Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι συνεχιζει να μου βγαζει μπλε οθονη ενω εχει welcome foto ?

Μέσα στο φάκελο "Skin" υπάρχουν 5 αρχεία "welcome*.png". Αυτό που πρέπει να αλλάξεις είναι το "welcome_320x240.png" γιατί αυτή την ανάλυση έχει το RYE.

Αν η φωτό σου είναι με αυτό το όνομα και πάλι δεν λειτουργεί τότε μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στην κατάλληλη θεματική ενότητα.

Βέβαια, άποψή μου πάντα, θα ήταν καλύτερα να υποβάλλεις το ερώτημά σου εκεί γιατί ίσως και κάποιος άλλος φίλος να έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπως αναφέρω και παραπάνω το Sygic Drive (το λογισμικό πλοήγησης που δίνεται με το RYE) δεν χάνει την ώρα. Οπότε δεν μπορούμε να ζητήσουμε λύση από το support. Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο σε όσους χρησιμοποιούν άλλο λογισμικό. Το Dest7 μηδενίζει την ημερομηνία (01/01/2000) και την ώρα (02:00 = GMT+02:00 Athens) ενώ το iGO "τρελένεται" (διορθώνει την ώρα συνεχώς αν είναι τσεκαριμένο το "Αυτόματη διόρθωση ώρας".

Με το patch από το forum του εξωτερικού υπάρχει πρόβλημα με την ώρα; Αν μπορεί κάποιος φίλος που έχει εγκαταστήσει ας μας πει. Διαφορετικά, οριστική λύση θα μας δώσει κάποιος "ειδικός".

 

Γιώργος.

 

Λοιπόν μετά από 2 μέρες επιτυχούς λειτουργίας dest7 και igo8.3 χωρίς να χάνετε η ώρα, υπάρχει εμπειρική λύση για το θέμα της ώρας:

1. αφήνετε στη συσκευή το (GMT-12:00) International Date Line West,

2. Σε destinator 7 και Igo8.3 ξετικάρετε οποιαδήποτε ρύθμιση ώρας (π.χ. αυτόματη διόρθωση, αυτόματη θερινή κτλ),

3. Πριν κλείσετε τη συσκευή κάντε έξοδο από το πρόγραμμα (οπότε η συσκευή πάει σε off από το κύριο μενού της και όχι με δεδομένα προγράμματος). Αυτό σημαίνει οτι όταν ξανανοίξετε τη συσκευή, πρέπει να πατήσετε το πλοηγός και να περιμένετε να φορτώσει το πρόγραμμα - νομίζω λιγότερη ταλαιπωρία από το να πάτε ρυθμίσεις για να αλλάξετε ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φάκελο "Skin" υπάρχουν 5 αρχεία "welcome*.png". Αυτό που πρέπει να αλλάξεις είναι το "welcome_320x240.png" γιατί αυτή την ανάλυση έχει το RYE.

Αν η φωτό σου είναι με αυτό το όνομα και πάλι δεν λειτουργεί τότε μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στην κατάλληλη θεματική ενότητα.

Βέβαια, άποψή μου πάντα, θα ήταν καλύτερα να υποβάλλεις το ερώτημά σου εκεί γιατί ίσως και κάποιος άλλος φίλος να έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

 

Ευχαριστω

με τη βοηθεια σου λυθηκε :thanks:

Minix Neo X8-H
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

με τη βοηθεια σου λυθηκε :thanks:

Το "ευχαριστώ" ανήκει στα μέλη του forum από τα οποία έμαθα κι εγώ κάποια πράγματα.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεί καποίος ας μου στείλει τις τελευταιές εκδόσεις των dest7 και igo! πηγά να πειράξω και τα δύο χωρίς backup και έφαγα τα μουτρα μου
venceremos
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεί καποίος ας μου στείλει τις τελευταιές εκδόσεις των dest7 και igo! πηγά να πειράξω και τα δύο χωρίς backup και έφαγα τα μουτρα μου

 

8elw και εγωωωωωω :ninja: , και τους χαρτες ????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Είμαι καινούργιος στο χώρο των gps γενικά. Μου χάρισαν ένα rye 3503και διάβασα τα post των φίλων που συννηστούν το Dest 7. Μπορεί κάποιος να μου το στείλει και κάποιες οδηγείες για την εγκατάσταση τού; επίσης απ'ότι κατάλαβα θέλει και μια sd μνήμη, έτσι;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κι εγώ το 3503 και έχω βάλει το destinator (μάλλον την έκδοση 6 έχω) το οποίο μέ έχει καλύψει απόλυτα σε θέματα πλοήγησης μέχρι τώρα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι αν μπορώ να μετρήσω απόσταση με αυτό το GPS. Δηλαδή έστω ότι θέλω να κάνω μια διαδρομή της τάξης των 500 μέτρων που δεν είναι ευθεία. Μπορεί να την μετρήσει; Δεν εννοώ να μετρήσει την απόσταση μεταξύ του αρχικού και τελικού σημείου σε ευθεία, αλλά την απόσταση που θα έχω διανύσει.

