Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Τι πρόγραμμα μετάφρασης ψάχνεις ακριβώς; Υπάρχει ξεχωριστός χώρος όπου συζητάμε για Windows Mobile Software. Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Lingvosoft Talking Dictionary OR SlovoEd ?

 

τα ξέρει κανένας.?

αν ναι μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες ?

για ελληνογαλλικο ενδιαφέρομαι

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όπως προείπα, υπάρχει διαφορετικός χώρος στον οποίο μιλάμε για software θέματα. Ας μην βγαίνουμε off topic παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας!

 

Ζητω προκαταβιλικα συγνωμη αν εχει αναφερθει ποιο πισω αυτο που θα σας ζητησω.

 

Εχει γρατζουνιστει ενοχλητικα η οθονη του ΜΝΙΑ μου και θελω να τηνα αλλαξω.

Ειχα διαβαζει σε καποιο αλλο forumοτι μπορει κανεις ν αλλαξει την οθονη και ταυτοχρονα να βελτιωθει η ευαισθισια της.

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ μπορειτε να μου δωσετε βοηθεια στο πως και που και με ποιο τροπο μπορω να πετυχω κατι τετοιο?

 

περιμενω νεα σας έδω ή στο loykas7@otenet.gr

 

χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είμαι στο PC μου να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες αλλά αν διαβάσεις εδώ στο forum πιο πίσω θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας!

Εχει γρατζουνιστει ενοχλητικα η οθονη του ΜΝΙΑ μου και θελω να τηνα αλλαξω.

Ειχα διαβαζει σε καποιο αλλο forumοτι μπορει κανεις ν αλλαξει την οθονη και ταυτοχρονα να βελτιωθει η ευαισθισια της.

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ μπορειτε να μου δωσετε βοηθεια στο πως και που και με ποιο τροπο μπορω να πετυχω κατι τετοιο?

Γεμάτο το ebay από digitizers (το υλικό μπροστά από την οθόνη που την κανει toutch). Αυτό γρατσουνιστηκε..

 

Κανε κλικ εδώ

Αν δεν εχεις ασχοληθεί με ebay μην το φοβάσαι για μικροσυναλαγές (φτηνοδουλιες). Ετσι ημουν και εγώ μεχρι που πήρα μια ανταλλακτική οθονη netbook στα μισα χρήματα από οτι στην Ελλάδα.

 

Aπλά θελει paypal το οποίο θελει πιστωτική. Το paypal σου επιτρεπει να ΜΗΝ δινεις την πιστοτική σου σε τριτους (παρεμβαίνει το paypal)..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Γεμάτο το ebay από digitizers (το υλικό μπροστά από την οθόνη που την κανει toutch). Αυτό γρατσουνιστηκε..

 

Κανε κλικ εδώ

Αν δεν εχεις ασχοληθεί με ebay μην το φοβάσαι για μικροσυναλαγές (φτηνοδουλιες). Ετσι ημουν και εγώ μεχρι που πήρα μια ανταλλακτική οθονη netbook στα μισα χρήματα από οτι στην Ελλάδα.

 

Aπλά θελει paypal το οποίο θελει πιστωτική. Το paypal σου επιτρεπει να ΜΗΝ δινεις την πιστοτική σου σε τριτους (παρεμβαίνει το paypal)..

 

Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

 

Αποριες...:

 

1-ποιος θα το τοποθετηση αν το παραλαβω?

 

2-μπορεις να βοηθησεις κι εδω...?

 

3-ποιο απ ολα να παραγγειλω?

 

φιλικα Λουκας

Edited by COCOMAT
Link to comment
Share on other sites

1. Εσύ.. Κάθε άλλη λύση θα στιχίσει (από 30€ σε μαγαζάκι έως.. 130€ στην αντιπροσωπία) :lol: Βρες κανα φιλο που πιάνουν τα χέρια του αν δεν μπορεις εσύ.

2. Ειμαι μακρυά για να σε βοηθήσω. ;) Στο Internet θα βρεις οδηγούς αποσυρναμολόγισης, ίσως και στο ebay να έχει εικόνες σε κάποια από αυτά.

3. Το φτηνότερο με τα μεταφορικά. Κάποιο μπορεί να ειναι πιο φτηνό, αλλά τα μεταφορικά του πιο ακριβά, το συνολο μετράει. Οσο για ποιότητα, αυτά είναι λαχείο, δεν υπάρχει ασφαλής τρόπος να ξέρεις πιο και αν ειναι πιο καλό. Μην περιμένεις καλύτερο touch, το ίδιο. Αν και πολλοί λενε ότι βελτειώνεται, δεν ξέρω δεν εχω αλλάξει.. Απλά με 10€ με μεταφορικά δεν θα βλέπεις την γρατσουνιά αν το αλλάξεις μονος. Αν αξιζει τα δίνεις και το αλλάζεις, αλλιώς άφησέ το όπως το έχεις ή δώστο σε καποιο μαγαζί να στο φτιάξει. Στο κέντρο Αθηνας εχει αρκετά περις ομόνοιας πατησίων κτλ. Το 9volto αν υπάρχει νομιζω στο πειραιά κανει τετοιες δουλειες. Δοκίμασε και κανα γερμανό και πές του θα σου φέρω εγώ το ανταλλακτικό, ποσο θελεις για τα περαστικά. Γενικά μπορούν όλοι οι τεχνικοί κινητών να αλλάξουν ένα digitizer πιστευω..

