Jump to content

Χρειαζομαι την βοηθεια σας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν 15 ημερες ενεργοποιηθηκε το 2play forthnet και μου φερανε το siemens cl 110.

Eνω το εχω συνδεση σωστα με το λαπτοπ μεσω ethernet δεν μπορω να μπω στο setup του μοντεμ για να το ρυθμισω.Ανοιγω δηλαδη τον expolrer γραφω 192.168.1.1 και μου λεει οτι η σελιδα δεν μπορει να ανοιξει.Πηρα την forthnet και αφου καναμε καποιες ρυμισεις (οτι μου ελεγε δηλαδη) μου ειπε οτι καποιο προγραμμα μου μπλοκαρει το modem.Tο μονο απο antivirus που εχω στο lapotop ειναι το mcfee και το firewall των xp που τα απενεργοποιησα αλλα δεν εγινε τιποτα.Τα xp home που εχει το λαπτοπ ειναι αυθεντικα.Επειδη δεν ειμαι και κανενας κομπιουτερας δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μπορεσω τελικα να ρυθμισω το μοντεμ και να μπω στο internet.Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συνεβει και στον κολλητο μου και δεν μπορουσα να του ρυθμισω το ρουτερ για να ανοιξει καποιες πορτες...

Αυτο που τελικα ελυσε το προβλημα ηταν ενα hard reset στο ρουτερ!

Αυτο γινεται απο ενα κουμπακι που εχει στην βαση του το ρουτερ και πατιεται μονο με κατι μυτερο (μολυβι, συνδετηρα κλπ)~!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως γιατι μετα απο αυτο θα πρεπει να ξαναβαλεις ολες τις ρυθμισεις... Πρακτικα θα ειναι οπως το πηρες την πρωτη ημερα οταν το παρελαβες!!

 

Δεν ξερω αν αυτη ειναι η μοναδικη λυση αλλα εμας προσωπικα μας το ελυσε το προβλημα... Μακαρι να υπαρξει και μια πιο ευκολη!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο την πρωτη μερα που μου το φεραν.Εχω κανει και hard reset αλλα τιποτα.Πραγματικα οι γνωσεις μου στους υπολογιστες δεν ειναι τοσο καλες ωστε να βρω λυση.Εχω 15+ μερες internet και δεν μπορω να μπω.Πραγματικα ποιος μπορει να βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις το ρούτερ σε άλλο υπολογιστή; χωρίς απαραίτητα να υπάρχει σύνδεση adsl στο χώρο, απλώς για να δεις αν μπαίνει στο setup.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κάνεις τις ρυθμίσεις με το pc που έχει τα 2000 και να ξεμπερδεύεις;
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει αυτόματες ip στο laptop?Καλύτερα θα ήταν να ορίσεις στο δίκτυό σου συγκεκριμένες ip (πχ 192.168.1.2) και να δώσεις στις ρυθμίσεις δικτύου του laptop σαν προεπιλεγμένη πύλη την ip του router (192.168.1.1) και να βάλεις και τα dns της forthnet..
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις το καλώδιο στο ethernet στη θύρα του laptop αναβοσβήνουν τα λαμπάκια;Πήγαινε έναρξη>εκτέλεση και βάλε command και κάνε από dos ping στο 192.168.1.1 να δείς αν λαμβάνεις και αν παίρνεις πακέτα.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Οταν το συνδεω με ethernet κανονικα αναβει το λαμπακι ethenet του μοντεμ και εμφανιζει στο λαπτοπ το εικονιδιο τοπικη συνδεση.Επειδη δεν ειμαι κομπιουτερας πως ακριβως το κανω αυτο που λες.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απορώ που οι πάροχοι ενώ μας κλέβουν που μας κλέβουν γιατί για νόμιμη κλοπή πρόκειται όταν σου λέει 24mb και πιάνεις με το ζόρι το 1 πχ,δεν έχουν έστω την αξιοπρέπεια να δίνουν ένα router της προκοπής,πχ ένα linksys.Ειδικά κάτι bautec που έπεσαν στα χέρια μου έχασα την μπάλλα...Με το που το βγάζεις από την πρίζα χάνει και κάποια ρύθμιση...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απορώ που οι πάροχοι ενώ μας κλέβουν που μας κλέβουν γιατί για νόμιμη κλοπή πρόκειται όταν σου λέει 24mb και πιάνεις με το ζόρι το 1 πχ,δεν έχουν έστω την αξιοπρέπεια να δίνουν ένα router της προκοπής,πχ ένα linksys.Ειδικά κάτι bautec που έπεσαν στα χέρια μου έχασα την μπάλλα...Με το που το βγάζεις από την πρίζα χάνει και κάποια ρύθμιση...

Το κακο ειναι οτι κανενας παροχος δεν σου λεει οτι θα εχεις ιντερνετ στα 24mbps...

Ολοι σου λενε την μαγικη λεξη "ΕΩΣ" 24mbps!!

Και αυτη η μικρη λεξουλα κανει ολο αυτο το σκηνικο να φανταζει απολυτως νομιμο!!

Υπομονη...

Τα ιδια πραγματα λεγαμε και οταν μας ειχε διπλασιασει τις ταχυτητες ενα φεγγαρι ο ΟΤΕ! Απο εκει που ειχαμε 384 πηγαμε 768 αλλα κατεβαζαμε λες και ειχαμε ISDN 64kbps...

Καποια στιγμη εφτιαξαν τα πραγματα!! Το ιδιο θα γινει και τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μην μιλαμε στον αερα. Άλλο το ότι η γραμμή δεν πιάνει τα 24Mbit (είναι στα βασικά για ADSL) και άλλο να ανεβαίνει ο συγχρονισμός και να μην ανεβαίνουν οι πραγματικές ταχύτητες.*Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει μόνο μια λύση=μετακόμιση κοντά στον ΟΤΕ. Στην δεύτερη, είναι απλά πίτα το DSLAM και σε αυτό φταίει ο πάροχος αν το ελέγχει. Αν όμως έχεις γραμμή ΑΡΥΣ και άλλο πάροχο, και πάλι ο ΟΤΕ κάνει παιχνίδι.

Αυτά εν ολίγοις :O

Το ΕΩΣ 24 είναι απολύτως ρεαλιστικό, γιατί είναι καθαρά θέμα απόστασης. Αν οι πάροχοι αφηναν τα όρια στα 10Mbit πχ, το 90% των συνδρομητών θα είχε ότι πλήρωνε και θα ήταν όλα καλά.. ακόμα και αν με τα ίδια χρήματα τώρα έχει 12-15MBit.. Όταν ακούς 24 όμως, τα 12 σου φαίνονται λίγα. marketing και ψυχολογία είναι. και 100Μβιτ να λέγανε (πάντα ΕΩΣ) εμείς θα πιάναμε όσα σηκώνει η γραμμη του χαλκού ;)

 

*

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...