Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν με βοηθάει επειδή δεν έχω περάσει Ελληνική ROM, δεν έχω το Destinator αλλά έχω το Garmin και έχω ήδη δοκιμάσει να αλλάξω τις ρυθμίσεις που λες και πάλι τίποτα. Δεν είναι ότι δεν βρίσκει δορυφόρους με το πρόγραμμα αλλά δεν βρίσκει γενικά.. ούτε η κάμερα πχ..

 

Παρακαλώ φίλε μου,αλλά με τα Garmin και miomap2008 ΔΕΝ έχω δυνατότητα επιλογής ρυθμίσεων στα μενού τους΄(πλην του να συμφωνήσω με την προτεινόμενη com στο Garmin)!!! Έχω τέτοιες επιλογές στα Destinator7,miomap V3.3 και στο Igo8.3, όπου και βάση αυτών και σε συνδυασμό πάντα με τις σχετικές ρυθμίσεις της συσκευής λειτουργούν άψογα και τα GarminXT και miomap2008 !!!

Τελευταία σου θαρρώ ελπίδα πλην service,είναι να δοκιμάσεις με το GPStest προγραμματάκι, αν o δέκτης σου είναι ΟΚ!

Επιπλέον θεωρώ δεδομένο ότι όταν τεστάρεις τη λήψη GPS έχεις και το δέκτη GSM ανοικτό (στο Όμνια είναι απαραίτητο,να υπάρχει Sim,ο δέκτης ανοικτός (Phone ON) και έστω να ζητάει κωδικό PIN->όπου έστω επιλέγουμε άκυρο για να το λειτουργήσουμε ως PDA & GPS).

Από περιέργεια,δεν σου λειτούργησε ποτέ το GPS,ή ξαφνικά σταμάτησες να έχεις λήψη;;; :cry::cry::cry:

 

EDIT: Όταν τρέχεις το Garmin στην κεντρική οθόνη επιλογών,μετά την αποδοχή των όρων χρήσης,πάνω αριστερά τι συμβολάκι βλέπεις;;; Κάτι γραμμούλες σαν σήμα,ή ένα μικρό παραλληλόγραμμο κιτρινωπό κουτάκι;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2 θεματακια απο μενα , αν μπορει καποιος να βοηθησει...

1. Ενω διαβασα το ποστ 3660 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195853&highlight=streaming&page=244, δε μπορω να κανω με τιποτα το Ομνια να δει καποιο δισκο του πι σι...Τα εκανα κατα γραμμα, εχω βαλει κωδικο στο πι σι, εκανα κοινη χρηση σε ενα δισκο, ανοιγω ασυρματο δικτυο, κανω μαπ ντραιβ, βλεπει το πισι, βαζω ονομα και κωδικο και....αποτυχια! Τι μπορει να φταιει???

2.Τρωει κολλημα σε streaming video απο το νετ...Δεν εννοω βιντεακια του youtube, αλλα καθαρα streaming video. Χρησιμοποιω τον οριτζιναλ οπερα, και εχω βαλει και TCMP ...Κολλαει οταν παω να παιξω κατι τετοιο και θελει ρισετ. Καμια λυση και για αυτο?

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας!

 

Καμια απαντηση γι αυτο???

Link to comment
Share on other sites

το gps που εχω στο ομνια ειναι το garmin αλλα δεν μου αρεσει καθολου βρισκει οτι να ειναι αλλου ειμαι αλλου λεει αυτο μπερδευεται και σκεφτομαι να βαλω το destinator 7 μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλο. μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να το καταβεσω;;
Link to comment
Share on other sites

Καμια απαντηση γι αυτο???

 

Για το πρώτο δεν γνωρίζω, για το δεύτερο κατέβασε τον browser Skyfire http://www.skyfire.com/ και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με streaming videos ή με σελίδες γενικότερα!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια,δεν σου λειτούργησε ποτέ το GPS,ή ξαφνικά σταμάτησες να έχεις λήψη;;; :cry::cry::cry:

 

EDIT: Όταν τρέχεις το Garmin στην κεντρική οθόνη επιλογών,μετά την αποδοχή των όρων χρήσης,πάνω αριστερά τι συμβολάκι βλέπεις;;; Κάτι γραμμούλες σαν σήμα,ή ένα μικρό παραλληλόγραμμο κιτρινωπό κουτάκι;;;

 

Γραμμές μου δείχνει.. όμως πάντα άδειες γιατί δε βρίσκει κανέναν δορυφόρο όχι επειδή απλά δεν κλείδωσε. Το κινητό το έχω 5-6 μέρες μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν λειτουργούσε πιο πριν το Gps.. Στο google map αν πατήσεις menu έχει επιλογή Use GPS στο δικό μου είναι ανενεργή αυτή η επιλογή (γκρι).. :(

Link to comment
Share on other sites

γεια κ χαρα στο φορουμ

 

θελω να ζητησω συγνωμη επειδη στο πρωτο μ μηνυμα εγραψα με greeklish που ειναι λα8οσ

 

η ερωτηση πουθελς να κανω ειναι οτι εχω παρει το ομνια με επιδοτηση απο τη vodafone κ εχει το δικο τησ λογισμικο

 

σε αυτη την περιπτωση μπορω να αλλακσω λογισμικο με τν τροπο που εχουν γραψει στισ προηγουμενεσ σελιδεσ???

