Jump to content

Samsung SGH-D880 Dual SIM


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το firmware είναι D880BDHE2, μόνο το δικό μου κινητό συμπεριφέρεται έτσι?

 

 

Να φανταστω οτι οι επαφες ειναι γραμμενες στα ελληνικα απο αλλη μαρκα τηλεφωνου??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 791
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναί, σωστά υποθέτεις, μόνο που τις πέρασα από το ΜS outlook, με sync και όχι με ΒΤ transfer απ ευθείας απο Ν92
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι περιττό να ρωτήσω αν οι sim μπορεί να είναι διαφορετικών εταιριών ?:wacko:

Πάντως κάτι τέτοια θα είναι πολύ καλή λύση !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι περιττό να ρωτήσω αν οι sim μπορεί να είναι διαφορετικών εταιριών ?:wacko:

Πάντως κάτι τέτοια θα είναι πολύ καλή λύση !!!

 

Ναι, σαφώς και μπορεί να είναι διαφορετικών εταιριών

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Ναί, σωστά υποθέτεις, μόνο που τις πέρασα από το ΜS outlook, με sync και όχι με ΒΤ transfer απ ευθείας απο Ν92

 

Εγώ παντως στην θέση σου θα τις έκανα export με κάποιον τρόπο (είτε από το Outlook είτε από το Samsung PC Studio) ,μετά copy-paste σε ένα Notepad, θα έκανα εκεί τις διορθώσεις μου και μετά ξανά import. Εϊναι λίγο μπελάς αλλά είναι σίγουρη λύση

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι! το χρησιμοποιει κανεις με vodafone?ρωτησα σε καταστημα και μου ειπαν δεν εχουν την συσκευη γιατι δεν το δουλευουν. δεν θελω vodafone live ετσι κ αλλιως. απλα να δω μηπως υπαρχει καποιο προβλημα. tnx!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. επειδη σκεφτομαι να παρω το 780,οχι το 880.(ιδια δεν ειναι σε μενου κ ικανοτητες??) θα ηθελα μια πληροφορια-διευκρινηση. γιατι να βαζεις προτευουσα κ δευτερευουσα καρτα? διαβασα οτι γραψανε μερικοι και λενε οτι οταν μιλας με την μια αν σε περνουν στην αλλη τους βαζει στην αναμονη. οταν θες να παρεις τηλ επιλεγεις απο ποια καρτα θα παρεις ... αρα?? τι κερδιζεις με το να βαλεις πρωτευουσα κ δευτερευουσα καρτα??
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μόλις πήρα και εγώ το d880 και είχα και εγώ το πρόβλημα με το sortαρισμα των επαφών που αναφέρουν και πολλά παιδιά παραπάνω.

Βρήκα ένα τρόπο για να το λύσω ο οποίος όμως είναι λίγο μανίκι, ειδικά αν έχεις πολλές επαφές...

Πρέπει να γίνει edit από το τηλέφωνο η κάθε επαφή ξεχωριστά και να σβηστεί εντελώς ότι περιέχει το πεδίο display name (δεν ξερω πως το εχουν μεταφράσει στα ελληνικα για όσους έχουν ελληνική γλώσσα στο τηλέφωνο τους). Μετά από αυτο η επαφη φαίνεται σαν Επιθετο - Όνομα

Δοκίμασα να κάνω το ίδιο και μέσα από το phone editor του pc studio αλλα δυστυχώς δεν έπιασε...

Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος να σβηστεί μαζικά το display name, π.χ. export τις επαφές σε αρχείο vcf η csv και μετά ξανά import του διορθωμένου αρχείου στο τηλέφωνο αλλά αυτή την στιγμή δεν εχω χρόνο να το ψάξω

 

Μια άλλη λυση για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει το phone editor είναι να φτιάξει το πεδίο display name κάθε επαφής με την σωστή σειρά, δηλαδή αντί για π.χ. Γιάννης Παπαδόπουλος που γραφεί τώρα να το διορθώσει σε Παπαδόπουλος Γιάννης. Αυτό γιατί το τηλέφωνο κάνει sort τις επαφές πρώτα με το display name και μετά με το Επίθετο

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για το D880 αλλα σε παρομοια περιπτωση με αλλο κινητο το παρακτω ειχε πετυχει.

