Jump to content

Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους ,

 

σε λιγο καιρο θα παω αμερικη για καμια εβδομαδα , ειμαι με κοσμοτε και εχω ενα blackberry με BIS , ξερει κανει τι παιζει με χρεωσεις ?? το πηρα αποφαση οτι δεν θα μιλαω διαβασα οτι οι χρεωσεις ειναι φωτια !! κανενα sms και αυτο πολυ μου ειναι :lol: Δεχομαι καμια 70 μαιλ την μερα και απανταω περιπου στα μισα , επεισης χρησιμοποιω αρκετα το blackberry messanger , ξερει κανεις τι παιζει με αυτες τις χρεωσεις ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:shifty::shifty:

καλησπερα σε ολους ,

 

σε λιγο καιρο θα παω αμερικη για καμια εβδομαδα , ειμαι με κοσμοτε και εχω ενα blackberry με BIS , ξερει κανει τι παιζει με χρεωσεις ?? το πηρα αποφαση οτι δεν θα μιλαω διαβασα οτι οι χρεωσεις ειναι φωτια !! κανενα sms και αυτο πολυ μου ειναι :lol: Δεχομαι καμια 70 μαιλ την μερα και απανταω περιπου στα μισα , επεισης χρησιμοποιω αρκετα το blackberry messanger , ξερει κανεις τι παιζει με αυτες τις χρεωσεις ?

 

Ευχαριστω

 

Δεν αφηνεις το BB σπιτι και θα βρεις internet spots παντου ... η δανεισου κανα λαπτοπ να κανεις την δουλεια σου...γιατι οπως λες αν απαντας καθημερινα 35 email μεσω BB δεν νομιζω να ειναι και οτι πιο ευκολο... και οικονομικο στις πολιτειες:shifty:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ,

 

σε λιγο καιρο θα παω αμερικη για καμια εβδομαδα , ειμαι με κοσμοτε και εχω ενα blackberry με BIS , ξερει κανει τι παιζει με χρεωσεις ?? το πηρα αποφαση οτι δεν θα μιλαω διαβασα οτι οι χρεωσεις ειναι φωτια !! κανενα sms και αυτο πολυ μου ειναι :lol: Δεχομαι καμια 70 μαιλ την μερα και απανταω περιπου στα μισα , επεισης χρησιμοποιω αρκετα το blackberry messanger , ξερει κανεις τι παιζει με αυτες τις χρεωσεις ?

 

Ευχαριστω

 

Δες εδω:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1358&menuId=3412

18,3€/mb( 0,0179 € / 1 ΚΒ) ειναι πανακριβο

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1358&menuId=3412

18,3€/mb( 0,0179 € / 1 ΚΒ) ειναι πανακριβο

 

Πρεπει να παιζουν και πακετα των 5 ευρω 5 MB

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παιζουν και πακετα των 5 ευρω 5 MB

 

  • Δωρεάν ΜΒ ΜΟΝΟ για χρήση κατά την περιαγωγή σε δίκτυα χωρών της Ευρωπαϊκής Ζώνης
  • 5ΜΒ/24 ώρες από τις 4:00 π.μ. τοπικής ώρας της χώρας του συνεργαζόμενου δικτύου
  • Χρήση πέραν των 5MB σε δίκτυα χωρών της Ευρωπαϊκής Ζώνης
    0,0814 € / 10 ΚΒ
  • Χρήση σε δίκτυα χωρών των Ευρύτερων συνεργατών & Υπόλοιπου κόσμου
    0,1785 € / 10 ΚΒ
  • Ελάχιστη χρέωση 10KB

Link to comment
Share on other sites

αλλάζουν οι χρεώσεις περιαγωγής στα κράτη μέλη της ΕΕ απο 1η Ιουλίου. και ακολουθούν και άλλες μειώσεις! thank god
Link to comment
Share on other sites

αλλάζουν η χρεώσεις περιαγωγής στα κράτη μέλη της ΕΕ απο 1η Ιουλίου. και ακολουθούν και άλλες μειώσεις! thank god

 