 

ευχαριστω εκ των προτερων:):):)

Link to comment
Share on other sites

Γραμμές μου δείχνει.. όμως πάντα άδειες γιατί δε βρίσκει κανέναν δορυφόρο όχι επειδή απλά δεν κλείδωσε. Το κινητό το έχω 5-6 μέρες μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν λειτουργούσε πιο πριν το Gps.. Στο google map αν πατήσεις menu έχει επιλογή Use GPS στο δικό μου είναι ανενεργή αυτή η επιλογή (γκρι).. :(

 

To έχεις αφήσει αρκετή ώρα σε εξωτερικό χώρο,ώστε να προλάβει να κλειδώσει?Στις ρυθμίσεις υπάρχει η εφαρμογή enhanced gps που κατεβάζει την εφημερίδα των δορυφόρων για πιο γρήγορο κλείδωμα.Eνδεχομένως να αργεί να σου κλειδώσει,επειδή η συσκευή σου έχει παλιά έκδοση radio.Η κάρτα sim πάντως δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει.Αρκεί να είναι ανοιχτό το phone.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το φορουμ

 

ρε παιδια στην εκδοση του κινητου μ λεει

 

BDHH4/NVHH2

 

ειναι καλη η να την αλλαξω???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γραμμές μου δείχνει.. όμως πάντα άδειες γιατί δε βρίσκει κανέναν δορυφόρο όχι επειδή απλά δεν κλείδωσε. Το κινητό το έχω 5-6 μέρες μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν λειτουργούσε πιο πριν το Gps.. Στο google map αν πατήσεις menu έχει επιλογή Use GPS στο δικό μου είναι ανενεργή αυτή η επιλογή (γκρι).. :(

 

 

Χμμμ... ως ορθά υπέθεσα με αυτά που προσπαθείς ΔΕΝ έχεις και πολλές πιθανότητες να κάνεις σωστά διάγνωση!!! Αυτά που αναφέρεις έστω εώς εδώ είναι αντικρουόμενα μεταξύ τους!!!

Η απάντηση που έδωσες για το Garmin υποδηλώνει ότι η συσκευή σου έχει ενεργό το δέκτη GPS και αναγνωρίζετε από το πρόγραμμα.Σωστά ανέφερες ότι οι μαύρες μπάρες δεν δείχνουν σήμα δορυφόρων-θα έπρεπε έστω και μία να είναι κόκκινη εσωτερικά για να έχεις λήψη-πράσινες γίνοντε μόνο όταν κλειδώνει.

Η περιγραφή από το Google Maps όμως που έγραψες, δείχνει αντιθέτως ότι το πρόγραμμα ΔΕΝ επικοινωνεί με τη βαθμίδα του δέκτη GPS,ή ότι αυτός είναι OFF και καλά κάνει και δεν επικοινωνεί (θεωρώ επίσης ότι στα options->GPS Settings έχει επιλεχθεί το "Managed by Windows"). Τι από τα δύο ισχύει???

Εξακολουθώ να θεωρώ ότι κάτι πιο απλό συμβαίνει,αλλά όπως σου είπα αν δεν βάλεις πρόγραμμα (πχ Dest7,iGO8,GPStest,κλπ) στο οποίο να έχεις δυνατότητα ελέγχου και ρυθμίσεων,δεν θα καταλάβεις τι φταίει και γιατί!!! Επιπλέον εξασφάλισε (το ξαναγράφω!!! ) ότι στο μενού ρυθμίσεων GPS της συσκευής σου η αυτόματη διαχείρηση GPS είναι επιλεγμένη/τικαρισμένη!!!

