Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δικο μου εχει πανω την

PDA:I900BDHI2

THΛΕΦΩΝΟ:I900DXHL1

την αφηνω?επισης ενω ελληνικο μενου κτλ δεν εχει ελληνικα το πληκτρολογιο

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω το ιδιο προβλημα με το φιλο μονο π εμενα δε μπαινει ουτε η δονηση.. :p

οτι κ να βαλω χτυπαει το εργοστασιακο που ειχε..

επισης με το gps τι θα γινει?2 φορες το χρειαστηκα και το χρησιμοποιησα και οπου να ναι με εβγαλε :p (εχω το garmin mobile xt)..

Φίλε το έκανα τελικά. Βάλε τον ήχο που θέλεις στην επιλογή "Μηνύματα-Δημιουργία SMS"... Τώρα το πρόβλημα είναι άλλο... Παρ' όλο που ανοίγω το μην και το διαβάζω δεν σταματάει να παίζει το τραγούδι, έτσι πρέπει να πάω και να βάλω "Silent Profile" μέχρι να τελειώσει και μετά να το κάνω κανονικό πάλι...

Ξέρει κανείς πως διορθώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ειπωθει πιο παλια οτι αυτο ειναι ενα bug που ακομα δεν εχει λυθει, οποτε να βαζετε μικροτερα τραγουδια. Επισης, δοκιμασες οταν παιζει να κλεισεις τον ηχο με καποιο απο τα κουμπακια που ειναι για volume? Οπως γινεται και οταν σε καλουν δλδ;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι είναι. Ο ήχος του sms πρέπει να είναι μικρός σε διάρκεια γιατί χρειάζεται να ολοκληρωθεί για να σταματήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μικρο προβλημα με το DrYAR bluetooth. Ενω λειτουργει κανονικα, οταν παω να επιλεξω που να αποθηκευσει τα αρχεια, και βαζω την αποθηκη τη μεγαλη, μου λεει το εξης:

Δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του αρχειου "η αποθ.μου". Δεν ειναι υπογεγραμμενο με αξιοπιστο πιστοποιητικο ή καποιο απο τα στοιχεια του δεν μπορει να βρεθει. Εαν το προβλημα δε λυθει, δοκιμαστε να επαναλαβετε την εγκατασταση του αρχειου ή να το επαναφερετε.

Εκανα και hard reset στην αποθηκη μονο, αλλα τιποτα. Παιζει κατι αλλο;

Να σημειωσω πως οταν συνδεω το κινητο με το πισι, μπορω μια χαρα να δω τι εχει η αποθηκη απο τον υπολογιστη, οπως και να χειριστω εκει τα αρχεια... Ξερει κανεις τιποτα;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

αν βρει δορυφορους το δικο μου δορυφορος θα γινω:mad::mad::mad::mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δοκίμασες να βάλεις το GPS Test, να βγεις σε ανοιχτό ουρανό, να τρέξεις το πρόγραμμα να βρει αυτόματα τη θύρα και να το αφήσεις μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις το GPS Test, να βγεις σε ανοιχτό ουρανό, να τρέξεις το πρόγραμμα να βρει αυτόματα τη θύρα και να το αφήσεις μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους;

Ειτε το πιστευεις ειτε οχι, εμενα το gps test δε λειτουργει μονο του. Πρεπει να βαλω και προγραμμα μαζι.

 

αν βρει δορυφορους το δικο μου δορυφορος θα γινω:mad::mad::mad::mad:

Προσεξε τι ευχεσαι, γιατι σε βλεπω να γυριζεις γυρω απο τη γη και να δινεις πληροφοριες για τα δικα μας gps... :)

Απλα χρειαζεται να κανεις δοκιμες πολλες μεταξυ rom και radio. Εγω απο χθες εκανα πανω απο 5-6 συνδυασμους μεχρι να βρω αυτο που θα το κλειδωνει σε 10". Προσπαθεια θελει απλα...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εάν γράψεις όπως γράφουμε όλοι εδώ μέσα και καταλάβουμε τι θέλεις να πεις... ίσως πάρεις την απάντηση που ζητάς!

 

Ειτε το πιστευεις ειτε οχι, εμενα το gps test δε λειτουργει μονο του. Πρεπει να βαλω και προγραμμα μαζι.