Τα sony er εχουν μια επιλογη στις προηγμενες που αναφερει τη σειρα συγχρονισμου. αν γινει αλλαγη απο το αρχικο κινητο στη σειρα συγχρονισμου απο ονομα σε επιθετο πχ. ή το αντιστροφο και μετα τις περασετε στο samsung ισως δουλεψει.. ισως.. για πειτε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πρόβλημα που παρατήρησα με το κινητό είναι το εξής: 'Εχω κάποιες επαφές που η κάθε μία έχει 3-4 τηλέφωνα μέσα (2 κινητά, 2 σταθερά κλπ.). Ορίζω κάποιο από αυτά τα τηλέφωνα στο speed dial π.χ. το δεύτερο κινητό. Όταν πάω να καλέσω το συγκεκριμένο speed dial number τις περισσότερες φορές αντί να καλέσει το δεύτερο κινητό όπως του έχω ορίσει, καλεί ένα από τα άλλα νουμερα της ίδιας επαφής, τις περισσότερες φορές το πρώτο κινητό.

Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Και αν ναι υπάρχει κάποια λύση?

 

Πάντως πέρα από τα κάποια μικροπροβλήματα του και την έλλειψη Τ9 (πράγμα το οποίο θεωρώ αδικαιλόγητο σε κινητό του 2008) το κινητό είναι αρκετά καλό και προσφέρει απίστευτη ευκολία σε όσους από εμάς λόγω επαγγελματικών ή άλλων υποχρεώσεων έπρεπε να κουβαλάμε 2 κινητά. Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες εταιρίες το παράδειγμα της samsung.

 

υ.γ. Εγώ πάντως στις 2 μέρες που το χρησιμοποιώ δεν έχω παρατηρήσει αισθητή μείωση της έντασης του ήχου στην δεύτερη γραμμή είτε όταν μιλάω στο ίδιο το τηλέφωνο είτε με bt handsfree.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

....Πάντως πέρα από τα κάποια μικροπροβλήματα του και την έλλειψη Τ9 (πράγμα το οποίο θεωρώ αδικαιλόγητο σε κινητό του 2008) .....

 

Το κινητό έχει κανονικό ελληνικό Τ9!!!

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

+1 πατωντας παρατεταμενα το *
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει κανονικό ελληνικό Τ9!!!

όντως έχει, λάθος μου!

Δεν το βρήκα σε κάποιο μενου (όπως στα περισσότερα κινητά) ειδα και στο σαιτ του πλαισιου ότι δεν εχει και παρασυρθηκα :)

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι! το χρησιμοποιει κανεις με vodafone?ρωτησα σε καταστημα και μου ειπαν δεν εχουν την συσκευη γιατι δεν το δουλευουν. δεν θελω vodafone live ετσι κ αλλιως. απλα να δω μηπως υπαρχει καποιο προβλημα. tnx!

μπορεις ανετα να το δουλεψεις με βοδαφον και οποια αλλη εταιρεια θες!!!!!!!!!

το χρησημοποιω ανετα με βονταφον, ολες τις αλλες εταιρεις...............και οχι μονο!!!!

 

Παιδιά γενικά αξίζει να το αγοράσω; Από ήχο μέσω ακουστικών, από φωτογραφίες όλα καλά; Η δεύτερη σιμ δεν ακούγεται σε τέτοιο βαθμό που να μη μπορείς να επικοινωνήσεις; Το ΣΑΡ του είναι πράγματι τόσο χαμηλό όσο λένε; Ευχαριστώ.

απ τα ακουστικα που ειναι μεσα στη συσκευασια ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος!!!!!

φωτογραφιες ειναι μια χαρα!

δευτερη σιμ μονο με μπλουτουθ εχει προβλημα!

το ΣΑΡ ειναι παρα πολυ χαμηλο.............εχει τυχει να μιλαω με τις ωρες χωρις να με πιασει πονοκεφαλος η να αισθανομαι τον εγκεφαλο μου ζεστο (οπως με αλλα κινητα).

 

 

 

κατι περιεργο που συμβαινει στο δικο μου ειναι οτι οταν μου στελνουν 1 μηνυμα.................μου αποθηκευται 5,6 φορες!!!

δηλαδη μου στελνουν 1 μηνυμα και στα εισερχομενα μηνυματα βρησκω το ιδιο μηνυμα 5 και 6 φορες!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα και εγω με επιδοτηση! εχει καταφερει να μεταφερει κανεις τις επαφες του τηλεφωνου απο ενα Sony Εr. στο Samsung με ΒΤ απευθειας?? (οχι με PC)γιατι εμενα δεν μου τις εμφανιζει. ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

εγω απο se k850 oti επαφες ειχα στη σιμ της βγαζει οπως να ναι.....
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Μηπως ξερετε να μου απαντησετε..?

1. Σε κατασταση αναμονης η οθονη ειναι μαυρη. Αυτο μπορει να αλλαξει?Να μπει πχ. screensaver ή η ωρα?

