Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οφειλω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη, που πριν 2 μερες εκραζα την συσκευη ομνια.! οπως καποιοι θα ειχατε διαβασει , ειχα σοβαρο προβλημα στο κλειδωμα των δορυφορων. μετα βιας επιανε 3 μετα απο 10 λεπτα.! την ιδια μερα η συσκευη μου κολαγε οταν ανοιγα την καμερα. πηγα πισω το ομνια απο το καταστημα που το ειχα παρει, και αφου το ειχα μολις μια μερα, μου το αλαξαν αμεσως. αφου λοιπον περασα παλι το destinator, και το ετρεξα, μετα απο hard reset μου κλειδωσε 10 δορυφορους σε λιγοτερο απο 1 λεπτο..!! απο ολες της προηγουμενες συσκευες που ειχα, γενικα ειναι οτι ποιο γρηγορο εχω δει σε συσκευη.! οφειλω επεισης να ζητησω δημοσια συγνωμη απο τον φιλο 911, που δεν τον πιστεψα , οσον αφορα το κλειδωμα των δορυφορων.! εχω να πω σε αυτους που δεν δουλευει καλα το gps, να το ψαξουν λιγο, μηπως εχει προβλημα η συσκευη τους.! να τονισω οτι δεν εκανα ουδεμια εχτρα ρυθμιση, και παει σφαιρα.! μετα λοιπον απο 2 ξενυχτια και πολυ ψαξιμο, τελικα το ομνια, ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου.!! :):):)

 

Γι'αυτο ειπα οτι μπορει να θελει hard μετα απο καποια προγραμματα....

 

Οταν λες γινεται οπου θέλεις?? Μου χουν πει οτι ο 1 τροπος ειναι πατοντας τα πληκτρα κληση+αποριψη μαζι με κατι αλλο....και 1 αλλο τροπο που δεν θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οφειλω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη, που πριν 2 μερες εκραζα την συσκευη ομνια.! οπως καποιοι θα ειχατε διαβασει , ειχα σοβαρο προβλημα στο κλειδωμα των δορυφορων. μετα βιας επιανε 3 μετα απο 10 λεπτα.! την ιδια μερα η συσκευη μου κολαγε οταν ανοιγα την καμερα. πηγα πισω το ομνια απο το καταστημα που το ειχα παρει, και αφου το ειχα μολις μια μερα, μου το αλαξαν αμεσως. αφου λοιπον περασα παλι το destinator, και το ετρεξα, μετα απο hard reset μου κλειδωσε 10 δορυφορους σε λιγοτερο απο 1 λεπτο..!! απο ολες της προηγουμενες συσκευες που ειχα, γενικα ειναι οτι ποιο γρηγορο εχω δει σε συσκευη.! οφειλω επεισης να ζητησω δημοσια συγνωμη απο τον φιλο 911, που δεν τον πιστεψα , οσον αφορα το κλειδωμα των δορυφορων.! εχω να πω σε αυτους που δεν δουλευει καλα το gps, να το ψαξουν λιγο, μηπως εχει προβλημα η συσκευη τους.! να τονισω οτι δεν εκανα ουδεμια εχτρα ρυθμιση, και παει σφαιρα.! μετα λοιπον απο 2 ξενυχτια και πολυ ψαξιμο, τελικα το ομνια, ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου.!! :):):)

 

* ενας πρωην χρηστης diamond.!

 

να προσθεσω οτι η προβληματικη συσκευη, εκ πρωτης οψεως δεν φαινοταν οτι εχει προβλημα. και αν το ειχε παρει καποιος ταλαιπωρος , που δεν θα ειχε και πολυ επαφη με συσκευες wm, δεν θα εβγαζε ακρη. αρχιζω να πιστευω οτι τελικα, ισως καποια παρτιδα συσκευων, να αντιμετωπιζει προβλημα με την ληψη σηματος δορυφορων. δεν ειναι τυχαιο οτι το ομνια που εχω τωρα, σε σχεση με tytn ii, mio, kai diamond που ειχα, κλειδωνει οχι απλος γρηγορα τους δορυφορους. ακριβως στο ιδιο σημειο στο σπιτι μου, με diamond κλειδωνα 6 δορυφορους σε 2 λεπτα, και με το ομνια, 10 δορυφορους σε 30 δευτερα.!! απιστευτο..!!:D