 

Δεν είναι λογικό αυτό! :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό αυτό! :confused:

Κι ομως. Αν ενεργοποιησω και το dest μαζι, μολις πιασει το dest εχει και το gps test... Καλα οχι οτι με πολυνοιαζει. Απλα σου λεω...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συγγνωμη για πριν απλα ειμαι καινοθργιοσ κ δν το παραστηρησα,βλεπω αυτο
κ μ δημιοθργηται η απωρεια αν μπορω να παιξω παιχνιδια του psp στο omnia αν ξερει καποιος ας βοη8ησει λιγο
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, μιας και φαινεσαι εμπειρος χρηστης σε αυτα, και εγω ασχετος με τις δοκιμες, μιας και εχω βρει το μαγικο μου συνδυασμο στο κινητο μου. Αυτα που προτεινεις, εχουν ολα ως κοινη βαση την ελληνικη J3 και απλα αλλαζουν τα radio. Σωστα;

ναι αλλα στο site που εγραψα υπαρχουν και πολλες αλλες ελληνικες ή αγγλικες σκετες,full,με manila

καλημερα και απο μενα στους omniakides :p παω να το παραλαβω σε λιγο να γινω και εγω ενας.δεν ξερω τι ρομ εχει κτλ αλλα ποια ειναι η καλυτερη με ποιο ραδιο?και που τις βρισκω?(κανα site σαν το xda)

υπαρχουν και δω διαφορες ρομ και οχι μονο

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=125

Εχω ενα μικρο προβλημα με το DrYAR bluetooth. Ενω λειτουργει κανονικα, οταν παω να επιλεξω που να αποθηκευσει τα αρχεια, και βαζω την αποθηκη τη μεγαλη, μου λεει το εξης:

Δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του αρχειου "η αποθ.μου". Δεν ειναι υπογεγραμμενο με αξιοπιστο πιστοποιητικο ή καποιο απο τα στοιχεια του δεν μπορει να βρεθει. Εαν το προβλημα δε λυθει, δοκιμαστε να επαναλαβετε την εγκατασταση του αρχειου ή να το επαναφερετε.

Εκανα και hard reset στην αποθηκη μονο, αλλα τιποτα. Παιζει κατι αλλο;

Να σημειωσω πως οταν συνδεω το κινητο με το πισι, μπορω μια χαρα να δω τι εχει η αποθηκη απο τον υπολογιστη, οπως και να χειριστω εκει τα αρχεια... Ξερει κανεις τιποτα;

επειδη η ρομ ειναι ελληνικη και αντι για "my storage" υπαρχει "η αποθ.μου" δημιουργουνται πολλα προβληματα με ασυμβατοτητες προγραμματων

καποιος φιλος ανεβασε μια λυση εδω

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7261&highlight=my+storage

(μηνυμα 19)

και εδω για την εγκατασταση του dryar

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6204&highlight=%E7+%E1%F0%EF%E8.%EC%EF%F5

Link to comment
Share on other sites

επειδη η ρομ ειναι ελληνικη και αντι για "my storage" υπαρχει "η αποθ.μου" δημιουργουνται πολλα προβληματα με ασυμβατοτητες προγραμματων

καποιος φιλος ανεβασε μια λυση εδω

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7261&highlight=my+storage

(μηνυμα 19)

και εδω για την εγκατασταση του dryar

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6204&highlight=%E7+%E1%F0%EF%E8.%EC%EF%F5

 

Το ειδα αυτο με τη λυση και πιο πανω, αλλα δεν εχω προγραμμα για να πειραξω τη registry. Εψαξα μηπως βρω καποιο, αλλα δεν ξερω ποιο ειναι καλο, και ετσι το παρατησα...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα αυτο με τη λυση και πιο πανω, αλλα δεν εχω προγραμμα για να πειραξω τη registry. Εψαξα μηπως βρω καποιο, αλλα δεν ξερω ποιο ειναι καλο, και ετσι το παρατησα...

 

http://www.phm.lu/Products/PocketPC/RegEdit/

κανει τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Πλενει και το αμαξι; Για εγω βαριεμαι τραγικα....

 

Λοιπον. Προς ολους οσους ειχαν το ιδιο προβλημα με εμενα, σχετικα με το bluetooth, που δεν τους αναγνωριζε το "η αποθ.μου".

Θα κανετε τις αλλαγες που λεει εδω

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7261&highlight=my+storage

Επειτα ενα soft reset, θα περασετε ξανα ολα σας τα προγραμματα, ειδικα οσα ειχατε επιλεξει να χρησιμοποιουν την "η αποθ.μου", και μετα θα μπειτε απο το προγραμμα του bluetooth, θα επιλεξετε απο τις επιλογες το φακελο που μετονομασατε και θα πηγαινουν ολα εκει. Δοκιμασμενο. Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν.

Πηγη: btw και myphone(γιατι το διαβασα και πιο πισω...)

