Jump to content

Samsung SGH-D880 Dual SIM


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα σήμερα στην Vodafone να παραγγείλω την συσκευή με την αναβάθμηση αλλά μου είπαν ότι δεν το έχουν και δεν πρόκειται να το φέρουν ούτε αυτό ούτε το D980 γιατί έχει αποκλειστική διάθεση στο Πλαίσιο και κάποια άλλα καταστήματα, ξέρει κανένας τίποτα γι αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να εκμεταλευτώ την αναβάθμηση ή θα πρέπει να πάρω αναγκαστικά κάποια άλλη συσκευή;

Εγώ έχω ακούσει ότι το πλαίσιο συνεργάζεται με τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και ότι μπορείς να το πάρεις από κει αν θες κάνοντας χρήση της επιδότησης. Πήγες να ρωτήσεις στο πλαίσιο και σου είπαν ότι δεν γίνεται?

Πάντως φαντάζομαι ο λόγος που δεν το φέρνουν λογικά στα καταστήματα της vodafone (και της cosmote σίγουρα από όσο ξέρω) είναι επειδή δεν τους συμφέρει αφού εχοντας δύο κάρτες μπορείς να εκμεταλευτείς προνομιακές χρεώσεις καλύτερα (π.χ. στη μία έχεις whats up για φτηνά μηνύματα και στην άλλη cosmocarta για φτηνή ομιλία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 791
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H Wind πάντως το πουλά στα καταστήματά της.

Το έχει και στη βιτρίνα, στο κατάστημά της εδώ στην Αλεξάνδρεια.

 

Το περίεργο είναι ότι ο ΟΤΕ το πουλά, η Γερμανός το ίδιο, η Cosmote όχι...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει ότι το πλαίσιο συνεργάζεται με τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και ότι μπορείς να το πάρεις από κει αν θες κάνοντας χρήση της επιδότησης. Πήγες να ρωτήσεις στο πλαίσιο και σου είπαν ότι δεν γίνεται?

Πάντως φαντάζομαι ο λόγος που δεν το φέρνουν λογικά στα καταστήματα της vodafone (και της cosmote σίγουρα από όσο ξέρω) είναι επειδή δεν τους συμφέρει αφού εχοντας δύο κάρτες μπορείς να εκμεταλευτείς προνομιακές χρεώσεις καλύτερα (π.χ. στη μία έχεις whats up για φτηνά μηνύματα και στην άλλη cosmocarta για φτηνή ομιλία κλπ)

Δεν έχει κατάστημα Πλαίσιο στην Τρίπολη αλλά επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να πάρω την επιδότηση από εκεί παρ'ότι το συμβόλαιο υπογράφτηκε σε κατάστημα της Vodafone. Απλά παλιότερα μου είχαν πει ότι την επιδότηση την παίρνεις από εκεί που έκανες το συμβόλαιο ή από κατάστημα της ετερίας και εκεί σκάλωσα... Τώρα μένει να κοιτάξω σε κανένα μικρό κατάστημα της περιοχής. Σ' ευχαριστώ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών του Πλαισίου και να ρωτήσεις πως θα γίνει να σε εξυπηρετήσουν και να ΣΤΕΙΛΟΥΝ με courier το τηλέφωνο. Δε νομίζω να μη δε γίνεται, μάθε ποια δικαιολογητικά πρέπει να στείλεις.

Η Cosmote διεκπεραιώνει ακόμη και νέες συνδέσεις κι αποστολή συσκευών με courier από το ηλεκτρονικό της κατάστημα.

Επίσης, τσέκαρε στα E-click.gr , you.gr αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

εχει καθολου τζογο το slide?

 

και σε εμενα εχει λιγο τζογο ..αλλα απο την πρωτη στιγμη που το ανοιξα! και ευτυχως δεν εχει αυξηθει!

Το μονο σπαστικο ειναι το χαλαρο καπακι της μπαταριας ..που ψιλο τριζει αν το σφιξω λιγο παραπανω οταν γραφω κανα μυνημα!:ninja:

 

-ασχετο-

χθες εκανα 3μερη συνομιλια και με τις 2 καρτες ταυτοχρονα.. δουλεψε κυριλε!

δεν το περιμενα!;)

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιοτητα ηχου κατα τη συνομιλια ειναι καλο?Ακουγεται δυνατα?Επισης το σημα πως ειναι?Εχει καλη ληψη?
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιοτητα ηχου κατα τη συνομιλια ειναι καλο?Ακουγεται δυνατα?Επισης το σημα πως ειναι?Εχει καλη ληψη?

 

μια χαρα ειναι ...λιγο πιο χαμηλοτερη η 2η σιμ αρχικα αλλα την μπουσταρεις απο το κρυφο μενου... ψαξε καπου εδω μεσα θα βρεις οδηγιες!

Οσο για την καληψη σε σημα ...τι ερωτηση ειναι αυτη? :P..