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βαλω την καινουργια επισιμη ρομ, zhj1 και μολις τρεχω το αρχειο μου λεει, εσφαλμενη εκδοση λογισμικου. τι παει στραβα? καποιος να βοηθησει ? :)

 

αυτη η ρομ ειναι για αναβαθμιση ομνια με σιγκαπουρης ή αγγλικη ρομ,

αν εχεις ελληνικη ρομ δεν μπαινει ετσι θελει κατι αλλο πριν

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΜ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΑΓΓΛΙΚΗ ΡΟΜ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

δεν πηρα καμια απαντηση για το abote flash player. ξερει κανεις που μπορω να το βρω για να βλεπω βιντεο και να ακουω ραδιο μεσο ιντερνετ?

 

εδω πληροφοριες

http://www.adobe.com/products/flashplayer_pocketpc/downloads/player.html

 

και εδω το κατεβαζεις

http://download.macromedia.com/pub/flash/devices/pocket_pc/installers/fp7_ppc_en.cab

Link to comment
Share on other sites

και πολυ καλα θα κανεις(το ιδιο εκανα και γω)

 

το ιδιο εκανα και εγω ξεκινησα να φορτιζω με την πρωτη φορα που μου εβγαλε χαμηλη μπαταρια μου πηρε λιγοτερο απο 5 ωρες για να γορτιση να γινει δηλ το λαμπατι πρασινο απο κοκκινο επισης το εβαλα να φορτιζει κλειστο

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο ειπα οτι μπορει να θελει hard μετα απο καποια προγραμματα....

 

Οταν λες γινεται οπου θέλεις?? Μου χουν πει οτι ο 1 τροπος ειναι πατοντας τα πληκτρα κληση+αποριψη μαζι με κατι αλλο....και 1 αλλο τροπο που δεν θυμαμαι..

 

υπηρχε προβλημα και το εκανε

ΜΕ ΤΟ HARD RESET ΣΒΗΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Link to comment
Share on other sites

δεν πηρα καμια απαντηση για το abote flash player. ξερει κανεις που μπορω να το βρω για να βλεπω βιντεο και να ακουω ραδιο μεσο ιντερνετ?

 

αν εννοεις adobe flash player ψαξε στο site αdobe να βρεις την εκδοση για κινητα

Link to comment
Share on other sites

Μου χουν πει οτι ο 1 τροπος ειναι πατοντας τα πληκτρα κληση+αποριψη μαζι με κατι αλλο....και 1 αλλο τροπο που δεν θυμαμαι..

 

πληρ. εδω (για τους δυο τροπους)

http://www.hardreset.eu/samsung_i900_omnia_hard_reset_soft_reset_en.html

Link to comment
Share on other sites

αυτη η ρομ ειναι για αναβαθμιση ομνια με σιγκαπουρης ή αγγλικη ρομ,

αν εχεις ελληνικη ρομ δεν μπαινει ετσι θελει κατι αλλο πριν

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΜ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΑΓΓΛΙΚΗ ΡΟΜ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ

 

την ελληνικη ρομ εχω, απλα ειδα ενα ποστ που ελεγε ο matrix, οτι και ελληνικη ρομ να εχουμε, δεν θα αντιμετωπισουμε προβλημα. :O

καταρχην, η αγγλικη ρομ σε συνδυασμο με την καινουργια, zhj1 εχει αρκετη διαφορα απο την ελληνικη? αν καποιος ξερει εκτος απο την μεγαλυτερη διαρκεια της μπαταριας, φτιαχνει καθολου και την καμερα? ισως λιγο καλυτερο framerate ? :O

ποια εκδοση αγγλικης ρομ ειναι η ποιο καινουργια?

Link to comment
Share on other sites

την ελληνικη ρομ εχω, απλα ειδα ενα ποστ που ελεγε ο matrix, οτι και ελληνικη ρομ να εχουμε, δεν θα αντιμετωπισουμε προβλημα. :O

καταρχην, η αγγλικη ρομ σε συνδυασμο με την καινουργια, zhj1 εχει αρκετη διαφορα απο την ελληνικη? αν καποιος ξερει εκτος απο την μεγαλυτερη διαρκεια της μπαταριας, φτιαχνει καθολου και την καμερα? ισως λιγο καλυτερο framerate ? :O

ποια εκδοση αγγλικης ρομ ειναι η ποιο καινουργια?