Εναλλακτικά σενάρια; 1.Hard Reset, 2.Αλλαγή ROM+Radio, 3.αν πιάνουν τα χεράκια σου,μπορώ να σου στείλω το service manual του Omnia,ώστε αν όντως δεν έχεις λήψη, να ελέγξεις αν το εσωτερικό φις της σύνδεσης της κεραίας GPS στην πλακέτα είναι στη θέση του,ή έχει απασφαλιστεί από κάποιο χτύπημα εφόσον το εργαλείο είναι 2ο χέρι και 4.SERVICE by Omnitech or Smartek... :X:(:X

 

 

Προς bbbb: "Η κάρτα sim πάντως δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει.Αρκεί να είναι ανοιχτό το phone. "

 

->Είπαμε να είμεθα λίγο κατανοητοί αργηγέ... για να μην μπερδευτεί ο άνθρωπος με phone ON/OFF,insert sim και λοιπές έννοιες, ας έχει μια καρτούλα που ζητάει έστω pin!!!! :wacko::wacko::wacko:

 

 

Προς RAUL5:

 

->Τα πάντα μπορείς να κάνεις,αλλά και πάντα με δική σου ευθύνη και <<εν γνώση των συνεπειών του νόμου>>....

Διάβασμα πολύ-πολύ προσεκτικό πριν από όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μερικά θεματάκια που 'χω παρατηρήσει και θα μου χρειάζονταν οι απόψεις/γνώμες/συμβουλές σας, καθώς και κάποια πράγματα που αναζητώ:

 

- Κάποια προγράμματα, κάνουν "περίεργα" πράγματα στο ΟΜΝΙΑ. Π.χ., κατεβάζω και περνώ το WhiteBattery και είτε κάποιες φορές δεν φαίνεται το % ποσοστό, είτε... ΑΛΛΑΖΕΙ το SKIN του Samsung pad εκεί που βάζεις το PIN!... 'Η, περνώ το HTC Task Manager και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πουθενά να το τρέξω ή βάζω το X-Button που του κάνω τις ρυθμίσεις και πότε ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ πάνω δεξιά το icon, πότε είναι ΚΕΝΟ (ούτε το κλασσικό "Οκ")... 'Η π.χ., βάζω ΟΛΕΣ τις versions του HTC Album αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πουθενά!... Επίσης, οποιοδήποτε FingerSuite/FingerMenu κτλ. να έχω βάλει, δεν ξεκινούν με το boot-άρισμα.

- Θέλω tweaks για γρηγορότερο "λοκάρισμα" δορυφόρων στο GPS.

- Ψάχνω το ΦΟΒΕΡΟ (σε 6.5 Roms) Titanium UI, να "παίζει" ΚΑΙ σε 6.1 Roms. Έχετε κάποιο link;

- Θέλω να ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΑ ΤΑ Samsung Applications (dailer, pads, keyboards, menus... κτλ.) σε ΜΑΥΡΟ glossy skin. Υπάρχει κάτι ανάλογο;

- Ψάχνω κάτι ΑΝΑΛΟΓΟ του S2U2 ή του Pocket Shield Omnia (δηλαδή, ένα LockScreen)... Το S2U2 καλό μεν, αλλά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορώ να βρω πως ν' αλλάξω τα 10'' που εμφανίζεται όταν το ΟΜΝΙΑ είναι idle... Το Pocket Shield Omnia, δεν μου πολυαρέσει πολύ και δεν έχει πολλές παραμέτρους... Έχουμε κάτι;

 

Αυτά, πάνω-κάτω...

 

Υ.Γ.: Για τα νέα παδιά-χρήστες... ΠΕΤΑΞΤΕ ΑΠ' ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ... τα Rom/ράδιο τα εργοστασιακά που "φορά" το ΟΜΝΙΑ ("μαμίσια", όπως τη λέμε). Είναι, επιεικώς... ΑΘΛΙΑ!!!... Βάλτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (για αρχή) αγγλική και μετά τσεκάρετε τις "μαγειρεμένες" - ΣΚΙΖΟΥΝ και αλλάζουν ΡΙΖΙΚΑ το κινητό!... Εγώ, "παίζω" με του Sector & του Khuanchai που είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!... Ακούστε με και δεν θα χάσετε - κι εγώ, αναστολές είχα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μερικά θεματάκια που 'χω παρατηρήσει και θα μου χρειάζονταν οι απόψεις/γνώμες/συμβουλές σας, καθώς και κάποια πράγματα που αναζητώ:

 

- Κάποια προγράμματα, κάνουν "περίεργα" πράγματα στο ΟΜΝΙΑ. Π.χ., κατεβάζω και περνώ το WhiteBattery και είτε κάποιες φορές δεν φαίνεται το % ποσοστό, είτε... ΑΛΛΑΖΕΙ το SKIN του Samsung pad εκεί που βάζεις το PIN!... 'Η, περνώ το HTC Task Manager και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πουθενά να το τρέξω ή βάζω το X-Button που του κάνω τις ρυθμίσεις και πότε ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ πάνω δεξιά το icon, πότε είναι ΚΕΝΟ (ούτε το κλασσικό "Οκ")... 'Η π.χ., βάζω ΟΛΕΣ τις versions του HTC Album αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πουθενά!... Επίσης, οποιοδήποτε FingerSuite/FingerMenu κτλ. να έχω βάλει, δεν ξεκινούν με το boot-άρισμα.