2.Σε κατασταση αναμονης αν σε καλεσει καποιος εχεις δυο επιλογες ΟΚ ή Απορριψη. Η επιλογη Αθορυβο δεν υπαρχει στα Samsung (να σταματαει δηλ και ο ηχος και η δονηση)? Ο μονος τροπος που βρηκα ειναι με τα αριστερα πληκτρα εντασης.Αλλα δεν ειναι αμεσο.Πρεπει να το πατας συνεχως μεχρι να σταματησει και η δονηση. Στην περιπτωση ομως που το κιν ειναι ηδη στο αθορυβο, αν σε καλεσει καποιος και δεν θες να τον απορριψεις, χρησιμοποιωντας και παλι τα πληκτρα εντασης δεν σταματαει η δονηση.

3.Υπαρχει επιλογη να εμφανιζονται τα sms κατα sim1 sim2? Επισης μια οθονιτσα διπλα στα εισερχομενα sms με κατι νουμερα πχ. 161Β 112Β κλπ τι ειναι?αφαιτειται?

4.Οταν συνδεω handsfree δεν αλλαζει το προφιλ ουτε εμφανιζεται αλλο εικονιδιο.Γιατι?

και 5.Αλλαζει η συντομευση για το κεντρικο πληκτρο ΟΚ ?δεν χρησιμοποιω wap.

 

Ευχαριστω!Σορυ αν σας κουρασα!

 

Παντως το κινητο ειναι super!!Και μονο ο,τι δεν ψαχνω πια να βρω το 2ο ειναι ολα τα λεφτα!!!

Επισης μου αρεσει πολυ που γραφω 3-4 αριθμους και μου εμφανιζει τη λιστα με τα πιθανα νουμερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Μηπως ξερετε να μου απαντησετε..?

1. Σε κατασταση αναμονης η οθονη ειναι μαυρη. Αυτο μπορει να αλλαξει?Να μπει πχ. screensaver ή η ωρα?

2.Σε κατασταση αναμονης αν σε καλεσει καποιος εχεις δυο επιλογες ΟΚ ή Απορριψη. Η επιλογη Αθορυβο δεν υπαρχει στα Samsung (να σταματαει δηλ και ο ηχος και η δονηση)? Ο μονος τροπος που βρηκα ειναι με τα αριστερα πληκτρα εντασης.Αλλα δεν ειναι αμεσο.Πρεπει να το πατας συνεχως μεχρι να σταματησει και η δονηση. Στην περιπτωση ομως που το κιν ειναι ηδη στο αθορυβο, αν σε καλεσει καποιος και δεν θες να τον απορριψεις, χρησιμοποιωντας και παλι τα πληκτρα εντασης δεν σταματαει η δονηση.

3.Υπαρχει επιλογη να εμφανιζονται τα sms κατα sim1 sim2? Επισης μια οθονιτσα διπλα στα εισερχομενα sms με κατι νουμερα πχ. 161Β 112Β κλπ τι ειναι?αφαιτειται?

4.Οταν συνδεω handsfree δεν αλλαζει το προφιλ ουτε εμφανιζεται αλλο εικονιδιο.Γιατι?

και 5.Αλλαζει η συντομευση για το κεντρικο πληκτρο ΟΚ ?δεν χρησιμοποιω wap.

 

Ευχαριστω!Σορυ αν σας κουρασα!

 

Παντως το κινητο ειναι super!!Και μονο ο,τι δεν ψαχνω πια να βρω το 2ο ειναι ολα τα λεφτα!!!

Επισης μου αρεσει πολυ που γραφω 3-4 αριθμους και μου εμφανιζει τη λιστα με τα πιθανα νουμερα! :)

 

ναι και ημερολογιο μπορει να μπει

οχι

οχι τα b ειναι το μεγεθος του μυνηματος.

δεν ξερω

οχι

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Με themes γνωρίζει κανείς τπτ ? Υπάρχουν συμβατά ?

 

Eπίσης βγήκε καμιά ενημέρωση FW για την ένταση του ηχείου στο κινητό ? Δυσκολεύομαι απίστευτα να ακούσω τον συνομιλητή μου όταν μιλάω απο το κινητό και απο την ΣΙΜ1 και απο την ΣΙΜ2! :( :(

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε μου τα φωτα σας σας παρακαλω!εχω ψαξει ολο το τηλ και δεν μπορω να βρω πως

1. εχοντας το προφιλ αθορυβο, οταν με καλει καποιος να απενεργοποιω εκεινη τη στιγμη τη δονηση χωρις να απορριψω κληση?!!!??

2.να βαλω σε κατασταση αναμονης αντι της μαυρης οθονης, οπως ειπε ο nikos2004dj οτι γινεται ενα screensaver, ρολοι ή ημερολογιο. Μου εμφανιζονται ολα αυτα στο κανονικο μενου με φωτισμενη οθονη μονο.