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή γίνεται πάλι , πολύ συζήτηση για τις rom και τα radio , βασικα ένα καλό ψάξιμο στο omniacs.net και θα βρείτε τις πληροφορίες για τις rom και πως να τις εγκαταστήσετε , εγω εχω βάλει εδω και πολύ καιρο την BDHJ3 η οποία είναι unofficial ( βλέπε εγγυηση κτλ. ) και radio to DXHL2 .

Εκτος απο τα προγραμματα που εχω εγκακαταστησει τα συμπερασματα μου ειναι τα παρακάτω :

Α) Αυτονομια πολυ καλη - σχεδον 5 ημερες - με 3 ωρες μουσικη , και μιση ωρα την ημερα τηλεφωνα , επισης συνεχομενη χρηση gps πανω απο 6 ωρες ,το μονο προβλημα που εχει ειναι στην κλιμακωση της ενδειξης μπαταριας οπου μετα το 30% τελειωνει γρηγορα αλλα αυτο το ελεγχεις.

Β) GPS κλειδωνει σε μερικα sec , χωρις επιμερους προγραμματα που πιθανον να χρειαζοταν στην J2 , ομως θελει προσοχη στις ρυθμισεις του GPS γιατι αν δεν ειναι συνδεδεμενο σωστα μπορει να μην κλειδωνει , καθως και αν τα προγραμματα πλοηγησης ειναι παραπανω απο ενα , μπορει να υπαρξει το παραπανω προβλημα.

Γ) Οσον αφορα την ταχυτητα που ανοιγουν οι εφαρμογες , δεν εχω παραπονο γιατι το προηγουμενο τηλ. που ειχα ηταν ενα SE P1i -symbian και ειμαι συνηθισμενος εξαλλου με την χρηση δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεφερα και πιο πανω, αυτα ειναι ολα στατιστικα ενος χρηστη. Παντα θα γινεται λογος για τις rom και τα radio, γιατι οτι κανει σε ενα ομνια, δεν κανει σε ολα. Εγω εβαλα αυτο που εχεις, αλλα δεν λειτουργουσε με τιποτα το gps. Οποτε εκανα αλλο τεστ. Γι αυτο και ποσταρουμε το τι εχουμε ωστε να βοηθησουμε νεα ατομα.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται λιγο περιεργο γιατι δεν λειτουργησε , εμενα το δικο μου omnia ειναι το 8Gb και ειχε την ελληνικη J1 πριν βαλω την J3 , βασικα με πιο προγραμμα πλοηγησης το δοκιμασες και δεν κλειδωνε το gps ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο περιεργο. Μεχρι και τα ιδια ακριβως που εχω στο κινητο μου του περασα(γιατι αυτο που εφτιαχνα ηταν φιλου) και παλι δε λειτουργησε. Ειναι μαλλον θεμα συσκευης καθαρα. Με το dest εκανα τις δοκιμες.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρε παιδιά που έχω την BDHJ2 (ελληνική τελευτάια) rom, στην αρχή που έβαλα το DEST7 δεν κλείδωνε γρήγορα (περίπου στα 40-60sec). Έκανα τη ρύθμιση στο Εξωτερικό GPS σχετικά με θύρες και ταχύτητες υλικού που ζητάει, ανανεώνω όποτε είμαι σε WiFi το Βελτιωμένο GPS και τώρα κλειδώνει στα 10-20sec. :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο περιεργο. Μεχρι και τα ιδια ακριβως που εχω στο κινητο μου του περασα(γιατι αυτο που εφτιαχνα ηταν φιλου) και παλι δε λειτουργησε. Ειναι μαλλον θεμα συσκευης καθαρα. Με το dest εκανα τις δοκιμες.

Δεν εχω κανενα λογο να μην σε πιστεψω γιατι το Dest δεν ειναι απο τα δυσκολα προγραμματα πλοηγησης στο κλειδωμα , επισης πριν απο λιγο κοιταξα στο omniacs και δεν βρηκα το θεμα με την J3 , τωρα αυτο που λεει ο panrot με ανανεωση του A-GPS δεν χρειαστηκε να το κανω ποτε και δεν ξερω αν αυτο πρεπει να γινεται καθε φορα πριν το ανοιγμα του πλοηγου , αν πρεπει να γινεται νομιζω οτι δεν βολευει γιατι θα πρεπει να υπαρχει συνδεση wifi .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Τελικά μετά το "ξαλάφρωμα" που μου κάνανε απο το 3 μηνών asus μου:X

είχα να επιλέξω μεταξύ touch cruise kai omnia

και αύριο παίρνω ένα 8άρι 1 μήνα:D

Πέρα απο τα γενικά υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξω?