- Θέλω tweaks για γρηγορότερο "λοκάρισμα" δορυφόρων στο GPS.

- Ψάχνω το ΦΟΒΕΡΟ (σε 6.5 Roms) Titanium UI, να "παίζει" ΚΑΙ σε 6.1 Roms. Έχετε κάποιο link;

- Θέλω να ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΑ ΤΑ Samsung Applications (dailer, pads, keyboards, menus... κτλ.) σε ΜΑΥΡΟ glossy skin. Υπάρχει κάτι ανάλογο;

- Ψάχνω κάτι ΑΝΑΛΟΓΟ του S2U2 ή του Pocket Shield Omnia (δηλαδή, ένα LockScreen)... Το S2U2 καλό μεν, αλλά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορώ να βρω πως ν' αλλάξω τα 10'' που εμφανίζεται όταν το ΟΜΝΙΑ είναι idle... Το Pocket Shield Omnia, δεν μου πολυαρέσει πολύ και δεν έχει πολλές παραμέτρους... Έχουμε κάτι;

 

Αυτά, πάνω-κάτω...

 

Υ.Γ.: Για τα νέα παδιά-χρήστες... ΠΕΤΑΞΤΕ ΑΠ' ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ... τα Rom/ράδιο τα εργοστασιακά που "φορά" το ΟΜΝΙΑ ("μαμίσια", όπως τη λέμε). Είναι, επιεικώς... ΑΘΛΙΑ!!!... Βάλτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (για αρχή) αγγλική και μετά τσεκάρετε τις "μαγειρεμένες" - ΣΚΙΖΟΥΝ και αλλάζουν ΡΙΖΙΚΑ το κινητό!... Εγώ, "παίζω" με του Sector & του Khuanchai που είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!... Ακούστε με και δεν θα χάσετε - κι εγώ, αναστολές είχα στην αρχή.

 

Εσύ φίλτατε μετά την δίαιτα στα δάκτυλα,καλό θα είναι να αλλάξεις και μοντέλο κινητού,αφού τίποτα δεν σου αρέσει και δεν σε εξυπηρετεί προφανέστατα σε αυτό!!! Όσο για τις επικίνδυνες απόψεις σου περί αλλαγής ρομ+radio καλύτερα να ΜΗΝ τις προτείνεις έτσι απλόχερα!!! :mad:

 

Επιγραμματικά και μόνο:

 

1.Με την επίσημη εργοστασιακή και Ελληνικότατη Rom+Radio έχω <<ξεφτυλίσει>> αρκετές Αγγλικές + cooked σε ταχύτητα επιλογών επεξεργασίας και κλειδώματος GPS...+++!

2.Αν τους μείνει στον "τόπο" θα τους το φτιάξεις εσύ??? Kαι καλά να έχουν και να γνωρίζουν πως να καλυθφούν σε εγγύηση...αν όχι, θα πληρώσεις εσύ??? Δώσε διεύθυνση και τηλέφωνο!!!

3.Με τις όχι μαμά Radio, έχεις ακουστά μήπως,λέω μήπως για κάποιο δείκτη SAR και τι όμορφα μπορείς να ψήνεις το κεφάλι σου... Οι άλλοι τι σου φταίνε;

4.Σκέφτηκες ποτέ αν οι όποιες δυσλειτουργίες αναφέρεις,οφείλονται στα "μαγειρέματα σου"???

 

Το κάθε τι,έχει το κόστος του,αλλιώς αναμένεις το OmniaII... Τα λες που τα λες, δεν αναφέρεις όμως και τους κινδύνους στους νέους χρήστες που απευθύνθηκες, ώστε αν και εφόσον κρίνει κάποιος/α ότι θέλει να αλλάξει rom/radio να ξέρει μερικά πράγματα!!!

 

:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ως ορθά υπέθεσα με αυτά που προσπαθείς ΔΕΝ έχεις και πολλές πιθανότητες να κάνεις σωστά διάγνωση!!!

 

Ναι η αυτόματη διαχείριση είναι τικαρισμένη και τις άλλες ρυθμίσεις τις έχω αλλάξει αρκετες φορές δοκιμάζοντας μήπως λειτουργήσει (πχ στα 4800 στα 115200 κα) επίσης είναι επιλεγμένο το Managed by Windows. Άλλαξα rom έβαλα την Ελληνική original τώρα στο google maps δουλεύει το Use GPS. Ακόμα όμως να βρει δορυφόρους.. Αν μπορείς να μου στείλεις το service manual. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς Par1s4 --->

 

Στείλε μου με π.μ το e-mail σου!!!