απο 25 σε 23λεπτα/λεπτο για τις Εισερχομενες και απο 55 σε 53 λεπτα/λεπτο για τις εξερχομενες οταν εισαι σε περιαγωγη...... αν θυμαμαι καλα... μειωση μηδενικη δηλαδη:mad:

Link to comment
Share on other sites

καθε αρχη και δυσκολη!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

απο 25 σε 23λεπτα/λεπτο για τις Εισερχομενες και απο 55 σε 53 λεπτα/λεπτο για τις εξερχομενες οταν εισαι σε περιαγωγη...... αν θυμαμαι καλα... μειωση μηδενικη δηλαδη:mad:

 

μέχρι το 2010 θα πέσουν 40%. θα πλησιάσουν τις χρεώσεις συμβολαίου. μην ξεχνάμε και τη δικλείδα ασφαλείας στα 50€. σιγά σιγά γίνονται οι αλλαγές. Δεν το λες και μηδενικό τι άλλο να κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι το 2010 θα πέσουν 40%. θα πλησιάσουν τις χρεώσεις συμβολαίου. μην ξεχνάμε και τη δικλείδα ασφαλείας στα 50€. σιγά σιγά γίνονται οι αλλαγές. Δεν το λες και μηδενικό τι άλλο να κάνουν?

 

Οταν πεσουν 40% θα πω οτι ειναι κατι.τα 2 λεπτα τα θεωρεις μειωση ??

Link to comment
Share on other sites

Οταν πεσουν 40% θα πω οτι ειναι κατι.τα 2 λεπτα τα θεωρεις μειωση ??

 

το θεωρώ μια αρχή. απ όσο γνωρίζω όλα τα μέτρα που ψηφίζονται απο την ΕΕ δεν εφαρμόζονται κατευθείαν ή τουλάχιστον υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής. η απόφαση βγήκε και οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να ακολουθήσουν τις εντολές οπότε αργά η γρήγορα θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σήμερα μου ήρθε στο κινητό το εξής μήνυμα:

 

η vodafone μειώνει τις χρεώσεις περιαγωγής στην ΕΕ απο 1/7

εξερχομενες 051€/λεπτό

εισερχόμενες 0,23€/λεπτό

sms 0,13€/sms

Link to comment
Share on other sites

Ε αμα θεωρουμε τα 2 λεπτα αρχη οκ εγω το βρισκω κοροιδια να πληρωνω 23 λεπτα και ο γερμανος να πληρωνει 0.19 λεπτα για εισερχομενη!!τελος:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αποστολή SMS απο χώρες εκτός ΕΕ ακρίβυνε;

Ή η ιδέα μου είναι;

Και πλέον δεν είναι φτηνότερο το International.

Κοίταζα για την Ινδονησία και πριν ήταν 0,3078 και τώρα πήγε 0,476. :shock:

Μας δουλεύουνε;

 

Χαιρόμαστε για τις μειώσεις, στη ΕΕ, ε; :lol:

 

Έτσι δεν είναι ή κάτι βλέπω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Για το international έτσι είναι. Οι χαμηλές χρεώσεις στις κλήσεις ίσχυαν μέχρι κάποια ημερομηνία (δεν την θυμάμαι τώρα). Το είχα πάρει πρόσφατα και μου είχαν πει οτι μπορεί να συνεχιστεί η προσφορά, αλλά μάλλον επανήλθε στις αρχικές χρεώσεις. Παρόλα αυτά παραμένει οικονομικότερο απο το να καλέις απο απλό καρτοκινητό ή σύνδεση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ολα τα παιδια, ετσι και εγω στις 13 του μηνα ιουλιου φευγω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες με την παρεεα μου!!! Το θεμα ομως ειναι πως αφηνουμε πισω τους γωνεις και το αισθημα Γιαυτο εκτος απο τα εξοδα που εχουν Αυξηθει σε τρελο βαθμο(αεροπορικα,ξενοδωχειο)... Εχουμε και το θεμα του Roaming!!! Με λιγα λογια θα παω Κυπρο οπου ειναι στην Πρωτη ζωνη του roaming!!! Θα ηθελα να μαθω λοιπον ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να μιλαω απο την Κυπρο με τους δικους μου στην Ελλαδα!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

>ΑΝΤΩΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ολα τα παιδια, ετσι και εγω στις 13 του μηνα ιουλιου φευγω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες με την παρεεα μου!!! Το θεμα ομως ειναι πως αφηνουμε πισω τους γωνεις και το αισθημα Γιαυτο εκτος απο τα εξοδα που εχουν Αυξηθει σε τρελο βαθμο(αεροπορικα,ξενοδωχειο)... Εχουμε και το θεμα του Roaming!!! Με λιγα λογια θα παω Κυπρο οπου ειναι στην Πρωτη ζωνη του roaming!!! Θα ηθελα να μαθω λοιπον ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να μιλαω απο την Κυπρο με τους δικους μου στην Ελλαδα!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

>ΑΝΤΩΝΗΣ

 

Αγόρασε ένα Κυπριακό καρτοκινητό. Έτσι θα σου έρχεται σίγουρα φθηνότερα. Απ ότι μου είχε πει ένας φίλος, που έκανε το ίδιο, υπάρχουν και ειδικά πακέτα για κλήσεις προς Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

μας δουλευουν μεσα στα μουτρα μας λεω εγω!

εβγαλαν και ειδικο πακετο europe!

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=7051

 

και η περιορισμενη χρονικα 'προσφορα' του passport αλλα και το πακετο europe (αφηνω εκτος το πακετο international αφου αφορα χωρες και εκτος ευρωπης) μας 'προσφερουν' αυτα που η ευρωπαικη επιτροπη παει να περασει (και νομιζω μερικα εχουν ηδη περασει) σαν υποχρεωτικα για συνομιλιες εντος ευρωπαικης ενωσης!

θα τους πουμε και μπραβο λοιπον που στη μια μας το δινουν για κανα διμηνο και στην αλλη θελουν μηνιαιο παγιο 18 ευρω;!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

μας δουλευουν μεσα στα μουτρα μας λεω εγω!

εβγαλαν και ειδικο πακετο europe!

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=7051

 

και η περιορισμενη χρονικα 'προσφορα' του passport αλλα και το πακετο europe (αφηνω εκτος το πακετο international αφου αφορα χωρες και εκτος ευρωπης) μας 'προσφερουν' αυτα που η ευρωπαικη επιτροπη παει να περασει (και νομιζω μερικα εχουν ηδη περασει) σαν υποχρεωτικα για συνομιλιες εντος ευρωπαικης ενωσης!

θα τους πουμε και μπραβο λοιπον που στη μια μας το δινουν για κανα διμηνο και στην αλλη θελουν μηνιαιο παγιο 18 ευρω;!

 

Μεχρι λοιπον η Ευρωπαικη επιτροπη σε κατι χρονια το αποφασισει, αν εισαι roamer με τρελη χρηση, ναι νομιζω θα τους πεις και ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μα εχει ηδη αποφασισει :)

 

αυτα ειναι οτι εχει ψηφιστει εως σημερα:

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/1064&format=HTML&aged=0&language=EL&guiLanguage=en

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση

Ποτέ η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν μίλησε για δωρεάν εισερχόμενες κλήσεις στο Roaming

Το Europe δίνει δωρεάν εισερχόμενες με 18 ευρώ τον μήνα

Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Στο κάτω κάτω δεν είναι υποχρεωτικό το International , αλλά αν κάποιον τον συμφέρει και το ενεργοποιήσει δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πεί ένα ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας,αλλά έχεις μπερδέψει τη βούρτσα με την μπατανόβουρτσα :p :lol: Πλάκα κάνω,εννοείται! :)

 

Τα προγράμματα Passport και Europe δεν έχουν να κάνουν με τις μειώσεις της ΕΕ.

 

Οι βασικές χρεώσεις περιαγωγής έχουν μειωθεί και βρίσκονται εντός των ορίων που έχουν τεθεί απ'την ΕΕ.