Εχει φοβηθεί το μάτι μου λίγο στο θέμα gps..

Βάση αυτοκινήτου δεν έχει το κουτί έτσι?Αν και εχω την universal του asus

Τα ενσύρματα ακουστικά του είναι καλά?

Συμβατό ασύρματο που δεν ξεσυνδέεται έχετε να προτείνετε?

Υπάρχει καλώδιο που να βγάζει έξοδο για να το συνδέω στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου (οχι usb είσοδο, αλλα το καρφάκι μαλλον 3,5)?

Αυτά για αρχή:lol:

ΥΓ εχει κανεις εγκαταστήσει το blimkeys πληκτρολόγιο που με βόλεψε στα μιο και π535 για να γράφω μηνύματα με το ένα χέρι?

 

 

Έχει απαντηθεί ήδη,απλά να προσθέσω ότι στο e-bay υπάρχει με περίπου 30-40euro βάση στήριξης για Omnia,με φόρτιση (έχει και διακόπτη επιλογής!),ενσωματωμένη ανοικτή ακρόαση (με ξεχωριστό ρυθμιστικό έντασης ήχο),έξοδο usb,έξοδο audio (με καρφάκι φυσικά!)...ΝΑΙ,όλα σε ένα και τροφοδοσία από αναπτήρα.Το παρήγγειλα και περιμένω να δω τι λέει... Μειονέκτημα: χρόνος παράδοσης 3-4 εβδομάδες...

:rolleyes:;):

 

[-το gps καλα κανεις και το φοβασαι(δεν ειναι sirf 3 με οτι αυτο συνεπαγεται

-βαση δεν εχει

-τα ακουστικα ειναι μια χαρα

-το καλωδιο με τα ακουστικα ειναι δυο κομματια (ενα απο το τηλεφωνο μεχρι το jack του και ενα αλλο κομματι με ακουστικα απο τη μια και καρφακι στην αλλη για να μπαινει στο αλλο κομματι αρα βαζεις οτι θελεις)

-τρομερο πληκτρολογιο εχω βρει το zoomkeyboard

http://www.iwindowsmobile.com/onscreen-keyboard.html

 

ευχαριστω για τις απαντήσεις, απολυτα ικανοποιητικα τα νέα:)

το πληκτρολόγιο εχει ελληνικά?

το blimkeys το έχει δοκιμασει κανείς?

αλλο υποψην για ςμς με 160 χαρακτηρες και γραψιμο με ενα χερι?

 

 

οταν η μνημη ειναι πανω απο 35-40 mb ειναι μια χαρα

(μιλαω για την μνημη στα προγραμματα)

 

εδω αντεχαμε με τα 22-24 του535:lol:

Δεν κρατιέμαι!!!!!!

 

 

 

To blimkeys το χρησιμοποιώ εγώ,όχι γιατί είναι ότι πιο εύχρηστο,ή βολεύει,αλλά γιατί έχει Ελληνικά και χωρίς unicode (άκρως σημαντικό και απαραίτητο!!!). Μειονέκτημα: Μετά τη χρήση του η συσκευή κρασάρει συνήθως μετά από λίγο,αλλά πάντα!!! Δοκιμασμένο σε 2 omnia με Ελληνική ρομ... Λύση δυστυχώς δεν έχω βρει...

:(

 

Γιατί όταν πήγαινα να το βάλω από Ρυθμίσεις-Σήμερα-Χρήση της φωτογραφίας ως φόντου, η φωτογραφία αχνοφαίνονταν από πίσω τα χρώματα δεν ήταν ζωιρά, πως να στο πω... Ενώ με το S2U2 είναι κανονικά... Προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα με το S2U2...

 

Δηλαδή από κάτω με μικρά γράματα δεν σου εμφάνιζε έναν αριθμό με ποσοστό,όπου αντιστοιχεί στη διαφάνεια και δημιουργεί αυτό που περιγράφεις;;;

Βάλε εκει απλά 0% και είσαι κομπλέ!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ζαλιστει με τις ρομ κ τα ραδιο ποια ειναι πιο καινουργια ποια ειναι επισημη ποια ειναι ελληνικη και που θα τις βρω τοσο καιρο συνιθησμενος με το xda.τελικα οκ με το gps.απο βδομαδα κανω τον δορυφορο :p φαινεται να δουλευει σωστα μονο η αυτονομια του μαλλον θα μου ειναι προβλημα ετσι οπως το βλεπω :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...