αν εχεις σημα με την καρτα που εχεις .θα πιανεις!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών του Πλαισίου και να ρωτήσεις πως θα γίνει να σε εξυπηρετήσουν και να ΣΤΕΙΛΟΥΝ με courier το τηλέφωνο. Δε νομίζω να μη δε γίνεται, μάθε ποια δικαιολογητικά πρέπει να στείλεις.

Η Cosmote διεκπεραιώνει ακόμη και νέες συνδέσεις κι αποστολή συσκευών με courier από το ηλεκτρονικό της κατάστημα.

Επίσης, τσέκαρε στα E-click.gr , you.gr αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Τελικά πήγα σε ένα κατάστημα εδώ που δεν ανήκει σε αλυσίδα και ήταν ιδιέταιρα εηυπηρετικοί. Νομίζω ότι είναι καλύτερα από το να μπλέξω με το σέρβις του Πλαισίου σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι (άσε που θα πρέπει να τρέχω στην Πάτρα...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν ξέρω και πολλά. Ποιό από αυτά τα κινητά να πάρω?

 

Θέλω να έχω 2 κάρτες sim σε ένα κινητό, και ενώ έχω ενεργοποιημένη την μια sim, θέλω να περνάω στην 2η χωρίς να κάνω επαννεκίνηση το κινητό μου. Και θέλω να κάνω και να λαμβάνω κλήσεις και από τις 2 sim πάλι απευθείας, χωρίς να κλείνω το κινητό. Απλά να αλλάζω γραμμή με ένα κουμπί. Γίνεται αυτό?Και αν ναι ποιό μοντέλο ταιριάζει σε αυτή την περιγραφή?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν ξέρω και πολλά. Ποιό από αυτά τα κινητά να πάρω?

 

Θέλω να έχω 2 κάρτες sim σε ένα κινητό, και ενώ έχω ενεργοποιημένη την μια sim, θέλω να περνάω στην 2η χωρίς να κάνω επαννεκίνηση το κινητό μου. Και θέλω να κάνω και να λαμβάνω κλήσεις και από τις 2 sim πάλι απευθείας, χωρίς να κλείνω το κινητό. Απλά να αλλάζω γραμμή με ένα κουμπί. Γίνεται αυτό?Και αν ναι ποιό μοντέλο ταιριάζει σε αυτή την περιγραφή?

 

Αυτά που θέλεις γίνονται με το D880.

Εχθές το πήρα και λειτουργεί άψογα. Με το λογισμικό που έχει δεν παρατήρησα διαφορά απο τη πρώτη στη δευτερη σιμ αλλά ούτως ή άλλως υπάρχει και το κρυφό μενού για πείραγμα;)

Παντως πολύ καλό αλλά θα το δώσω γιατί θέλω sonyericsson:lol:

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν ξέρω και πολλά. Ποιό από αυτά τα κινητά να πάρω?

 

Θέλω να έχω 2 κάρτες sim σε ένα κινητό, και ενώ έχω ενεργοποιημένη την μια sim, θέλω να περνάω στην 2η χωρίς να κάνω επαννεκίνηση το κινητό μου. Και θέλω να κάνω και να λαμβάνω κλήσεις και από τις 2 sim πάλι απευθείας, χωρίς να κλείνω το κινητό. Απλά να αλλάζω γραμμή με ένα κουμπί. Γίνεται αυτό?Και αν ναι ποιό μοντέλο ταιριάζει σε αυτή την περιγραφή?

 

Εδω εισαι.........Samsung SGH-D880

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς καταφέρει να λειτουργήσει τον operamini με το windplus;

Οι ρυθμίσεις είναι κανονικές και στο μενου java.

Το 'εδωσα στη κόρη ενος φίλου μου και με ζαλιζει να βρω πως λειτουργει..

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς κωδικό για να σβήσω τον τηλεφωνικό κατάλογο?

Πέρασα τα τηλ από ΝΟΚΙΑ κ μου τα βγάζει με ερωτηματικά λόγω ελληνικών χαρακτήρων.

Ξέρει κανείς να μου δώσει κάποια λύση?

Ευχαριστώ

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα κι εγω το συγκεκριμένο κινητό και ελπιζω να με εξυπηρετησει!

Επειδη ειμαι λίγο άσχετος, μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια πως θα μεταφερω τις επαφες του παλιού μου τηλεφωνου (sony 850) στο samsung?

Όποιος μπορει να βοηθησει ας στειλει ενα πμ

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κ γω το ιδιο θελω να κανω αλλα δεν ξερω πως..
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς κωδικό για να σβήσω τον τηλεφωνικό κατάλογο?

Πέρασα τα τηλ από ΝΟΚΙΑ κ μου τα βγάζει με ερωτηματικά λόγω ελληνικών χαρακτήρων.

Ξέρει κανείς να μου δώσει κάποια λύση?

Ευχαριστώ

 

Μόλις απέκτησα κι εγω το συγκεκριμένο κινητό και ελπιζω να με εξυπηρετησει!

Επειδη ειμαι λίγο άσχετος, μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια πως θα μεταφερω τις επαφες του παλιού μου τηλεφωνου (sony 850) στο samsung?