 

Τα παραπάνω προγράμματα είναι υπηρεσίες,πρόσθετα,αν θες τα ενεργοποιείς!Μπορεί κάποιος που μιλάει πραγματικά πολύ απ'το κινητό του να έχει βίτσιο να πληρώνει τα μαλλιοκέφαλά του και επομένως να μην ενεργοποιήσει το Passport που τον συμφέρει.Αντίστοιχα και για τα data με το Europe Data.

 

Ο συλλογισμός σου είναι τελείως λάθος.Αν θες,απολαμβάνεις τις βασικές-και εντός ορίων ΕΕ-χρεώσεις,αν θες απολαμβάνεις τις χρεώσεις των επιπρόσθετων προγραμμάτων!Απλό!Οι βασικές χρεώσεις,ωστόσο,βρίσκονται στα πλαίσια που έχουν θεσπιστεί πλέον.

 

Υ.Γ.:Θεωρείται κάτι σαν spam να τριγυρνάς από θεμα σε θέμα και να γράφεις το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά,παίρνω το 1333,και αρχικά πατάω ενεργοποίηση (το 2 νομίζω)..μετά ξαναπαίρνω και πατάω το 4 για την προσφορά που διαφημίζει;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας,αλλά έχεις μπερδέψει τη βούρτσα με την μπατανόβουρτσα :p :lol: Πλάκα κάνω,εννοείται! :)

 

Τα προγράμματα Passport και Europe δεν έχουν να κάνουν με τις μειώσεις της ΕΕ.

 

Οι βασικές χρεώσεις περιαγωγής έχουν μειωθεί και βρίσκονται εντός των ορίων που έχουν τεθεί απ'την ΕΕ.

 

Τα παραπάνω προγράμματα είναι υπηρεσίες,πρόσθετα,αν θες τα ενεργοποιείς!Μπορεί κάποιος που μιλάει πραγματικά πολύ απ'το κινητό του να έχει βίτσιο να πληρώνει τα μαλλιοκέφαλά του και επομένως να μην ενεργοποιήσει το Passport που τον συμφέρει.Αντίστοιχα και για τα data με το Europe Data.

 

Ο συλλογισμός σου είναι τελείως λάθος.Αν θες,απολαμβάνεις τις βασικές-και εντός ορίων ΕΕ-χρεώσεις,αν θες απολαμβάνεις τις χρεώσεις των επιπρόσθετων προγραμμάτων!Απλό!Οι βασικές χρεώσεις,ωστόσο,βρίσκονται στα πλαίσια που έχουν θεσπιστεί πλέον.

 

Υ.Γ.:Θεωρείται κάτι σαν spam να τριγυρνάς από θεμα σε θέμα και να γράφεις το ίδιο πράγμα.

 

βασικα....εγω ημουν αγγλια απο το 98 και για 7 χρονια και ακομα λογω δουλειας κανω μπολικα ταξιδια σε ολη την ευρωπη μεσα στο χρονο (απο το 98 εχω panafon-vodafone και τα τελευταια 4 χρονια και με οικογενειακο πακετο με 4 νουμερα) και χρησιμοποιουσα το roaming με τις εξωφρενικες τιμες που ειχε τοτε...εσυ που μου τη λες τωρα για spamming ποσο ειπαμε ησουν τοτε; 12;! αστο καλυτερα λοιπον! και επισης...οταν υπαρχει ξεχωριστο θεμα για το roaming γενικα και ξεχωριστο για το passport, δικαιουμαι να το γραψω και στα δυο :)

 

απο κει και περα...οχι ακομα δεν εχουν ακολουθηθει οι χρεωσεις που πρεπει να ακολουθηθουν συμφωνα με την ευρωπαικη ενωση, αν θες διαβασε λιγο το ψηφισμα :)

 

και τελος...για εκεινους που υποστηριξαν οτι πρεπει να τους πουμε και ευχαριστω...ας τους πουμε ευχαριστω και παραλληλα ας κοιταμε το cosmote traveller που θα απολαμβανουν καποιοι αλλοι με το δωρεαν χρονο ομιλιας τους. :D

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...