 

 

 

 

Προς όσους διάβασαν τον LiverpoolFC_GR --->

 

Επιγραμματικά:

1. ΔΕΝ χρήζει σχολιασμού.Αληθεύει ότι με σκαλίσματα γίνετε ταχύτερο από μαμά στον αρχικό και μόνο χρόνο κλειδώματος και συνίστατε σε όσους μόνο δεν έχουν άλλη λύση. Το περίπου 1-1,5' που κλειδώνει το δικό μου μαμά (σε ιδανικές συνθήκες),θεωρώ ότι είναι αποδεκτός χρόνος για PDA με κλειστό μονίμως το X-tra GPS.

2.Σωστά,αρκεί απαραιτήτως να υπάρχουν οι κατάλληλες επισημάνσεις,ειδικά σε όσους <<δεν ξέρουν>> και δεν προτρέπουμε μόλις το αποσυσκευάσουν να το σκαλίσουν σε τέτοια επίπεδα χωρίς γνώση.Αυτό απλά έθεσα...

3.Μέγα Λάθος! Άλλο άλλο οι τιμές ρύθμισης του πομποδέκτη,άλλο οι τιμές απολαβής και άλλο ο δείκτης ρυθμού απορρόφησης μη ιονίζουσας ακτινοβολίας από τον ανθρώπινο οργανισμό,κλπ.

4. Δεν χρήζει σχολιασμού-Εκτός θέματος.

5. Περί κινδύνων κατά ζωής.Ασχολίαστο-Ατυχές και εκτός θέματος αναφορά.

6. Το ότι οι επίσημες Αγγλικές Rom είναι καλύτερες δεν το αμφισβητεί κανείς... Aμφισβητήθηκαν οι κίνδυνοι για τους μη γνώστες και ο εσφαλμένος τρόπος προτροπής. Περιττή η αναφορά σε Windows για PC...και μη WM συσκευές. Για τις cooked επίσης ήδη έχω απαντήσει.

7. Προς αποκατάσταση του ορθού: Η rom περιλαμβάνει τόσο τα WΜ,όσο και το όποιο firmware της Samsung. Το radio περιλαμβάνει σετ ρυθμίσεων (σε ψηφιακή μορφή) των όποιων πομποδεκτών,ή δεκτών της συσκευής. Aυτός είναι και ο βασικός λόγος για τον οποίο τα πάντα δεν αποδίδουν πάντα με τα πάντα και φυσικά επιλέγοντε ξεχωριστά!

 

Kαι για όσους κατάλαβαν <<ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ>>... :lol:

 

----End of story----

Link to comment
Share on other sites

φιλε cps424 ομςσ δν μ ειπεσ αν η ρομ που γραφει το ομνια μ ειναι καλη

 

αν ειναι τοτε να μν ασχοληθω αλλιωσ να την κανω τη προσπαθεια μ

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε μια ομαδα ρυθμισεων στο κινητο μου για το ιντερνετ μεσω GPRS.Μιλησα με την εταιρια μου(wind) και μου εστειλαν οδηγιες.Εκανα διγραφη ρυθμισεων λοιπον, ξαναδημιουργησα μια ομαδα με τιτλο στο tab γενικα <<WIND internet>>.Στο tab του μοντεμ ομως (εκει που γραφουμε τη διευθυνση που συνδεεται με το διακομιστη ) μολις παω να γραψω το ιδιο ονομα, μου λεειοτι υπαρχει ηδη και να γραψω με αλλο ονομα.

Και στο Οπερα, εκει που επιλεγουμε με ποια ομαδα ρυθμισεων να συνδεεεται στο ιντερνετ, εχω και την παλια και την νεα ομαδα (wind internet η παλια,wind internett εβαλα την νεα).

Ξερει κανεις πως να σβησω την παλια ομαδα μια και καλη ωστε να μην παρουσιαζονται 2 ομαδες ρυθμισεων gprs?

 

Υ.Γ Αυτη η ομαδα που λεω , εμφανιζεται στη λιστα με τις συνδεσεις gprs μαζι με τις ρυθμισεις για wap,mms,mobile τv κτλ).Ελπιζω να εγινα κατανοητος γιατι δυστυχως ειναι περιεργη φαση αυτη που περιγραφω και δεν μπορω να τα πω καλυτερα!χεχε

Link to comment
Share on other sites

Όσοι απο εσάς έχουν αλλάξει rom, μπορούν να προτείνουν κάποια(αγγλική ή ελληνική) και απο που τη κατέβασαν και να μου στείλουν pm ή αν μπορούν να ποστάρουν!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προς Par1s4:

 

Έλεγξε το mail σου!