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Βρές απο το google για omnia deassembly και κάνε το μόνος σου..

Εγώ που δεν είμαι και ο πρώτος μάστορας και δεν είχα κάνει κάτι αντίστοιχο,το κατάφερα ευκολα σχετικά.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεος στο forum (σαν ποστερ), αν και το παρακολουθουσα συχνα (κυριως το myDevices) σκεφτηκα να κανω επιτελους account και να σας ενοχλησω λιγο :P

 

Ψαχνω λοιπον να αγορασω κινητο και κατεληξα σε 2-3.

Εφτασα σε σημειο να εχω 2-3 επιλογες (το i900 ή το Nokia (5800ή 5530) )

 

Θελω να ρωτησω λοιπον, ειναι το wm6.1 καλη πλατφορμα για applications, games κτλ? (συγκρινοντας το με το Symbian (αν γινεται γιατι ειμαι και λιγο ασχετος :P))

Υπαρχει περιπτωση να παρει αναβαθμηση σε wm7? Αν ναι θα στηχισει? Ειναι γενικος, ευχρηστο ή αλλο ενα κινητο που κανει οτι του ειπε ο κατασκευαστεις του?

Τελος, το "touch" του αξιζει? (transitions κτλ)

 

Ευχαριστω και σορρυ για το μικρο "wall-text"

 

ps: εχω τις αμφιβολιες μου γιατι ειδα καποια review του τυπου :

http://gizmodo.com/5043789/samsung-omnia-isnt-going-to-kill-ianything

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@linkinpark4175:

Για τέτοιες συζητήσεις απευθυνόμαστε αποκλειστικά στους Διαξιφισμούς.

 

Καλώς ήρθες. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ok sorry,

Εγω 2-3 απαντησεις ηθελα, κυριως αμα θα μπορεσει να παρει wm7 (τουλαχιστον με αυτη η ερωτηση δεν νομιζω, να χρειαστει να απευθυνω στους διαξιφισμους)

 

thanks, lp4175

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!!!

 

Θα σας ενοχλησω με pm;)

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν υπάρχει λόγος να στέλνεις pm. Καλύτερα εδώ μέσα μιας και μπορεί να έχουν και άλλοι τις απορίες σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!εχει αλλαξει κανεις σας ρομ στο κινητο?θελω λιγο να πειραματιστω με τη συσκευη αλλα σε αυτο το ομνιακς διαβαζω σημεια και τερατα...αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος...εχω μπερδευτει.επισης υπαρχει και κινδυνος λενε για να καταστραφει το κινητο..αξιζει να προβω σε αλλαγη ρομ η δεν θα δω και μεγαλες διαφορες?εν το μεταξυ εχω γουιντος 7 και εκει λενε ειναι χειροτερα τα πραγματα..εχει κανενας σας κανενα απλο γουοκθρου??

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τόσο στο omniacs.net όσο και στο bytheway.gr θα βρεις αναλυτικότατες πληροφορίες για αυτό που ζητάς. Αυτά βέβαια έχουν απαντηθεί και εδώ. Θα χρειαστεί εντούτοις να ανατρέξεις σε παλαιότερες σελίδες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!εχει αλλαξει κανεις σας ρομ στο κινητο?θελω λιγο να πειραματιστω με τη συσκευη αλλα σε αυτο το ομνιακς διαβαζω σημεια και τερατα...αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος...εχω μπερδευτει.επισης υπαρχει και κινδυνος λενε για να καταστραφει το κινητο..αξιζει να προβω σε αλλαγη ρομ η δεν θα δω και μεγαλες διαφορες?εν το μεταξυ εχω γουιντος 7 και εκει λενε ειναι χειροτερα τα πραγματα..εχει κανενας σας κανενα απλο γουοκθρου??

 

Το ιδανικό είναι να βρεις ένα pc που να έχει περασμένα τα windows xp.Εκεί θα εγκαταστήσεις τους drivers της συσκευής και έπειτα θα περάσεις την ρομ που θες.Είναι ΠΟΛΥ έυκολο αρκεί να διαβάσεις τα βήματα που γράφουν για αλλαγή ρομ!Ούτε σημεία ούτε τέρατα! ;)

 

Αν ΔΕΝ έχεις ΧΡ τότε φτιάξε ένα partition στον υπάρχοντα υπολογιστή σου ώστε να έχεις και τα 2 λειτουργικά!