Όποιος μπορει να βοηθησει ας στειλει ενα πμ

Ευχαριστω

 

ο κωδικος ξεκλειδωματος ειναι

00000000(8μηδενικα).

 

καντε install στο pc το pcstudio

και καντε συγχρονισμο τις επαφες σας

επιλεγοντας που τις εχετε μεσα στο pc σας.

αμα δεν τις εχετε,βαλτε το pcsuite π.χ.για nokia

και αφου περασουνε απο εκει μετα μεσο pcstudio

στο samsung.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aris_21 ευχαριστώ!

Μήπως ξέρεις κάποιο τρόπο να κραταει μητρώο όπως τα νοκια το τηλέφωνο?

Νομίζω ότι κρατάει ελάχιστα δεδομένα.

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας!

Θα ήθελα μια γνώμη σαφής

Το d880 αξίζει ή έχει προβλήματα;

κανενα προβλημα δεν μου παρουσιασε

ουτε με τις καρτες sim ουτε σαν

συσκευη.:)

Aris_21 ευχαριστώ!

Μήπως ξέρεις κάποιο τρόπο να κραταει μητρώο όπως τα νοκια το τηλέφωνο?

Νομίζω ότι κρατάει ελάχιστα δεδομένα.

τι εννοεις ελαχιστα δεδομενα??:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Aris_21

Νομίζω κρατάει μέχρι 30 κλήσεις ανά κατηγορία. Στα ΝΟΚΙΑ πχ υπάρχει μητρώο κλησεων κ μηνυμάτων για 30 μέρες ανεξάρτητα από το πλήθος τους. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύονται όλα αυτά στην κάρτα μνήμης ή στην μνήμη του τηλεφώνου?

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν λίγων ημερών και γω αυτήν τη συσκευή και οφείλω να πω πως με προβληματίζομαι λίγο για το κατά πόσο είναι καλής ποιότητας κινητό.

 

1)Με ξενέρωσαν οι υπερβολικά λιτές οδηγίες που είχε στη συσκευασία. Δεν έχει κάποιον πλήρη οδηγό- ούτε στο σάτι της samsung- παρά μόνο αυτό το quick start guide.

2)Εκτός αυτού, δεν έχει τόνους, και τελικό s στις επαφές. Επίσης ελληνικά sms μπορείς να γράψεις μόνο με κεφαλαία. Τι σκατά? Αυτό μου συνέβαινε με ένα μιτσουμπίσι που είχα παλιά το οποίο στην αρχή μπορούσα να γράψω μόνο 70 χαρακτήρες και μετά όταν το πήγα για αναβάθμιση μπορούσα μεν να γράψω 160 αλλά μόνο κεφαλαία, όπως εδώ.

3)Προσπάθησα να στείλω τις επαφές μου από το k700 και δεν τα κατάφερα. Ενώ μου λέει ότι έλαβε ένα αρχείο .vcf οι επαφές δεν υπάρχουν πουθενά, ούτε αυτό το αρχείο μπορώ να το βρω κάπου. Καθόμουν και έκανα συγχρονισμούς με outlook και ιστορίες..

4)Τέλος, με βάζει σε σκέψεις ένα ηλίθιο μαιλ από αυτά που κυκλοφορούν που λέει να κοιτάξουμε το ΙΜΕΙ του κινητού μας (πατώντας *#06#) και να βγάλουμε συμπεράσματα από το 7ο και 8ο ψηφίο του για την ποιότητά του. Σύμφωνα με το μαιλ αυτό, αν τα ψηφία αυτά είναι 08 ή 80 (εμένα είναι 08) τότε είναι πολύ κακής ποιότητας, αν είναι 01 είναι από τη Φιλανδία, αν είναι 00 είναι λέει πολύ καλό, αν είναι 13 είναι πολύ επικίνδυνο και κάτι τέτοιες μπαρούφες (θέλω να πιστεύω ότι είναι). Άρχισα λοιπόν να τσεκάρω όλα τα άλλα κινητά μου και άλλα είχαν 00 και άλλα 01, κανένα δεν είχε 02. Δεν τσεκάρετε και σεις? Επίσης, γιατί έχει 2 ΙΜΕΙ αυτή η συσκευή? Επειδή και καλά έχει δύο κεραίες (αν καινομίζω πως έχει μόνο μία)? Τότε τι νόημα έχει το ΙΜΕΙ? Δεν υποτίθεται ότι είναι για την ταυτοποίηση της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το κινητό το βρίσκω πολύ καλό. Ήταν να το δώσω στην αρχή αλλά αποφάσισα τελικά να το κρατήσω ως δεύτερο κινητό. Του εχω βάλει δύο κάρτες και μιλάω πάνω από 2 ώρες καθημερινά χωρίς ακόμα να εχω χάσει κλήση η να μου έχει κολλήσει.. Άψογο για βασική χρήση. Τώρα κάμερες κλπ δε με απασχολούν..
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D880 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...