 

 

 

 

Προς RAUL5 και gemarkor:

 

Κατά γενική ομολογία οι rom της Vodafone θεωρούνται ότι χειρότερο σε όλα τα κινητά που επεμβαίνει κατ'αυτόν τον τρόπο,τόσο σε απόδοση,όσο και σε ευχρηστία!

Τη συγκεκριμένη δεν τη γνωρίζω καθόλου καθότι δεν έπεσε στα χέρια μου μέχρι σήμερα για να έχω προσωπική άποψη.Γνώμη μου; Το δοκιμάζεις και αν δεις ότι σου κάνει την αφήνεις ως έχει για την ώρα και <<παίζεις>> πιο εκ του ασφαλούς αργότερα.Αν βέβαια δεις ότι πχ η αυτονομία είναι οριακά επαρκής,το κλείδωμα του GPS τρελά αργό και πχ το μενού σου σπάει τα νεύρα,κλπ τότε κρίνεις το τι θα πρέπει να πράξεις!

Ενδεικτικά αναφέρω αυτονομία με επίσημη Ελληνική,(2ης φουρνιάς) περίπου 3 συνεχόμενες ημέρες ανοικτό με μερική χρήση ως κινητό (ομιλία).

Μαγειρεμένη Αγγλική σχεδόν αυτονομία 5 ημερών με αρκετή χρήση ιδίως σε ατελείωτα gaming !!!

Όπως θα διαβάσεις όμως σε πολλά μέρη κάποια/ες rom που σε κάποιους απέδωσαν τα μέγιστα,σε άλλους δεν... Με άλλες εκδόσεις βέβαια,βρήκαν και αυτοί

λύσεις. Θέλει λίγο πείραμα το θέμα... και πάντα με δική σου ευθύνη. Ο κόσμος βέβαια εδώ θα σε βοηθήσει και στη "στραβή", αλλά μην ξεχνάς ότι το κινητό είναι δικό σου! ;););)

Link to comment
Share on other sites

Ως δια μαγείας δούλεψε χωρίς να κάνω τίποτα (μάλλον).. Τώρα πιάνει και μέσα στο σπίτι..! :yahoo:

 

Ευχαριστώ cps424 που ασχολήθηκες τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Ως δια μαγείας δούλεψε χωρίς να κάνω τίποτα (μάλλον).. Τώρα πιάνει και μέσα στο σπίτι..! :yahoo:

 

Ευχαριστώ cps424 που ασχολήθηκες τόσο.

 

Τυχερούλη,το έφτιαξες το εργαλείο!!! Εύγε.

Ε,τώρα λοιπόν καλορίζικο και καλά ταξίδια...!!!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cps424 ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε site τα οποία τα εμπιστεύεστε για αλλαγή rom?

 

Y.Γ. Η πρώτη φόρτιση πόσες ώρες πρέπει να είναι?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cps424 ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε site τα οποία τα εμπιστεύεστε για αλλαγή rom?

 

Y.Γ. Η πρώτη φόρτιση πόσες ώρες πρέπει να είναι?

 

Ευχαριστώ

 

 

Λοιπόν για site που θα βρεις ουκ ολίγες πληροφορίες και εκδόσεις σε links θα σου πρότεινα μια αναζήτηση τόσο εδώ σε λίγο παλαιότερα posts,όσο και στα http://www.omniacs.net & http://www.bytheway.gr , όπου όλα τα θέματα περι Omnia είναι κατηγοριοποιημένα σε ενότητες και συμμετέχουν ουκ ολίγοι εμπειρότατοι χρήστες (όλα Ελληνικά) !!!

Περαιτέρω από τα πιο γνωστά για πάρα πολλά θέματα/προγράμματα αναζήτησε τα ipmartforum και xdadevelopers (Όχι Ελληνικά).

Άρχισε με αυτά τα <<λίγα>> και θα δεις πόσα θα βρεις ακόμη!!! ;)

Η πρώτη φόρτιση είναι παντελώς αδιάφορο πόσες ώρες πρέπει να είναι. Η μπαταρίες αυτές είναι ιόντων λιθίου (Li-ion + εξελιγμένο κύκλωμα ελέγχου φόρτισης με επεξεργαστή και ελεγχόμενο μέσω λογισμικού!!!) και ουδεμία σχέση με αρχικούς χρόνους φόρτισης υπάρχει! Τα <<τσαρούχια>> αυτά τα λένε όσοι ΔΕΝ ξέρουν και παπαγαλίζουν κάποιες θεωρίες που έχουν σχέση είτε με μπαταρίες παλαιάς τεχνολογίας (Ni-Cd,Ni-MH άλλη συμπεριφορά υλικού κατασκευής και παντελλώς άλλα & απλοϊκά κυκλώματα ελέγχου φόρτισης μέσω κυρίως θερμικής προστασίας) ,είτε επειδή το άκουσαν,ή τους το είπαν από αντιπροσωπείες (κυρίως η συνήθης ύποπτη ΝΟΚΙΑ->12-16ώρες :p ).