 

Μπορεί να γίνει αυτό μέσω του destinator ή του Sygic ή πρέπει να βάλω κάποιο άλλο πρόγραμμα (και ποιο πρέπει να είναι αυτό); Τι ακρίβεια περίπου να περιμένω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία ούτε στο μηχάνημα ούτε στα προγράμματα.

 

Το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει να μετρήσεις την απόσταση που έχεις διανύσει με ακρίβεια είναι το οδόμετρο στο κοντέρ σου!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία ούτε στο μηχάνημα ούτε στα προγράμματα.

Κρίμα :(

 

Το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει να μετρήσεις την απόσταση που έχεις διανύσει με ακρίβεια είναι το οδόμετρο στο κοντέρ σου!

Ε, δε νομίζω ότι μπορούμε να συζητάμε για ακρίβεια στα οδόμετρα των αυτοκινήτων όταν μιλάμε για αποστάσεις της τάξης των 500 μέτρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα!!!εχει κανεις προβλημα με τον δεκτη;;;με το ζορι κεντραρη δορηφορους(οριακο σημα)και μονο στα ανοιχτα μεσα σε πολη δεν κλειδωνει καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνετε για ποιον (γνωστό) λόγο αφαιρέθηκαν τα προηγούμενα ποστ.

Παρακαλώ συνεχίστε στα πλαίσια των κανόνων του φόρουμ μας.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εχει κανεις προβλημα με τον δεκτη;;;με το ζορι κεντραρη δορηφορους(οριακο σημα)και μονο στα ανοιχτα μεσα σε πολη δεν κλειδωνει καθολου.

 

ολα οκ τελικα ξεκολισε το μπλενταζ απο την κεραια......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα,

Μολις περιηλθε κ μενα στα χερια μου το περιφημο 3503.

Θα ηθελα αν καποιος μπορουσε να μου πει για τα γνωστα "διαφορετικα" καλουδια που βαζουμε επανω...

thx

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω η συνεργασία της NGI με την MLS έχει τελειώσει. Άρα το Destinator δε θα χρησιμοποιεί πλέον τους χάρτες της NGI ή αν τους χρησιμοποιεί δεν θα έχει ενημερώσεις. Από αυτά που διαβάζω σ' αυτό εδώ το forum ήδη έχουν αρχίσει τα προβλήματα (π.χ. λείπουν τμήματα της Εγνατίας Οδού που δόθηκαν από την αρχή του έτους και μετά). Με δεδομένο ότι η NGI έχει (μέχρι την τελευταία φορά που το έψαξα τουλάχιστον) μακράν τους καλύτερους χάρτες για Ελλάδα, τι επιλογές έχουμε τώρα εμείς με το RYE Traveler 3503 (PNA); Δηλαδή υπάρχει πρόγραμμα με χάρτες της NGI που να παίζει σ' αυτό το μηχάνημα;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το ginius driver το οποίο προς το παρόν έχει ίδιο χάρτη με το destinator και σύντομα περιμένουμε τον καινούριο
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φτιαχνει η GI ή απλά το φέρνει στην Ελλάδα; Πως είναι σε σχέση με το destinator;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! έχει κανείς το rye Traveller 4311 BT να μου πει αν είναι ξεκλείδωτο και αν μπαίνουν οι χάρτες του dest7 όπως στο 3503; ήμουν παλιός κάτοχος του 3503 και με είχε βολέψει ,δυστυχώς όμως μου το έκλεψαν προχθές και επειδή το 4311 έχει και Bluetooth προσανατολίζομαι σε αυτό..
venceremos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια...εχω και γω αυτο το μηχανακι το οποιο βγηκε τρομερη αγορα...εχω βαλει τα παντα πανω...destinator ,igo,miomap,genius κ.α...Δεν μπορω ομως να κανω κατι με garmin...Υπαρχει τετοια περιπτωση?Θα το ηθελα παρα πολυ λογω χαρτων θαλασσης και 4χ4...Αν υπαρχει καποια βοηθεια...Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και γω αυτο το μηχανακι εχω, παιζει να μου πει καποιος πως μπορω να βαλω και γω τα destinator ,igo,miomap,genius κτλ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και γω αυτο το μηχανακι εχω, παιζει να μου πει καποιος πως μπορω να βαλω και γω τα destinator ,igo,miomap,genius κτλ?

Ευχαριστω!

 

Φιλε Nerona δεν ειναι δυσκολο...ψαξε μεσα στα forum και θα βρεις ολα αυτα τα προγραμματα...απλα σιγουρεψου οτι ειναι για pna!Επειτα βαλτα ολα σε μια sd card (μεχρι 2 gb !οχι παραπανω) και μετα μεσα απο το μενου του επιλεγεις με ποιο θες να παιξεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...