιο. δεν εχω καπου προχειρα να σου τα δωσω format προσφατο βλεπεις

 

 

Για b.o.n. χρησιμοποιούμε το string atb0 ή b0 ενώ για μόνιμα τα 2 κανάλια ανοιχτά το atkas0b0 ή kas0b0. Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...