Γιατί; Για να μην σε μπλέξω με το τελείως τεχνικό μέρος του θέματος,δέξου απλά αυτό: ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ οι χρήστες πίσω συσκευές και μπαταρίες με μειωμένη αυτονομία σε εγγύηση μετά από τις πρώτες κιόλας ημέρες χρήσης!!! Όλες οι μπαταρίες μέγιστη χωρητικότητα αποκτούν εκ των πραγμάτων μετά από 5-6 περίπου πλήρης κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης (το περιγράφω πολύ χοντρικά) και σταματώ εδώ.

Συμπέρασμα: σχεδόν ότι και να κάνεις,ΑΝ ΔΕΝ υπάρχει κατασκευαστικό σφάλμα,ουσιαστικά ΔΕΝ μπορείς ως χρήστης να τη φθείρεις περισσότερο,ή λιγότερο!!! Η διάρκεια ζωής της είναι υπολογισμένη (πχ.η Motorola αναφέρει ενδεικτική διάρκεια ζωής,πχ 1000 πλήρης κύκλους).Εκ των πραγμάτων,όσο τη χρησιμοποιείς η συμπεριφορά της ως απόδοση,στη μονάδα του χρόνου θα μεταβάλλετε ως καμπύλη, που ξεκινάει χαμηλά,ανεβαίνει στο μέγιστο και αρχίζει η πτώση (μιλάω για φθορά του υλικού και όχι τυχών άλλες βλάβες στα κυκλώματα ελέγχου αυτής,κλπ). Βέβαια υπάρχει και ένας κανόνας που θέλει λίγο πιο ομαλό το στρώσιμο της μπαταρίας... στην πράξη η διαφορά είναι ουσιαστικά μηδαμινή,ειδικά όταν η μπαταρία έρχετε ήδη μισο-προφορτισμένη από το εργοστάσιο). Αυτά τα λίγα γιατί αν επεκταθώ, τη βάψατε!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για site που θα βρεις ουκ ολίγες πληροφορίες και εκδόσεις σε links θα σου πρότεινα μια αναζήτηση τόσο εδώ σε λίγο παλαιότερα posts,όσο και στα http://www.omniacs.net & http://www.bytheway.gr , όπου όλα τα θέματα περι Omnia είναι κατηγοριοποιημένα σε ενότητες και συμμετέχουν ουκ ολίγοι εμπειρότατοι χρήστες (όλα Ελληνικά) !!!

Περαιτέρω από τα πιο γνωστά για πάρα πολλά θέματα/προγράμματα αναζήτησε τα ipmartforum και xdadevelopers (Όχι Ελληνικά).

Άρχισε με αυτά τα <<λίγα>> και θα δεις πόσα θα βρεις ακόμη!!! ;)

Η πρώτη φόρτιση είναι παντελώς αδιάφορο πόσες ώρες πρέπει να είναι. Η μπαταρίες αυτές είναι ιόντων λιθίου (Li-ion + εξελιγμένο κύκλωμα ελέγχου φόρτισης με επεξεργαστή και ελεγχόμενο μέσω λογισμικού!!!) και ουδεμία σχέση με αρχικούς χρόνους φόρτισης υπάρχει! Τα <<τσαρούχια>> αυτά τα λένε όσοι ΔΕΝ ξέρουν και παπαγαλίζουν κάποιες θεωρίες που έχουν σχέση είτε με μπαταρίες παλαιάς τεχνολογίας (Ni-Cd,Ni-MH άλλη συμπεριφορά υλικού κατασκευής και παντελλώς άλλα & απλοϊκά κυκλώματα ελέγχου φόρτισης μέσω κυρίως θερμικής προστασίας) ,είτε επειδή το άκουσαν,ή τους το είπαν από αντιπροσωπείες (κυρίως η συνήθης ύποπτη ΝΟΚΙΑ->12-16ώρες :p ).

Γιατί; Για να μην σε μπλέξω με το τελείως τεχνικό μέρος του θέματος,δέξου απλά αυτό: ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ οι χρήστες πίσω συσκευές και μπαταρίες με μειωμένη αυτονομία σε εγγύηση μετά από τις πρώτες κιόλας ημέρες χρήσης!!! Όλες οι μπαταρίες μέγιστη χωρητικότητα αποκτούν εκ των πραγμάτων μετά από 5-6 περίπου πλήρης κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης (το περιγράφω πολύ χοντρικά) και σταματώ εδώ.