 

πας εδω

http://www.samsungmobile.com/promotion/omnia/index.jsp

διαλεγεις σιγκαπουρη +τσεκαρεις κουτακι+ πατας enter

κατεβαζεις τη ρομ

 

η τελευταια ειναι η

i900DZHJ1_updater_xp.EXE

Link to comment
Share on other sites

πας εδω

http://www.samsungmobile.com/promotion/omnia/index.jsp

διαλεγεις σιγκαπουρη +τσεκαρεις κουτακι+ πατας enter

κατεβαζεις τη ρομ

 

η τελευταια ειναι η

i900DZHJ1_updater_xp.EXE

 

αυτο λεω.! το εκανα αυτο ακριβως οπως μου λες, και οταν τσεκαρει την συσκευη, μου λεει οτι ειναι λαθος το λογισμικο. τι ενοει ? τι να κανω? εχω μποκαρει πλεον.! :( δηλαδη την ρομ την εχω ηδη κατεβασει, αλλα οταν παει να την τρεξει μου λεει "λαθος λογισμικο"

Link to comment
Share on other sites

τελειωσε η δευτερη φορτιση του κινητου και παλι σε λιγοτερο απο 5 ωρες με ελληνικη ρομ
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω.! το εκανα αυτο ακριβως οπως μου λες, και οταν τσεκαρει την συσκευη, μου λεει οτι ειναι λαθος το λογισμικο. τι ενοει ? τι να κανω? εχω μποκαρει πλεον.! :( δηλαδη την ρομ την εχω ηδη κατεβασει, αλλα οταν παει να την τρεξει μου λεει "λαθος λογισμικο"

 

σου εγραψα τον τροπο που κατεβαινει οχι τον τροπο που μπαινει σε ενα ελληνικο ομνια

αν δεν σε πειραζει που ετσι ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΥΣΗ ακολουθησε τις οδηγιες εδω

http://www.omniacs.net/showthread.php?t=25

 

* Press the 'dial' key to the left of the optical pad to bring up the dialer

* With the onscreen keypad input *#1546792*#

* Select 'Preconfiguration'

* Enter code *#81230*# and select OK

* Select 'Singapore', with the default Operator

* Accept this, DEVICE WILL HARD RESET

* Run update, and all should be well.

Link to comment
Share on other sites

σου εγραψα τον τροπο που κατεβαινει οχι τον τροπο που μπαινει σε ενα ελληνικο ομνια

αν δεν σε πειραζει που ετσι ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΥΣΗ ακολουθησε τις οδηγιες εδω

http://www.omniacs.net/showthread.php?t=25

 

* Press the 'dial' key to the left of the optical pad to bring up the dialer

* With the onscreen keypad input *#1546792*#

* Select 'Preconfiguration'

* Enter code *#81230*# and select OK

* Select 'Singapore', with the default Operator

* Accept this, DEVICE WILL HARD RESET

* Run update, and all should be well.

 

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ.! το λινκ με τις οδηγιες που μου εστειλες, το διαβαζω?, ι ειναι οκ, με τις οδηγιες που μου εχεις κανεις ποστ απλως? δηλαδη πρωτα θα κανω hard reset με ρυθμισεις σιγκαπουρης, και μετα θα περασω την αναβαθμιση? και κατι τελευταιο αν ξερεις. εκτος απο την μεγαλυτερη αυτονομια της μπαταριας, γνωριζεις αν φτιαχνει και κατι στην καμερα?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

σου εγραψα τον τροπο που κατεβαινει οχι τον τροπο που μπαινει σε ενα ελληνικο ομνια

αν δεν σε πειραζει που ετσι ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΥΣΗ ακολουθησε τις οδηγιες εδω

http://www.omniacs.net/showthread.php?t=25

 

* Press the 'dial' key to the left of the optical pad to bring up the dialer

* With the onscreen keypad input *#1546792*#

* Select 'Preconfiguration'

* Enter code *#81230*# and select OK

* Select 'Singapore', with the default Operator

* Accept this, DEVICE WILL HARD RESET

* Run update, and all should be well.

 

το εκανα ετσι ακριβως, μου εκανε hard reset, εχει αλαξει οντως σε signapor, αλλα εξακολουθει να μου λεει λαθος λογισμικο και να μην μου περναει την αναβαθμιση.!! ρε παιδια καμια βοηθεια κανεις?? τι παει στραβα???