 

Για να σε βοηθήσω να περιορίσεις τις επιλογές σου σε roms και radio:

ROMS

-καλύτερη ελληνική 133ΜΒ από omniacs.net

-καλύτερη ελληνική από bytheway.gr (έχει 3 εκδόσεις εκεί που σου λεει ποιες είναι οι διαφορές τους και ανάλογα βάζεις)

-ρομ για ομνια 2 τροποποιημένη για ομνια 1 (του Kouanchai),η οποία από ότι λένε παίζει να είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί ΣΥΝΟΛΙΚΑ!

 

RADIOS

-XBIC1

-PUJA1

Με ένα από αυτά είσαι καλυμμένος!

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Κάνε έναν από τους παραπάνω συνδυασμούς και ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ θα απογοητευτείς!Η εκγατάσταση τους είναι γύρω στα 10'-20' το πολύ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΗΝ ΡΟΜ ΧΧΗΙ4 ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟΤΕΡΗ Κ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Κ ΑΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ?

 

ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΠΕΙΣ Κ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΧΗΙ4 ΓΙΑ Ο ΟΜΝΙΑ ΤΟ ΕΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

Επίσης θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους..

Μπορεί να μου πειν κάποιος που να πάω το omnia μου για service???

 

Χθες το ειχα στην φόρτιση και έπεσε στο πάτωμα από κάποιο ύψος.. Από τότε δεν αναγνωρίζει το φορτιστή, ούτε τα ακουστικά γιατί το βύσμα δεν κάνει σωστή επαφή.. Μόνο αν το σπρώξω προς τα πάνω με δύναμη το αναγνωρίζει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους..

Μπορεί να μου πειν κάποιος που να πάω το omnia μου για service???

 

Χθες το ειχα στην φόρτιση και έπεσε στο πάτωμα από κάποιο ύψος.. Από τότε δεν αναγνωρίζει το φορτιστή, ούτε τα ακουστικά γιατί το βύσμα δεν κάνει σωστή επαφή.. Μόνο αν το σπρώξω προς τα πάνω με δύναμη το αναγνωρίζει..

 

Τράβα το στον πάροχο από όπου το αγόρασες... Γερμανός, Wind, Voda νομίζω θα στο φτιάξουν τζάμπα... Αν το πήρες από εξωτερικό, δεν έχω ιδέα... Αν δεν υπάρχει βλάβη και π.χ έχει πάει το βύσμα πιό μέσα στην χειρότερη το ανοίγεις μόνος σου και το φτιάχνεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Samsung i900 OMNIA με Windows mobile 6.1. Αυτό το κινητό το πήρα επειδή έχει 5mp camera, wifi, gps και γενικά με καλύπτει με αυτά που προσφέρει. Το πρόβλημά μου είναι ότι τα Windows mobile δε μου είναι ΚΑΘΟΛΟΥ εύχρηστα για το λόγο ότι ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιώ συνέχεια τη γραφίδα δηλαδή ούτε sms δε με βολεύει να στέλνω :O. Έψαξα λοιπόν και βρήκα κάποια προγραμματάκια τα οποία υποτίθεται ότι θα μου λύσουν όλη αυτή τη δυσαρέσκεια με το τηλέφωνο. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος εγγυημένα κάποιο πρόγραμμα που να λειτουργεί άψογα σε αυτό το κινητό. Δηλαδή να μπορώ να το χρησιμοποιήσω ΜΟΝΟ με τα δάχτυλα και να μη κολλάει τόσο... γιατί τα windows mobile κολλάνε κακά τα ψέματα. Επίσης αν μπορώ να σβήσω τα windows και να περάσω κάποιο άλλο OS στο κινητό. Δε με ενδιαφέρει αν χάσω την εγγύηση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει?

εχω παρει προσφατα και εγω το κινητο και θελω να περασω καποια αρχεια sis/sisx

με ποιον τροπο τα εγκαταστειω?το μονο που εχω κανει προς το παρων ειναι να τα αντιγραφω στην καρτα αποθηκευσης :lol: και οταν παταω να μου λεει δεν υπαρχει εφαρμογη που να σχετιζετε με το αρχειο.

χρειαζετε να εγκαταστισς καποιο προγραμμα?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει?

εχω παρει προσφατα και εγω το κινητο και θελω να περασω καποια αρχεια sis/sisx

με ποιον τροπο τα εγκαταστειω?το μονο που εχω κανει προς το παρων ειναι να τα αντιγραφω στην καρτα αποθηκευσης :lol: και οταν παταω να μου λεει δεν υπαρχει εφαρμογη που να σχετιζετε με το αρχειο.

χρειαζετε να εγκαταστισς καποιο προγραμμα?

ευχαριστω.

 

και πολυ σωστα δεν τα αναγνωριζει τι σχεσει έχουν οι εφαρμογες για symbian με windows κινητό

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...