3. να αφαιρεσω τον ηχο που ακουγεται, οταν εχοντας κανονικο προφιλ κανω καποια αλλαγη και παταω αποθηκευση (με απενεργοποιημενο τον ηχο στα πληκτρα).

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Με themes γνωρίζει κανείς τπτ ? Υπάρχουν συμβατά ?

 

Eπίσης βγήκε καμιά ενημέρωση FW για την ένταση του ηχείου στο κινητό ? Δυσκολεύομαι απίστευτα να ακούσω τον συνομιλητή μου όταν μιλάω απο το κινητό και απο την ΣΙΜ1 και απο την ΣΙΜ2! :( :(

 

εγω δεν αντιμετωπιζω τελικα κανενα προβλημα στον ηχο ουτε στις 2 σιμ. Ακουγεται ο συνομιλητης κανονικα και οταν μιλαω στο τηλ και χρησιμοπιωντας handsfree. ΒΤ προεγκατεστημενο στο αυτοκινητο επισης κανονικα. Η FW που εχω ειναι D880BDHE2. Επισης δεν αντιμετωπιζω ουτε προβλημα με τα σμσ. Αποθηκευονται μια φορα. Τωρα για τους 160 χαρακτηρες που διαβασα καπου πρεπει να επιλεγει το GMS ή το αυτοματο αλφαβητο (Μην->Ρυθμ->Μην κειμ->Ρυθμ αποστ->υποστηριξη χαρακτηρ).

Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε μου τα φωτα σας σας παρακαλω!εχω ψαξει ολο το τηλ και δεν μπορω να βρω πως

1. εχοντας το προφιλ αθορυβο, οταν με καλει καποιος να απενεργοποιω εκεινη τη στιγμη τη δονηση χωρις να απορριψω κληση?!!!??

2.να βαλω σε κατασταση αναμονης αντι της μαυρης οθονης, οπως ειπε ο nikos2004dj οτι γινεται ενα screensaver, ρολοι ή ημερολογιο. Μου εμφανιζονται ολα αυτα στο κανονικο μενου με φωτισμενη οθονη μονο.

3. να αφαιρεσω τον ηχο που ακουγεται, οταν εχοντας κανονικο προφιλ κανω καποια αλλαγη και παταω αποθηκευση (με απενεργοποιημενο τον ηχο στα πληκτρα).

Thanks!!

 

αν και σου απαντησα και πιο πανω.

1. δεν γινεται παρα μονο στο κανονικο και παλι εκει σταδιακα ο ηχος χαμηλωνει

2. αν βαζωντας το ημερολογιο π,χ. και εχεις μονο φωτισμενη οθονη τοτε δοκιμασε να κανεις επαναφορα εργοστασιακων και αν επιμενει τοτε το πας για αναβαθμιση.

3.αυτο νομιζω πρεπει να ειναι στο προφιλ/κανονικο /ηχοι τηλεφωνου /ηχοι ενεργοποιησης απενεργοποιησης

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

platijet, μπορείς να μας δώσεις εδώ τα φώτα σου; κάτι να αλλάξουμε προς το καλύτερο; βασικά θα ήθελα να φτιάξω την συνομιλία με το WEP200... είναι χάλια...

 

Codes for D880 to adjust/increase the ring / audio volume

*#0206*8378#

2.H/W

2.Audio Settings

15.AUDIO AMP

IOM2_NORMAL_1 : orginal 18 up to 20

IOM2_NORMAL_2 : orginal 26 up to 28 (max 29)

SLAVE_IOM2_NORMAL : orginal 13 up to 20

DSP_ISS_RINGER_LOUD_SPEACKER: orginal 24 up to 29

and save.

 

 

παιδια το εκανα αυτο και πραγματικα βελτιωθηκε η κατασταση σε σχεση με τον ηχο κλησης (ειναι εμφανως δυνατοτερος) και σε σχεση με την ενταση του ακουστικου (και στη σιμ2).

 

βεβαια το εβαλα στο μεγιστο δυνατο.. αλλα λειτουργει...:D

 

thanksss nobleman!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εκανα αυτο και πραγματικα βελτιωθηκε η κατασταση σε σχεση με τον ηχο κλησης (ειναι εμφανως δυνατοτερος) και σε σχεση με την ενταση του ακουστικου (και στη σιμ2).

 

βεβαια το εβαλα στο μεγιστο δυνατο.. αλλα λειτουργει...:D

 

thanksss nobleman!!

 

μηπως μπορεις να εξηγησεις εσυ η καποιος αλλος........... πως περνουνται οι κωδικοι αυτοι???

 

μια αναλυτικη εξηγηση δηλαδη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D880 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...