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αμα κανω hard reset ποια ΡΟΜ θα χει μετα?? αυτη που ειχε πριν το hard reset η αυτη που ειχε οταν το αγορασα??

 

To hard reset επαναφέρει τις αρχικές ρυθμίσεις της ROM που φοράς τώρα... δεν αλλάζει αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σου εγραψα τον τροπο που κατεβαινει οχι τον τροπο που μπαινει σε ενα ελληνικο ομνια

αν δεν σε πειραζει που ετσι ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΥΣΗ ακολουθησε τις οδηγιες εδω

http://www.omniacs.net/showthread.php?t=25

 

* Press the 'dial' key to the left of the optical pad to bring up the dialer

* With the onscreen keypad input *#1546792*#

* Select 'Preconfiguration'

* Enter code *#81230*# and select OK

* Select 'Singapore', with the default Operator

* Accept this, DEVICE WILL HARD RESET

* Run update, and all should be well.

 

οτι γραφει απο πανω, τα εκανα ακριβως.! εγινε HARD RESET, αλλα οταν παω να περασω την καινουργια ρομ, εξακολουθει να μου πεταει μυνημα, λαθος λογισμικο.!!!! υπαρχει τροπος να την περασω η οχι.? παιδια αν ξερει καποιος ασ βοηθηση please, γιατι εχω μεινη στην μεση , και δεν ξερω τι να κανω.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ.! το λινκ με τις οδηγιες που μου εστειλες, το διαβαζω?, ι ειναι οκ, με τις οδηγιες που μου εχεις κανεις ποστ απλως? δηλαδη πρωτα θα κανω hard reset με ρυθμισεις σιγκαπουρης, και μετα θα περασω την αναβαθμιση? και κατι τελευταιο αν ξερεις. εκτος απο την μεγαλυτερη αυτονομια της μπαταριας, γνωριζεις αν φτιαχνει και κατι στην καμερα?

ευχαριστω.

 

δεν εχω κανει αλλαγη ρομ επειδη δε θελω να χασω την εγγυηση

και γιαυτο σου δινω link οπου υπαρχουν οδηγιες για την αλλαγη που θελεις και δε σου δινω εγω οδηγιες

 

η υποθεση θελει διαβασμα

http://www.omniacs.net/forumdisplay.php?f=9

http://www.omniacs.net/showthread.php?t=250

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ξέρει κανείς πως μπορώ να εγκαταστήσω παιχνίδια για το ΟΜΝΙΑ, που έχουν κατάληξη jar???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ξέρει κανείς πως μπορώ να εγκαταστήσω παιχνίδια για το ΟΜΝΙΑ, που έχουν κατάληξη jar???

 

τα αποθηκευεις στην καρτα και μετα πας

εναρξη/προγραμματα/java και αφου τα βρεις τα τρεχεις απο εκει

Link to comment
Share on other sites

τα αποθηκευεις στην καρτα και μετα πας

εναρξη/προγραμματα/java και αφου τα βρεις τα τρεχεις απο εκει

 

Τα βάζω σε ένα φάκελλο στην αποθήκη μου, αλλά όταν ανοίγω το java μου βγάζει καμμία εγκατεστημένη εφαρμογή.. και δεν έχι μενου να μπορέσω να βρω το πρόγραμμα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζω σε ένα φάκελλο στην αποθήκη μου, αλλά όταν ανοίγω το java μου βγάζει καμμία εγκατεστημένη εφαρμογή.. και δεν έχι μενου να μπορέσω να βρω το πρόγραμμα.....

 

Υπ όψη αν πάω να το τρέξω να το κάνω εγκατάσταση μου βγάζει ένα μήνυμα:

Αποτυχία ελέγχου JAD errno=906 Μη έγκυρος περιγραφέας

Link to comment
Share on other sites

Υπ όψη αν πάω να το τρέξω να το κάνω εγκατάσταση μου βγάζει ένα μήνυμα:

Αποτυχία ελέγχου JAD errno=906 Μη έγκυρος περιγραφέας

 

για να τρεξει ενα αρχειο jar πρεπει να εχεις μαζι του και το jad με το ιδιο ονομα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γίνεται με το bluetooth???

Εγκατέστησα το πρόγραμμα DrYAR για να αποθηκεύονται τα αρχεία που μου στέλνουν στην storage card αλλά και πάλι πηγαίνουν στο my device.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...