Συμπέρασμα: σχεδόν ότι και να κάνεις,ΑΝ ΔΕΝ υπάρχει κατασκευαστικό σφάλμα,ουσιαστικά ΔΕΝ μπορείς ως χρήστης να τη φθείρεις περισσότερο,ή λιγότερο!!! Η διάρκεια ζωής της είναι υπολογισμένη (πχ.η Motorola αναφέρει ενδεικτική διάρκεια ζωής,πχ 1000 πλήρης κύκλους).Εκ των πραγμάτων,όσο τη χρησιμοποιείς η συμπεριφορά της ως απόδοση,στη μονάδα του χρόνου θα μεταβάλλετε ως καμπύλη, που ξεκινάει χαμηλά,ανεβαίνει στο μέγιστο και αρχίζει η πτώση (μιλάω για φθορά του υλικού και όχι τυχών άλλες βλάβες στα κυκλώματα ελέγχου αυτής,κλπ). Βέβαια υπάρχει και ένας κανόνας που θέλει λίγο πιο ομαλό το στρώσιμο της μπαταρίας... στην πράξη η διαφορά είναι ουσιαστικά μηδαμινή,ειδικά όταν η μπαταρία έρχετε ήδη μισο-προφορτισμένη από το εργοστάσιο). Αυτά τα λίγα γιατί αν επεκταθώ, τη βάψατε!!! :lol::lol::lol:

 

cps424 δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω! Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για την απάντησή σου!

Μόλις πρίν λίγες ώρες πήρα το Omnia από Cosmote και ο τυπάς μου είπε να το φορτίσω για κανα 10ωρο και με παραξένεψε γιατίο κάπου είχα ακούσει ότι οι καινούριες μπαταρίες δεν θέλουν πολές ώρες φόρτιση αλλά δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος! Τώρα όμως cps424 με κάλυψες απόλυτα! Και με το παραπάνω θα έλεγα!!

Δεν κρατιέμαι να του αλλάξω rom! Να βγάλω αυτή της Cosmote και να βάλω τη DXIA5!! Αλλά έχω Vista ρε ****το και όχι XP!:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

cps424 δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω! Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για την απάντησή σου!

Μόλις πρίν λίγες ώρες πήρα το Omnia από Cosmote και ο τυπάς μου είπε να το φορτίσω για κανα 10ωρο και με παραξένεψε γιατίο κάπου είχα ακούσει ότι οι καινούριες μπαταρίες δεν θέλουν πολές ώρες φόρτιση αλλά δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος! Τώρα όμως cps424 με κάλυψες απόλυτα! Και με το παραπάνω θα έλεγα!!

Δεν κρατιέμαι να του αλλάξω rom! Να βγάλω αυτή της Cosmote και να βάλω τη DXIA5!! Αλλά έχω Vista ρε ****το και όχι XP!:(:(:(

 

Παρακαλώ,τσάμπα είναι!!! :lol::lol::lol:

Καλορίζικο και σε εσένα λοιπόν!!! :)

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως (ελπίζω να σε πρόλαβα...):

Όσο δεν επέχει καμία ουσιαστική ένοια η "αρχική φόρτιση", άλλο τόσο σημαντικό είναι ότι για να κάνεις αυτά που θες,η μπαταρία σου πρέπει να είναι ΠΛΗΡΩΣ φορτισμένη!!! Συνήθως υπάρχει αισθητά μεγάλη κατανάλωση σε πέρασμα λογισμικού και αν σου μείνει στη μέση,μπορεί να μην έχεις τρόπο να επαναφέρεις τη συσκευή σου μετά!!! Νέκρα τελείως και καμία επικοινωνία με PC.

(Ανάλογα ΄πάντα σε ποιο σημείο διεκόπει η διαδικασία-εσύ είναι αδύνατο να το γνωρίζεις!).

Για τα Vista-SVista θα βρεις πολλές λεπτομέρειες στα φόρουμ που σε ενημέρωσα και τις πλέον ασφαλείς μεθόδους της διαδικασίας από εξαιρετικά έμπειρους χρήστες!!! ;)

Προσοχή να ακολουθείς τις διαδικασίες που αναφέροντε κατά γράμμα (αν δεν γνωρίζεις) και όπου αμφιβάλεις,πρώτα ρώτα! Ουκ ολίγοι όπως θα δεις ψιλοέμπλεξαν (έμπειροι και μη,έστω και για άσχετο λόγο).

Link to comment
Share on other sites

file cps424 to mono problima einai oti argei yperbolika poly na kleidwsei doriforo

twra 8a katebasw to destinator 7 k pisteuw na einai kalitero apo garmin

8a to koitaksw k an exw problima edw eimaste

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...